TEMAT: <D> Pietruszka

<D> Pietruszka 18 Paź 2022 22:40 #815998

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7877
  • Otrzymane dziękuję: 52200
Uprawiałam pasternak przez rok, czy dwa, już nie pamiętam. Dlaczego przestałam? Też nie pamiętam :oops: Jedyne co pamiętam to to, że były zbyt rozłożyste. Ale wtedy uprawiałam przysłowiowe "mydło i powidło" i miejsce było na wagę złota. Może w przyszłym roku wysieję parę rządków pasternaka :think: . Pietruszka dostanie jeszcze jedną szansę. Ostatnią. Może faktycznie lepszym rozwiązaniem będzie pasternak i pietruszka naciowa.
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem


Zielone okna z estimeble.pl

<D> Pietruszka 18 Paź 2022 23:12 #816003

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5693
  • Otrzymane dziękuję: 26994
Na pasternak przeznaczam redlinę 60 cm, 70 cm szerokości, to już apartament. Ale on od razu tak się nie rozpycha, więc ja po obu stronach sieję marchew. Jedną najwcześniejszą i drugą średniopóźną. Wczesną wnuki chrupią na surowo, schodzi szybko i potem już jej nie ma, a na bieżąco później zużywam tą średniopóźną. Trzeba mu za towarzystwo dać coś co prędzej schodzi z zagonu i wtedy rozrastając się nikomu już nie przeszkadza.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Za tę wiadomość podziękował(a): sierika, jurek49, JaNina

<D> Pietruszka 19 Sty 2023 17:24 #821275

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9656
Przez ostatnie 2-3 sezony pietruszka korzeniowa u mnie była kiepska... Wschody w zeszłym roku to była porażka - korzystałam z nasion na taśmie :evil: Zastanawiam się, czy przy tej pogodzie nie wysieję np wcześniej - w lutym. Korci mnie pomysł wysiania w rowek wypełniony perlitem. Jak u Was ze wschodami pietruszki korzeniowej, jakich używacie odmian?
Za tę wiadomość podziękował(a): Babcia Ala

<D> Pietruszka 19 Sty 2023 17:51 #821277

  • leszek0921
  • leszek0921's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 952
  • Otrzymane dziękuję: 4459
Mam ten sam problem z pietruszką , wysiałem w zeszłym tygodniu . Zobaczymy co z tego będzie .
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Babcia Ala

<D> Pietruszka 19 Sty 2023 18:20 #821280

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7877
  • Otrzymane dziękuję: 52200
Ja daję pietruszce ostatnią szansę. Kupiłam Ołomuńcką. W lutym zrobię sobie nasiona na taśmie, czyli ręczniku papierowym. Jednak tak jak pisałam wcześniej, wracam do uprawy pasternaku, którego nasiona już kupiłam.
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Babcia Ala

<D> Pietruszka 19 Sty 2023 19:44 #821294

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5693
  • Otrzymane dziękuję: 26994
Kiedyś udawała mi się o tyle o ile, gleba u mnie ciężka, więc dużo było takich rozgałęzionych krzywulców. Od kilku lat to porażka, pietruszka nawet wschodzić nie chce, a ja winą obarczam za to coraz słabsze nasiona i zmianę wiosennej aury, m. in. zanik pór roku i okresowe susze. Pietruszka potrzebuje wilgoci w glebie, zwłaszcza w początkowej fazie, podlewanie deszczu nie zastąpi.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka

<D> Pietruszka 19 Sty 2023 20:25 #821298

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9656
Chyba z 4 czy 5 lat temu to na jesienie zawsze zostawiałam kilkanaście pietruszek na zimę w gruncie. Wiosną szybko była własna natka, a później jak zakwitła to zbierałam własne nasionka - takie wschodziły super. Mietek ma rację - już niedługo to wszystkie warzywa trzeba będzie uprawiać z własnych nasion.
Za tę wiadomość podziękował(a): Babcia Ala

<D> Pietruszka 19 Sty 2023 20:33 #821301

  • JaKasiula
  • JaKasiula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3687
  • Otrzymane dziękuję: 19654
U mnie uprawa pietruszki to też porażka, ale uparcie wysiewam dalej.
W ubiegłym roku ta z nasion zebranych przeze mnie wykiełkowała ładnie, ze sklepowych dosłownie kilka.
Niestety, plon jak zwykle. Małe, porozwidlane korzenie. Na szczęście natka ładna. Uważam, że ta z pietruszki korzeniowej jest zdecydowanie bardziej aromatyczna niż z pietruszki naciowej.
W ramach eksperymentu wysiałam rządek pod koniec listopada.
Niestety nasiona kupne, ale na przyszły sezon liczę już na swoje.
Ostatnio zmieniany: 19 Sty 2023 20:35 przez JaKasiula.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Babcia Ala

<D> Pietruszka 19 Sty 2023 20:35 #821302

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9656
Kasia jaką odmianę wysiałaś?

<D> Pietruszka 19 Sty 2023 20:38 #821303

  • JaKasiula
  • JaKasiula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3687
  • Otrzymane dziękuję: 19654
Niestety nie pamiętam :oops:
Jak będę na działce sprawdzę, ale być może dotrę tam dopiero w przyszły weekend.
Na pewno była to odmiana do siewu zimowego.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Babcia Ala

<D> Pietruszka 19 Sty 2023 21:28 #821309

  • EwG
  • EwG's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 369
  • Otrzymane dziękuję: 1400
W ubiegłym roku nie wzeszła mi ani pietruszka ani pasternak
Pasternak podobno szybko traci zdolność do kiełkowania i w zasadzie w każdym roku trzeba kupić nowe nasiona.
Co do pietruszki, to nie mam pojęcia czemu nie wschodziła. BYć może sucha wiosna się do tego przyczyniła.
Na zagonie pietruszkowym posadziłam pomidory :-) przynajmniej korzyść była.
W tym roku spróbuję jeszcze raz, kupić muszę tylko jakieś dobre nasiona - nasiona dobrych odmian.
Ze względu na powierzchnię ogródka (malutki) preferuję odmiany duże (czy są takie?).
MOże kupię kilka odmian i posieję kilka rządków. Może któryś wzejdzie. :thanks:
Pozdrawiam cieplutko,
Ewa

Podlasie
Strefa: 6b

Cierpię na nieprzerwany brak miejsca do uprawy, brak wolnych parapetów oraz brak czasu ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, del, Babcia Ala, JaKasiula

<D> Pietruszka 19 Sty 2023 22:26 #821317

  • del
  • del's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1784
  • Otrzymane dziękuję: 12384
U mnie coś pietruszkę wycina - jakaś choroba. W sumie to całe Rodos ma z tym problem.
Zostaje tylko pasternak. Ten sobie radzi.
pozdrawiam,
Tomek
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, bela, Babcia Ala, JaKasiula

<D> Pietruszka 20 Sty 2023 08:19 #821337

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9656
Raz swój pomysł wprowadziłam w życie - taką sercowatą motyczką zrobiłam rowki na kilka centymetrów, wysypałam je świeżą ziemią z worka, w tą ziemię posiałam pietruszkę - pięknie wzeszła. Z obserwacji wynika, że u większości z nas i w naszych ogrodach pietruszka wypada całymi placami we wczesnym stadium. Może Mieciu by coś doradził :thanks: Może można czymś podlewać, żeby nie wypadały całe rządki i tak dość mizernych wschodów :jeez:
Za tę wiadomość podziękował(a): del, Babcia Ala, JaKasiula

<D> Pietruszka 22 Sty 2023 09:17 #821539

  • Miragoral
  • Miragoral's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 873
  • Otrzymane dziękuję: 5174
Nigdy nie spotkałam się z tym problemem. Nasiona pietruszki i marchewki wysiewam po przetrzymaniu co najmniej dobę w zamrażarce. Później trzymam w ciepłym miejscu do pokazania się kiełków. Myślę, że jest to metoda na siew już po przymrozkach. Siałam nawet w lipcu i ładna wyrosła. W zeszłym roku tak przygotowane nasiona zgubiłam. Odnalazłam je już z liścieniami i wyciągnięte. Korzenie były sfilcowane, musiałam wyrywać z gazy, w której były trzymane. Strasznie trudno było je wysadzać do gruntu. Korzenie się urywały. Trudno było je rozdzielić. Myślałam, że nic z nich nie będzie. Ale błyskawicznie wzeszły tylko, że bardzo gęsto. Musiałam przerywać, co nie było łatwe. O dziwo korzenie pietruszki i marchewki były długie i proste. Żałowałam, że nie przełożyłam się bardziej i nie wysadziłam bardziej rozdzielonych kiełków. Było to bardzo trudne a nie wierzyłam, że mogą wyrosąć ładne korzenie. W tym roku też wysieję podkiełkowane nasiona. Spróbuję wysiać w marcu pod agrowłókninę. Może nie zmarznie.
Pozdrawiam
Mirka
Ostatnio zmieniany: 22 Sty 2023 09:27 przez Miragoral.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka

<D> Pietruszka 22 Sty 2023 09:30 #821542

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9656
Przy takiej pogodzie to pod koniec lutego będzie można posiać - dopóki gleba wilgotna.

<D> Pietruszka 22 Sty 2023 09:35 #821544

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15426
  • Otrzymane dziękuję: 51222
Marzenka wrote:
Może Mieciu by coś doradził

Chcąc analizować przyczyny niepowodzeń w uprawie pietruszki wypadałoby zacząć od analizy gleby . Na drugim miejscu wymieniłbym obecność nicieni w glebie, a na końcu choroby odglebowe.
Bez analizy gleby i zdjęć korzeni i całych roślin nie ma rzeczowej dyskusji. :teach:
Ostatnio zmieniany: 22 Sty 2023 09:37 przez pomodoro.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, bela, Babcia Ala

<D> Pietruszka 22 Sty 2023 13:40 #821576

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9656
Mieciu problem w tym, że u większości ta pietruszka kiepsko wschodzi. Ja na jesieni dawałam obornik, więc analizę zrobię dopiero jesienią lub wiosną w 2024. Nie wiem jak będzie w tym roku z uprawą pietruszki, bo korzeniowe powinno uprawiać się w rok po nawożeniu obornikiem. Mam nadzieję, że będziemy monitorować te uprawy u siebie i zdjęcia będą wpadać już od momentu wschodów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Babcia Ala

<D> Pietruszka 22 Sty 2023 13:53 #821580

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5693
  • Otrzymane dziękuję: 26994
Ja korzeniowe i cebulę wysiewam od kilku lat ruską metodą, w krochmalu. Nic nie przerywam, bo uprawiam na redlinach i nawet nie ma za bardzo jak uklęknąć, ale redliny dają ten plus, że korzenie marchewki się rozwidlają w o wiele mniejszym stopniu.

Pietruszka albo nie wschodzi, albo kret mi ją "poprawia", a w 2022 mrówki się nią zaopiekowały i też nic nie było. Późną jesienią przygotowałam dla pietruszki zagon, urobiłam się jak dziki osioł, wiosną usypię redlinę, ostatni raz będę próbować, ta pietruszka to normalnie jakaś arystokracja, salonów jej trzeba ;)
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Ostatnio zmieniany: 22 Sty 2023 13:55 przez Babcia Ala.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Miragoral


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.397 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum