TEMAT: Hortensja ogrodowa przycięta jesienią-pomocy

Hortensja ogrodowa przycięta jesienią-pomocy 16 Mar 2019 16:46 #648580

Witam serdecznie,wszystkich miłośników i specjalistów od hortensji. Potrzebuje pomocy :( W zeszłym roku posadziłam pierwszy raz w życiu 10 krzewów hortensji ogrodowej i 8 krzewiastej, niestety jako osoba niedoświadczona posłuchałam Pani ze sklepu ogrodniczego i jak mi doradziła późną jesienią przycięłam gałęzie-kwiatostany zarówno ogrodowej jak i krzewiastej :( Pani z ogrodniczego sklepu poleciła ich przycięcie w celu wzmocnienia roślinyoraz zabezpieczenie przed mrozem. Na zimę owinęliśmy krzewy w celu ochronienia ich przed mrozem. Wczoraj sciągnęłam włókninę i zaniepokoił mnie wygląd krzewów :( zaczęłam czytać, szperać i wyczytałam,że hortensji ogrodowej nie należy przycinać jesienią :( pomocy..czy ktoś mi podpowie czy zniszczyłam roślinę? Czy da się ją jakoś odratować? Proszę o rady i pomoc
Ostatnio zmieniany: 16 Mar 2019 17:13 przez Magdamysia.


Zielone okna z estimeble.pl

Hortensja ogrodowa przycięta jesienią-pomocy 16 Mar 2019 17:31 #648588

  • Maggie
  • Maggie's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 43
  • Otrzymane dziękuję: 107
Jeśli to było mocne cięcie tzn. przy ziemi to musisz liczyć się z tym, że Twoja hortensja ogrodowa może w tym roku nie zakwitnąć.
Pozdrawiam

Hortensja ogrodowa przycięta jesienią-pomocy 16 Mar 2019 18:16 #648593

Całkowicie przy ziemi nie, odcięta zostały kwiatostany, zostało ok 15cm łodygi. Ale czy nawet "jeśli" nie zakwitną w tym roku to nie jest stracona? Czy będzie można ją jeszcze odratować?

Hortensja ogrodowa przycięta jesienią-pomocy 16 Mar 2019 19:21 #648616

  • Maggie
  • Maggie's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 43
  • Otrzymane dziękuję: 107
Spokojnie, jeśli mróz przez zimę nie uszkodził korzeni to nic hortensji nie będzie. Ogrodówki mają to do siebie, że kwitną na zeszłorocznych pędach :flower2: Dlatego nie powinno się ich mocno ciąć tylko właśnie usuwać przekwitnięte kwiatostany. Ewentualnie wycinać stare i uschnięte pędy. Przynajmniej ja tak robię i nic im nie jest. No i ważne aby zabezpieczyć je dobrze przed mrozem. Moje np. jeszcze "siedzą" pod przykryciem :)
Pozdrawiam

Hortensja ogrodowa przycięta jesienią-pomocy 16 Mar 2019 19:46 #648624

Dziekuje za szczerą odpowiedź.No ja się właśnie zastanawiałam czy ich jeszcze nie zostawić pod przykryciem..Ale zdjęłam a teraz zastanawiam czy nie nie okryć ich jeszcze..

Hortensja ogrodowa przycięta jesienią-pomocy 16 Mar 2019 20:35 #648633

  • Maggie
  • Maggie's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 43
  • Otrzymane dziękuję: 107
Z moich obserwacji wynika, że hortensjom ogrodowym bardziej szkodzą wiosenne przymrozki niż minusowa temperatura na początku zimy. Za oknem mamy nieciekawą aurę :dry: dlatego ja jeszcze nie śpieszę się ze zdejmowaniem okryć.
Pozdrawiam


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.200 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum