• Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: O podpieraniu!

O podpieraniu! 09 Maj 2013 23:47 #154959

  • Hannah
  • Hannah's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 218
  • Otrzymane dziękuję: 83
Czy możecie podzielić się Waszymi metodami robienia podpór pod warzywa. Ja zaczynam swoją 1 przygodę i nie bardzo wiem jak i co mocować. Kiedy robić podpory i jakie do których warzyw. Czy wszystko na sznurkach, czy na kijkach czy kratkach bambusowych. Szukam info po necie, ale nie potrafię odsiać wiadomości. Będę wdzięczna za podpowiedzi. Dodam, że mam foliowiec i interesuje mnie zagospodarowanie przestrzeni wewnątrz, więc i podpory muszą być określone...


Zielone okna z estimeble.pl

O podpieraniu! 10 Maj 2013 00:08 #154964

  • chudziak
  • chudziak's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 153
  • Otrzymane dziękuję: 176
Wzdłuż foliówki mam przeciągnięty stary drut telefoniczny do którego są przywiązane sznurki przy których prowadzę pomidory i ogórki.

O podpieraniu! 10 Maj 2013 05:44 #154970

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6902
  • Otrzymane dziękuję: 41854
Prez kilka lat również do pomidorów używałem sznurka.W b.r.roku testuję nową metodę tj.przy jednym
paliku sadzę po dwa pomidory.Skutek jest taki,że zwiększyłem prawie o 50% ilość krzaków. :bye:
Pozdrawiam Józek!!

O podpieraniu! 10 Maj 2013 10:34 #155066

  • Hannah
  • Hannah's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 218
  • Otrzymane dziękuję: 83
no Kreciku to jest plan :D właśnie się zastanawiałam czy tak nie zrobić, ale wszędzie były po 1 krzaczku. Foliowiec może i spory, ale jak się okazuje warzyw tyle, że ciężko pomieścić.

I te pomidory i ogórki tak sobie po tym sznurku same idą? póki co to czarna magia!
Zastanawiam się nad palikami, nie trzeba ich wiązać żadnych konstrukcji, wbija się w ziemię i już...

O podpieraniu! 10 Maj 2013 11:08 #155076

  • TeBe
  • TeBe's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1487
  • Otrzymane dziękuję: 897
Ja w tym roku też zamierzam posadzić po 2 krzaki przy jednym paliku. Tylko muszę po paliki pojechać, bo zeszłoroczne bambusowe się kompletnie nie sprawdziły, za śliskie są i krzaczki się obsuwały. Zamierzam kupić nieheblowane i tylko zaimpregnować na zielono, żeby były mniej widoczne.
Hannah, do palików trzeba wiązać, pomidory same palików się nie czepią :-)
Pozdrawiamy,
Małgosia i Tomek
Ogród Małgosi i Tomka
Ostatnio zmieniany: 10 Maj 2013 11:09 przez TeBe.

O podpieraniu! 10 Maj 2013 11:33 #155085

  • Hannah
  • Hannah's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 218
  • Otrzymane dziękuję: 83
to ja tez zakupię paliki nieheblowane, myślałam by paliki wbijać od razu i wsadzać roślinki, żeby potem już koło nich nie robić zamieszania. U nas jeszcze kilka dni mają być zimne noce, więc pomidory i wszystkie zimno wrażliwe warzywka posadzę po zimnej Zośce. Mam tylko jeden zasadniczy problem :D jak robić nasadzenia, jaki plan żeby wszystko się pomieściło, spisałam sobie na kartce to co mam i kombinuję. Ale to mój 1 raz nigdy nawet w szklarni nie byłam. Patrze się w necie co jak powinno wyglądać, ale ciężko samemu potem odmierzyć co ile cm zagon, jakie przerwy. Miałam plan pomiędzy pomidorem posadzić sałatę.. Jakie robić przerwy pomiędzy pnącymi? I ta cukinia która się rozłazi :D gdzie ją posadzić...

trochę jestem jak dziecko we mgle w tym temacie...
Ostatnio zmieniany: 10 Maj 2013 11:34 przez Hannah.

O podpieraniu! 10 Maj 2013 11:38 #155087

  • TeBe
  • TeBe's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1487
  • Otrzymane dziękuję: 897
Co do odstępów, to ja Ci nie pomogę, bo ja uprawiam pomidory w skrzynkach na tarasie i są mocno upchane. Ale za chwilę ktoś mądrzejszy Ci doradzi :-)
Pozdrawiamy,
Małgosia i Tomek
Ogród Małgosi i Tomka
Ostatnio zmieniany: 10 Maj 2013 11:38 przez TeBe.

O podpieraniu! 10 Maj 2013 11:45 #155090

  • Hannah
  • Hannah's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 218
  • Otrzymane dziękuję: 83
TeBe dzięki mimo wszystko :D widziałam Twoje donice! IMPONUJĄCE!!!! dla mnie warzywa to czarna magia póki co! siedzę nad kartką ze spisem roślin i rozpisałam tylko miejsca dla szczypiorku :oops: ale gamoń ze mnie!
Ostatnio zmieniany: 10 Maj 2013 11:45 przez Hannah.

O podpieraniu! 10 Maj 2013 14:02 #155129

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6902
  • Otrzymane dziękuję: 41854
HANNAH !!!
Jakiej wielkości masz foliak?
tak to wygląda:
10052013175.jpg

a tak całość rządka,po jednej stronie
10052013176.jpg
Pozdrawiam Józek!!

O podpieraniu! 10 Maj 2013 16:57 #155160

  • Hannah
  • Hannah's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 218
  • Otrzymane dziękuję: 83
OOOO!!!!!!! Dzięki za fotki, ja mam foliak 3x6m malutki, ale jest :D mam trochę więcej miejsca przed foliakiem i tam pójdą cukinie, fasolki, groch, por etc.

O podpieraniu! 10 Maj 2013 17:03 #155162

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6902
  • Otrzymane dziękuję: 41854
Nie bardzo rozumiem,czy masz 2 foliaki czy jeden 3X6 m wys.1,80m.Jeśli tak to taki jak mój.I co
chcesz w nim sadzić?Ja mam same pomidory i 1 paprykę ostrą.Ile planujesz pomidorków? :bye:
A czy też masz jeszcze działkę,czy tylko ten foliak?
Pozdrawiam Józek!!
Ostatnio zmieniany: 10 Maj 2013 17:06 przez Krecik stary. Powód: uzupełnienie informacji

O podpieraniu! 10 Maj 2013 17:13 #155163

  • Hannah
  • Hannah's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 218
  • Otrzymane dziękuję: 83
mam tylko 1 foliak, 3x6x1,8...

Napiszę Ci jakie mam warzywa jeszcze trochę się nie znam co może być w foliaku co nie, więc wypiszę wszystko.

Bób 2 odm.
groch 3 odm cukrowe (planowałam siać w foliaku)
Papryka czerw 3 odm (chciałam na próbę posadzić z każdej)
Oberżyna 3 odm (tak samo jak z papryką na próbę posadzić każdą)
pomidor 4 odm
ogórek 2 odm
cukinia 2 odm
arbuz
fasola (tu zaszalałam i kupiłam za dużo 6 odmian)
por
jarmuż 2 odm
marchew 2 odm
sałata 3 odm
szpinak
i takie tam zwyklaki ziołowe i dodatki jak rzodkiewka, szczaw

marzy mi się jeszcze melon!

przed szklarnią wygospodarowałam wolne poletko 3x6m posiałam tam groch, rzodkiewki, miałam w planie dosiać tam jarmuż, szczaw, por, cukinię i ogórek gruntowy, oraz karłową odmianę fasoli.
Nie wiem czy dobrze to wszystko klasyfikuję co do szklarni a co nie...

O podpieraniu! 10 Maj 2013 17:37 #155168

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6902
  • Otrzymane dziękuję: 41854
Trochę tego za dużo(b.za dużo).Pod folią radziłbym Ci posadzić pomidory,paprykę,oberżynę?,może być sałata okresowo(już powinna rosnąć).No może też i jarmuż,gdzieś powciskasz.Ile chcesz posadzic pomidorków?
Pamiętaj też o ewentualnych opryskach pomidora,wtedy to co rosłoby obok nie nadawało by się do uzytku.To tak ogólnie.
Pozdrawiam Józek!!
Ostatnio zmieniany: 10 Maj 2013 17:56 przez Krecik stary. Powód: uzupełnienie informacji

O podpieraniu! 10 Maj 2013 18:29 #155180

  • judyta
  • judyta's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 34
  • Otrzymane dziękuję: 6
Hannah - ja swoje pomidory w tunelu foliowym prowadziłam na sznurkach.
Sadziłam w rzędy co 80 cm, a pomidor od pomidora w rzędzie co 40-50 cm prowadząc na jeden pęd.
Sznurki przywiązywałam do łodygi pomidora wtedy, kiedy zaczynały potrzebować podpory tzn. kiedy dorosły do wys. ok. 40 cm -wtedy zaczynały się pokładać. Oczywiście wiązanie nie może być zbyt ścisłe, gdyż łodyga grubieje. Ale sznurek się nie suwa, ponieważ zazwyczaj oczko pętelki blokowane jest przez liść.
Drugi koniec sznurka mocowałam do drutu rozciągniętego na górnej konstrukcji tunelu.
W miarę wzrostu pomidora łodygę owija się wokół sznurka, lub można roślinę do niego przywiązywać kawałkami starej pończochy lub sznurka.

Może fotki (nieco kiepskie) to trochę zobrazują. ;)

9.05.09001.jpg


9.05.09002.jpg


280409043.jpg


P1050073.JPG


P1040861.jpg


P1050081.jpg
Ostatnio zmieniany: 10 Maj 2013 18:36 przez judyta.

O podpieraniu! 10 Maj 2013 19:20 #155187

  • Hannah
  • Hannah's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 218
  • Otrzymane dziękuję: 83
Bardzo dziękuję! Wszystko notuję!
Wiem dużo mam za dużo, ale nie wszystko do foliowca przecież. Myślę, że dam pomidor, paprykę, groszki cukrowe 2 - 4 rządki, oberżynę i ogórek z arbuzem, a reszta przed szklarnią. Z ilością pomidorów to sama nie wiem, nie mam doświadczenia ile mam ich posadzić. Zrobiłam szkic czy ma to sens?
TUNEL.jpg

O podpieraniu! 10 Maj 2013 19:55 #155200

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6902
  • Otrzymane dziękuję: 41854
Hannah!!!!!
To wszystko wygląda pięknie na rysunku.Wszystkiego nie zmieścisz w folii.Jutro Ci wyjasnię.
Sprawdź w internecie jak rośnie arbuz i ile zajmie Ci miejsca.Jesli ogórek to tylko na podporach,na gruncie zarosnie cały namiot.Nie wyobrażam sobie groszku w folii.Właściwie w gruncie już jest za późno
na jego sianie,a co dopiero w temp.30-35 +,jak zaświeci słoneczko???Ajaka ścieżka dla dobrego dostępu do warzyw????
cyt.Kiedy posiać groch?

Przysłowie ludowe mówi: kto sieje groch w marcu, ten zbiera w garncu, a kto w maju, ten w jaju. Z tej mądrości warto skorzystać, bo groch najlepiej rośnie w dość niskich temperaturach i na wilgotnym podłożu (wczesną wiosna o taką wilgoć najłatwiej). Zatem groch siejemy, jeśli nie w marcu, to najpóźniej w pierwszej połowie kwietnia na glebie głęboko uprawionej, piaszczysto-gliniastej, użyźnionej kompostem. Wysokie odmiany wymagają podparcia. Podpory najlepiej postawić zaraz po siewie lub najpóźniej, gdy rośliny mają nie więcej, niż 10-15 cm. Jeśli spróbujemy podpierać groszek, gdy łodygi już się położą, to wiele roślin się połamie.
Pozdrawiam Józek!!
Ostatnio zmieniany: 10 Maj 2013 20:05 przez Krecik stary. Powód: uzupełnienie informacji

O podpieraniu! 10 Maj 2013 20:15 #155213

  • Hannah
  • Hannah's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 218
  • Otrzymane dziękuję: 83
No ja ze wszystkim nie zdążyłam niestety, nie miałam przygotowanego terenu... No ale nic co nie w tym to przyszłym roku! Nie muszę mieć wszystkiego co sobie założyłam. Za każdą pomoc będę wdzięczna!!!!
Sprawdzałam w internecie odległości i te co podali założyłam w rysunku, no może przy arbuzie obcięłam 10 cm :D

O podpieraniu! 10 Maj 2013 20:22 #155215

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6902
  • Otrzymane dziękuję: 41854
Dodam tylko,że groszek można sadzić na zbiór jesienny.Podobno lepszy niz wiosenny,ale musiałabyś poszukać terminu sadzenia.
Pozdrawiam Józek!!


Zielone okna z estimeble.pl

  • Strona:
  • 1
  • 2
Wygenerowano w 0.272 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum