TEMAT: <D> Ziemniaki

Ziemniaki 16 Wrz 2013 06:40 #192764

  • bozena
  • bozena's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 620
  • Otrzymane dziękuję: 359
Moje ziemniaki wykopałam w sobotę , plon może nie za duży ale są swoje ziemniaki . Na zimę zapas jest , są smaczne i potwierdzam , sklepowe nie umywają się smakiem . Jestem zadowolona , przygotowuję następny kawałek działki na ziemniaki w następnym roku.....


Zielone okna z estimeble.pl

Ziemniaki 16 Kwi 2014 12:48 #243959

  • bozena
  • bozena's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 620
  • Otrzymane dziękuję: 359
Ja posadziłam już kilka rządków ziemniaków na wczesny zbiór , przykryte włókniną , zobaczymy jaki będzie efekt mojej pracy , w następnym tygodniu następna porcja będzie wysadzona i jeśli będę miał jeszcze ziemniaki to w maju posadzę także...w ubiegłym roku w maju posadziłam ziemniaki bez okrycia włókniną i byłam bardzo zadowolona :) Może ktoś jeszcze posadził , lub posadzi ziemniaki , proszę się ujawnić , podzielmy się doświadczeniem :bye:

Ziemniaki 17 Kwi 2014 00:20 #244185

  • Daro65
  • Daro65's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 447
  • Otrzymane dziękuję: 924
Ujawniam się :) W tym roku posadziłem dokładnie 21 marca. Przyroda pozwoliła tym razem na takie szaleństwo. Ziemniaki pod włókniną oczywiście i niektóre krzaczki mają ok 10 cm.

Pozdrawiam
Darek

Ziemniaki 17 Kwi 2014 11:05 #244296

  • bozena
  • bozena's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 620
  • Otrzymane dziękuję: 359
To niezle , jak już są takie ładne , a dzisiejszy przymrozek na nie nie podziałał , u nas dzisiaj -4było ...

Ziemniaki 17 Kwi 2014 12:40 #244317

  • Iwona M
  • Iwona M's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 609
  • Otrzymane dziękuję: 2337
Ja posadziłam 13 kwietnia jeden zagonek ziemniaków średnowczesnych Satina, uprzednio lekko skiełkowanych. Miałam problem z kupieniem sadzeniaków. W sklepie ogrodniczym nie mieli, na Allegro musiałabym kupić całe 5 kg, a potrzebowałam tylko 20 szt, dlatego załatwiłam u znajomego rolnika, u którego zwykle biorę obornik. Wolałabym jakieś wczesne ziemniaki, ale nie było wyboru. Ziemniaki sadziłam po raz pierwszy. Przyrządem do sadzenia cebul zrobiłam dołki 10 cm głębokie, włożyłam po jednej bulwie, co ok 40 cm. Pod koniec lipca spodziewam się pierwszych plonów!

Ziemniaki 18 Kwi 2014 07:20 #244472

  • Daro65
  • Daro65's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 447
  • Otrzymane dziękuję: 924
Bożena - u mnie nie było przymrozku choć do końca maja na pewno się pojawi. Może trochę przypalić listki na styku z włókniną ale to nie jest problem,

Pozdrawiam

Ziemniaki 06 Cze 2014 08:51 #269253

  • bozena
  • bozena's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 620
  • Otrzymane dziękuję: 359
Moje ziemniaki kwitnął sobie już 1 partia , stonkę zbieram i śmierć na miejscu , nie jest jej , druga partia ziemniaków była wsadzona w połowie maja , ładnie powschodziły , pierwsze chwasty wyrwane ....

Ziemniaki 07 Cze 2014 22:52 #269845

  • Daro65
  • Daro65's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 447
  • Otrzymane dziękuję: 924
Bożena - ja również zajadam swoje ziemniaczki od tygodnia. Stonki nie morduję bo na moim poletku 10 x5 żadna szkoda :) Pyszne są z koperkiem, cebulką i kwaśnym mlekiem.

Pozdrawiam
Darek

<D> Ziemniaki 09 Cze 2014 12:18 #270466

  • bozena
  • bozena's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 620
  • Otrzymane dziękuję: 359
Wcześniej pryskałeś czy w tym roku omineły Twoje ziemniaki szerokim łukiem ;)

<D> Ziemniaki 10 Cze 2014 17:30 #270982

  • AB
  • AB's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 277
  • Otrzymane dziękuję: 94
Może ktoś wie coś o skuteczności i możliwości zastosowania Mildexu w oprysku ziemniaka przed ZZ i alternariozą. Trochę się powtarzam (wcześniej w innym wątku), ale idzie zmiana pogody i dzisiaj wieczorem muszę zrobić oprysk a nie wiem na czym stoję.

<D> Ziemniaki 10 Cze 2014 17:58 #270989

  • Daro65
  • Daro65's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 447
  • Otrzymane dziękuję: 924
Bożena - nigdy nie stosuję ochrony na moim ziemniaczanym poletku. Do końca września i tak wszystkie zostają zjedzone.

AB - Mildexu używam w pomidorach gruntowych od kilku lat i mogę powiedzieć, że z bardzo dobrym skutkiem. Teoretycznie powinien być tak samo dobry w ziemniakach.

Pozdrawiam
Darek

<D> Ziemniaki 10 Cze 2014 18:09 #270997

  • AB
  • AB's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 277
  • Otrzymane dziękuję: 94
Dzięki za odpowiedź. Czy dawka na ziemniaki powinna być trochę większa?

<D> Ziemniaki 11 Cze 2014 07:42 #271263

  • Daro65
  • Daro65's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 447
  • Otrzymane dziękuję: 924
Teraz patrzę na etykietę i widzę, że preparat nie jest zarejestrowany dla ziemniaka. Zazwyczaj dawki środków dla ziemniaków są trochę większe. Jeśli masz większą uprawę to lepiej doradzić się jakiegoś profesjonalisty.

<D> Ziemniaki 11 Cze 2014 11:45 #271358

  • AB
  • AB's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 277
  • Otrzymane dziękuję: 94
Nie ma rejestracji i od dwóch dni próbuję znaleźć kogoś, kto ma doświadczenie z Mildexem w ziemniakach. Dzwoniłem, do producenta, a ten twierdzi, że nic nie może powiedzieć. Niemożność stosowania środka na ZZ w ziemniakach jest trochę śmieszna. To trochę tak, jakby wyprodukować cukier tylko do słodzenia kawy. Ciekawe, czy brak rejestracji na ziemniaka wynika z jakiś obiektywnych przyczyn, czy to tylko polityka marketingowa firmy: Mildex pozycjonujemy na a pomidory, a Infinito na ziemniaki (tzn. wmawiamy klientom, że Mildex jest najlepszy w pomidorach, a Infinito w ziemniakach). Pani z najbliższego Piorinu powiedziała mi, że nic nie powinno się stać, ale pierwszy raz słyszała o Mildexie, co, niestety, stawia pod znakiem zapytania aktualność jej wiedzy.

Ziemniaków mam ok. 200 m2, na dwóch poletkach, więc nie jest to dużo. Po rozważaniach kupiłem małe opakowanie Infinito i nim opryskałem ziemniaki. Mildex zastosowałem, na próbę, na kilkunastu krzakach - noc przetrwały :)
Ostatnio zmieniany: 11 Cze 2014 11:48 przez AB.

<D> Ziemniaki 11 Cze 2014 15:56 #271424

  • Daro65
  • Daro65's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 447
  • Otrzymane dziękuję: 924
Znam ten problem z rejestracjami. Mam sad leszczynowy i tam najgroźniejszą chorobą jest monilioza. Problem polega na tym, że dla leszczyny zarejestrowane są tylko środki kontaktowe typu mankozeb. Wiadomo co to oznacza zwłaszcza w zagęszczonym sadzie. Na szczęście jeden z instytutów zrobił badania i okazuje się, że np topsin b.dobrze radzi sobie z tym grzybem.
Co do dawek na ziemniaki i pomidory. Weźmy np Curzate Cu - dawka 2,5 kg na ha w pomidorach, 3kg na ha w ziemniakach. Czyli więcej.

Pozdrawiam
Darek

<D> Ziemniaki 13 Cze 2014 12:46 #272140

Cześć Wszyskim.

Muszę prysnąć moje ziemniaki(aż 3a) na stonkę i ZZ, mam Infinito oraz Mospilan i mam pytanie czy mogę te dwa środki pomieszać i prysnąć za jednym zamachem?

Pozdrawiam.

<D> Ziemniaki 13 Cze 2014 19:04 #272252

  • AB
  • AB's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 277
  • Otrzymane dziękuję: 94
Trzeba szukać tabel mieszania. Najlepiej jednak zadzwonić do producenta jednego i drugiego środka i się zapytać.

<D> Ziemniaki 13 Cze 2014 20:08 #272275

Ostatecznie prysnąłem tylko na stonkę Mospilanem bo krzaczki się już ruszały. Nie znalazłem w żadnej z tabel mieszania informacji o Mospilan + Infinito jedynie wyczytałem na jednym forum z "foto" w nazwie, że ktoś takie mieszanki robił i skutków niepożądanych nie było.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.541 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum