TEMAT: Ziemiórki - zwalczanie, rozpoznawanie

Ziemiórki - zwalczanie, rozpoznawanie 16 Mar 2021 13:15 #752982

  • Akinom
  • Akinom's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 5
  • Otrzymane dziękuję: 3
W innym wątku wspomniałam już o zakupie podłoża z ziemiórkami, polecono sterylizowanie ziemi w piekarniku. Piekarnika nie mam, ale czy miałoby sens przelanie doniczek z ziemią wrzątkiem?


Zielone okna z estimeble.pl

Ziemiórki - zwalczanie, rozpoznawanie 16 Mar 2021 21:03 #753085

  • Ninia
  • Ninia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 465
  • Otrzymane dziękuję: 1451
Ja wkładam podłoże do zamrażalnika na 4-5 dni - robię tak od 2 lat i odpukać nic mi nie lata (być może, że podłoże już samo w sobie nie ma tych "dziadów", ale nim mroziłam ziemię często we wcześniejszych latach walczyłam z tą plagą). Z mrożeniem to ja sobie wymyśliłam taką alternatywę, bo jakoś nie mogłam wyobrazić sobie gorącej ziemi w piekarniku, w którym piecze się jedzenie - a zamrażalnik niby też z żywnością, ale ziemia zapakowana jest w trzy torby i bezpośrednio się nie styka, nie paruje.
Ostatnio zmieniany: 16 Mar 2021 21:04 przez Ninia.
Za tę wiadomość podziękował(a): Babcia Ala, Akinom

Ziemiórki - zwalczanie, rozpoznawanie 16 Mar 2021 22:19 #753096

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3463
  • Otrzymane dziękuję: 7399
Akinom wrote:
W innym wątku wspomniałam już o zakupie podłoża z ziemiórkami, polecono sterylizowanie ziemi w piekarniku. Piekarnika nie mam, ale czy miałoby sens przelanie doniczek z ziemią wrzątkiem?
To już lepiej na kilka minut do mikrofali, jeżeli masz. Wszystko co ma w sobie choć odrobinę wody ugotuje się, tylko taką sterylizowaną ziemię po wystygnięciu dobrze jest zaszczepić żywymi organizmami czyli zmieszać z żywą ziemią bez ziemiórek albo dodać jakieś EMY.
Za tę wiadomość podziękował(a): Babcia Ala, Akinom

Ziemiórki - zwalczanie, rozpoznawanie 17 Mar 2021 11:23 #753141

  • Akinom
  • Akinom's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 5
  • Otrzymane dziękuję: 3
Mikrofalówki też nie mam, dlatego jedyne źródło morderczego gorąca, które wpadło mi do głowy to wrzątek.

Z zamrażarką bardzo fajny pomysł, zwłaszcza, że rzeczywiście ziemia nie ma bezpośredniego kontaktu z otoczeniem. Natomiast dla mnie to nadal nie jest wyjściem w tej chwili, bo mój zamrażalnik pęka w szwach, natomiast wydaje mi się najodpowiedniejszy.

Dodam, że jest to Compo bio do borówek o składzie: torf wysoki, guano, kompost, mączka rogowa. Chyba wrzątek mógłby wypłukać guano, hm
Za tę wiadomość podziękował(a): Ninia, Babcia Ala

Ziemiórki - zwalczanie, rozpoznawanie 18 Lut 2022 19:59 #793676

  • chudziak
  • chudziak's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 153
  • Otrzymane dziękuję: 176
Do tego momentu byłam przekonana ,że te żyjątka co mam w ozdobnych roślinach, których zwalczyć nie mogę to ziemiórki ale muszek ani larw nie mam .Dziś obejrzałam je w końcu w dużym powiększeniu. To coś to mikrokopijne, jasne stworzenia posiadające 3 pary odnóży i czułki o wydłużonym tułowiu - co to jest ? Czyzby skoczogonek ? Ale ogladając zdjęcia skoczogonków widzę ,ze maja tak jakby segmentowy odwłok - te moje nie maja no i nie skaczą.
Ostatnio zmieniany: 18 Lut 2022 20:05 przez chudziak.


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Tola, Carmen
Wygenerowano w 0.219 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum