TEMAT: CZOSNEK - odmiany, uprawa, przechowywanie

CZOSNEK - odmiany, uprawa, przechowywanie 11 Lip 2013 06:28 #177593

  • róża róża
  • róża róża's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 27
  • Otrzymane dziękuję: 4
czy może mi ktoś szczegółowo wyjaśnić jak się uprawia czosnek, ale tak od a do z , wydaje mi się że to jakaś wyższa szkoła a pomyślałam że skoro ogórasy i koper rosną, chrzan przebił się od sąsiada to brakuje mi tylko na działeczce czosnku do kompletu, oczywiście to dopiero na następny rok ale już warto się edukować :coffe: ,pozdrawiam i czekam na bardzo szczegółowe porady :flower1: :bye:
Ostatnio zmieniany: 20 Maj 2014 20:47 przez TeBe.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

CZOSNEK - odmiany, uprawa, przechowywanie 11 Lip 2013 09:48 #177627

  • kurjan
  • kurjan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 955
  • Otrzymane dziękuję: 1436
Przypominam że zbiór czosnku sadzonego jesienią przypada na lipiec. Dojrzałość czosnku wytwarzającego pędy kwiatostanowe objawia się żółknięciem i zasychaniem liści. Gdy około 40 % roślin ma zaschnięte liście należy przystąpić do jego wykopywania. Zbioru nie należy opóźniać, gdyż obserwuje się wówczas pękanie łusek okrywających główkę oraz rozpadanie się cebul na poszczególne ząbki. :flower: Czosnek nie wytwarzający pędów kwiatostanowych to czosnek jary.
Rośliny czosnku wyrywa się ręcznie – po uprzednim podkopaniu widłami amerykańskimi. Po wyrwaniu czosnek dosusza się w polu lub w przewiewnych pomieszczeniach. Następnie przycina się szczypior na długość 2 – 4 cm a korzenie na 1 cm.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, ewkapaw, Keram2504, Krecik stary, Terri, bela, MagaAga, sylwia, rozalia, anaka

CZOSNEK - odmiany, uprawa, przechowywanie 16 Lip 2013 21:22 #179469

  • bela
  • bela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 801
  • Otrzymane dziękuję: 2436
Ja dzisiaj wykopywałam czosnek część miałam posadzony na na obrzeżach truskawek a część na grządce i już nie będę sadzić koło truskawek mimo dobrego sąsiedztwa bo jak podważałam go widłami to chyba zahaczałam o korzenie truskawek.
Mimo że pierwszy raz go sadziłam (Harnaś)w listopadzie to zbiory były udane.
pozdrawiam Bożena
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Terri

CZOSNEK - odmiany, uprawa, przechowywanie 08 Sie 2013 16:52 #184846

  • bela
  • bela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 801
  • Otrzymane dziękuję: 2436
Dzisiaj kupiłam na targu czosnek do sadzenia na jesień Garpek hiszpański 5 główek ważyło 512g.

WP_000174.jpg


WP_000175.jpg

Garpek z największa główką Harnasia ważącą 80g
pozdrawiam Bożena
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, kurjan

CZOSNEK - odmiany, uprawa, przechowywanie 08 Sie 2013 17:07 #184852

  • kurjan
  • kurjan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 955
  • Otrzymane dziękuję: 1436
bela
zainteresowała mnie ta wiadomość o tej odmianie czosnku i znalazłem artykuł o nim
www.ogrodinfo.pl/warzywa-polowe/czosnkow...iwa-w-obrazejowicach
a w nim jego charakterystykę.
Na stoisku firmy Polger, wyłącznego dystrybutora przedsiębiorstwa hodowlano-nasiennego Planasa można było obejrzeć cztery odmiany czosnku. Jak informował Tomasz Wesołowski, reprezentujący tego hodowcę na terenie Polski oraz Europy Wschodniej, z najwcześniejszych kreacji warto zwrócić uwagę na Garpek (fot. 3). Jej rośliny wytwarzają duże, wyrównane główki o wysokiej jakości, bez tendencji do tworzenia tzw. ząbków peryferyjnych. Są one okryte białą łuską z jasnofioletowymi pasemkami. Ząbki mają promienisty kształt. - Zalecamy sadzenie tej odmiany od września do października na głębokość 2–4 cm. Ponadto należy pamiętać, aby dwa tygodnie przed planowanym zbiorem usunąć pęd kwiatostanowy
Ostatnio zmieniany: 08 Sie 2013 17:08 przez kurjan.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bela, sylwia

CZOSNEK - odmiany, uprawa, przechowywanie 08 Sie 2013 21:39 #184914

  • bela
  • bela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 801
  • Otrzymane dziękuję: 2436
kurjan - ja też byłam ciekawa bo pierwszy raz się spotkałam z taką odmianą i tak dużymi główkami i znalazłam ten artykuł.W smaku jest ostrzejszy od Harnasia :bye:
pozdrawiam Bożena
Temat został zablokowany.

CZOSNEK - odmiany, uprawa, przechowywanie 24 Sie 2013 09:36 #188208

  • kurjan
  • kurjan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 955
  • Otrzymane dziękuję: 1436
Warto już pomyśleć o przygotowaniu gleby pod uprawę czosnku.Czosnek jest bardzo silnie porażany przez choroby grzybowe, dlatego nie uprawia się go po innych warzywach cebulowych. Trzeba też zwracać uwagę na stan zdrowotny przedplonów, ponieważ niektóre choroby czosnku np. fuzarioza, mogą porażać czosnek.
Czosnek ma wysokie wymagania glebowe, odpowiednie są dla niego ziemie próchniczne, przepuszczalne, o odczynie zbliżonym do obojętnego. Dobrym przedplonem dla czosnku są zboża - oprócz owsa, fasola, ogórki i pomidory. Nie należy go uprawiać rok po roku na tym samym polu oraz po innych roślinach cebulowych. Złym przedplonem są także buraki, ziemniaki, rzepak i warzywa korzeniowe. Czosnek dobrze reaguje na obfite nawożenie organiczne stosowane pod przedplon.
Ostatnio zmieniany: 24 Sie 2013 09:59 przez kurjan.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Ave, Krecik stary, Terri

CZOSNEK - odmiany, uprawa, przechowywanie 13 Paź 2013 10:38 #198118

  • kurjan
  • kurjan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 955
  • Otrzymane dziękuję: 1436
w połowie miesiąca października wysadzamy czosnek zimowy. Ząbki sadzi się piętką do dołu, na głębokość 5-8 cm. Po nadejściu pierwszych przymrozków grządki lekko przykrywamy.Warto przypomnieć sobie jakie wymagania ma czosnek,patrz post powyżej.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Ave, Terri

CZOSNEK - odmiany, uprawa, przechowywanie 14 Paź 2013 09:00 #198311

  • bela
  • bela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 801
  • Otrzymane dziękuję: 2436
Ja w tamtym roku sadziłam czosnek w listopadzie i w tym roku jak dalej będzie tak ciepło to też go tak posadzę ale już nie koło truskawek tylko na grządce po pomidorach gdzie było zastosowane nawożenie rzędowe.
pozdrawiam Bożena
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Terri

CZOSNEK - odmiany, uprawa, przechowywanie 17 Paź 2013 15:02 #198777

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6880
  • Otrzymane dziękuję: 41579
Czosnek posadzony:2 rządki ukraiński,4 rządki polski NN i 2 rządki Harnasia.Sadziłem w rządki co 25cm, a w rządku co 10 cm,na głębokość conajmniej 5 cm..W sumie wsadziłem ok.400 ząbków(8 rzędów 5 m.). :fly:
Pozdrawiam Józek!!
Ostatnio zmieniany: 21 Paź 2013 10:11 przez Krecik stary.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Terri, bela, anaka

CZOSNEK - odmiany, uprawa, przechowywanie 24 Paź 2013 13:18 #200082

  • sylwia
  • sylwia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 269
  • Otrzymane dziękuję: 158
A skąd wy znacie odmiany kupowanego czosnku? U mnie na targu jest tylko czosnek marki czosnek. Posadziłam kilka ząbków wiosną i były nawet niezłe zbiory, teraz bym chciała wiedzieć co sadzę.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Terri

CZOSNEK - odmiany, uprawa, przechowywanie 26 Paź 2013 18:06 #200650

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6880
  • Otrzymane dziękuję: 41579
W ub.roku sprowadzałem czosnek Harnaś z" zagłebia czosnkowego",stąd znam nazwę.W br.dostałem czosnek przywieziony z ukrainy więc jest ukraiński.Kilka główek kupiłem w tesco jako czosnek polski,ale bez nazwy,więcjest polski NN.I to wszystko.
Pozdrawiam Józek!!
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): sylwia, anaka

CZOSNEK - odmiany, uprawa, przechowywanie 07 Lis 2013 10:24 #202876

  • bela
  • bela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 801
  • Otrzymane dziękuję: 2436
Ja też w poniedziałek posadziłam czosnek 3 rządki Grapek hiszpański i 5 rządków Harnasia w sumie ponad 200 ząbków.Jestem ciekawa tego Grapka czy też taki duży urośnie,posadziłam na miejscu po pomidorach gdzie było nawożenie rzędowe :bye:
pozdrawiam Bożena
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, anaka

CZOSNEK - odmiany, uprawa, przechowywanie 21 Lis 2013 21:47 #205776

  • sylwia
  • sylwia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 269
  • Otrzymane dziękuję: 158
No i wystarczyło zapytać na targu o odmianę i się dowiedziałam. Posadziłam Harnasia, bardzo duże główki i podobno mocny w smaku, zobaczymy.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): anaka

CZOSNEK - odmiany, uprawa, przechowywanie 28 Gru 2013 19:53 #211064

  • bela
  • bela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 801
  • Otrzymane dziękuję: 2436
Mimo że sadziłam czosnek w listopadzie to dzisiaj będą na działce musiałam nadsypać grządkę ziemią bo zaczął już wschodzić i boję się że jak przyjdą mrozy to będzie po czosnku,ale co się dziwić jak na koniec grudnia pogodę mamy majową,jak tak dalej będzie to brzoskwinia zacznie kwitnąć bo już są paki kwiatowe a na bzie rozwijają się liście.
Dzisiaj można było w sweterkach chodzić a teraz na termometrze jest +10st. :bye:
pozdrawiam Bożena
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

CZOSNEK - odmiany, uprawa, przechowywanie 28 Gru 2013 20:27 #211071

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6880
  • Otrzymane dziękuję: 41579
U nmie kilka ząbków wzeszło już w listopadzie.Jednak przygruntowe przymrozki zmroziły wierzchnią warstwę tak na ok.2 cm.
i przypuszczam,że to wstrzymało dalszą wegetację.Jednak od kilku dni nie ma mrozu wogóle i też trochę obawiam się.Dziś sprawdzałem glebę, już nie jest zmarznięta i widoczne są pęknięcia ziemi,co wskazuje,że czosnek ma chęć na słońce.Dobrze,że zostawiłem sobie kilka główek wiosennego. :(
Pozdrawiam Józek!!
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bela, magnes

CZOSNEK - odmiany, uprawa, przechowywanie 28 Gru 2013 21:30 #211084

  • bela
  • bela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 801
  • Otrzymane dziękuję: 2436
Mam nadzieje że jak przysypałam ziemia to może będzie coś z niego.
pozdrawiam Bożena
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

CZOSNEK - odmiany, uprawa, przechowywanie 28 Gru 2013 22:19 #211095

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6880
  • Otrzymane dziękuję: 41579
Myślę,że tak.Zastanawiam się jednak,że jak w styczniu też będzie taka aura,to jednak trzeba będzie pomyśleć o jakimś okryciu.U mnie na słomę nie ma szans,jedynie co to gałązki sośniny.Ale bądźmy dobrej myśli Bożenko. :P
Pozdrawiam Józek!!
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 1.456 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum