TEMAT: <D> Uprawa pomidorów w pojemnikach

<D> Uprawa pomidorów w pojemnikach 12 Cze 2018 22:32 #612588

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Piotruś, BINGO !
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, podjadek, Kajtkowa


Zielone okna z estimeble.pl

<D> Uprawa pomidorów w pojemnikach 12 Cze 2018 23:37 #612618

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50879
To jeszcze dodam co nieco . Cytat z karty charakterystyki soli gorzkiej / chemicznie siarczan magnezu siedmiowodny /
toksyczność ostra doustna: LD50 szczur > 2000 mg/kg c.c


Czyli o połowę bardziej szkodliwy niż sól kuchenna. :teach:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): podjadek, Kajtkowa

<D> Uprawa pomidorów w pojemnikach 13 Cze 2018 09:00 #612668

  • amsiz
  • amsiz's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 252
  • Otrzymane dziękuję: 323
Małgosiu
Już 3 rok i jestem zadowolona. Przy upałach nawet petunie czy surfinie, które potrzebują b. dużo wody, podlewam raz dziennie, na południowym balkonie.
Aga
Ostatnio zmieniany: 13 Cze 2018 09:01 przez amsiz.
Temat został zablokowany.

<D> Uprawa pomidorów w pojemnikach 13 Cze 2018 09:26 #612673

  • Kajtkowa
  • Kajtkowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 708
  • Otrzymane dziękuję: 2911
Wykorzystam temat w celu samoedukacyjnym. Czy ktoś może mi wytłumaczyć czym różni się azot, potas, fosfor itd. zawarty w nawozach mineralnych od tych samych pierwiastków w nawozach ekologicznych? Przecież tablica Mendelejewa jest tylko jedna.
Ela
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Krecik stary

<D> Uprawa pomidorów w pojemnikach 13 Cze 2018 09:41 #612677

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50879
Roślina widocznie zachowuje się jak klient w supermarkecie. Mając do wyboru ten sam towar w różnych cenach weźmie ten tańszy mimo, że może się okazać gorszy.

Chciałbym kiedyś widzieć statystykę o ile dłużej żyją, Ci co kupują żywność ekologiczną.
Ostatnio zmieniany: 13 Cze 2018 09:43 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Kajtkowa

<D> Uprawa pomidorów w pojemnikach 13 Cze 2018 12:01 #612695

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Kajtkowa wrote:
Czy ktoś może mi wytłumaczyć czym różni się azot, potas, fosfor itd. zawarty w nawozach mineralnych od tych samych pierwiastków w nawozach ekologicznych? Przecież tablica Mendelejewa jest tylko jedna.

Niczym się nie różnią, ale w rolnictwie ekologicznym nie o to chodzi. Nawozy mineralne niszczą pożyteczne mikroorganizmy glebowe, których rola jest bardzo duża i niedoceniana. Mikroorganizmy zapobiegają erozji gleby, zatrzymują substancje odżywcze w glebie, wytwarzają hormony pożyteczne dla roślin i zapewne pełnią jeszcze inne funkcje, których jeszcze nie znamy.
Pozdrawiam
Bea
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): carbon, patrycja, Kajtkowa

<D> Uprawa pomidorów w pojemnikach 13 Cze 2018 13:08 #612699

  • Kajtkowa
  • Kajtkowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 708
  • Otrzymane dziękuję: 2911
Czyli chodzi bardziej o zdrowie naszej Matki Ziemi i z tym się zgadzam w 100%. Jednak jesteśmy w dziale "Uprawa pomidorów w pojemnikach" więc jakie ma znaczenie uprawa ekologiczna w tym przypadku?
Moda na ekologię nasuwa mi skojarzenie z moim sąsiadem, który hoduje kurczaki.Karmi je dokładnie tą samą paszą, którą są karmione kurczaki fermowe.Rożnica tkwi w cenie - 15 zł/kilogram :)
Ela
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Betula

<D> Uprawa pomidorów w pojemnikach 13 Cze 2018 14:03 #612703

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Nie chodzi tylko o zdrowie Matki Ziemi. Pożyteczne mikroorganizmy mają wpływają pozytywnie na rozwój uprawianych roślin. Przy uprawie pojemnikowej nie ma to faktycznie znaczenia, bo sadzimy zazwyczaj w kupowanej ziemi z dodatkiem nawozów mineralnych i trudno jest stworzyć jakąś równowagę biologiczną. Myślałam, że pytasz ogólnie, bo ogólnie było sformułowane pytanie, dlatego tak odpowiedziałam.
Pozdrawiam
Bea
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): carbon, patrycja, Kajtkowa

<D> Uprawa pomidorów w pojemnikach 13 Cze 2018 19:59 #612774

  • magnes
  • magnes's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 156
  • Otrzymane dziękuję: 861
Moje maskotki tarasowe, dwie rośliny w doniczce, pierwszy raz w życiu uprawiane samodzielnie z nasion. Nie mogę doczekać się pierwszych owoców :)


magnes.jpg
Załączniki:

Agnieszka

Hiszpania, Andaluzja, strefa 10a
Ostatnio zmieniany: 13 Cze 2018 20:10 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Marlenka, Betula, Mamma, lucioperca, Jaedda

<D> Uprawa pomidorów w pojemnikach 13 Cze 2018 20:11 #612778

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Moje szczere gratulacje :) Zdałyście egzamin rewelacyjnie!
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): magnes

<D> Uprawa pomidorów w pojemnikach 13 Cze 2018 20:30 #612784

  • mk1a
  • mk1a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 817
  • Otrzymane dziękuję: 841
ilu litrowa jest ta doniczka i czy ma otwory odwaniające?
jak często ją podlewasz?
Temat został zablokowany.

<D> Uprawa pomidorów w pojemnikach 13 Cze 2018 21:42 #612823

  • Almera
  • Almera's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 144
  • Otrzymane dziękuję: 153
podjadek wrote:
Czytając ostatnie posty przypomniał mi się znajomy, którego pomidory miały niedobór magnezu. Poleciłem mu oprysk siarczanem magnezu, przeraził się bo żona chciała tak naturalnie (pracowała w aptece). Mówię mu jak naturalnie to niech żona przyniesie sól gorzką, i tym opryska.

Przepraszam ale to tak na marginesie :P
Jestem farmaceutką, więc taka terminologia nie jest mi obca
Pomodoro, nie wiem, czy są statystyki na temat długości życia osób odżywiających się ekologicznie. Spotkałam się natomiast z opracowaniami na temat wpływu żywienia eko na zdrowie. M.in. takie badania robione były w USA na uczniach, przy czym efekt prozdrowotny był proporcjonalny do procentowego udziału żywności biologicznej w diecie. O ile dobrze pamiętam te badania wspomniane są w książce Antyrak.
Poza tym , piszesz Pomodoro o długości życia, a co z jakością ? Są badania np. nagminnie stosowanych statyn, że owszem zwiększyły długość życia, ale znacznie pogorszyły jego jakość. Każdy ma wybór …
Nie wiem tez, czy jest sens zaprzeczać, że dieta ma wpływ na zdrowie i nie mówię tu o zamianie fast foodów na dietę warzywną. Powszechnie znane są fakty o kumulacji w naszych ciałach hormonów z żywności, metali ciężkich itp.inyych toksyn. Przykład pierwszy z brzegu- każda próbka moczu pobrana od mieszkańca Berlina jest skażona glifosatem w ilości ok. 2000 % powyżej dopuszczalnej normy zawartości tego herbicydu w wodzie. W organizmie człowieka nie powinno go być w ogóle, a w zbożu nie eko jest właściwie zawsze.
Kolejny przykład, że to czym karmisz ma znaczenie : „W mięsie bydła i drobiu karmionego w sposób tradycyjny, czyli trawą, zawarta była duża ilość witaminy K2, natomiast stosowanie karmy zbożowej skutecznie zwalczyło K2 we współczesnej diecie mięsożerców „
Nie mam tak od ręki przykładów na różnice odżywiania roślin nawozami ekologicznymi i mineralnymi, bo temat jest dla mnie nowy, ale na podstawie tego, co wiem o odżywianiu ludzi i zwierząt , przypuszczam, że z roślinami jest podobnie.
Mogłabym na ten temat dyskutować tygodniami,bo te tematy są od lat w kręgu moich zainteresowań, ale nie jest moim celem przekonywanie kogokolwiek, ani tez nie jest to temat tego wątku.
Trafiłam na forum w poszukiwaniu wiedzy i naprawdę uzyskałam tu cenne informacje. Nie spodziewałam się jednak braku poszanowania odmiennych poglądów. Nie twierdzę, że mój sposób uprawy się sprawdzi, nie upieram się, że mam rację. Pisałam już ,że w krytycznej sytuacji dopuszczam stosowanie nawozów mineralnych. Ziemię mam przecież tez z marketu, bo w tym wypadku nie miałam wyboru. Chciałam tu na forum uzyskać pomoc przy problemach z moimi roślinkami - diagnoza i propozycje, co i jak mogę stosować z rzeczy, które akceptuję, jak chociażby ten siarczan magnezu. Widzę jednak, że skoro ktoś nie podziela głosu większości, może być tylko wyśmiany lub w najlepszym wypadku ignorowany.
Smutne …
Witam ! Krysia
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, patrycja, Betula, Mamma

<D> Uprawa pomidorów w pojemnikach 13 Cze 2018 21:57 #612832

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Almera :) Każdy tutaj przeżył chrzest świeżaka, masz go już za sobą. U nas ludzie są czasami ironiczni, co nie znaczy, że nie można na nich liczyć. Trafiłaś na dobre Forum z naprawdę oddanymi, życzliwymi i bezinteresownymi ludźmi.
Nie zrażaj się, "cognosco te ipsum" ;-)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 13 Cze 2018 21:59 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): podjadek, mk1a, Betula, Mamma, Almera

<D> Uprawa pomidorów w pojemnikach 13 Cze 2018 22:46 #612852

  • magnes
  • magnes's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 156
  • Otrzymane dziękuję: 861
mk1a wrote:
ilu litrowa jest ta doniczka i czy ma otwory odwaniające?
jak często ją podlewasz?

W doniczce są dwa krzaki.
Pojemność doniczki to ok 25-30l. Oryginalna doniczka nie miała otworów, ale wywierciliśmy kilka sami.
Podlewam w zależności od pogody, bo doniczka stoi wprawdzie przy domu i korzysta z wystającego poza budynek w dachu, ale deszcz często zacina i trochę mi podlewa. W suche dni podlewam codziennie, wieczorem widać że liście są trochę oklapnięte. Obawiam się o podlewanie w czasie letnich upałów, ale najwyżej przeniosę je w mniej słoneczne miejsce albo będę kombinować z systemami nawadniającymi, na razie jest ok :garden1:

Agnieszka

Hiszpania, Andaluzja, strefa 10a
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): mk1a, Betula

<D> Uprawa pomidorów w pojemnikach 13 Cze 2018 23:10 #612857

  • podjadek
  • podjadek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1269
  • Otrzymane dziękuję: 4734
Almera
Nie bierz tego co napisałem do siebie, nie wiedziałem że jesteś farmaceutką. :)
Tu większość chce uprawiać ekologicznie.
Za jakiś czas ZZ będzie szaleć, jak będzie u mnie to prysnę Infinito (bo mam) który jest mniej szkodliwy od soli kuchennej, a na pewno dużo mniej szkodliwy od ibuprofenu który pewnie sprzedajesz.
We wszystkim trzeba zachować umiar, w nawożeniu naturalnym i mineralnym też.
Piotr :)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Emalia112

<D> Uprawa pomidorów w pojemnikach 13 Cze 2018 23:55 #612876

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50879
[11.1 Informacje dotyczące skutków toksykologicznych
Toksyczność ostra - droga pokarmowa
LD50 Szczur: 636 mg/kg

Ibyprofen sprzedawany w każdym kiosku czy markecie, bez recepty. Jest tylko o połowę mniej szkodliwy od trutki na szczury
Ostatnio zmieniany: 13 Cze 2018 23:56 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.

<D> Uprawa pomidorów w pojemnikach 14 Cze 2018 01:14 #612885

  • carbon
  • carbon's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 426
  • Otrzymane dziękuję: 1017
No ja rowniez czytuje amerykanskich tutejszych ogrodnikow ktorzy maja hopla na punkcie organic , i pisza dokladnie to samo co napisala Betula czyli swiat jest mały bynajmniej ten entuzjastow warzywnikow :) Odnosnie warzyw i owocow w pojemnikach sam rowniez stosuje nawoz rozpuszczalny w wodzie mineralny a na podwyrzszone grzadki nawoz naturalny kompost i granulat no i nieomieszkam podzielic sie czy smak pomidora dokarmianego nawozem sztucznym bedzie gorzszy od tego na naturalnym . Malo tego doswiadczeni ogrodnicy twierdza ze ten i ten pomidor mozemy zaliczyc do eko uprawy organicznej bo obydwa sadzone sa w dobrej jakosciowo ziemi , nie sa pryskane tonami pestycydow sa uprawiane wg zasad zgodnych z natura a to ze dokarmiamy te w pojemnikach gotowa odzywka a nie ta wyrobiona przez mikroby nie czy i ich mniej organicznymi , co innego gdy lejemy nawoz sztuczny na rabaty tu zdania sa podzielone bo szkodzimy w czesto sposob nieodwracalny matce ziemi i mikrobom ktore wytwarzaja pozywienie dla roslin , natomiast ziemie z pojemnikow po sezonie mozna dodac do kompostownika i w tej ilosci nie bedzie szkoda natomiast kilka arow czy hektarow w ten sposob nie da sie uzdatnic i przywrocic im ponowne zycie.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): patrycja, Betula, Almera

<D> Uprawa pomidorów w pojemnikach 14 Cze 2018 07:22 #612895

  • Almera
  • Almera's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 144
  • Otrzymane dziękuję: 153
Adasiowa, nie zrażam się do forum, sporo się tu jednak uczę. Pisałam o swoich odczuciach przy okazji tej dyskusji.
Tak , jak wspomniałam nie odżegnuję się od odżywiania mineralnego, ale na razie próbuję bez. Sama tez staram się odżywiać w znacznym stopniu ekologicznie , ale nawet wówczas trudno jest w dzisiejszych czasach zapewnić sobie w ten sposób odpowiedni poziom witamin i minerałów. Biorę więc suplementy, wybierając te konieczne i najbardziej wartościowe. Jak moim roślinkom będą potrzebne "suplementy", to też je dostaną :)
Witam ! Krysia
Ostatnio zmieniany: 14 Cze 2018 07:23 przez Almera.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, patrycja


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.661 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum