Rola różnych składników naszego pożywienia wg Montignaca
WĘGLOWODANY
Montignac stwierdza, że kiedy spożywamy węglowodany (cukier, ziemniaki, chleb, makaron, kasze), następuje wzrost poziomu cukru we krwi, na który trzustka odpowiada wydzielaniem insuliny.
Kiedy trzustka znajduje się w dobrej formie, porcja wydzielanej insuliny jest proporcjonalna do stężenia cukru we krwi.. Jednak, gdy jej stan się pogorszył, wydziela więcej insuliny, niż jest to konieczne do zmniejszenia poziomu cukru.
Nadmiar glukozy zostaje zmagazynowany w postaci zapasów w wątrobie, mięśniach, w komórkach tłuszczowych, a nam rosną oponki.
W metodzie Montignaca węglowodany zostały podzielone na dwie kategorie, czyli takie, które, podnoszą nam szybko cukier we krwi, powodując, że nasza rozregulowana trzustka wyrzuca za dużo insuliny do krwi oraz takie, przy których wzrost poziomu cukru we krwi jest ograniczony.
W swoich jadłospisach warto preferować te drugie węglowodany, są one nazywane węglowodanami o niskim IG. Jeśli poziom glukozy we krwi nie będzie mocno wzrastał, tłuszcz nie będzie magazynowany w organiźmie.
Wysoki IG mają produkty mocno oczyszczone i przetworzone - czyli cukier rafinowany, biały ryż, wypieki z białego, pszennego pieczywa. Proces oczyszczania najczęściej eliminuje z tych produktów najzdrowsze składniki. Np. oczyszczone zboża pozbawiane są zewnętrznej warstwy, w której znajdują się duże ilości błonnika, tak ważnego w naszej diecie.
DOBRE I ZŁE TŁUSZCZE
Monitignac odradza zdecydowanie spożywanie tłuszczów nasyconych znajdujących się w wędlinach, maśle, smalcu, tłustych produktach mlecznych, w oleju palmowym.
Tłuszcze "niegroźne" to te znajdujące się w drobiu, jajkach, skorupiakach oraz gęsim smalcu.
Tłuszcze zalecane w metodzie MM, ponieważ obniżają poziom cholesterolu, to: oliwa z oliwek, olej z rzepaku, słonecznika, kukurydzy a także tłuszcze znajdujące się w rybach takich jak łosoś, makrela, tuńczyk, śledź, sardynka (zapobiegają chorobom serca i ukłdu krążenia).
Do smażenia poleca używać jedynie oliwy z oliwek.