TEMAT: <D> Ziemniaki

<D> Ziemniaki 16 Mar 2013 17:43 #135044

  • bozena
  • bozena's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 620
  • Otrzymane dziękuję: 359
Postanowiłam w tym roku uprawiać ziemniaki.Będzie to mały kawałek około 2 na 3 metry . Jesienią w miejsce pod ich uprawę został rozrzucony kurzy obornik i zaorane.Zastanawiam się jak mam je wsadzić na płasko czy w redlinach . Ziemia jest gliniasta i z kamieniami. Czy jest ktoś kto uprawia ziemniaki i ma doświadczenie w ich uprawie? Proszę o porady.
Ostatnio zmieniany: 08 Cze 2014 19:05 przez TeBe.


Zielone okna z estimeble.pl

Ziemniaki 16 Mar 2013 19:08 #135065

  • seboll01
  • seboll01's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Parapety Seby
  • Posty: 408
  • Otrzymane dziękuję: 109
Witam Bożenko!

Pamiętam jeszcze z dzieciństwa jak to się u babci robiło :)
Uprawiasz pole i sadzisz pod kopaczke(wbijasz kopaczkę i pod nią wkładasz ziemniaka )najlepiej malutki .
Gdy wyrosną na 15 cm wtedy obsypujesz je ziemią tworząc właśnie te lejki.Podsypuje się jeszcze raz jak się rozkrzewią.
Mam nadzieje że pomogłem.Pozdrawiam Sebastian :)
Za tę wiadomość podziękował(a): bozena

Ziemniaki 16 Mar 2013 20:22 #135093

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
Bożenko, ziemniak (nieznanej odmiany) i pomidor 'Koralik' to były moje pierwsze uprawy :happy3:
Na kompletnie nieprzygotowanym kawałku ziemi tuż obok budowy :happy3:
Czasami człowiek musi, inaczej się udusi :happy:

Koraliki planowałam, miałam własne sadzonki z parapetowych wysiewów.
A ziemniaki wyrosły mi na pryzmie kompostowej :happy3:

Pomyślałam: "Co się mają marnować - przesadzam!" :silly:

Wszystkie 8 sadzonek dobrze się przyjęło... a po krótkim czasie zauważyłam na nich stonkę :eek3:

Zbierałam i dusiłam - przybywało jej w zastraszającym tempie. Wkrótce zaczęłam widywać stonki na trawniku i w ogródku kwiatowym :lol: :rotfl1:

Szybciej wykopałam i zutylizowałam kartofelki niż je posadziłam :happy4:

Od tej pory nie wyrzuciłam na kompost ani jednej obierki od ziemniaka :happy:

Ale...

Niedawno przeczytałam w wątku Gosi-Motylka, że skutecznym środkiem na stonkę jest mączka bazaltowa :think: i moje pragnienie jedzenia własnych młodych ziemniaczków znów odżyło B)

Próbuj, ale trzymaj rękę na pulsie... stonki :happy3:
Za tę wiadomość podziękował(a): bozena

Ziemniaki 17 Mar 2013 15:15 #135384

  • bozena
  • bozena's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 620
  • Otrzymane dziękuję: 359
Tak,pilnować będę w końcu ja mam je zjeść. Niedawno kupiłam na bazarze ziemniaki i były nie do zjedzenia. Po ugotowaniu z wierzchu był miękki w środku twardy jak kamień. Podejrzewam że to był albo pastewny albo za dużo nawozu w nim było.Sztuką też jest wybrać dobrą odmianę taka ziemniaka. Ja lubię żółte ale jak nie ma takich,to i białe .

Ziemniaki 19 Mar 2013 15:09 #136093

  • Daro65
  • Daro65's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 447
  • Otrzymane dziękuję: 924
bozena wrote:
Postanowiłam w tym roku uprawiać ziemniaki.Będzie to mały kawałek około 2 na 3 metry . Jesienią w miejsce pod ich uprawę został rozrzucony kurzy obornik i zaorane.Zastanawiam się jak mam je wsadzić na płasko czy w redlinach . Ziemia jest gliniasta i z kamieniami. Czy jest ktoś kto uprawia ziemniaki i ma doświadczenie w ich uprawie? Proszę o porady.

Na takim poletku warto pobawić się w uprawę wczesnych ziemniaków - np Lorda czy Denara. Na minimum dwa tygodnie przed sadzeniem (koniec marca, początek kwietnia) ziemniaczki rozkładamy w jasnym i dosyć ciepłym pomieszczeniu. Kiełki powinny być grube i długie na 1-2 cm. Wtedy do gruntu i na wierzch obowiązkowo włóknina. Uprawiam w ten sposób ziemniaki od lat i bywa, że końcem maja niektóre bulwy osiągają wielkość owoców moreli.

Pozdrowienia
Za tę wiadomość podziękował(a): bozena

Ziemniaki 19 Mar 2013 18:54 #136167

  • bozena
  • bozena's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 620
  • Otrzymane dziękuję: 359
Cenne porady.Wczesne ziemniaki czemu nie,chciałabym.Ale jeden mały problem,nie mam jasnego,ciepłego pomieszczenia (mieszkanie małe).Piwnica natomiast ciepła ale bez okna...

Ziemniaki 04 Kwi 2013 15:55 #140878

  • bozena
  • bozena's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 620
  • Otrzymane dziękuję: 359
Zima nas nie opuszcza. Ziemniaki do sadzenia mam już kupione i jak tylko będzie ciepło będę sadzić. Kiełki mają małe,grube, gotowe do sadzenia.

Ziemniaki 04 Kwi 2013 16:31 #140898

  • liliowiec01
  • liliowiec01's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 267
  • Otrzymane dziękuję: 63
Z tego co wyczytałam ma to być malutkie poletko ziemniaków. :jeez: To możesz je posadzić na płasko a później usypywać redlinki. Na początek do momenty kiedy kiełki będą juz pod wierzchem można przykryć ciemną włókniną, ona nie oddaje tak ciepła a się nagrzewa, a póżniej białą.
Pozdrawiam :) lila

Zapraszam :) Działka-hobby, relaks hm...i co jeszcze

Ziemniaki 04 Kwi 2013 20:25 #140979

  • Daro65
  • Daro65's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 447
  • Otrzymane dziękuję: 924
Swoje ziemniaki wyniosłem na chłodny strych ale i tak na wszelki wypadek wyłożę nowe do skiełkowania. Zima daje popalić w tym roku. Podobno od czwartku 15 stopni (na plusie).

Pozdrawiam

Ziemniaki 05 Kwi 2013 13:53 #141213

  • bozena
  • bozena's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 620
  • Otrzymane dziękuję: 359
Tylko pytanie od którego czwartku... Już nie mogę się doczekać słońca,radość z przebywania w ogródku. Małe poletko bo nie mam za dużo miejsca,warzywa też chcę mieć, więc wszystkiego po troszku. Piwnica mała,na większą uprawę to nie mam się co rzucać. A włóknina ,kupiłam białą ,o czarnej nie pomyślałam!

Ziemniaki 05 Kwi 2013 19:24 #141304

  • Daro65
  • Daro65's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 447
  • Otrzymane dziękuję: 924
Wiosna już blisko - jak do tej pory zawsze przychodziła :). Z czarną włókniną to dosyć oryginalny pomysł, nie mam doświadczeń ale na mojej "tłustej" wiślanej madzie na pewno bym nie zastosował na wiosnę. Ta ziemia musi o tej porze roku szybko wysychać na słońcu i wietrze żeby rozpocząć jakiekolwiek uprawy. Na lekkich glebach to może i dobry pomysł.

Pozdrawiam

Ziemniaki 06 Kwi 2013 07:28 #141474

  • liliowiec01
  • liliowiec01's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 267
  • Otrzymane dziękuję: 63
O tej czarnej włóknienie dowiedziałam się niedawno od młodego rolnika ,tak robią w Holandii. Ja u siebie wypróbuje na warzywkach. Czarna jest tylko na początek do wschodu.
Pozdrawiam :) lila

Zapraszam :) Działka-hobby, relaks hm...i co jeszcze

Ziemniaki 06 Kwi 2013 10:38 #141529

  • Tomasz23
  • Tomasz23's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 680
  • Otrzymane dziękuję: 755
w zeszłym roku posadziłem ziemniaki do dwóch duzych donic/20litrowych/ w mieszance ziemi ogrodowej i kompostu było pare ziemniaczkow ,ale smak niezapomniany :woohoo: W Wielkiej Brytanii to dosyć poplarny sposób uprawy ziemniaków , w handlu znajdują sie tam specjane worki do ich uprawy...a firmy nasienne rozprawadzaja bulwy w 5kg workach , katalogi zawierają kilkadziesiat odmian

Ziemniaki 06 Kwi 2013 14:14 #141634

  • bozena
  • bozena's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 620
  • Otrzymane dziękuję: 359
Moja glina też musi wyschnąć na wiosnę. Ja też czytałam o uprawie ziemniaków w donicach .Fajnie że możemy podzielić się podzielić doświadczeniem w uprawie miedzy sobą.

Ziemniaki 07 Kwi 2013 18:06 #142189

  • Tomasz23
  • Tomasz23's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 680
  • Otrzymane dziękuję: 755
A co powiecie na te zimniaczki ? :eek3:

londyn501.JPG


londyn499.JPG

Ziemniaki 08 Kwi 2013 05:49 #142576

  • bozena
  • bozena's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 620
  • Otrzymane dziękuję: 359
Ciekawe ile czasu musiał poświecić ktoś żeby otrzymać ten kolor ziemniaka?

Ziemniaki 08 Kwi 2013 07:02 #142579

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50964
Ja te ziemniaki widziałem i przez dwa sezony sadziłem lat temu około 40. Poza jakimiś kolorowymi sałatkami/ jadłem taką śledziową z czerwoną kapusta i z tymi właśnie ziemniakami/, to większego zastosowania nie mają.
Ostatnio zmieniany: 08 Kwi 2013 07:03 przez pomodoro.

Ziemniaki 08 Kwi 2013 14:01 #142751

  • bozena
  • bozena's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 620
  • Otrzymane dziękuję: 359
No nie,to już sporo lat są takie ziemniaki .Ja je pierwszy raz w życiu widziałam...


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.697 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum