TEMAT: Melony - uprawa i choroby cz1.

Melony - uprawa i choroby cz1. 06 Wrz 2020 21:42 #727981

  • Mejra
  • Mejra's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 610
  • Otrzymane dziękuję: 6651
Patrycja piękny okaz-brawo.
Mój był też w foli nie był taki zły ale....zobaczę kto wie może dostanie jeszcze szansę... :whistle:
Pozdrawiam,Anka
Za tę wiadomość podziękował(a): patrycja, ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

Melony - uprawa i choroby cz1. 06 Wrz 2020 21:58 #727983

  • brodus
  • brodus's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1175
  • Otrzymane dziękuję: 4820
W tym roku pierwszy raz miałem melony i na kilka odmian tylko 2 mi posmakowały. Dojrzałe były bardzo smaczne, szkoda że mi znaczniki zaginęły i nie wiem co to jest. Zebrałem nasiona aby wysiać w przyszłym roku.
Za tę wiadomość podziękował(a): Nimfa, ewakatarzyna

Melony - uprawa i choroby cz1. 08 Paź 2020 20:41 #730613

  • zwykły chłop
  • zwykły chłop's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1457
  • Otrzymane dziękuję: 7814
Pierwszy raz wysiałem melony, urosły i spróbowałem i to jest najważniejsze ;)
nn z ukrainy, smak typowo melonowy i cudowny zapach w całym domu
IMG_20201008_203207.jpg



nn (chyba melon spadziowy) bardzo smaczny i soczysty, smak melonowo-arbuzowy MÓJ TYP na przyszły rok
DSC_0501.jpg


IMG_20200925_211201.jpg



I trzeci nn też smaczny słodki, lekki posmak arbuza, 2/3 nasion pustych :(

IMG_20201008_203941.jpg


IMG_20201008_204038.jpg
pozdrawiam Adam

SZACUNEK - to tylko odrobina wyrozumiałości i pamięci o drugiej osobie. To tak niewiele a tak wiele zmienia.
Ostatnio zmieniany: 08 Paź 2020 20:43 przez zwykły chłop.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, Jaedda, ewakatarzyna, JaKasiula

Melon - uprawa 04 Kwi 2021 23:00 #756165

  • mirek_z
  • mirek_z's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 195
  • Otrzymane dziękuję: 453
W związku dotychczasowym z brakiem wątku o uprawie melonów chyba należy chyba ten problem naprawić.

Na zachętę parę fotek:
odmiana Etiopka (smak to czyste szaleństwo)
IMG_2374.jpg

zagonik melonowo-arbuzowy:
IMG_2371.jpg


W tym momencie należy wyraźnie powiedzieć, że w Polsce sukces uprawy przede wszystkim zależy od pogody. Zdjęcia powyżej pochodzą z roku 2019, w 2020 była tragedia.
Kolejną sprawą jest dobór odmian. Przez mój ogród przewinęło się już ponad 30 odmian. Większość była jadalna, pięknie pachniały melonem, ale słodyczy nie miały i nasiona poleciały do utylizacji. Z tego powodu moim głównym kryterium wyboru odmian, jest wczesny termin dojrzewania.

Ponieważ termin wysiewu nasion melonów (i arbuzów) jest w najbliższych dniach, w celu zachęty dołączam link do (przydługawego) tekstu, będącego dla początkujących dobrym opisem zasad oraz terminów uprawy:
Rozprawa doktorska dot. uprawy melonów z Katedry Warzywnictwa
Za tę wiadomość podziękował(a): Terri, Marlenka, Kajtkowa, ewakatarzyna, Szczypiorek, malinaa, tysia25, renons

Melon - uprawa 05 Kwi 2021 08:47 #756179

  • Szczypiorek
  • Szczypiorek's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1988
  • Otrzymane dziękuję: 14171
Jakie odmiany polecasz?
Pozdrawiam serdecznie Agnieszka

Melon - uprawa 09 Kwi 2021 11:56 #756751

  • mirek_z
  • mirek_z's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 195
  • Otrzymane dziękuję: 453
Najlepszymi z uprawianych były melony, które dostałem z AWN z forum.info.
Na kopertach miały nazwy: Etiopian, Sweet Passion i Kazakh.
Po poszukiwaniach w sieci pierwszego zidentyfikowałem jako:
melon_efiopka.jpg

Sweet Passsion to znana w świecie odmiana, o Kazakh'u więcej nie wiem.
Z dużej partii oryginalnych rosyjskich nasion smaczne były tylko dwie, dokopię się jeszcze do notatek.
Miały to, czego oczekuję od melonów, czyli pełną słodycz. W pełni przypominały to, co kupowałem na targach na Bałkanach.

Oczywiście nie jestem wyrocznią, czytałem opisy osób zadowolonych smakiem np. polskich: Masady czy Malagi, ale u mnie pomimo pełnej dojrzałości te odmiany smakowały nijak.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, Szczypiorek

Melon - uprawa 09 Kwi 2021 13:18 #756768

  • aga
  • aga's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 843
  • Otrzymane dziękuję: 4750
mirek_z wrote:
Najlepszymi z uprawianych były melony, które dostałem z AWN z forum.info.
Na kopertach miały nazwy: Etiopian, Sweet Passion i Kazakh.
Po poszukiwaniach w sieci pierwszego zidentyfikowałem jako:
melon_efiopka.jpg

Sweet Passsion to znana w świecie odmiana, o Kazakh'u więcej nie wiem.
Z dużej partii oryginalnych rosyjskich nasion smaczne były tylko dwie, dokopię się jeszcze do notatek.
Miały to, czego oczekuję od melonów, czyli pełną słodycz. W pełni przypominały to, co kupowałem na targach na Bałkanach.

Oczywiście nie jestem wyrocznią, czytałem opisy osób zadowolonych smakiem np. polskich: Masady czy Malagi, ale u mnie pomimo pełnej dojrzałości te odmiany smakowały nijak.

Musiałeś to teraz napisać? :jeez: Ja po raz kolejny ( może się okazać, że ostatni jak się zniechęcę) mam zamiar uprawiać melony. Przygotowałam skrzynię ( grządkę podniesioną)z tunelikiem foliowym...A mam tylko nasiona Ivory Gaya, Charentais i Melba. I jak to mówią " po ptokach", bo nasion jakiejś Etiopki, czy Sweet Passion to już pewnie nie zdążę zorganizować. Dobrze, że chociaż arbuzów mam super odmiany, to tak na pociechę. Z tych trzech, co napisałam to chociaż jeden jest wart uprawy?
Ostatnio zmieniany: 09 Kwi 2021 13:19 przez aga.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, Szczypiorek

Melon - uprawa 09 Kwi 2021 23:02 #756873

  • mirek_z
  • mirek_z's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 195
  • Otrzymane dziękuję: 453
aga wrote:
Musiałeś to teraz napisać? :jeez:
Lubisz piosenki Budki Suflera ? Refren jednej z moich ulubionych zaczyna się od słów: "Nie wierze nigdy..." :happy4:
Jak nocne przymrozki będą trzymały cały kwiecień, a później... jak rok temu, to niezależnie od odmiany nic nikomu nie urośnie. Melon jest wredny w uprawie, trzeba się nauczyć uszczykiwania pędów, pilnowania dojrzałości owoców. Uznawane za smaczniejsze cantaloupy są jeszcze bardziej ciepłolubne. Lepiej to trenować na łatwiej dostępnych i tańszych nasionach. Może masz lepsze warunki i polskie odmiany będą u Ciebie smaczniejsze niż u mnie.
Ostatnio zmieniany: 09 Kwi 2021 23:06 przez mirek_z.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, aga, Szczypiorek

Melon - uprawa 11 Kwi 2021 10:04 #757040

  • mirek_z
  • mirek_z's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 195
  • Otrzymane dziękuję: 453
Kolejny z dojrzewających 'na słodko'. Małe kulki z białym słodki miąższem, idealny rozmiar na drugie śniadanie.
melon_kapuccino.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, Szczypiorek

Melony - uprawa i choroby cz1. 12 Kwi 2021 19:50 #757281

  • jaknieja
  • jaknieja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 413
  • Otrzymane dziękuję: 1832
mirek_z jak ja się cieszę, że jakiś melonowy weteran odświeżył temat! :thanks: W tym roku planuję debiut, mam kilka odmian polskich i kilka ukraińskich (w tym Efiopkę). Będę szukała tego smaku, który pamiętam u ukraińskich melonów prosto z pola, sprzedawanych przy drogach. Czytając różne źródła dotarłam do informacji, że sadzonka melona (celem rozkrzewienia) powinna zostać przycięta za drugą parą liści właściwych. Podobno melony owocują dopiero a drugim albo trzecim pędzie. Masz jakieś doświadczenie w tym zakresie? Przycinałeś swoje sadzonki?
Edyta
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek

Melony - uprawa i choroby cz1. 12 Kwi 2021 22:19 #757340

  • mirek_z
  • mirek_z's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 195
  • Otrzymane dziękuję: 453
Za drugą parą liści właściwych to chyba za wcześnie. Ja swoje amputuję po ~~5 liściu. Bezpieczniej np z powodu ślimaków.
Najpierw główny pęd, potem wszystkie drugiego rzędu. Bez uszczykiwania nie będzie dojrzałych plonów. Dotyczy to zarówno melonów jak i arbuzów. Zabieg ma na celu przyspieszenie wykształcania kwiatów żeńskich, a to (czyli uszczykiwanie) pobudza rośliny do ich produkcji (nie chodzi tu stricte o rozkrzewianie) - polskie lato jest za krótkie, żeby spokojnie czekać na zawiązki do lipca.
Natomiast nie ogławiam pędów w trakcie sezonu, jedynie usuwam małe zawiązki w sierpniu, bo i tak nie zdążą dojrzeć.
Uważam, że liście są potrzebne do fotosyntezy i produkcji cukrów, więc żadnego cięcia nie robię. To nie są winogrona, dla których zrywa się liście w celu odsłonięcia do słońca kiści. Bywa i tak, że spóźniony oprysk grzybków zniszczy liście w centrum rośliny, a długie zielone pędy dalej ją odżywiają.
Ostatnio zmieniany: 12 Kwi 2021 22:42 przez mirek_z.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, Mamma, aga, Szczypiorek, Babcia Ala, jaknieja

Melony - uprawa i choroby cz1. 12 Kwi 2021 23:04 #757351

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3647
  • Otrzymane dziękuję: 16734
Melony piękne, ale owczar piękniejszy :happy4:
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek, renmanka

Melony - uprawa i choroby cz1. 12 Kwi 2021 23:19 #757353

  • mirek_z
  • mirek_z's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 195
  • Otrzymane dziękuję: 453
Mamma wrote:
..ale owczar ...
Czeka na swój przydział.
Prawdziwy pies ogrodnika
Ostatnio zmieniany: 12 Kwi 2021 23:20 przez mirek_z.
Za tę wiadomość podziękował(a): Mamma, Szczypiorek

Melony - uprawa i choroby cz1. 12 Kwi 2021 23:26 #757355

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3647
  • Otrzymane dziękuję: 16734
Niesamowite, onek je ogórki...a to ci dopiero :happy4: Śliczności :hearts:
Moje nawet wąsem by nie ruszyły :happy2:
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek

Melony - uprawa i choroby cz1. 12 Kwi 2021 23:45 #757357

  • mirek_z
  • mirek_z's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 195
  • Otrzymane dziękuję: 453
Marchewki, kalarepę, jabłka, śliwki..
Najgorsze, że podżera dynie i cukinie, winogrona z krzaków.
Za tę wiadomość podziękował(a): Mamma, Szczypiorek

Melony - uprawa i choroby cz1. 12 Kwi 2021 23:50 #757358

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3647
  • Otrzymane dziękuję: 16734
Chłopak wie co dobre :happy4:
Na winogrona uważaj, nigdy nie sprawdziłam, ale ponoć są szkodliwe dla psów.
Próbowałam moje nauczyć jedzenia warzyw i owoców, ale nic z tego nie wyszło :jeez:
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek

Melony - uprawa i choroby cz1. 15 Kwi 2021 11:52 #757795

  • jaknieja
  • jaknieja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 413
  • Otrzymane dziękuję: 1832
mirek_z bardzo dziękuję za wyczerpującą wiadomość. :thanks: Zastanawiałam się czy arbuzy też przycinać i mam odpowiedź. Powiedz mi jeszcze kiedy polecasz sianie melonów na rozsady do gruntu? Czy to już? Czy pierwsze cięcie wykonać na sadzonce, która jest jeszcze w doniczce, czy już po wysadzeniu na miejsce docelowe? Ma to w ogóle jakieś znaczenie? Planuję też posadzić kilka sztuk w szklarni, ale to już raczej bezpośrednio do gruntu wysieję w okolicach połowy maja.
Edyta
Za tę wiadomość podziękował(a): kunegunda45

Melony - uprawa i choroby cz1. 15 Kwi 2021 12:29 #757797

  • mirek_z
  • mirek_z's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 195
  • Otrzymane dziękuję: 453
jaknieja wrote:
kiedy polecasz sianie melonów na rozsady

Już teraz: 1-15 kwietnia w zależności od wiosny
Na razie wiosna jest paskudna, ale jak za późno wysiejesz i nasiona nie wykiełkują szybko (co się sklepowym zdarza), to sadzonki nie będą się nadawały do posadzenia w gruncie po ogrodnikach (tu poczytaj pracę doktorską z wcześniejszego linku).
Za tę wiadomość podziękował(a): renmanka, jaknieja, JaKasiula


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.330 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum