TEMAT: Różne pytania dotyczące uprawy hortensji

Różne pytania dotyczące hortensji 04 Lut 2013 08:16 #119195

  • madzia
  • madzia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 896
  • Otrzymane dziękuję: 1798
Luki, dzięki, to dobre wieści
Małe sprostowanie ;) 10 jest ukorzenionych a 5 to te które kupiłam. Ale to nie w tym dziale o tym powinnam pisać za co przepraszam.
Ma ktoś namiary gdzie można kupić podpórki do hortensji. Oczywiście do tych, które już rosną w ogrodzie :)
Chodzi mi o takie fajne plastikowe obręcze. Nakłada się na krzaczek i po problemie. Mam kilka ale je kupiłam razem z hortensjami.
Wbijanie kijka bambusowego w środek krzaka i obwiązywanie drutem z plastikową osłoną nie zdaje egzaminu. :(
Pozdrawiam
Magda
Ostatnio zmieniany: 04 Lut 2013 09:27 przez madzia.


Zielone okna z estimeble.pl

Różne pytania dotyczące hortensji 09 Lut 2013 16:40 #121192

  • Flora
  • Flora's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 427
  • Otrzymane dziękuję: 389
Jestem zielona w temacie, ale skoro można zadawać tutaj różne pytania niech padnie i moje ;) .
Czy są jakieś bukietówki o niebieskawych kwiatach? Moje dwie ogrodowe niestety tworzą jedynie zielony akcent na rabacie - nie kwitną, mimo okrycia przemarzają. Za to bukietowa Renchy świetnie sobie radzi. Dokupiłam limelight i marzy mi się jakaś z niebieskim odcieniem.
Sylwia

Różne pytania dotyczące hortensji 09 Lut 2013 18:49 #121253

  • mewa
  • mewa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 339
  • Otrzymane dziękuję: 209
Flora nie ma bukietowych hortensji o niebieskim odcieniu- niestety.
Wszystkie są białe, a z czasem przebarwiają się na lekki róż , ciemny , bordo. Niektóre z nich pozostają białe - ale żadna nie jest niebieska ;)
Pozdrawiam, Ewa.
Za tę wiadomość podziękował(a): Flora

Różne pytania dotyczące hortensji 09 Lut 2013 19:34 #121277

  • Flora
  • Flora's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 427
  • Otrzymane dziękuję: 389
Tak właśnie myślałam :placze: Dzięki :P Jak już u mnie w ogrodzie wszystko wyrośnie pod niebo i osłoni ogródeczek od zimnych wiatrów to kupię niebieską ogrodową :flower2:

Różne pytania dotyczące hortensji 10 Lut 2013 09:39 #121529

  • koronka
  • koronka's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 211
  • Otrzymane dziękuję: 65
Madziu

w oglądanym serialu o ogrodach widziałam jak prowadzący robił sobie takie obręcze z metalowych prętów do zbrojenia. Musi mieć długość 2,5 m i w obwodzie 0,6 cm. Pręt owija się o dużą donicę lub pień drzewa i zaokrągla, potem taki w kształcie litery "U" kładzie na podłodze, na zaokrągleniu tego "U" facet kładł grubą deskę, wszedł na nią i podnosił do góry końce drutu. I obręcz miał gotową.

Jak tylko uda mi się kupić pręty w budowlanym markecie to wypróbuję tę metodę.
Krysia

Różne pytania dotyczące hortensji 11 Lut 2013 17:06 #122288

  • madzia
  • madzia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 896
  • Otrzymane dziękuję: 1798
Krysiu wielkie dzięki. :)

Zobaczę czy nie zostały jeszcze jakieś druty po budowie :think: a jak nie to do sklepu i zaczynam produkcję podpórek. :rotfl1:
Pozdrawiam
Magda

Różne pytania dotyczące hortensji 13 Lut 2013 17:07 #123229

  • ZbigniewG
  • ZbigniewG's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 414
  • Otrzymane dziękuję: 422
Madzia jako podporę do mojej Annabelle stosuję gorset z siatki metalowej -typ płotek powlekany tworzywem
jak się dobrze przyjrzysz to zobaczysz kratkę pod kwiatami
IMG_8278.jpg


Flora kup odmianę kwitnącą również na pędach tegorocznych np Endlles Sumer - przy odpowiedniej kwasowości będzie niebieska a kwitła nawet u mnie gdzie inne ogrodowe strajkowały
Ostatnio zmieniany: 13 Lut 2013 17:09 przez ZbigniewG.

Różne pytania dotyczące hortensji 13 Lut 2013 18:56 #123246

  • madzia
  • madzia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 896
  • Otrzymane dziękuję: 1798
Zbyszku piękna ta twoja Annabelle :woohoo:
Ten gorset-łotek przywiązujesz do czegoś?

Uwielbiam niebieskie hortensje, niestety trudno osiągnąć ten kolor kwiatów sadząc hortensje w ogrodzie :( .

Zamówiłam sobie Blue Wonder Everbloom. Po wymianie kilku maili ze szkółką okazało się, że zimuje na zewnątrz w doniczkach. Czarno to widzę.
Pozdrawiam
Magda
Ostatnio zmieniany: 13 Lut 2013 20:50 przez madzia.

Różne pytania dotyczące hortensji 16 Lut 2013 15:56 #124516

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
madzia wrote:

Uwielbiam niebieskie hortensje, niestety trudno osiągnąć ten kolor kwiatów sadząc hortensje w ogrodzie :( .

Madziu, niebieski kolor kwiatów hortensji wywołują jony glinu w kwaśnym środowisku. Można kupić specjalny nawóz do niebieskich hortensji lub systematycznie zakwaszać ziemię i od wiosny podsypywać kilkoma łyżeczkami ałunu glinowo-potasowego (siarczan glinowo-potasowy).

Różne pytania dotyczące hortensji 17 Lut 2013 17:09 #125125

  • Babopielka
  • Babopielka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Kocham hortensje
  • Posty: 647
  • Otrzymane dziękuję: 691
Hiacynta- trzeba jeszcze dodać, że pierwsza dawka siarczanu glinowo-potasowego powinna być podana we wrześniu. Wiosenne zasilania hortensji ałunem tylko nieznacznie zmieni ich barwę. Nic nie dzieje się od razu i na niebieski kolor hortensji trzeba sobie zapracować, albo mieć odpowiednią glebę w ogrodzie. :) Widziałam niebieskie hortensje, które pięknie się przebarwiały bez żadnych preparatów, musiały mieć dobre podłoże. :unsure:
Pozdrawiam, Bożena
Babopielki prawie park
Hortensje Babopielki Picasa Web Album
hortensjebabopielki Blog
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta

Różne pytania dotyczące hortensji 17 Lut 2013 21:45 #125392

  • madzia
  • madzia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 896
  • Otrzymane dziękuję: 1798
Hiacynto stosowałam pod swoje hortensje ałun w niewielkich ilościach. Nic to nie zmieniło oprócz jednego krzaczka, na którym pojawiły się kwiaty w różnych kolorach :think:. Od różu majtkowego po niebiesko fioletowe.
I tak jak pisze Bożenka na niebieski muszę sobie zapracować :jeez:

Chyba zacznę uprawiać hortensje o niebieskich kwiatach w donicach. Tam łatwiej zapewnić odpowiednie podłoże.
Co o tym myślicie?
I tak większość niebiesko kwitnących to hortensje macrophylla, więc je trzeba okrywać na zimie nie mając gwarancji że zakwitną.
Pozdrawiam
Magda

Różne pytania dotyczące hortensji 17 Lut 2013 22:26 #125434

  • Babopielka
  • Babopielka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Kocham hortensje
  • Posty: 647
  • Otrzymane dziękuję: 691
madzia -stosowania ałunu od wiosny i owszem zmienia zabarwienie kwiatów hortensji, ale niebieskie to one nie będą.
Takie barwy miała moja po stosowaniu ałunu w okresie wiosenno- letnim.



Po zastosowaniu ałunu jesienią i następnego roku w okresie wiosnno-letnim, było już znacznie lepiej ;)



Możesz pokusić się o uprawę hortensji w donicy, tylko trzeba uważać z podlewaniem i nawożeniem. Donica początkowo nie może być zbyt duża.
Z zimowaniem hortensji w donicach też różnie bywa, zależy jakie warunki jej zapewnisz. :dry:
Pozdrawiam, Bożena
Babopielki prawie park
Hortensje Babopielki Picasa Web Album
hortensjebabopielki Blog
Za tę wiadomość podziękował(a): madzia

Różne pytania dotyczące hortensji 20 Lut 2013 01:25 #126624

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Zaobserwowałam, że do wyniebieszczania potrzebna jest odpowiednia odmiana hortensji. Koło naszego bloku rosną hortensje lekko różowe, po systematycznym podsypywaniu ałunem, podlewaniem roztworem kwasu azotowego (duże rozcieńczenie, żeby nie spalić roślin:)) zrobiły się pod jesień lekko niebieskawe.
Z kolei na działce mam hortensję ciemnoróżową, prawie wiśniową, ta szybko złapała niebieski kolor. Niestety od pewnego czasu wciąż mi przemarza i nie mogę powtórzyć eksperymentu :crazy: Może w tym roku się uda, bo solidniej obsypałam ją ziemią.

Najlepiej więc byłoby kupić hortensję wybarwoną na niebiesko, systematycznie zakwaszać podłoże i podsypywać ałun glinu wokół niej, żeby kolor utrzymać.
Zakwaszanie ziemi jest bardzo ważne, bo tylko w kwaśnym środowisku (powiedziałabym bardzo kwaśnym) glin jest dla roślin przyswajalny.
Ostatnio zmieniany: 20 Lut 2013 01:27 przez Hiacynta.
Za tę wiadomość podziękował(a): madzia

Różne pytania dotyczące hortensji 20 Lut 2013 19:35 #126975

  • madzia
  • madzia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 896
  • Otrzymane dziękuję: 1798
Bozenko Podziwiam Twoje hortensje.A co miałaś na myśli pisząc, że trzeba uważać z podlewaniem i nawożeniem :think:

Fiacynto bardzo dobry pomysł, kupić już kwitnące na niebiesko :thanks:
W tamtym roku widziałam taką w szkółce, ale miała tylko jeden kwiat i jej nie kupiłam :sad2: a teraz bardzo żałuję.

Mnie tylko jedna hortensja Bavaria kwitła na biało-niebiesko :cry3:
Pozdrawiam
Magda

Różne pytania dotyczące hortensji 04 Mar 2013 19:05 #130815

  • Babopielka
  • Babopielka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Kocham hortensje
  • Posty: 647
  • Otrzymane dziękuję: 691
madzia - miałam na myśli uprawę hortensji w donicy i wtedy należy uważać z podlewaniem i nawożeniem. Hortensja lubi wodę,
ale nie znosi jej nadmiaru, a taką uprawianą w donicy łatwo jest utopić, lub spalić nawozami.

Zgadzam się z Aliną, trzeba zakwaszać glebę hortensjom ogrodowym, żeby mogły przyswajać jony gliny i wybarwiać się na niebieski kolor.
Barwa niebieska zależy od odmiany, niektóre łatwiej się wybarwiają, a inne trudniej.
Z moich obserwacji wynika, że najłatwiej przebarwiają się odmiany o różowych kwiatach.
Odmiany o czerwonych kwiatach przebarwiają się raczej na odcienie fiolotu niż niebieskości.
Natomiast odmiany kwitnące na biało, zmienią barwę jedynie na kolor rożowy. :)
Pozdrawiam, Bożena
Babopielki prawie park
Hortensje Babopielki Picasa Web Album
hortensjebabopielki Blog

Różne pytania dotyczące hortensji 04 Mar 2013 19:31 #130838

  • madzia
  • madzia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 896
  • Otrzymane dziękuję: 1798
Babopielka wrote:
Natomiast odmiany kwitnące na biało, zmienią barwę jedynie na kolor rożowy. :)
Bożenko myślałam że białym hortensjom nie dajemy ałunu :supr3:

Cały czas się uczę :coffe: i jeżeli pozwolisz dalej pomęczę Cię pytaniami.
Pozdrawiam
Magda

Różne pytania dotyczące hortensji 04 Mar 2013 19:46 #130857

  • Babopielka
  • Babopielka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Kocham hortensje
  • Posty: 647
  • Otrzymane dziękuję: 691
madzia - możesz pytać, jeśli będę wiedziała, to chętnie odpowiem. :)

Ostatnio dostaję dużo wiadomości z pytaniem o cięcie hortensji bukietowych, więc napiszę jak ja to robię. :)

Zasada cięcia jest prosta, im młodsza roślina, tym cięcie jest łatwiejsze. Na młodych roślinach, czyli jednorocznych lub dwuletnich skracamy wszystkie pędy, zostawiając tylko dwa/trzy oczka.



Na starszych krzewach skracamy zeszłoroczne przyrosty o połowę, wycinamy suche, słabe, wiotkie i krzyżujące się pędy.
Wysokość cięcia zależy od indywidualnych potrzeb i gustów. ;)



Pozdrawiam, Bożena
Babopielki prawie park
Hortensje Babopielki Picasa Web Album
hortensjebabopielki Blog
Ostatnio zmieniany: 04 Mar 2013 19:48 przez Babopielka.
Za tę wiadomość podziękował(a): dala, beatab, madzia

Różne pytania dotyczące hortensji 25 Mar 2013 14:32 #138272

  • Wolusia
  • Wolusia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 218
  • Otrzymane dziękuję: 57
Proszę o wskazówki, jak ukorzenić patyczki hortensji. Nigdy tego nie robiłam...Dziękuję za wszystkie rady :flower1:


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.276 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum