TEMAT: Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - 2012-2016

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie 17 Mar 2012 06:39 #12378

  • Keetee
  • Keetee's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1021
  • Otrzymane dziękuję: 128
...puk puk przyjmiecie mnie o pomidorowców :thanks: Ja jedynie co roku siałam koralika ,teraz skusiłam sie na pomidorowe szaleństwo...posiałam kilka odmian Malinowa zebra, zielona zebra ,Megagroniasty ,Malinowy olbrzym ,żółty duzy Befsztyk....powiecie mi cos o nich...czy one moga zarówno w gruncie czy tylko w tunelu :oops: nie miałby ktos na zbyciu czarnego pomidorka z 2 nasionka :kiss3:
Ostatnio zmieniany: 17 Mar 2012 06:39 przez Keetee.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie 18 Mar 2012 21:12 #13135

  • Kasia1972
  • Kasia1972's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 824
  • Otrzymane dziękuję: 79
Doroto (Keetee) - miałam Megagroniastego w gruncie, był smaczny i ciekawie wyglądał, jednak jak przyszła zaraza ziemniaka to szybko załapał. Chyba nawet szybciej niż inne odmiany. Miałam też różne zebry Kozulkowe, no i różnie też wychodziły. Te z dzióbkiem były nawet fajne.
A ja dziś posiałam swoje pomidory :) troszkę tego wyszło... potem będę martwic się o miejsce :whistle: Na szczęście wczoraj M zaczął budowę foliaka, myślę, że co wrażliwsze odmiany tam posadzę.
Temat został zablokowany.

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie 20 Mar 2012 15:56 #13907

  • Penelopa
  • Penelopa's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 68
  • Otrzymane dziękuję: 4
Zrobiłam swoje 3 podejście do pomidorów.

Za pierwszym razem miałam piękne sadzonki w ogromnej ilosci - naiwnie wysiałam 3 paczki licząc się z tym, że mało wykiełkuje. Okazało się, że pomidory to nie pelarginie i kiełkują w 100%.
Tylko jak się okazało posadzone odmiany były późne i zaraza je dopadła zanim się zaczerwieniły. Zniechęciłam się przegranym wyścigiem z zarazą.

W następnym roku powiedziałam: nie sadzę.
Ale przyszła sąsiadka z pytaniem, czy nie chcę, bo jej za dużo wyszło sadzonek. No przecież nie wyrzucimy... Chciałam.
Miała odmianę NN z rodzinnego ogródka po babci, sprawdzoną. Pomidory były cudne, smaczne i bez zarazy. Znowu napaliłam się na pomidory.

W tym roku gdy przyszło do sadzenia to sąsiedzi się rozwiedli, sąsiadka już tu nie mieszka - nie mam nasion owej cudownej odmiany.
Kupiłam nasiona w sklepie - tym razem wszesne odmiany, posiałam po 3 nasiona z 4 odmian. Teoretycznie nie popełniłam błędów z poprzednich lat.
Teoretycznie, bo wyczytałam gdzieś ze pomidory wschodzą do kilku tygodni. To, żeby zdążyć z sadzonkami wysiałam nasiona w lutym. Moje wyszły po 4 dniach... :blink:
Internet - źródłem wiedzy...
Sadzonki popikowane, 15 cm, stoją teraz na parapecie między fiołkami. Teraz myślę co dalej. Trzymać je do maja na tym parapecie i wsadzić do gruntu duże krzaczki? Folię jakąś zrobić w ogrodzie i sadzić szybciej ? Posiać nowe ?
Ostatnio zmieniany: 20 Mar 2012 15:57 przez Penelopa.
Temat został zablokowany.

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie 20 Mar 2012 16:32 #13914

  • Kasia1972
  • Kasia1972's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 824
  • Otrzymane dziękuję: 79
Edicool można uprawiac i na balkonie - ja uprawiałam :) Wprawdzie plon był słabiutki, ale i ziemi u mnie miały za mało i słabo je nawoziłam. Ale można.
Penelopo - jeśli masz możliwośc wysadzic pomidory do tunelu foliowego, to myślę, że warto. Po pierwsze: wysadzisz szybciej niż do gruntu(tu dopiero po 15 maja), a po drugie: w foliaku później zapadają na zarazę.
Temat został zablokowany.

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie 20 Mar 2012 18:52 #13978

  • jagoda5214
  • jagoda5214's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2725
  • Otrzymane dziękuję: 504
Moje pomidory też już powschodziły . Posiałam Ondraszka i jakieś od Kozuli miałam 2 lata w domu ,ale wykiełkowały . Po 1 nasionku z każdej odmiany . Mam tylko nadzieję ,że będa zdrowe i ,że zaraza ich nie dopadnie . 2 lata nic nie siałam dałam sobie spokój, a teraz znów mnie wzięło ,bo nie ma to jak swoje pomidorki
Gorąco wszystkich pozdrawiam
Jadzia
Moja oaza wśród Familoków
moja-oaza-wsrod-familokow-cz-2
Temat został zablokowany.

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie 20 Mar 2012 22:10 #14115

  • Tacca
  • Tacca's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 879
  • Otrzymane dziękuję: 571
San Marzano wysiałam 18 i już wychodzą .Wcześniej siałam Bawole Serce i też wychodzą.
Ostatnio zmieniany: 20 Mar 2012 22:11 przez Tacca.
Temat został zablokowany.

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie 21 Mar 2012 19:27 #14419

  • Kasia1972
  • Kasia1972's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 824
  • Otrzymane dziękuję: 79
Jesteśmy akurat na etapie budowy foliaka - mąż zrobił boczne ściany na wysokośc 1,80cm a na środku będzie około 2,15. Już wiem, że przy bokach będę musiała sadzic nieco niższe odmiany - np San Marzano. Przedstawiony przeze mnie Italian Giant miał spokojnie ze dwa metry.
Jaśmino, Twój jest świetny foliak, dobra wysokośc i nie trzeba się martwic na zapas, że pomidory za bardzo urosną. Pamiętasz jaka to odmiana?
Temat został zablokowany.

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie 22 Mar 2012 09:08 #14637

  • Jaśmina
  • Jaśmina's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 4
  • Otrzymane dziękuję: 2
Kasiu, nie pamiętam, miałam kupną rozsadę w tamtym roku, popularne odmiany,na pewno :pomidor gruntowy Malinowy Olbrzym, Bawole Serce,chyba "Krakowski" i jeszcze jakieś dwie, wszystkie były wysokie i miały po 4-5 pięter.
Przy bokach można posadzić niższe albo :) paprykę:
Elżbieta
Temat został zablokowany.

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie 22 Mar 2012 16:30 #14859

  • Kasia1972
  • Kasia1972's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 824
  • Otrzymane dziękuję: 79
O, tak - papryka to dobry pomysł, ma wtedy dużo słońca i pomidory jej nie zacieniają. Masz duży foliak Elu, aż zazdroszczę, mój będzie mały a i tak się na niego już cieszę :)
Temat został zablokowany.

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie 22 Mar 2012 17:15 #14869

  • Keetee
  • Keetee's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1021
  • Otrzymane dziękuję: 128
no mój tez bedzie mały ale ciesze sie baaardzo :ouch: iiiii dosiałam jeszcze 4 odmiany Black Cherry , , Black Krim , Carbon i Rudy ziemniaczany :jeez: fajnie jak wszystkie się udadzą :thanks:
Ostatnio zmieniany: 22 Mar 2012 17:20 przez Keetee.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Aneta początkująca

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie 22 Mar 2012 17:37 #14874

  • Kasia1972
  • Kasia1972's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 824
  • Otrzymane dziękuję: 79
Doroto, bo małe też jest piękne, prawda? :) Black Cherry to koktajlówka? Na pewno wszystkie się udadzą, czemu mają się nie udac? Już niedługo będziemy je podziwiac :P
Temat został zablokowany.

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie 22 Mar 2012 23:28 #15054

  • Penelopa
  • Penelopa's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 68
  • Otrzymane dziękuję: 4
o wow, wasze foliaki to faktycznie foliaki. Ten to torebka foliowa, metr wysokości. Ja myślałam o tym, żeby go w czercu zdjąć z krzaczków i dalej niech rosną normalnie, on jest rozkładany jak namiot, wystarczy wyjąć śledzie i złożyć. Tak mi się przynajmniej wydaje.
Temat został zablokowany.

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie 23 Mar 2012 07:03 #15078

  • Keetee
  • Keetee's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1021
  • Otrzymane dziękuję: 128
tak Black Chery to koktajlowy , podobno przepyszny :P
Temat został zablokowany.

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie 23 Mar 2012 09:42 #15138

  • Kasia1972
  • Kasia1972's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 824
  • Otrzymane dziękuję: 79
Penelopo, zrobisz jak uważasz, tylko pamiętaj, że chcesz go zdjąć z pomidorów w czasie, gdy może nadejść zaraza ziemniaczana. Foliak chroni w pewnym stopniu, no, może opóźnia, chociaż są ludzie, którzy opryskują tylko mlekiem i w ogóle w folii zarazy nie mają.
Keetee - mam Berry Cherry,chyba między nim a Black Cherry jest niewielka różnica? Hmm, zobaczymy :)
Ostatnio zmieniany: 23 Mar 2012 09:44 przez Kasia1972.
Temat został zablokowany.

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie 26 Mar 2012 08:57 #16231

  • basow@
  • basow@'s Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 141
  • Otrzymane dziękuję: 94
Kasia1972 wrote:
No to jednak ja nie jestem normalna... :ouch:

Kasiu , nie jest z Tobą wcale tak źle. :rotfl1: Ja mam popikowane w tej chwili około 70 odmian , w tym 25 koktajlowych... (50 sadzonek przygotowałam dla forumków z wrocka na spotkanie majowe). Chyba na niewiele warzyw znajdę w tym roku miejsce w warzywniaku, ale czego się nie robi dla pomidorów :whistle: :oops:

Penelopo - Kasia1972 dobrze Ci radzi.W takim tunelu nie ma sensu sadzić pomidorów.Ja bym w nim posiała nowalijki , a później przeznaczyła go na niskie odmiany papryk.
Ostatnio zmieniany: 26 Mar 2012 09:00 przez basow@.
Temat został zablokowany.

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie 26 Mar 2012 19:18 #16444

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Ale arcydzieła pomidorowe pokazujecie, życzę Wam, żeby w tym roku jeszcze lepiej obrodziły :) Zdradźcie tylko jeszcze tajemnicę, jak robicie, ze pomidory większe od dyni Wam rosną :)
Temat został zablokowany.

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie 26 Mar 2012 19:31 #16456

  • Kasia1972
  • Kasia1972's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 824
  • Otrzymane dziękuję: 79
Hiacynto, dynię to ja miałam 54 kg, a pomidor nawet kilograma nie ważył, ale staram się :rotfl1:
Moje pomidory w czasie sadzenia dostały po garści kurzeńca pod nogi(odizolowane warstwą ziemi oczywiście, potem dostały Magiczną Siłę do pomidorów. Pryskałam mlekiem i do pewnego czasy to wystarczało, potem były dwa czy trzy opryski chemią - zaraza się do nich dobrała.
Basow@ - jak to miło, że w tym szaleństwie pomidorowym nie jestem sama :ouch:
Ostatnio zmieniany: 26 Mar 2012 19:33 przez Kasia1972.
Temat został zablokowany.

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie 28 Mar 2012 07:08 #17016

  • Tacca
  • Tacca's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 879
  • Otrzymane dziękuję: 571
Do tej pory kupowałam 3-4 krzaki pomidorów i rosły w kącie ogrodu , w tym sezonie posiałam dwie odmiany , bawole serce i San Marzano . Wszystkie wyszły, nie ma tego dużo , ale i miejsca na pomidory mało . Wymyśliłam stojak do podwiązania ,

DSC04486.JPG

To ten łuk po róży , na razie wysiałam tam rzodkiewkę i sałatę.Planuję uszyć pokrowiec z agrowłukniny P50 i nałożyć na ten pomidorowy stelaż . Jak myślicie czy to dobry pomysł?
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.676 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum