TEMAT: Dobra pora na wysianie...

Dobra pora na wysianie... 29 Gru 2016 15:42 #515461

  • patrycja
  • patrycja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 799
  • Otrzymane dziękuję: 2061
Na pewno każdy z nas nieraz zapomniał o wysiewie jakiegoś planowanego warzywka. Zakładam ten temat dla takich zapominalskich jak ja, żeby czytającym na bieżąco przypominał na wysianie czego mamy odpowiednią porę. Jeżeli właśnie coś wysiewacie, pochwalcie się :) Nawet jeżeli są to eksperymenty - może znajdzie się ktoś do wspólnego eksperymentowania :garden1:

Może zacznę - u mnie pierwsze w kolejności, na początek lutego, czekają pory, selery i kalarepy.
Za tę wiadomość podziękował(a): besia, Marysia80, Florka, Kasionek, annakaja, Betula


Zielone okna z estimeble.pl

Dobra pora na wysianie... 31 Gru 2016 07:27 #515691

  • annakaja
  • annakaja's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 205
  • Otrzymane dziękuję: 234
Pory i selery wysiewam także wcześniej, dość długo wschodzą. Na chwilę obecną wysiałam liczi :garden1: już kiełkuje, zobaczymy co z niego będzie :fly:
Anna
Za tę wiadomość podziękował(a): patrycja

Dobra pora na wysianie... 31 Gru 2016 09:08 #515703

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
A ja po Nowym Roku Jadę szukać ziemi do wysiewów. Zostało mi trochę z ubiegłego, ale szkoda mi ryzykować.W tamtym sezonie przez złą ziemię padło mi sporo siewek. Jak tylko zdobędę ziemię to zaczynam wysiewać papryki te najostrzejsze.One długo kiełkują.
Za tę wiadomość podziękował(a): annakaja

Dobra pora na wysianie... 31 Gru 2016 09:57 #515706

  • annakaja
  • annakaja's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 205
  • Otrzymane dziękuję: 234
Emalio możesz zdradzić, które odmiany będą pierwsze :garden1: ?
Anna

Dobra pora na wysianie... 31 Gru 2016 09:58 #515707

  • Kasionek
  • Kasionek's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 3179
  • Otrzymane dziękuję: 5453
Ja też proszę o zdradzenie tajemnicy :devil1:
Za tę wiadomość podziękował(a): annakaja

Dobra pora na wysianie... 31 Gru 2016 11:32 #515714

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
To żadna tajemnica, wiadomo ze papryki z gatunku Capsicum chinense długo kiełkują ( ok miesiaca) i długo dojrzewają. To wszystkie papryki Habanero, a także papryki z z gatunku Capsicum baccatum tj Aji ( np Lemon Drop, Rocoto). Część siewek pójdzie na bazarek dla piesków ( jak mi to wyjdzie), bo nie wszyscy maja cierpliwość do długiego czekania na kiełki. Ja w ubiegłym roku wysyłam komuś siewki, ale to były takie resztki co mi zostały z pikowania, dosyć zmasakrowane i nie pamiętam co z tego wyszło.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, Florka, Kasionek, patrycja, annakaja

Dobra pora na wysianie... 01 Sty 2017 11:27 #515816

  • ewa9961
  • ewa9961's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 34
  • Otrzymane dziękuję: 32
ja już kupiłam część nasion i dobrze,że będzie taki wątek przypominający-a w moim przypadku to wątek nauczający będzie :thanks: Jeszcze jakby ktoś napisał dokładniej na temat ziemi do wysiewu np.rozsady pomidorów to myślę,że nie tylko ja byłabym wdzięczna.Dostałam od forumowiczów sporo nasionek pomidorów(za co jeszcze raz dziękuję) i nie chciałabym ich zmarnować

Dobra pora na wysianie... 01 Sty 2017 11:39 #515817

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Ziemia to temat rzeka. Ja to słucham się tego co piszą Krecik i pomodoro trochę to dostosowuję do swoich warunków i jakoś leci. Ale wpadki też mi się zdarzają.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

Dobra pora na wysianie... 01 Sty 2017 12:03 #515821

  • rozalia
  • rozalia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1787
  • Otrzymane dziękuję: 7627
Emalia,[/b], to ja otrzymałam te siewki, wszystkie wysadziłam, były to różne odmiany, obrodziły obficie. Owocami podzieliłam się z bratową męża. Sporo nasuszyłam, zamroziłam i dawałam do przetworów. Jeszcze raz serdeczne dzięki :thanks: :thanks:
Pozdrawiam.Rozalia

Dobra pora na wysianie... 01 Sty 2017 12:26 #515823

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
A.. czyli wysyłanie pikówek pocztą ma sens. W takim razie sieje więcej. Na razie szukam ziemi, torfu odkwaszonego do wysiewów bo zanim będę pikować to w marketach pewnie pojawi sie ta do balkonówek, nie mam do tej ziemi zastrzeżeń.

Dobra pora na wysianie... 01 Sty 2017 16:28 #515856

  • Armasza
  • Armasza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1648
  • Otrzymane dziękuję: 3560
Emalia112 wrote:
To żadna tajemnica, wiadomo ze papryki z gatunku Capsicum chinense długo kiełkują ( ok miesiaca) i długo dojrzewają. To wszystkie papryki Habanero, a także papryki z z gatunku Capsicum baccatum tj Aji ( np Lemon Drop, Rocoto). Część siewek pójdzie na bazarek dla piesków ( jak mi to wyjdzie), bo nie wszyscy maja cierpliwość do długiego czekania na kiełki. Ja w ubiegłym roku wysyłam komuś siewki, ale to były takie resztki co mi zostały z pikowania, dosyć zmasakrowane i nie pamiętam co z tego wyszło.
Przy niektórych ostrych brak informacji o gatunku, przy niektórych zapis "Capsicum annuum". Czy je też wysiewasz wcześniej? Czy ostre trzeba wysiewać wcześniej niż słodkie?
Pozdrawiam cieplutko
Hanka

Dobra pora na wysianie... 01 Sty 2017 17:41 #515878

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
C. Chinese Najpopularniejsze to:
Scotch Bonnet - rodzina papryk
Trinidad Scorpion - rodzina papryk
Habanero - rodzina papryk
Bhut Jolokia rodzina papryk
Moruga Yellow
Natomiast Capsicum annuum to papryki jednoroczne do nich nalezą wszystkie słodkie , większość małych ostrych uprawianych jako ozdobne\, wszystkie cayenne i jeszcze wiele, wiele innych bo jest to najliczniejszy gatunek.
Często uprawiamy jeszcze Capsicum baccatum do nich należa te z grupy Aji i Bishop Crown
Jest jeszcze Capsicum frutescens do nich nalezą Birds eye"s (Pili-Pili), Tabasco
Są jeszcze papryki dzikie (npTepin) ale one należą przewaznie do gatunku C.annuum

Explosive Ember malutka śliczna papryka z gatunku Capsicum annuum Tak jak Jola kiedyś napisała urośnie nawet w szklance. Ja ją wysiewam w pierwszej połowie marca i zaczynam już w lipcu skubać ja do ogórków.

IMG_20160915_085003.jpg


Wszystkie aanuny mozna wysiewać w marcu spokojnie zdąża dojrzeć. Tak samo pózno wysiewam Capsicum frutescens. One dojrzewają pózno bo we wrześniu, ale to mi wystarcza.
Bird Eye"s(Pili-Pili).

IMG_20160902_103742-2.jpg
Załączniki:
Ostatnio zmieniany: 01 Sty 2017 17:44 przez Emalia112.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, rozalia

Dobra pora na wysianie... 01 Sty 2017 18:09 #515886

  • Armasza
  • Armasza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1648
  • Otrzymane dziękuję: 3560
Dzięki Emalio
Wszystko sobie zapisuję, ale i tak jeszcze nie raz będę pytała :wink2:
Pozdrawiam cieplutko
Hanka

Dobra pora na wysianie... 04 Sty 2017 16:26 #516294

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Ja swoje papryki (również annumy) będę wysiewać w połowie lutego. A to ze względu na specyficzne warunki jakie mam w domu. Mam ustawioną stałą temperaturę 20C, przez co rozsada mi wolno rośnie. Na parapetach jest jeszcze chłodniej. W ubiegłym sezonie wysiewałam w połowie marca i moja rozsada była dużo mniejsza od kupnej, a co za tym idzie plon też nie był zbyt duży. W tym przetestuję wcześniejszy siew. Rozsada będzie stała przy dużych drzwiach tarasowych, więc światła nie powinno jej zabraknąć.
Pozdrawiam
Bea
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, patrycja

Dobra pora na wysianie... 04 Sty 2017 17:56 #516309

  • otojolka
  • otojolka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2649
  • Otrzymane dziękuję: 3765
Ja papryki balkonowe wysiewam w połowie lutego. Gruntowe dwa tygodnie później.

Ale listopadowe - czereśniowa i cayenne yellow, na parapecie, wypuściły już listki właściwe. Mają być balkonowe i wczesne.
Pozdrawiam. Jolka.
Ostatnio zmieniany: 04 Sty 2017 17:59 przez otojolka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, Betula

Dobra pora na wysianie... 06 Sty 2017 17:40 #516608

  • Armasza
  • Armasza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1648
  • Otrzymane dziękuję: 3560
Czy papryki Capsicum baccatum, Capsicum annuum, Capsicum frutescens i Capsicum chinense mogą krzyżować się ze sobą?
Pozdrawiam cieplutko
Hanka

Dobra pora na wysianie... 06 Sty 2017 17:47 #516610

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Nie. Każdy z tych które wymieniłaś to odrębny gatunek. Najwięcej kundelków tworzy się w obrębie Capsicum annuum I tam różnorodność jest bardzo duża.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, patrycja

Dobra pora na wysianie... 06 Sty 2017 17:54 #516611

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2110
  • Otrzymane dziękuję: 7051
Jak eksperymenty też to wstawiam. :D

Pory
CAM10124.jpg


Cebula

CAM10127.jpg


Burak i pomidorki Micro tom
CAM10130.jpg


Papryka Habanero white giant
CAM10134.jpg
Pozdrawiam Błażej
Za tę wiadomość podziękował(a): patrycja


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.354 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum