TEMAT: Pietruszka naciowa, koperek, kolendra i inne przyprawy

Pietruszka naciowa, koperek, kolendra i inne przyprawy 08 Lut 2016 20:47 #433296

  • elkap
  • elkap's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 23
  • Otrzymane dziękuję: 30
Kolendra raz wysiana wschodzi sama od 4 lat.


Zielone okna z estimeble.pl

Pietruszka naciowa, koperek, kolendra i inne przyprawy 08 Lut 2016 20:57 #433307

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Mimo wszystko wysieje, bo jak Ela pisze; kolendra już zostanie, a ja lubię jak roślinki same potrafią o siebie zadbać.
Ostatnio zmieniany: 08 Lut 2016 20:57 przez Emalia112.

Pietruszka naciowa, koperek, kolendra i inne przyprawy 08 Lut 2016 21:02 #433311

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64594
Najpierw podziękuję Bożce za zdjęcie bardzo wiosennego parapetu :) - nie ma znaczenia, że to "tylko" pietruszka i szczypiorek ... ważne jest to, że chciało Ci się to zrobić i podzielić z nami zielonym widokiem. Niedługo pewnie do tego bukietu dołączy rzeżucha :happy:

Pisałam wcześniej, że wysiałam po kilka ( 6-7 ) nasion kolendry i kozieradki, aby przekonać się, czy mają jakąkolwiek zdolność kiełkowania; kolendrę pozyskałam z własnych nasion, kozieradkę kupiłam jako przyprawę, a kozieradkę błękitną nabyłam u Mirzana. Obie kozieradki skiełkowały niemal w 100%, nawet ta przyprawowa. Kolendra na razie siedzi cicho. Jej smak poznałam w Odessie, gdzie skośnookie kobiety sprzedawały malutkie "gołąbki", czyli warzywa pokrojone w zapałkę i zawinięte w listki winogron, doprawione właśnie kolendrą i macerowane w oliwie. Tak samo przyrządzały plastry bakłażana. Wówczas zakochałam się w kolendrze i przywiozłam do Polski nasiona. Był rok 1997. Od tamtej pory mam ją stale pod ręką. Jest także rewelacyjna do wszelkich potraw z pomidorami, papryką, tyle tylko, że nie należy przesadzić z ilością ziaren ;-)

Jeśli mogę doradzić jej uprawę, to czynię to z czystym sumieniem, zwłaszcza, że stanowi także ozdobę grządki.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos

Pietruszka naciowa, koperek, kolendra i inne przyprawy 08 Lut 2016 21:40 #433335

  • Tacca
  • Tacca's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 879
  • Otrzymane dziękuję: 571
Ja wysiałam kolendrę kupioną jako przyprawę pierwszy raz dwa lata temu i pierwsza nie wyszła ani jedna sztuka. Następną kupiłam z innej firmy i wyszła w 100 %. Niestety nie pamiętam z jakiej firmy. Używam sporo nasion zimą i wszystkie wsypuję do jednego słoika. Na pewno kupowałam najtańsze. Myślę że to jest sprawa suszenia nasion. Przesuszone nie chcą kiełkować. Kozieradkę kupowałam duże opakowanie w sklepie internetowym. Wykiełkowało każde ziarenko.
Mieciu jak chcesz to podeślę Ci nasiona kolendry i kozieradki.
Znalazłam zdjęcia.
Kozieradka wysiana pod koniec maja. $ lipca miała strąki.

kozieradka.jpg


strkikozieradki.jpg
Ostatnio zmieniany: 08 Lut 2016 21:57 przez Tacca.

Pietruszka naciowa, koperek, kolendra i inne przyprawy 08 Lut 2016 21:43 #433336

  • Tacca
  • Tacca's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 879
  • Otrzymane dziękuję: 571
Miałam farta i wczoraj trafiłam na małe korzenie pietruszki z kiełkującą natką. Kupiłam 4 szt i wsadziłam na grządkę. Dni są teraz takie ciepłe, powinna wypuścić natkę.

Pietruszka naciowa, koperek, kolendra i inne przyprawy 11 Lut 2016 21:38 #434339

  • Kaja
  • Kaja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1852
  • Otrzymane dziękuję: 6181
Czy ktoś uprawiał seler listkowy?
Przeglądałam stare nr Działkowca i był tam artykuł o delikatnych listkach tego selera.
Nasion nigdy nie widziałam,ale widzę że Legutko w swojej ofercie ma to może gdzieś dostanę i wypróbuję.
Ostatnio zmieniany: 11 Lut 2016 21:38 przez Kaja.

Pietruszka naciowa, koperek, kolendra i inne przyprawy 11 Lut 2016 21:49 #434348

  • PaulaPola
  • PaulaPola's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 931
  • Otrzymane dziękuję: 3341
Ja miałam, słabo wschodził. Bardzo długo czeka się na zbiór. Nie wiem czy u mnie on przezimuje. Zależy mi na nim bo ani łodygowy ani korzeniowy u mnie sie nie udaje. W tym roku spróbuje ponownie. Może z rozsady? :bad-idea:
Za tę wiadomość podziękował(a): Kaja

Pietruszka naciowa, koperek, kolendra i inne przyprawy 15 Lut 2016 15:52 #435467

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9656
A kiedy trzeba wysiewać? Dziś wysiewam selera korzeniowego,listkowy lubię ale kupny mi nie smakuje. Czy mogłabym odkupić 10-15 nasionek?

Pietruszka naciowa, koperek, kolendra i inne przyprawy 19 Lut 2016 09:52 #436643

  • Kaja
  • Kaja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1852
  • Otrzymane dziękuję: 6181
Także poproszę o kilka nasionek.Odwiedziłam kilka sklepów ogrodniczych,ale nie było.
Jedna szuflada w zamrażarce zapełniona jest pietruszką naciową.Chciałam wypróbować smak selera listkowego i ewentualnie go zamrozić.
W sklepach spożywczych są łodygi selera naciowego,ale mi nie smakuje.

Pietruszka naciowa, koperek, kolendra i inne przyprawy 20 Lut 2016 10:24 #436844

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15401
  • Otrzymane dziękuję: 51035
Dziś powtórny wysiew kolendry, tym razem z nasion oryginalnych. Postanowiłem wysiać wprost na miejsce docelowe czyli do skrzynki. Będzie do użytku pod ręką na balkonie.
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos

Pietruszka naciowa, koperek, kolendra i inne przyprawy 20 Lut 2016 10:36 #436849

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Czyli ma małą wrażliwość na zimno. Pewnie tez dziś posiej mam puste donice na pomidory. Ciekawe czu może rosnąć w nogach pomidorów.Bo bazylia jak najbardziej.

Pietruszka naciowa, koperek, kolendra i inne przyprawy 20 Lut 2016 10:39 #436851

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15401
  • Otrzymane dziękuję: 51035
Będzie żonglerka między południowym balkonem a północnym parapetem kuchennym w zależności od wskazań termometru zaokiennego. Oczywiście po wykiełkowaniu, a to będzie już w marcu.
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos

Pietruszka naciowa, koperek, kolendra i inne przyprawy 20 Lut 2016 11:14 #436860

  • Tacca
  • Tacca's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 879
  • Otrzymane dziękuję: 571
Pierwszą kolendrę wysiałam na początku stycznia. Wykiełkowała, ale się strasznie wyciągnęła i zmarniała. Drugi raz wysiałam na początku lutego. W dzień stoi na dworze przykryta wiaderkiem, trochę zimno jest ale przestała się wyciągać, na noc zabieram do domu i odkrywam. Wolno rośnie, temperatura na zewnątrz w granicach 5 st. C. pochmurno, czasem pokarze się troszkę słońca.

DSC02651.jpg


DSC02653.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro

Pietruszka naciowa, koperek, kolendra i inne przyprawy 20 Lut 2016 22:10 #437040

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64594
Niniejszym melduję z radością, że walentynkowy siew pietruszki naciowej od Mietka, zaczyna wschodzić :dance:
Po 6 dniach, w temperaturze 17 stopni, w mini szklarence.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro

Pietruszka naciowa, koperek, kolendra i inne przyprawy 22 Lut 2016 22:57 #437743

  • BlueAnna
  • BlueAnna's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 142
  • Otrzymane dziękuję: 126
Jutro wysiewam pietruszkę naciową. Czy jak wzejdzie należy ją wystawić na balkon? Od razu?

Kolendra raz posiana wysiewa mi się co roku, ale przyznam, że nie bardzo pasuje mi smak ani świeżej ani ziaren. W sumie nie wiem po co ją trzymam, chyba dlatego że zawsze te jej wschodzenie i rośnięcie bardzo mnie cieszy :wink4:

Może jeszcze spróbuję kolendry do gołąbków, w czym jeszcze dobrze się sprawdza?

Pietruszka naciowa, koperek, kolendra i inne przyprawy 22 Lut 2016 23:08 #437746

  • halgla
  • halgla's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 142
  • Otrzymane dziękuję: 156
Moja wzeszła po 8 dniach. Po tygodniu ją popikowałam do małych doniczek i po kolejnych paru dniach, gdy widziałam że ruszyła poszła na balkon. Jest tam od 1.02, z tym, że jest w takim namiocie foliowym. Wypuszcza już 4 listki właściwe.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, BlueAnna

Pietruszka naciowa, koperek, kolendra i inne przyprawy 23 Lut 2016 08:33 #437764

  • Zbyszko46
  • Zbyszko46's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 290
  • Otrzymane dziękuję: 485
Dla zainteresowanych kolędrą i innymi:
ziolaiprzyprawy.w.interiowo.pl/przyprawy1.htm#Kolendra

Pozdrawiam Zbyszek
Pozdrawiam,Zbyszek
Życie jest naprawdę proste, lecz upieramy się by je komplikować” Konfucjusz
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Gawi

Pietruszka naciowa, koperek, kolendra i inne przyprawy 23 Lut 2016 20:27 #437955

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64594
Anusiu, o ile rzadko wykorzystuję w kuchni listki kolendry, o tyle nasiona bardzo często, głównie do sosów na bazie pomidorów i papryki, także w przetworach. Zbyszek podał ciekawego linka o stosowaniu przypraw, m.in także o czarnuszce ( nigella sativa ). Znam osoby, które uwielbiają jej smak i zapach, a ja nie mogę się do niego przekonać. Natomiast kolendra i kozieradka to moje nr 1 :)
Trochę się zmartwiłam, bo pisałam wcześniej o kiełkującej pietruszce naciowej - na razie skiełkowało w całości 1 ( słownie: jedno ) nasionko; dzisiaj przesadziłam je do malutkiej doniczki i powędrowało na parapet do siewek sałat.
Trzy pozostałe padły. W tej chwili spod ziemi wygląda kolejne. W kuwecie z pietruszką kędzierzawą cisza.
Nie tracąc nadziei wysiałam trochę sałaty May King i parę nasion musztardowca. Staram się zachować spokój ...
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): BlueAnna


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.918 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum