TEMAT: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum)

Czosnek Niedźwiedzi 05 Kwi 2016 20:08 #452664

  • olibabka
  • olibabka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Więc w takiej ciszy ukryty ja - ja liść
  • Posty: 4286
  • Otrzymane dziękuję: 2960
Emalia112 wrote:
Albo tak długo kiełkuje. Literatura mówi, że rok.
Chyba niemożliwe, bo siałam jak pisałam wcześniej w 2012 roku :)
pozdrawiam serdecznie, Marysia :)

[...]kielich światła nachylony wśród roślin
Odsłania w każdej z nich jakieś przedtem nie znane dno[...]
Ostatnio zmieniany: 05 Kwi 2016 20:09 przez olibabka.


Zielone okna z estimeble.pl

Czosnek Niedźwiedzi 05 Kwi 2016 20:12 #452667

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
E to faktycznie...tak długo to nie kiełkuje chyba.

Czosnek Niedźwiedzi 06 Kwi 2016 08:46 #452826

  • kurjan
  • kurjan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 955
  • Otrzymane dziękuję: 1436
Olibabka to napisz w jakim terminie siałaś nasiona i po jakim okresie pokazały się młode roślinki. :thanks:

Czosnek Niedźwiedzi 06 Kwi 2016 10:26 #452848

  • olibabka
  • olibabka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Więc w takiej ciszy ukryty ja - ja liść
  • Posty: 4286
  • Otrzymane dziękuję: 2960
olibabka wrote:
Emalia112 wrote:
Marysiu pojawił Ci się z nasion?
Tak, siałam nasiona, tyle, że nie były to nasiona kupione w sklepie tylko od Forumka z wymiany :)
EDIT: Odnalazłam moją korespondencję z Piotrem, od którego mam nasiona on napisał mi:
Wysyłam nasiona i nie zapomnij zaraz wysiać na miejsce gdzie ma rosnąć.
Wysiałam, jak czytam: 20 lipca 2012r :)

Pisałam już o tym na poprzedniej stronie, i nawet widzę, że czytałeś :)
Takie malutkie listeczki jak widać i na tym aktualnym zdjęciu...
olibabka wrote:
Mój siany czosnek wygląda tak

DSC01301.jpg


Kilka listków tego większego już zjadłam :) A te mniejsze listeczki to chyba sam się wysiał? :think:

pojawiły się w kwietniu 2013 roku, czyli na wiosnę roku następnego. Teraz to te starsze, większe z tego zdjęcia :)
pozdrawiam serdecznie, Marysia :)

[...]kielich światła nachylony wśród roślin
Odsłania w każdej z nich jakieś przedtem nie znane dno[...]
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, kurjan, Adasiowa, Emalia112, Lana

Czosnek Niedźwiedzi 06 Kwi 2016 20:59 #453017

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Czosnek ładnie przyjęty wiec zaczęłam ściągać butelki, bo słonce nie było dziś tak ostre jak wczoraj. Ja rozerwałam kępki i sadziłam po dwie cebulki. trochę się bałam , że się nie przyjmie, ale jest Ok.Trochę go będzie. dwa rządki dł 30m.

IMG_01042.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos, Krecik stary, Adasiowa, beatazg, rozalia, Lana

Czosnek Niedźwiedzi 07 Kwi 2016 20:37 #453366

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Dziewczyny, brawo :) Piękne okazy, aż miło spojrzeć.

Pozwolę sobie jeszcze na małą reminiscencję z własnych poczynań; pomimo, że sporo osób przestrzegało mnie przed uprawą czosnku niedźwiedziego ( nie uda Ci się! on znika! ucieka! etc ), postanowiłam spróbować.
Od bardzo kochanej Forumki dostałam w kwietniu ub.r. maleńkie cebulki, każdą z jednym listeczkiem oraz jedną większą kępkę. Posadziłam natychmiast w ziemię podkarmioną obornikiem, wyściółkowaną następnie korą, w cienistym zakątku ogrodu. Słońce zagląda tam tylko przez 2 godziny.
Miesiąc później, w maju, dokupiłam sadzonkę z pąkami kwiatowymi, którą posadziłam w sąsiedztwie poprzednich. Wkrótce większe sadzonki zakwitły. Wszystkie rośliny uczciwie podlewałam do końca czerwca, a kwitnącym pozwoliłam na zawiązanie nasion. Latem liście uschły.
W tym roku, pod koniec lutego, zauważyłam w kilku miejscach młode listki :hearts:
Obecnie mam kilka roślinek w różnym stadium rozwoju: duże liście, duże liście z zawiązkami pąków, oraz młode, cieniutkie listki, pojawiające się w zupełnie innym miejscu niż te ubiegłoroczne.

W ten weekend sprawdzę, jak się miewają :happy:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Lana

Czosnek Niedźwiedzi 07 Kwi 2016 20:51 #453384

  • Lana
  • Lana's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 415
  • Otrzymane dziękuję: 877
Emalia , zdradź proszę gdzie kupiłaś cebulki czy to może sadzonki czosnku niedźwiedziego.
Też bym chciała posadzić, ale z nasion nie chcę bo jestem niecierpliwa :)

Czosnek Niedźwiedzi 07 Kwi 2016 21:06 #453403

  • 's Avatar
To w pełnej krasie mój, plon z ubiegłego roku okolice pierwszego majowego weekendu.
Miałam obadać na jakim etapie jest w tym roku, ale jak na złość zawalona byłam w ten słoneczny tydzień robotą po same pachy. A tak już pragnę tego grzebania w ziemi jak kania dżdżu :ouch:


upload_-2-2.jpg


upload_-5.jpg

Czosnek Niedźwiedzi 07 Kwi 2016 21:15 #453415

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Beatko, to masz zadanie domowe na najbliższe dni - lustracja zagonków z czosnkiem ;-)
Wspaniała kolekcja! Szczerze i z serca gratuluję!
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

Czosnek Niedźwiedzi 08 Kwi 2016 19:29 #453723

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6900
  • Otrzymane dziękuję: 41826
Mój czosnek mam w tym miejscu od 3 lat.Nie jest najgorszy,a daleko mu do rosnących w lesie(stary park).W tym roku
będzie bardziej zacieniony przez namiot foliowy.


WP_20160408_18_45_20_Pro.jpg


WP_20160408_18_45_51_Pro.jpg
Pozdrawiam Józek!!
Ostatnio zmieniany: 08 Kwi 2016 19:31 przez Krecik stary. Powód: uzupełnienie
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka, kurjan, Adasiowa, beatazg, Emalia112, rozalia

Czosnek Niedźwiedzi 08 Kwi 2016 19:45 #453731

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
"Nie jest najgorszy" ?! Józiu, nie grzesz .... Bardzo ładne, zdrowe ( w całym tego słowa znaczeniu ) i całkiem pokaźne kępy. Za więcej cienia Twój czosnek będzie Ci bardzo wdzięczny :happy:
Te dziko rosnące ( pod ochroną :idea1: ) zawsze są dorodniejsze, bo rosną w idealnych warunkach, od lat. Mają próchniczą ziemię, cień i wilgotność, którą zapewniają im korony drzew i krzewy.
Ale naprawdę, tych swoich nie możesz się wstydzić...:)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

Czosnek Niedźwiedzi 12 Kwi 2016 21:06 #455559

  • beatazg
  • beatazg's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Solina Bieszczady strefa 6a
  • Posty: 3673
  • Otrzymane dziękuję: 5766
Aniu, u nas czosnek rośnie wszędzie , przy drogach , w rowach a i w lesie , ale przeważnie blisko wody . Ziemia jest gliniasta ,szara i kleista a tylko na wierzchu leżą suche liście , żadna próchnicza, nawet między kamieniami .Dwa lata temu przyniosłam do ogródka trzy kępy i posadziłam pod ażurowym świerkiem, susza tam była tragiczna bo kilka metrów dalej stare świerki. Latem wykopałam szukając po omacku 2 kępy , bo jedna dziewczyna się uparła ,że musi go mieć . Wiosną już widziałam młode roślinki z siewu ,więc jak chce się mieć porządek w ogrodzie a ma się wystarczającą ilość cebulek to lepiej po przekwitnięciu ściąć kwiatostany :)

Beata :flower2:
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, kurjan, Adasiowa, Emalia112, rozalia

Czosnek Niedźwiedzi 12 Kwi 2016 21:17 #455571

  • 's Avatar
beatazg wrote:
...więc jak chce się mieć porządek w ogrodzie a ma się wystarczającą ilość cebulek to lepiej po przekwitnięciu ściąć kwiatostany :)

Nigdy w życiu, zwłaszcza,że dostałam świetny przepis na poliwkę z czosnku niedźwiedziego. :silly: Robi się ją ze świeżych liści, zebranych przed pojawieniem się pąków kwiatowych . :happy-old: Wolę więc mieć nieporządek :lol: i masę zielska.

Zainwestowałam w ubiegłych latach w dużą ilość cebulek i w tym roku to widać. Dostrzegam też w róznych miejscach żagielki sieweczek. :dance:





Czosnek Niedźwiedzi 12 Kwi 2016 21:22 #455575

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Ja to też za porządkiem na działce nie przepadam, zresztą moje lawendy, zatrwiany, krwawniki nie pasują do porządku.W jesieni posadziłam 40 dębów i 30 brzóz i czosnek między nimi. Dziś widzę co u niektórych pąki kwiatowe.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, kurjan, beatazg

Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) 12 Kwi 2016 21:38 #455594

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6900
  • Otrzymane dziękuję: 41826
Takie dwa żagielki dziś znalazłem w namiocie foliowym,który znajduje się obok niedźwiedzia.Najgorsze,że na ścieżce.Jutro zostanie przeniesiony w pomidory. :rotfl1: :garden1: :drink1:
Pozdrawiam Józek!!

Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) 12 Kwi 2016 21:49 #455607

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Jeśli chodzi o niedźwiedzia, to uwielbiam bałagan :happy: Nie robię żadnych porządków ani z kępami, ani z żagielkami. Podobnie jak w ubiegłym roku pozwolę kępom zakwitnąć ( są już pąki ) i zawiązać nasiona. Żagielki niech rosną, gdzie chcą ( choć kibicuję, Józiu , przenosinom ze ścieżki - każda cebulka na wagę złota ! )
Smak świeżych liści jest nie do opisania. Ale i w tym sezonie skubnę najwyżej 2-3 aby nie osłabiać cebul.

Beatko, czosnki lubią żyzną ziemię, a glina w porównaniu z piachem to jednak różnica .... rozkładające się liście dostarczają też pewną ilość próchnicy. O ile się nie mylę, to glina dłużej niż piach zachowuje wilgoć, prawda ? Ja swoje podkarmiłam w ub. roku obornikiem końskim ....

Poll, o takie zielsko chodzi :bravo: ja chrupię listki na surowo.

Emalko, u mnie też nie ma Wersalu :happy: widziałaś chyba zarys mojego warzywnika ???
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, beatazg

Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) 14 Kwi 2016 00:11 #456212

  • beatazg
  • beatazg's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Solina Bieszczady strefa 6a
  • Posty: 3673
  • Otrzymane dziękuję: 5766
Tak wygląda w naturze , obok płynie San

Ostatnio zmieniany: 14 Kwi 2016 00:25 przez beatazg.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, kurjan, Adasiowa, rozalia, Marysia80, PaulaPola, renmanka

Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) 15 Kwi 2016 09:25 #456750

  • kurjan
  • kurjan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 955
  • Otrzymane dziękuję: 1436
Widzę,że czosnek niedźwiedzi "robi" popularność ,dzisiaj na rynku zauważyłem sprzedawce który oferował pojedyncze roślinki w małych doniczkach po 3 zł.nie skusiłem się jednak na taką propozycję. :funnyface:


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.382 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum