TEMAT: Gajowiec żółty, czy jasnota biała?

Gajowiec żółty, czy jasnota biała? 06 Cze 2013 14:27 #165775

  • Biegac
  • Biegac's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 44
  • Otrzymane dziękuję: 2
Czy to gajowiec żółty, czy jasnota biała?



Zielone okna z estimeble.pl

Gajowiec żółty, czy jasnota biała? 06 Cze 2013 14:45 #165780

  • Biegac
  • Biegac's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 44
  • Otrzymane dziękuję: 2
Założyłem ten wątek jeszcze raz, bo myślę że te kwiaty są jednak żółte co może wskazywać, że jest to gajowiec żółty, albo jeszcze co innego. Co o tym myślicie?

Gajowiec żółty, czy jasnota biała? 08 Cze 2013 00:11 #166441

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Jasnotę białą można znaleźć na forum przeglądająs spis chwasów:

forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/7...lne-ilustrowany-spis

A gajowiec żółty pojawi się, gdy wpisze się w wyszukiwarkę forumową tąż właśnie nazwę:

forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/6...we?start=2088#165095

Bardzo gorąco zachęcam do przeglądania materiałów utworzonych przez forumowiczów :) Naprawdę warto :)

Gajowiec żółty, czy jasnota biała? 13 Cze 2013 22:54 #168872

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
Za wikipedią:
Gajowiec żółty (Galeobdolon luteum Huds.) – gatunek rośliny wieloletniej należący do rodziny jasnotowatych.

Według nowszych ujęć taksonomicznych gatunek ten zaliczany jest do innego rodzaju (jasnota Lamium) i ma naukową nazwę Lamium galeobdolon (L.) Crantz[3] oraz nazwę polską – jasnota gajowiec

Gajowiec żółty, czy jasnota biała? 23 Sie 2018 10:51 #622970

  • Ata
  • Ata's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 42
  • Otrzymane dziękuję: 23
Jako, że jestem tu pierwszy raz, witam wszystkich bardzo serdecznie :) :bye: Ogrodniczką niestety nie jestem, bo ogródka nie posiadam, mam za to mikroskopijny, ale wyjątkowo pojemny jeśli chodzi o rośliny balkon. Sama się dziwię, że tyle potrafi się na nim zmieścić ;) Od tego roku na moim balkonie zagościła prawdopodobnie jasnota gajowiec - wyjątkowo duży, ale niekwitnący okaz. Nie bardzo się na mój balkon nadaje, bo to i trzecie piętro i wystawa południowa, ale nie wiedziałam co kupuję. I mam pytanie - czy to faktycznie ta roślina, a jeśli tak, to co mam z nią w jesieni zrobić. Nie mam doświadczenia z roślinami wieloletnimi i nie wiem, czy ta ma szansę przetrwać do następnego roku. Pewnie są wątki na ten temat, ale jeszcze do nich nie dotarłam :oops:
Edit Przed chwilą w innym wątku znalazłam podobne zdjęcie jasnoty plamistej. To jeszcze coś innego?

jasnota1.jpg


jasnota2.jpg
Ostatnio zmieniany: 23 Sie 2018 12:16 przez Ata.

Gajowiec żółty, czy jasnota biała? 23 Sie 2018 22:06 #623048

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Nie mam wprawdzie doświadczenia z gajowcem żółtym w doniczce, ale wiem, że większość roślin, które zimują na balkonie ginie z powodu przemrożenia bryły korzeniowej. Warunkiem przezimowania rośliny na balkonie jest zabezpieczenie doniczki z korzeniami przed mrozem.
Za tę wiadomość podziękował(a): Ata

Gajowiec żółty, czy jasnota biała? 23 Sie 2018 22:50 #623052

  • Ata
  • Ata's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 42
  • Otrzymane dziękuję: 23
Dzięki :) Czyli mam ciachnąć wszystko jak najwyżej, a doniczkę zapakować w jakąś izolacyjną osłonkę i owinąć włókniną? Spróbuję jakoś ją zabezpieczyć, bo w mieszkaniu z CO i tak nie przeżyje...

Gajowiec żółty, czy jasnota biała? 23 Sie 2018 22:56 #623053

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Dokładnie, dobre owinięcie donicy przed mrozami :) można jeszcze to wszystko postawić na styropianie, będzie izolacja od dolu.
Za tę wiadomość podziękował(a): Ata


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.272 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum