• Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Ziemiórki - zwalczanie, rozpoznawanie

Ziemiórki - zwalczanie, rozpoznawanie 19 Sty 2014 19:33 #216352

• Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Otrzymane dziękuję: 7314
Bardzo wiele informacji o rozwoju ziemiórek znalazł Kurjan:
kurjan wrote:
Na temat ziemiórek,dowiedziałem się że ich cykl życia wygląda następująco:
1) dorosły osobnik składa jaja w ziemi,
2) po ok. 4 dniach z jaj wylęgają się larwy
3)po następnych 2 tygodniach larwy przekształcają się w poczwarki
4) mijają 3-4 dni i z poczwarek wykluwa się dorosła muszka, która z reguły żyje ok tygodnia, składa jaja i cykl się powtarza
Najbezpieczniejszym dla rośliny sposobem ekologicznym na pozbycie się ziemiórek jest podobno walka z dorosłymi osobnikami. Oprócz usuwania mechanicznego palcami mamy w zasadzie 2 wyjścia.
Sposób pierwszy
Do małego pojemnika (np. kubeczki po serkach wiejskich ) wlewamy miksturę składającą się z następujących składników:
- 1 łyżka octu jabłkowego lub winnego,
- pół szklanki wody (może być trochę mniej / więcej – nie ma to większego znaczenia – chodzi po prostu o to aby rozcieńczyć ocet),
~ 1 łyżka płynu do mycia naczyń ,
- żółty barwnik (np. kurkuma) ,
Tak przygotowaną pułapkę stawiamy obok zaatakowanych roślin. Kolor żółty i zapach octu przyciąga ziemiórki, które topią się w takiej pułapce ze względu na zawartość płynu do mycia naczyń, który zmniejsza napięcie powierzchniowe wody. W ten sposób pozbywamy się dorosłych osobników, które nie składają przez to jaj i musimy poczekać kilka tygodni aż cały cykl rozwoju ziemiórki przeminie aby wybić wszystkie szkodniki.
Sposób drugi
-żółte pułapki lepowe,
Natomiast larwy ziemiórki podobno zwalcza.
- napar z czosnku
-roztwór wody utlenionej
Zrobiliśmy dziś roztwór w/g pierwszego sposobu , podzielę się efektami :coffe: poniżej(zdjęcie) przygotowany roztwór

IMG_2218.JPG

forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/1...ych?start=198#216267

Ziemiórki - zwalczanie, rozpoznawanie 19 Lut 2014 19:20 #226097

• adnawka
  • adnawka's Avatar
  • Fresh Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 1
Odpowiem, nie działa, nawet muszki na nim siadały i nic sobie z tego nie robily.
Pozdrawiam
Wanda

Ziemiórki - zwalczanie, rozpoznawanie 19 Lut 2014 20:26 #226161

• Adrian89
  • Adrian89's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Ruda Śląska, strefa 6b
  • Otrzymane dziękuję: 1720
Preparat Nomolt - do podlewania.
Ostatnio zmieniany: 19 Lut 2014 20:29 przez Adrian89.

Ziemiórki - zwalczanie, rozpoznawanie 19 Lut 2014 22:49 #226258

• Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Administrator
  • gg 9117859
Zielona Ania wrote:
Ze środków które są podawane w linku najlepiej wybrać Nomolt 150 SC, zwalczający larwy ziemiórek w podłożu - podlewa się roztworem o stężeniu 0,05%, tj. 5ml preparatu na 10l wody, jest łatwo dostępny w handlu i typowo do takiego stosowania przeznaczony.
Basudin, Trigard, Methomex, to są preparaty niedostępne, z czego Basudin na przykład o ile pamiętam wypadł z rejestracji w 2009r.

Ziemiórki - zwalczanie, rozpoznawanie 11 Mar 2014 13:30 #232680

• pati5312
  • pati5312's Avatar
  • Fresh Boarder
hej. to znowu ja. moja walka z ziemiorkami skonczyla sie przegrana....:( przyszla wiosna i te dziadostwo znowu wyszlo;/ tazke ten preparat z firmy target nie bardzo sie nadaje, podlewalam rosliny, larwy zdychaly a muszki lataly i nadal byly;/ teraz kupilam cos bardziej chemicznego tylko znowu nie wiem jak to dawkowac,chce tym troche spryskac rosliny i oczywiscie podlac. a kupilam substral dlugo dzialajacy polysect 005 sl. nic innego nie mieli w tym sklepie ogrodniczym;/ pomoze mi ktos jak to rozcieczyc z woda do kwiatow domowych...?? i co ile powtarzac tym podlewanie??
Ostatnio zmieniany: 11 Mar 2014 13:32 przez pati5312.

Ziemiórki - zwalczanie, rozpoznawanie 11 Mar 2014 20:10 #232742

• mag
  • mag's Avatar
  • Moderator
  • Otrzymane dziękuję: 1143
Ja stosuję żółte tabliczki klejowe i populacja ziemiórek zmalała prawie do zera. Jak skończyły mi się tabliczki, to z podobnym skutkiem przykleiłam do szyby nad doniczkami (nie mogłam za doniczkami, ze względu na kotowate) przeźroczysty lep na muchy, taki w kwiatki... efekt ten sam, a cena zdecydowanie niższa :P

Ziemiórki - zwalczanie, rozpoznawanie 11 Mar 2014 20:28 #232748

• pati5312
  • pati5312's Avatar
  • Fresh Boarder
to walka na dlugi dystans...;/ ja przykleilam zwykly lep na muchy i troche sie ich tam w niego zlapalo,ale jak widac nie wszystkie.

Ziemiórki - zwalczanie, rozpoznawanie 11 Mar 2014 20:32 #232750

• pati5312
  • pati5312's Avatar
  • Fresh Boarder
na tym polysect 005 sl jest napisane, ze stosuje sie w domu do podlewania 6ml w 100 ml wody na 1 l podloza...ale nie wiem o co tu chodzi;/;/ mam buteleczke 25 ml. to wychodzi ze cala butelka na ok 2,5 litra wody....;/ to mi tylko na 1 parapet wystarczy a mam 3 parapety cale w kwiatach;/ az nie mozliwe ze tak duzo tego wlewac...;/ nic z tego nie rozumiem. pomoze mi ktos??:(

Ziemiórki - zwalczanie, rozpoznawanie 11 Mar 2014 20:33 #232752

• AniaH
  • AniaH's Avatar
  • Gold Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 77
Ja również stosuje żółte lepy i stwierdzam,że są najskuteczniejsze :)
Ania

Ziemiórki - zwalczanie, rozpoznawanie 16 Paź 2016 10:23 #506211

• kurjan
  • kurjan's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 1213
Czy ktoś stosował taką kuracje w walce z ziemiórkami:
Woda utleniona zmieszana z odstałą kranówką w proporcji 1:4, jest idealna do podlewania kwiatów domowych. Doskonale napowietrza podłoże. Poza tym zabija larwy ziemiórek, które są zabójcze dla młodych roślin. Naprawdę dzięki temu kwiaty lepiej rosną.
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta

Ziemiórki - zwalczanie, rozpoznawanie 16 Paź 2016 14:20 #506271

• Kerstin2309
  • Kerstin2309's Avatar
  • Moderator
  • Hoya - moja miłość.
  • Otrzymane dziękuję: 2172
Ja na wszelkie robactwo najczęściej używam BI58. Co prawda nie jest to tani środek, ale skuteczny. Można nim podlewać jak i opryskiwać rośliny. :)

Ziemiórki - zwalczanie, rozpoznawanie 30 Gru 2016 15:25 #515572

• mafi
  • mafi's Avatar
  • Fresh Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 8
Ja też zauważyłam latające muszki podobne do owocówki. Najpierw myślałam że to owocówki, ale dzisiaj zauważyłam na ziemi w doniczce z gruboszem który ostatnio zmizerniał. Szukając w internecie sposobu ich zwalczania natrafiłam na środek Nemasys F podobno najbardziej skuteczny.W sprzedaży wysyłkowej jest za 145,00 za 50ml .Nie potrzebuję tego aż tyle a cena też nie jest niska. Może ktoś ma lub miał podobny problem w zwalczaniu ziemiórki i podzieli się swoim doświadczeniem.
Pozdrawiam
Grażyna

Ziemiórki - zwalczanie, rozpoznawanie 30 Gru 2016 15:31 #515573

• Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Administrator
  • gg 9117859
Niemal cały wątek poświęcony jest walce z ziemiórkami :) Zapraszam do lektury :)
Za tę wiadomość podziękował(a): mafi

• Strona:
  • 1
  • 2
Moderatorzy: Kerstin2309, Tola, Michał
Wygenerowano w 0.115 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum