TEMAT: Czy warto przechowywać nasiona gdy nam zostaną po sezonie ?

Czy warto przechowywać nasiona gdy nam zostaną po sezonie ? 28 Lis 2016 09:40 #512391

  • kurjan
  • kurjan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 955
  • Otrzymane dziękuję: 1436
Czy warto przechowywać nasiona,gdy zostaną nam po sezonie?
Każdego roku po sezonie zostają nam jakieś zapasy nasion z zakupu,które nie wykorzystaliśmy,czy nasiona własnoręcznie zebrane.Jaki nasiona warto więc przechowywać? W jakich warunkach,oraz w jakich opakowaniach?
Cechą specyficzną dla każdego gatunku roślin jest długość życia nasion ,czyli długowieczność. Od niej zależy przede wszystkim dobre i długie przechowywanie nasion
A oto okresy przechowywania niektórych nasion warzyw w latach.Dane te zaczerpnąłem z literatury ogrodniczej
-Cebulowe 2-3
-Kapustne do 4
-Marchew 4-5
-Pomidor 4-8
-Burak 7-9
-Pietruszka 2-3
-Seler 3-6
-Sałata do 5
-Fasola,groch 7
-Ogórek 8
Może więc podzielicie się swoimi doświadczeniami w tym zakresie z innymi uczestnikami forum, jak przechowujecie nasiona i czy warto to robić?
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Florka, patrycja, Aleksander


Zielone okna z estimeble.pl

Czy warto przechowywać nasiona gdy nam zostaną po sezonie ? 28 Lis 2016 10:07 #512394

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Wydaje mi się, ze sałata ma krótszy okres przydatności nasion. Dwa lata i już wschody są dużo słabsze, starszych nie próbowałam. Podobno trzymanie w lodówce w temperaturze +5 st wyraźnie przedłuża ważność nasion.

Czy warto przechowywać nasiona gdy nam zostaną po sezonie ? 28 Lis 2016 10:10 #512395

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3245
  • Otrzymane dziękuję: 9627
Podobnie z cebulowymi - por i cebula na drugi rok kiełkują słabiutko... świetnie kiełkują ogórki i pomidorki ;-)) Pietruszkę też najlepiej wysiewać świeżą.

Czy warto przechowywać nasiona gdy nam zostaną po sezonie ? 29 Lis 2016 09:54 #512514

  • kurjan
  • kurjan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 955
  • Otrzymane dziękuję: 1436
W miarę starzenia się nasion lub z powodu złych warunkach przechowywania zdolność kiełkowania nasion zmniejsza się,dlatego musimy brać te czynniki pod uwagę w czasie wysiewu W miarę obniżania się zdolności kiełkowania powinniśmy zwiększyć ilość wysiewanych nasion.Każdorazowo jednak w przypadku nasion które mi pozostały z poprzednich lat lub uzyskałem je sam przeprowadzam próbę kiełkowania. :bye:

Czy warto przechowywać nasiona gdy nam zostaną po sezonie ? 29 Lis 2016 15:23 #512547

  • Bianka
  • Bianka's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • "Skarb mój tam, gdzie serce moje"
  • Posty: 3
  • Otrzymane dziękuję: 3
Rzeczywiście tutaj odpowiednie przechowywanie ma duże znaczenie. Niższa temperatura sprawi, że nasiona będą miały dłuższą żywotność, ja jednak zawsze staram się wszystko wykorzystać, a jak się nie udaje to dzielę się z sąsiadami.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, kurjan, Aleksander

Czy warto przechowywać nasiona gdy nam zostaną po sezonie ? 03 Gru 2016 08:47 #512965

  • Aleksander
  • Aleksander's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 220
  • Otrzymane dziękuję: 111
A ja bardzo często korzystam z nasion, które zostają mi z poprzednich sezonów. Marchewka, pietruszka, rzodkiewka nie mówiąc już o pomidorach i kabaczkach z których wysiewam przecież tylko po kilka czy kilkanaście nasion (moi sąsiedzi wolą rozsadę). Z drugiej strony zdarza się, że nasiona nowo kupione i zdaniem producenta zdolne do kiełkowania jeszcze kilka lat nie dają znaku życia. W przypadku jednego koperku na wschody czekam już chyba czwarty rok i "furt nic". Takie to już są ograniczenia małorolnych.
"Ogród bez kamienia to jedynie miejsce w którym coś rośnie"
Za tę wiadomość podziękował(a): kurjan


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.258 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum