TEMAT: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum)

Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) 25 Mar 2016 13:47 #448993

  • kurjan
  • kurjan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 955
  • Otrzymane dziękuję: 1436
W dniu dzisiejszym kupiłem w jednym z marketów ogrodniczych czosnek niedźwiedzijednak widzę,ze powinien on być wysiany w miesiącach październik-listopad.Ciekawe czy jak go wysieje teraz wiosną to wzejdzie,czy raczej trzeba poczekać do jesieni ? Może ktoś na forum siał taki czosnek.

IMG_3149.jpg
Ostatnio zmieniany: 12 Kwi 2016 21:22 przez .
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary


Zielone okna z estimeble.pl

Czosnek Niedźwiedzi 25 Mar 2016 13:59 #448995

  • olibabka
  • olibabka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Więc w takiej ciszy ukryty ja - ja liść
  • Posty: 4286
  • Otrzymane dziękuję: 2960
Ja siałam czosnek niedźwiedzi z nasion od kolegi, dawno, więc nie pamiętam w jakim miesiącu, ale w naturze czosnek kwitnie chyba w maju, potem zawiązuje nasionka, które dość szybko zasychają i po czosnku nie ma śladu :think: Nie sądzę więc aby trzeba było czekać do jesieni :think:
Na pewno jest wątek o nim u nas na Oazie, sprawdź kiedy ludzie wklejają zdjęcia kwitnącego...
pozdrawiam serdecznie, Marysia :)

[...]kielich światła nachylony wśród roślin
Odsłania w każdej z nich jakieś przedtem nie znane dno[...]
Za tę wiadomość podziękował(a): kurjan

Czosnek Niedźwiedzi 25 Mar 2016 14:03 #448997

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Tak siałam w ubiegłym roku i nic mi nie wzeszło. Pobuszowałam po internecie i dowiedziałam się , że może kiełkować nawet rok. Tyle to ja cierpliwości nie mam.Ziemię w której posiałam czosnek rozrzuciłam po działce, może kiedyś skiełkuje.
Za tę wiadomość podziękował(a): kurjan, rozalia

Czosnek Niedźwiedzi 25 Mar 2016 14:07 #448999

  • olibabka
  • olibabka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Więc w takiej ciszy ukryty ja - ja liść
  • Posty: 4286
  • Otrzymane dziękuję: 2960
U mnie pojawił się gęsto, ale bardzo ważne aby dobrać mu właściwe stanowisko. Kiedyś kupiłam cebulki i wsadziłam pod brzozą - duży błąd, on potrzebuje cienia i wilgoci.
pozdrawiam serdecznie, Marysia :)

[...]kielich światła nachylony wśród roślin
Odsłania w każdej z nich jakieś przedtem nie znane dno[...]
Za tę wiadomość podziękował(a): kurjan

Czosnek Niedźwiedzi 25 Mar 2016 14:50 #449003

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Marysiu pojawił Ci się z nasion?
Za tę wiadomość podziękował(a): kurjan

Czosnek Niedźwiedzi 25 Mar 2016 14:55 #449005

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6895
  • Otrzymane dziękuję: 41764
U mnie nasionka same się rozsypują.Później chyba w okolicach sierpnia wyrastają pojedyncze cebulki.Teraz widzę znów kilka wyrastających pojedynczych,z tym iż za często tam grabiłem-kultywatorowałem. :drink1: :drink1:
Ja bym posiał kępkowo(po kilka nasion) teraz, dokładnie oznaczył miejsca i czekał,często podlewając. :drink1: :drink1:
Pozdrawiam Józek!!
Ostatnio zmieniany: 25 Mar 2016 14:57 przez Krecik stary.
Za tę wiadomość podziękował(a): kurjan

Czosnek Niedźwiedzi 25 Mar 2016 15:09 #449008

  • olibabka
  • olibabka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Więc w takiej ciszy ukryty ja - ja liść
  • Posty: 4286
  • Otrzymane dziękuję: 2960
Emalia112 wrote:
Marysiu pojawił Ci się z nasion?
Tak, siałam nasiona, tyle, że nie były to nasiona kupione w sklepie tylko od Forumka z wymiany :)
EDIT: Odnalazłam moją korespondencję z Piotrem, od którego mam nasiona on napisał mi:
Wysyłam nasiona i nie zapomnij zaraz wysiać na miejsce gdzie ma rosnąć.
Wysiałam, jak czytam: 20 lipca 2012r :)
pozdrawiam serdecznie, Marysia :)

[...]kielich światła nachylony wśród roślin
Odsłania w każdej z nich jakieś przedtem nie znane dno[...]
Ostatnio zmieniany: 25 Mar 2016 15:39 przez olibabka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, kurjan

Czosnek Niedźwiedzi 25 Mar 2016 15:53 #449025

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
W maju ubiegłego roku posadziłam maleńkie cebulki czosnku niedźwiedziego oraz kupioną rozsadę z kilkoma kwiatkami. Miejsce cieniste i wilgotne, gleba wyściółkowana korą. Do czerwca włącznie podlewałam, później zaprzestałam czekając, aż listki zżółkną i uschną. Nie zrywałam listków do zjedzenia, chciałam, aby całość się wzmocniła. Nie usunęłam też nasienników.
Bez nadziei na pojawienie się w tym roku młodych kiełków, zobaczyłam w lutym taki obrazek ...


Podobno uprawa tego czosnku jest trudna, często nie wschodzi, jednak namawiam na wypróbowanie swoich sił :) W tym roku zerwę najwyżej 3-4 listki, reszta niech odżywia cebulki.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): kurjan, VERA, rozalia

Czosnek Niedźwiedzi 25 Mar 2016 16:22 #449047

  • Lana
  • Lana's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 415
  • Otrzymane dziękuję: 877
W naturalnych warunkach czosnek niedźwiedzi wysiewa się sam po przekwitnięciu, chyba w maju. Nasiona leżą w ziemi przez lato, jesień i zimę, a na wiosnę wychodzą. Ja kiedyś szukałam cebulek czosnku niedźwiedziego i w sklepie ogrodniczym zaproponowano mi nasiona. Z tego co zapamiętałam, co mówiła Pani, to to że nasiona trzeba przed wysiewem schłodzić, trzymając w lodówce przez trzy-cztery tygodnie. Nie pamiętam już co trzeba było z nimi zrobić przed włożeniem do lodówki. :club2:
Za tę wiadomość podziękował(a): kurjan, rozalia

Czosnek Niedźwiedzi 26 Mar 2016 09:05 #449269

  • kurjan
  • kurjan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 955
  • Otrzymane dziękuję: 1436
Wydaje mi się ,że nasiona muszą przejść okres tz. stratyfikacji.Spróbuje je przetrzymać przez jakiś okres w lodówce :jeez:

Stratyfikacja polega na poddawaniu nasion odpowiedniej - najczęściej niskiej - temperaturze przy dużej wilgotności.
W tym celu nasiona mieszamy z wilgotnym piaskiem w proporcji 1:3 lub 1:4. Taką mieszaninę umieszczamy w temperaturze 2-8°C. Zabieg stratyfikacji trwa - w zależności od gion. Podczas trwania zabiegu stratyfikacji należy dbać także o to, aby wahania temperatury wynosiły maksymalnie 3-4°Catunku roślin - od kilku do kilkunastu tygodni. W tym czasie trzeba sprawdzać, czy piasek jest wilgotny, i w razie potrzeby podlewać go oraz mieszać, aby ułatwić dostęp tlenu do nas
Ostatnio zmieniany: 26 Mar 2016 09:18 przez kurjan.
Za tę wiadomość podziękował(a): Emalia112, rozalia

Czosnek Niedźwiedzi 03 Kwi 2016 19:25 #451907

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Listki, których zdjęcia pokazywałam ostatnio, sporo urosły. Pomiędzy nimi znalazłam niskie jeszcze pąki kwiatowe. Nie omieszkałam skubnąć jednego listeczka - słodkawy, pachnący delikatnie czosnkiem, przepyszny :)



Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos, Krecik stary, kurjan, VERA, beatazg, zanetatacz, rozalia, Lana

Czosnek Niedźwiedzi 03 Kwi 2016 20:04 #451944

  • Amlos
  • Amlos's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15833
  • Otrzymane dziękuję: 12230
:eek3: Patrzę i podziwiam z lekką zazdrością, bo trzy razy sadziłam ów czosnek, nadskakiwałam mu specjalnym uzdatnianiem podłoża
i za każdym razem poniosłam klęskę :hammer:
Niestety, Aniu, z moją gliniastą glebą nie mogę liczyć na jego wyrozumiałość, więc kibicuję Twojemu :dance:
Pozdrawiam - Ania
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Czosnek Niedźwiedzi 03 Kwi 2016 20:26 #451961

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Posadziłam w wielki piątek czosnek niedźwiedzi pięknie się przyjął, ale jest jeszcze przykryty. Jutro ściągnę pety.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, rozalia

Czosnek Niedźwiedzi 04 Kwi 2016 18:08 #452265

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Anulko, dziękuję - choć zdaję sobie sprawę, że to sam czosnek zaszczycił mnie swoją obecnością, a ja tylko zapewniłam mu - chyba dobre :think: - stanowisko i uprawę .
Ale dla Ciebie to nic straconego; wystarczy przygotować sporą donicę z lekką, w miarę żyzną ziemią z dodatkiem kompostu/obornika i po posadzeniu cebulek umieścić całość w cieniu; podlewać regularnie do czerwca, potem baaardzo skąpo, wręcz minimalnie. No i nie w pierwszym roku nie obrywać listków, niech wykarmiają cebulkę. Będzie dobrze :)
Emalko, no właśnie taki jest czosnek niedźwiedzi; pięknie się przyjmuje, w trakcie sezonu wegetacyjnego też zachwyca wyglądem i kondycją, a później, w kolejnym roku, na wiosnę ... znika. Bądź co bądź, to "cebula czarownic" :happy:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos

Czosnek Niedźwiedzi 05 Kwi 2016 12:27 #452547

  • Pelasia
  • Pelasia's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 67
  • Otrzymane dziękuję: 49
Ja dostałam w tamtym roku od mojej mamy kępkę czosnku niedźwiedziego ,w maju ,zdaje się.Posadziłam go u siebie ,po paru tygodniach zmarniał i znikł. Myślałam że nic z niego nie będzie, ale teraz, na wionę, cieszy moje oczy śliczna zielona kępka tegoż czosnku :bravo: . Ma stanowisko raczej słoneczne,czy to będzie mu służyło?
Asia

Czosnek Niedźwiedzi 05 Kwi 2016 19:02 #452641

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Pelasiu :) w zasadzie to nic dziwnego, że posadzony w maju czosnek zanikł po kilku tygodniach - niepotrzebnie się martwiłaś; najczęściej w czerwcu nadziemna część rośliny zasycha i obumiera, ale cebulki żyją nadal pod ziemią - świadczy o tym fakt ponownych narodzin na wiosnę. Czosnek niedźwiedzi najlepiej rośnie na stanowiskach zacienionych i wilgotnych - zauważ, w jakich warunkach rośnie dzika forma, ta pod ochroną.
Trzymam kciuki za Twoją kępkę :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

Czosnek Niedźwiedzi 05 Kwi 2016 19:46 #452652

  • olibabka
  • olibabka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Więc w takiej ciszy ukryty ja - ja liść
  • Posty: 4286
  • Otrzymane dziękuję: 2960
Mój siany czosnek wygląda tak

DSC01301.jpg


Kilka listków tego większego już zjadłam :) A te mniejsze listeczki to chyba sam się wysiał? :think:
pozdrawiam serdecznie, Marysia :)

[...]kielich światła nachylony wśród roślin
Odsłania w każdej z nich jakieś przedtem nie znane dno[...]
Za tę wiadomość podziękował(a): , rozalia, Nimfa

Czosnek Niedźwiedzi 05 Kwi 2016 19:59 #452660

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Albo tak długo kiełkuje. Literatura mówi, że rok.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.275 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum