TEMAT: Uprawa kalarepy

Uprawa kalarepy 11 Cze 2018 06:46 #612187

  • Marlenka
  • Marlenka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2667
  • Otrzymane dziękuję: 17566
U mnie ślimaków prawie nie ma ale za to jest biała zaraza - mączlik.
Fioletowa kalarepa rośnie ładnie a zielona miała być gigant a wyszła jakaś lipa

IMG_20180610_184043.jpg
Pozdrawiam Marzena
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobej, Adasiowa, Betula


Zielone okna z estimeble.pl

Uprawa kalarepy 12 Cze 2018 06:30 #612440

  • Almera
  • Almera's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 144
  • Otrzymane dziękuję: 153
Ja kupiłam rozsadę na ryneczku, nie wiem, co za odmiany. Mam zielona i fioletową. Hoduję w skrzyniach na balkonie. Główki szybciej zawiązały fioletowe, ale na pewnym etapie jakby się zatrzymały we wzroście. Zostały teraz troszkę dokarmione nawozem naturalnym,może to pomoże ... Jesli w tym roku nie będą dorodne i smaczne, rezygnuję z uprawy kalarepki w skrzyniach.

kalarepa12-06-2018fioletowa.jpg


kalarepa12-06-2018zielona.jpg
Witam ! Krysia
Ostatnio zmieniany: 12 Cze 2018 06:45 przez Almera.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobej, Adasiowa, Marlenka, Betula, Mamma

Uprawa kalarepy 12 Cze 2018 06:47 #612443

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Krysiu :), każda roślinka posadzona w pojemniku w odpowiedniej ziemi w początkowym okresie wzrostu korzysta ze składników pokarmowych zawartych w tym podłożu. Później, w miarę rozwoju zaczyna jej brakować jedzenia i dlatego musimy wprowadzać do jej "diety" dodatkowe makro- i mikroelementy zgodnie z wymaganiami gatunku czy odmiany. To samo dotyczy ogórków, uprawianych przez Ciebie w donicach. Analogicznie jak u zwierząt - w miarę dorastania potrzebują coraz większe ilości wartościowych składników, aby z nich budować "ciało".
Na dodatek rośliny uprawiane w pojemnikach mają większe potrzeby żywieniowe niż te w gruncie.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 12 Cze 2018 06:50 przez Adasiowa.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, podjadek, Marlenka, Mamma, Almera

Uprawa kalarepy 12 Cze 2018 23:09 #612605

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Kolejne kalarepki z gruntu - na grządce zostały już tylko dwie :(....

Obie ważą razem 720g ....bez liści rzecz jasna ;-)

Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 13 Cze 2018 00:21 przez Adasiowa.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobej, Marlenka, patrycja, Betula, Mamma

Uprawa kalarepy 13 Cze 2018 06:33 #612649

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2110
  • Otrzymane dziękuję: 7051
Moja kalarepka też jest atakowana przez mączlika.


IMG_20180612_212311.jpg
Pozdrawiam Błażej
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Marlenka, patrycja, Betula, Mamma

Uprawa kalarepy 14 Cze 2018 21:14 #613025

  • Almera
  • Almera's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 144
  • Otrzymane dziękuję: 153
Aniu, kalarepki juz wczesniej dostały papu i mimo tego ostatnio jakby zatrzymały się we wzroscie. Dlatego dokarmiłam kolejny raz po około 3 tygodniach, ale ostrożnie, bo boję się dać za dużo. Sypany nawóz naturalny stosuję pierwszy raz, wczesniej tylko Biohumus,stąd moja ostrozność. Za jakiś czas podkarmię je znowu.
Sprawdziłam na necie jak wyglądają te mączliki i na pewno tego u mnie nie ma. Znalazłam dziś jednak jakieś dwa zielone robaczki, ale nie wiem, co to może być :(
Witam ! Krysia
Ostatnio zmieniany: 14 Cze 2018 21:18 przez Almera.

Uprawa kalarepy 14 Cze 2018 21:23 #613028

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Krysiu, wiesz o czym pomyślałam ? że uprawiając niektóre warzywa w pojemnikach musimy liczyć się z mniejszym przyrostem - mam porównanie uprawiając ten sam gatunek w gruncie i w donicach - roślina wiedząc, że ma do dyspozycji małą powierzchnię, ma prawo zahamować wzrost dopasowując się do warunków życia. Inna sprawa, że kalarepki mają inne wymagania pod względem rozwoju niż np. pomidorki czy papryki, poza tym pogoda też ma wpływ na przyrosty.... kalarepki lubią wilgotne podłoże, ale na pewno nie pogardzą dodatkiem biohumusu.
Hm, a może dasz się namówić na hodowlę dżdżownic kalifornijskich ? Miałam takie wiadro najpierw w mieszkaniu, a potem kastrę budowlaną na działce - bardzo fajna sprawa.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

Uprawa kalarepy 15 Cze 2018 16:50 #613154

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
[quote="Almera" post=613025 Znalazłam dziś jednak jakieś dwa zielone robaczki, ale nie wiem, co to może być :([/quote]

Te zielone robaczki - jak wyglądają ? Mogą być to mszyce lub gąsiennice kapustnika - przydałoby się nam więcej informacji ....
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

Uprawa kalarepy 23 Cze 2018 11:23 #614672

  • Adrian89
  • Adrian89's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • śląsk strefa 6b
  • Posty: 3214
  • Otrzymane dziękuję: 7915
Czy jest możliwość uprawy kalarepy na termin jesienny? jeżeli tak to kiedy siać?? :garden1:

Uprawa kalarepy 23 Cze 2018 12:00 #614676

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Teraz. Najlepiej do końca czerwca.
Pozdrawiam
Bea
Za tę wiadomość podziękował(a): Adrian89

Uprawa kalarepy 23 Cze 2018 12:01 #614677

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Adrian, jak najbardziej :) Właściwie teraz, w czerwcu jest ostatni dzwonek, aby wysiać odmiany późniejsze, na zbiór we wrześniu lub październiku, np. odmianę Alka, fioletową. Do gruntu ( z rozsady ) powinna powędrować początkiem lipca.
Te odmiany letnie mogą być trudniejsze w uprawie ze względu na wysokie temperatury i wówczas należy zapewnić roślinkom duże ilości wody.

W ubiegłym roku rozsada Białej Wiedeńskiej, po wysadzeniu w grunt, została zjedzona przez gąsiennice :jeez: , ale pomijając ten fakt, rosła o wiele gorzej niż ta wiosenna.

Jeśli ktoś chciałby uprawiać kalarepkę w donicach, to najlepiej w takich o pojemności 5l.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 23 Cze 2018 12:22 przez Adasiowa.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adrian89

Uprawa kalarepy 23 Cze 2018 20:09 #614766

  • Almera
  • Almera's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 144
  • Otrzymane dziękuję: 153
Adasiowa wrote:
[quote="Almera" post=613025 Znalazłam dziś jednak jakieś dwa zielone robaczki, ale nie wiem, co to może być :(

Te zielone robaczki - jak wyglądają ? Mogą być to mszyce lub gąsiennice kapustnika - przydałoby się nam więcej informacji ....[/quote]

Mszyce na pewno nie. Wygladały jak małe ślimaczki, takie 3-5 mm. Może to młode gąsiennice ? Przy okazji oprysku ogórków , najpierw Biochronem, a potem HT , dostały to i kalarepki. Na razie kalarepki czyste.

Moja kalarepa rosnie w skrzyniach, nie wiem dokładnie ile litrów tam jest, ale z 50 na pewno. Niestety jakos słabo przyrasta. Może za mało słońca ? Miałam nadmiarowe sadzonki i dałam ot tak do zwykłych skrzynek balkonowych i ... ta wyglada duzo lepiej teraz- znacznie mniej liści, głowki większe jak skrzyniowa. Ta doniczkowa ma wiecej słońca.
Witam ! Krysia
Ostatnio zmieniany: 23 Cze 2018 20:14 przez Almera.

Uprawa kalarepy 23 Cze 2018 22:47 #614808

  • Iwona M
  • Iwona M's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 609
  • Otrzymane dziękuję: 2337
Krysiu, może ten Twój szkodnik na kalarepie to tatniś krzyżowiaczek, miałam dwa lata temu z nim problem. Gąsienice wyglądały tak:

IMG_20160627_182354-2.jpg

Dorosłe owady było ciężko sfotografować, bo jak tylko dotknęło się liść to cała chmara szybko wylatywała. Podobne są do moli. Tu zdjęcie z internetu:

240px-Plutella.xylostella.jpg

Tak wyglądają liście warzyw kapustnych po ich żerowaniu:

IMG_20160627_182156.jpg


IMG_20160627_181836.jpg

Próbowałam to unieszkodliwić za pomocą oprysku z tymolu, ale skutek był niewielki. Czytałam, że najlepszą metodą ochrony jest dokładne przykrycie roślin gęstą siatką. Nawet kupiłam w tym celu parę metrów tiulu, ale jakoś nie mogę zabrać się za szycie, ciągle brakuje mi czasu.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Uprawa kalarepy 24 Cze 2018 07:45 #614822

  • Almera
  • Almera's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 144
  • Otrzymane dziękuję: 153
W sumie może to być to, ale u mnie tylko niektóre listki maja dziurki i w dodatku bez takich żółtych obwódek. Dorosłych owadów w ogóle nie widziałam. Nic nie lata wokół kalarepki, raz złożył wizytę bielinek.
Generalnie szkoda mi wyrzucic te kalarepki, ale uważam ,że na balkonie szkoda na nia miejsca. Może ja mam późniejsze odmiany, nie wiem, bo kupowałam sadzonki. W przyszłym roku wysieję sama kilka sztuk, samej wczesnej kalarepki, tylko z ciekawości, czy będą jakieś róznice w uprawie.
Witam ! Krysia

Uprawa kalarepy 26 Cze 2018 21:46 #615309

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Podejrzewam, że kupowałaś wczesną kalarepkę ( rozsady zazwyczaj sprzedają w kwietniu ), ale z powodów wcześniej omówionych, roślinki nie pokazały, na co je stać; naprawdę, będę namawiać Cię do samodzielnej produkcji sadzonek: po pierwsze będziesz wiedziała, co masz, a po drugie: satysfakcja gwarantowana :)

Różnica między sklepową a własną kalarepą - nie do opisania, tyle tylko, że zapewnij przyszłym rozsadom dużą donicę, dobre podłoże i takie samo jedzenie - sama się przekonasz.

Skoro bielinek pojawił się raz, to oznacza, że prawdopodobnie zdążył złożyć jajeczka - na spodniej stronie liścia można wówczas zaobserwować skupisko malutkich, beżowych kuleczek, z których wylęgną się jasnozielone gąsiennice - bardzo łakome :)

Wysiałam do kuwetki dwie odmiany: białą i fioletową, bo ostatnie gruntowe już schrupane.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

Uprawa kalarepy 27 Cze 2018 06:15 #615336

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2110
  • Otrzymane dziękuję: 7051
U mnie kalarepy przerzedzone i 3/4 z nich zjedzone. Zostały już tylko okazy do produkcji gigantów. Szkodniki atakują mi wszystkie kapustne, więc zakupiłem mospilan i planuje oprysk wszystkich kapustnych.
Pozdrawiam Błażej
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Uprawa kalarepy 01 Lip 2018 07:30 #616063

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Kalarepy urosły. Są konsumowane na bieżąco. Wysiałam nową rozsadę, ale jeszcze nie wykiełkowała.

kalarepa3.jpg


Niestety nie będzie relacji ze zwalczania mączlika na kalarepce za pomocą mydła i płynu do mycia naczyń. Zanim zdążyłam popryskać deszcz załatwił za mnie problem. Mączlika było nie wiele i wystarczyła porządna ulewa by zniknął.
Pozdrawiam
Bea
Ostatnio zmieniany: 01 Lip 2018 07:31 przez Betula.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Uprawa kalarepy 01 Lip 2018 09:00 #616079

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Bea, na szczęście nie będzie tej relacji - tak bym to ujęła :)
U mnie kalarepki wzeszły szybko, ale jeszcze szybciej wyciągają się siewki - kuwetka stoi cały na zewnątrz, a temperatura powietrza robi swoje - pikowanie trzeba będzie chyba robić w tempie ekspresowym....
Przytomnie podpisałam wysiewy, jako że brokuły i kalarepki nie różnią się na tym etapie wzrostu.

Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.252 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum