TEMAT: Nowy środek ochrony roślin pomodoro IF

Nowy środek ochrony roślin pomodoro IF 16 Lip 2021 20:05 #770291

  • majmaj
  • majmaj's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 491
  • Otrzymane dziękuję: 1027
Dziękuję bardzo, przyznaje się z pośpiechu nie przewertowałem całego tematu. Ogórki umierają mi w oczach i chciałem szybko działać.
Analiza 2019:

Ph–7,64 ** g NaCl/l–0,15 ** N-NO3–23 ** P–319 ** K–226 ** Ca–2029 ** Mg–225 ** Cl–< 10 ** N-NH4–20,1


Zielone okna z estimeble.pl

Nowy środek ochrony roślin pomodoro IF 16 Lip 2021 23:01 #770322

  • del
  • del's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1764
  • Otrzymane dziękuję: 12229
Adasiowa wrote:
Majmaj - odsyłam do I strony tego wątku i zapoznania się z przepisem :)
Natomiast na stronie 4 znajdziesz odpowiedź na Twoje poprzednie pytanie odnośnie przechowywania preparatu.
Specjalnie dla Ciebie zacytowałam też post Mietka o jodynie.

pomodoro wrote:
Jodyna to jest spirytusowy roztwór jodu i jodku potasu. Zawiera 3 % czystego jodu i 1 % jodku potasu. Nie ma innej jodyny.

W aptekach jest też tzw płyn Lugola .To z kolei jest 1 % roztwór wodny jodu z 3% dodatkiem jodku potasu. Dla nas nieprzydatny.

aptekaodzaplecza.blogspot.com/2014/05/jo...eczka-pierwszej.html

lekki update odnośnie lugola
pomodoro wrote:
Oba preparaty działają przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo ale ich mechanizm działania jest inny. W przypadku jodyny działa odkażająco jodowodór HI powstający w reakcji utleniania alkoholu etylowego do aldehydu; w przypadku płynu Lugola- anion I3- powstający w reakcji pierwiastkowego jodu z jodkiem potasu.
W przypadku kompleksu skrobia-jod mamy do czynienia właśnie z anionami I3-. To one wchodzą w strukturę przestrzenną skrobi powodując powstawanie granatowego zabarwienia.

Dawka płynu Lugola powinna być taka, by zawartość jodu była taka sama, jak w dawce jodyny.
pozdrawiam,
Tomek
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Nowy środek ochrony roślin pomodoro IF 16 Lip 2021 23:43 #770326

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50884
Kiedyś obowiązywał dogmat, że Słońce krąży wokół Ziemi.

Nowy środek ochrony roślin pomodoro IF 27 Lip 2021 05:22 #771675

  • Termaj
  • Termaj's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Termajteytt
  • Posty: 223
  • Otrzymane dziękuję: 1134
Mieciu,wczoraj robiłam IF do oprysku ogórków ,sąsiadom ogórki już padły ,a moje jeszcze są zielone .
Po dodaniu krochmalu,octu,robiłam na deszczówce ,przed podaniem jodyny sprawdzian pH i miał 5.
I spanikowałam ,ze coś złe zrobiłam.Nie mogłam spać i dumałem gdzie zrobiłam błąd .
Mogłam jeszcze dodać jodynę i sprawdzić co się będzie działo ,jakie będzie pH.
Nie wiem jak zrobić roztwór aby pH było ok.a może nie sprawdzać pH.
A może jodyna podnosi pH ,nie znam się na tym.

Pozdrawiam Teresa
Termaj

Nowy środek ochrony roślin pomodoro IF 27 Lip 2021 08:03 #771686

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50884
Zupełnie niepotrzebnie się stresujesz. Warunkiem aktywności mikrobiologicznej preparatu jest istnienie w nim anionów polijodkowych I3-, które to tworzą granatowej barwy kompleks ze skrobią. Reakcja ta nie przebiega, jeśli pH jest za wysokie. Należało dodać jodyny i jeśli roztwór zabarwił się na granatowo- wykonać oprysk.
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara, Jan4, Termaj, del, mojeuprawy

Nowy środek ochrony roślin pomodoro IF 27 Lip 2021 09:03 #771688

  • Termaj
  • Termaj's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Termajteytt
  • Posty: 223
  • Otrzymane dziękuję: 1134
Dziękuje bardzo.

Pozd.Teresa
Termaj

Nowy środek ochrony roślin pomodoro IF 12 Sie 2021 12:04 #773537

  • mojeuprawy
  • mojeuprawy's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 44
  • Otrzymane dziękuję: 160
Kochani, moja radość z korzystania z tych oprysków nie ustępuje. :hearts: Upewnijcie mnie proszę czy dobrze rozumiem, że oprysk PW (podobnie jak OW) może wpłynąć na pH oprysku IF ? Jeśli robimy oprysk IF po PW ocet zamieniamy na kwasek? Jeśli tak, to w jakich proporcjach? Będę wdzięczna za pomoc :flower2:

Nowy środek ochrony roślin pomodoro IF 12 Sie 2021 12:15 #773538

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50884
Popatrz się na tempo wchłaniania wapnia.
Tempo pobierania składników mineralnych z nawozów stosowanych dolistnie

Azot (N) 80% po 5 godzinach
Magnez (Mg) 20% po 1 godzinie; 50% po 5 godzinach
Fosfor (P) 50%po 2,5-6dniach
Potas (K) 50%po 1-4 dniach
Wapń(Ca) 50% po 4-5 dniach
Bor (B) 50% po 2 dniach
Miedź (Cu) 50% po 1-2 dniach
Mangan (Mn) 50% po 1-2 dniach
Cynk (Zn) 50% po 1 dniu
Żelazo (Fe) 8% po 1 dniu

Jeżeli zachowasz odstęp 7 dni nie musisz nic zmieniać.

A tak w ogóle proponuję zamienić preparat PW na sorbinian potasu i problem znika.
Za tę wiadomość podziękował(a): mojeuprawy

Nowy środek ochrony roślin pomodoro IF 12 Sie 2021 12:37 #773539

  • mojeuprawy
  • mojeuprawy's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 44
  • Otrzymane dziękuję: 160
pomodoro wrote:
A tak w ogóle proponuję zamienić preparat PW na sorbinian potasu i problem znika.


Bardzo dziękuję za fachową odpowiedź. Auć ;) , a ja już kupiłam propionian wapnia :jeez: No nic i tak korci mnie wypróbować ten przepis na PW :garden1:

Ten sorbinian potasu spełni te same funkcje?

Nowy środek ochrony roślin pomodoro IF 12 Sie 2021 12:49 #773540

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50884
Kwas sorbowy jest skuteczniejszy, co można łatwo zauważyć obserwując trwałość owoców jarzębiny, które właśnie zawierają sporo kwasu sorbowego.

www.doz.pl/czytelnia/a15254-Kwas_sorbowy...inowy_jest_szkodliwy
Za tę wiadomość podziękował(a): mojeuprawy

Nowy środek ochrony roślin pomodoro IF 12 Sie 2021 13:03 #773543

  • mojeuprawy
  • mojeuprawy's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 44
  • Otrzymane dziękuję: 160
pomodoro wrote:
Kwas sorbowy jest skuteczniejszy, co można łatwo zauważyć obserwując trwałość owoców jarzębiny, które właśnie zawierają sporo kwasu sorbowego.

www.doz.pl/czytelnia/a15254-Kwas_sorbowy...inowy_jest_szkodliwy


Bardzo dziękuję :flower2:

Nowy środek ochrony roślin pomodoro IF 27 Sie 2021 09:59 #775200

  • Ritalin
  • Ritalin's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 3
Przeczytłem wątek odnośnie stosowania preparatu if. Chciałbym się dopytać o zakwaszanie kwaskiem cytrynowym. Czy ta ilość 1,3g na 1l IF będzie prawidłowa? Czy sok z cytryny też zadziała w pożądany sposób?
Kolejne pytanie odnośnie płynu lugola. O ile dobrze rozumiem będę musiał użyć 6ml 1% płynu lugola na 1l IF, pomijając różnicę w zawartości jodku potasu.
Ostatnio zmieniany: 27 Sie 2021 10:03 przez Ritalin.

Nowy środek ochrony roślin pomodoro IF 27 Sie 2021 10:24 #775203

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50884
Radzę używać ocet. Kwas octowy poza zmianą pH ma dodatkowo właściwości p. grzybicze .

Nowy środek ochrony roślin pomodoro IF 27 Sie 2021 10:41 #775204

  • Ritalin
  • Ritalin's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 3
A co jeżeli chodzi o octy owocowe? Np. Jabłkowy 6%.

Nowy środek ochrony roślin pomodoro IF 27 Sie 2021 11:23 #775207

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50884
Jak kto woli. Powtarzam: wszystkie octy spożywcze są produkowane w drodze fermentacji.

Nowy środek ochrony roślin pomodoro IF 27 Sie 2021 15:28 #775223

  • Ritalin
  • Ritalin's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 3
pomodoro wrote:
Oba preparaty działają przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo ale ich mechanizm działania jest inny. W przypadku jodyny działa odkażająco jodowodór HI powstający w reakcji utleniania alkoholu etylowego do aldehydu; w przypadku płynu Lugola- anion I3- powstający w reakcji pierwiastkowego jodu z jodkiem potasu.
W przypadku kompleksu skrobia-jod mamy do czynienia właśnie z anionami I3-. To one wchodzą w strukturę przestrzenną skrobi powodując powstawanie granatowego zabarwienia.

Dawka płynu Lugola powinna być taka, by zawartość jodu była taka sama, jak w dawce jodyny.

A czy jodyna również nie jest stabilizowana jodkiem potasu? Zastanawiam się jaką rolę pełni skrobia w przepisie. Czy tylko w jej obecności powstaną aniony I3 o które nam chodzi, czy one już w jodynie są a skrobia je po prostu wiąże?

Nowy środek ochrony roślin pomodoro IF 27 Sie 2021 17:39 #775228

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50884
Jodek potasu w jodynie pełni rolę katalizatora ujemnego. Spowalnia utlenienie alkoholu etylowego do aldehydu. Aniony I3- tworzą się w roztworze wodnym z jodu cząsteczkowego i anionów I- pochodzących z jodku potasu. Kompleks ze skrobią tworzą właśnie aniony I3-.
Ostatnio zmieniany: 27 Sie 2021 17:43 przez pomodoro.
Za tę wiadomość podziękował(a): mojeuprawy

Nowy środek ochrony roślin pomodoro IF 26 Gru 2021 21:20 #786709

  • Mar-jolka
  • Mar-jolka's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 91
  • Otrzymane dziękuję: 194
łomatkoicórko przeczytalam calutki watek. Mam metlik w glowie i ogromny podziw dla Pomodoro. Naprawde podziwiam Cie za wiedzę i ogromną cierpliwość w udzielaniu odpowiedzi czesto kilkakrotnie tej samej. Jestes WIELKI. Rok temu uzyłam z Twojego przepisu herbatki z tymianku i oregano na wódce. Pryskałam tym róże. I miały sie bardzo dobrze. W tym roku zamowiłam tymol, chlorek magnezu Propinian wapnia i planuję zapobiegawczo pryskać moje róze i preparatem HT, PW oraz IF. Oczywiście napiszę z jakim skutkiem. Na razie opiszę stan początkowy z mojego ogrodu w roku 21. Nie miałam ani jednej rózy łysej, żadna nie była wsciekle porażona ani cp ani mączniakiem. Późną jesieniąpojawiła sie cp ale w ilości właściwie bardzo nieznacznej. Chce na przyszły rok utrzymać taki stan wśród moich róż. I mam nadzieje utrzymać takie zdrowie za pomocą preparatów Pomodoro. Zjawie sie w tym watku latem zeby opisać efekty. Z tym ze nie mam zamiaru niczego w recepturach zmieniać ani nic nie bedę podmieniać. Lecę szukać dużej butli jodyny. :silly: :silly: Jeszcze raz dziekuję Pomodoro za Twoją wiedzę. :flower1: :flower1: :hug:
Ostatnio zmieniany: 26 Gru 2021 21:23 przez Mar-jolka.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, leszek0921, pszczolka, najemnik, del, ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.881 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum