TEMAT: Oddziaływanie roślin na siebie.

Oddziaływanie roślin na siebie. 28 Sty 2017 13:40 #520072

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5527
  • Otrzymane dziękuję: 12659
Rosnące obok siebie rośliny oddziaływają na siebie korzystnie, niekorzystnie lub są w stosunku do siebie obojętne. Sposoby wzajemnego oddziaływania na siebie roślin nie są w pełni poznane. Rośliny wydzielają lotne substancje o działaniu bakterio- i grzybobójczym, hamują rozwój larw owadów, stymulują lub hamują wzrost roślin będących obok siebie. Substancje te tworzą się w korzeniach i na liściach. Wydzielane są do gleby, wody, powietrza.
Oddziaływują korzystnie to znaczy wydzielają pewne substancje, które wpływają na wzrost, działają bakteriobójczo i grzybobójczo, podnoszą plon. Olejki eteryczne wydzielane przez niektóre zioła odstraszają owady. Chronią siebie nawzajem przez nadmiernym nasłonecznienie, nie konkurują o pokarm, wpływają na skład i strukturę gleby, a także oddziaływają na inne organizmy. Dobrze ukształtowane środowisko jest atrakcyjne dla owadów, ptaków i innych zwierząt. Wtedy właśnie szkodniki mają mniejsze szanse rozwoju. Jest to temat, na który można pisać w nieskończoność. Ma on swoich zwolenników i przeciwników.
Warto jednak eksperymentować na własnej działce i poszukać optymalnego sąsiedztwa dla poszczególnych gatunków roślin a zwłaszcza warzyw.
Może w tym temacie podzielimy się własnymi doświadczeniami w tym zakresie. Trafne sąsiedztwo roślin to przecież mniej chemii, lepszy wzrost roślin a co za tym idzie lepsze plony …
Ja dzieląc się swoimi wiadomościami będę korzystał z moich notatek z jakiegoś kursu - szkolenia? na temat ekologii - biodynamiki, który był około 25 lat temu. Materiały te przechowuje do dziś, bo są bardzo przydatne.
Stosowałem też kiedyś preparaty biodynamiczne od 500, ... do 508.
Pomidor działa:
- niekorzystnie na perz i morelę,
- niekorzystnie oddziaływają na niego koper włoski, rzodkiewka, rośliny kapustne,
- nawzajem niekorzystnie wpływają na siebie pomidor - ziemniaki i bób,
- obustronnie korzystnie: pomidor - pietruszka, seler naciowy, szparagi, wczesna kapusta,
- korzystnie wpływa na agrest,
- wpływają korzystnie na niego: aksamitka, cebula, fasola karłowa, pokrzywa, czosnek (zawsze mam kilka czosnków w tunelu z pomidorami)
Pokrzywa
- wpływa korzystnie na: pomidory, miętę, ziemniaki, zioła, próchnice.
_________________
Za tę wiadomość podziękował(a): Ingrid, kurjan, rozalia, Kasionek, patrycja, Gawi, zwykły chłop, rbert, Impessa


Zielone okna z estimeble.pl

Oddziaływanie roślin na siebie. 28 Sty 2017 13:44 #520074

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5527
  • Otrzymane dziękuję: 12659
Czosnek.
Wpływa niekorzystnie na groch i fasolę.
Korzystnie oddziaływuje na róże, pomidory, ziemniaki, drzewa owocowe. W truskawkach zapobiega rozwojowi szarej pleśni, chroni przed roztoczem truskawkowym i wielkopąkowcem porzeczkowym.
Cebula
Korzystne jest wzajemne sąsiedztwo:
- cebuli i marchwi - odstrasza śmietkę cebulankę, wciornastki, połyśnicę marchwiankę, mszyce,
oraz porów.
Dobrze wpływa na pomidory, truskawki, brokuły.
Dobrze wpływa na nią sąsiedztwo kopru, wczesnej sałaty, cząbru, rumianku, buraków.
Niekorzystnie oddziaływuje na groch i fasolę.
Za tę wiadomość podziękował(a): Ingrid, kurjan, rozalia, Kasionek, Gawi

Oddziaływanie roślin na siebie. 28 Sty 2017 13:45 #520076

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5527
  • Otrzymane dziękuję: 12659
Trawa
-wpływa ona źle na drzewa owocowe,
-niekorzystnie działa na nią koniczyna, krwawnik, lucerna.
Morela
- niekorzystnie sąsiedztwo to: pomidory, ziemniaki.
Orzech włoski
- źle wpływa na ziemniaki, pomidory, jabłoń.
CDN. :)
Ostatnio zmieniany: 28 Sty 2017 14:10 przez Jan4.
Za tę wiadomość podziękował(a): Ingrid, rozalia, Kasionek, Gawi

Oddziaływanie roślin na siebie. 28 Sty 2017 20:22 #520133

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Miałam okazję na temat trawy i drzew owocowych parę razy rozmawiać z sadownikami, faktycznie nie polecają trawnika pod drzewami owocowymi, gdyż trawa zabiera mnóstwo wody, minerałów, azotu i mikroelementów drzewom.

Najkorzystniejsze dla drzew owocowych jest ściółkowanie materią organiczną - słomą, zrębkami drzew liściastych, odkwaszonym torfem, przekompostowaną korą, itp.

Ponieważ ściółkowanie jest pracochłonne i kosztowne, bo jednak kilka przyczep ściółki trzeba by do sadu kupić, zazwyczaj w sadach stosuje się tzw. czarny ugór, czyli golutką ziemię.
Za tę wiadomość podziękował(a): Ingrid, kurjan, Gawi

Oddziaływanie roślin na siebie. 29 Sty 2017 08:58 #520189

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5527
  • Otrzymane dziękuję: 12659
Nasionnica trześniówka - odstraszająco na nią wpływa bylica i piołun.
Dobre efekty w zwalczaniu nicieni w części warzywnej przynosi wysianie żyta ozimego. Nicienie niszczy też obornik.
Pędraki - związki zawarte w korzeniach gryki zabijają je. Wysiewam ją co 3 - 4 lata.
Pędraki łapię też przez sadzenie sałaty w różnych miejscach warzywnika oraz w tunelu foliowym. Gdy zaczyna więdnąć jest to sygnał, że podgryza ją pędrak lub inny szkodnik.
Na pędraki odstraszająco działa też : bylica, piołun, cebula, pelargonia, petunia.
Za tę wiadomość podziękował(a): Ingrid, rozalia

Oddziaływanie roślin na siebie. 29 Sty 2017 09:01 #520190

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5527
  • Otrzymane dziękuję: 12659
Przyczyną robaczywej marchewki i pietruszki jest połyśnica marchwiana.
Połyśnicę marchwiankę odstrasza sąsiedztwo: cebuli, piołunu, rozmarynu, bylicy, kolendry, porów, szałwii.
Ja na działce sadzę na przemian jeden rząd cebuli dymki i wysiewam jeden lub dwa rzędy marchewki lub pietruszki.
Ponadto w rzędzie wysianej marchewki lub pietruszki wysadzam, co 50 – 60 cm jedną dymkę.
Połyśnicę marchwiankę odstrasza też rozkruszona mierzwa zmieszana z trocinami świeżo ściętego drzewa iglastego, którą rozsypujemy warstwą grubości około 1 cm w międzyrzędziach.
Odstrasza ją też wysadzenie w międzyrzędziach z marchwią i pietruszką szczypiorku.
Marchewka rosnąca w pobliżu dymki odstrasza śmietkę cebulankę.
Ostatnio zmieniany: 29 Sty 2017 09:01 przez Jan4.
Za tę wiadomość podziękował(a): Ingrid, Emalia112, rozalia

Oddziaływanie roślin na siebie. 29 Sty 2017 13:39 #520236

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5527
  • Otrzymane dziękuję: 12659
Ogórki
- korzystnie wpływają na ziemniaki,
- obustronnie korzystnie: ogórki - drzewa owocowe, fasolę, groch karłowy, kalarepę, koper, kukurydzę, seler, sałatę, rzodkiewkę, słonecznik, wczesną kapustę.
Zawsze kilka selerów sadzę między ogórkami lub bezpośrednio przy nich. Są naprawdę bardzo duże i o wiele większe niż te co rosną na specjalnej grządce. Mimo tego że zacieniają je pędy i liście ogórków (prowadzę je po sznurkach do góry). Na tych selerach nie mam tez objawów septoriozy.Z tego wniosek ze ogórki dobrze wpływają na wzrost selerów. :)

Aksamitka stanowi idealną pułapkę na nicienie które często szczególnie na działkach żerując tworzą "brodę" na systemie korzeniowym warzyw. Ściąga je swoim zapachem i jest pułapką "głodową".
Wpływa też niekorzystnie na mączliki, które często atakują m.in. pomidory.
Korzystnie natomiast oddziaływuje na pomidory.
Ostatnio zmieniany: 29 Sty 2017 13:50 przez Jan4.
Za tę wiadomość podziękował(a): Ingrid, anianiekurzak, Emalia112, rozalia, rbert

Oddziaływanie roślin na siebie. 29 Sty 2017 14:25 #520242

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
No własnie rządek selera który miałam w tym roku miedzy kapusta a ogórkami był o wiele ładniejszy niż ten na grzędzie, ja sądziłam ze to dlatego ze seler w monokulturze jest podatniejszy na zakażenie chorobami grzybowymi. Bo faktycznie mocno mi podsychały listki w czasie wegetacji. A potem korzeń był jak piłeczka pim-pong. Ten przy kapuście i ogórkach rósł zdrowo i korzeń był normalny.
Za tę wiadomość podziękował(a): Ingrid, Jan4, rozalia

Oddziaływanie roślin na siebie. 29 Sty 2017 19:16 #520297

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5527
  • Otrzymane dziękuję: 12659
Drzewa owocowe
- niekorzystnie oddziaływają na nie: jaskrowate, trawy, ziemniaki,
- dobrze wpływają na nie: nasturcja,szczypiorek,rzodkiewka,wrotycze, chrzan, czosnek, pokrzywa, naparstnica, mniszek,lak wonny, łubin, wyka,
- obustronnie korzystnie: fasola, kukurydza.
Pod drzewami nie powinno być trawy w promieniu przynajmniej 1 - 1,5m. Trawa wpływa niekorzystnie na drzewa owocowe, gdyż konkuruje o pokarm z korzeniami drzew i niejednokrotnie tej konkurencji nie wytrzymują drzewa zwłaszcza karłowe. Na ten temat wypowiadał się m.in. prof. dr Szczepan A. Pieniążek w swoich książkach m.in.: „Sad przy domu”.
Owocówkę jabłkóweczkę ma odstraszać wrotycz, bylica, piołun.
A mszyce m.in. anyż, czosnek, kolendra, mięta, nasturcja, szczypiorek, wrotycz.
Ostatnio zmieniany: 29 Sty 2017 19:32 przez Jan4.
Za tę wiadomość podziękował(a): Ingrid, rozalia

Oddziaływanie roślin na siebie. 29 Sty 2017 20:39 #520323

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Mszyce z drzew owocowych podobno też odstrasza zapach ruty. Tak przynajmniej podawano w poradnikach dla gospodyń domowych z przełomu XIX-XX w. Niestety nie miałam okazji przekonać się o tym, bo ile razy wysadziłam siewki ruty pod renklodą, która jest najbardziej atakowana przez mszyce, mąż zabierał się za czyszczenie kręgów wokół roślin, skrupulatnie usuwając wszelkie zielsko :)
Może ktoś z forumowiczów sprawdzi, czy to prawda :)
Ostatnio zmieniany: 29 Sty 2017 21:41 przez Hiacynta.
Za tę wiadomość podziękował(a): Ingrid

Oddziaływanie roślin na siebie. 30 Sty 2017 08:54 #520355

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5527
  • Otrzymane dziękuję: 12659
Grusza
- dobrze wpływa na nią czarny ugór.
Jabłoń
- dobrze wpływa na nią chrzan, nasturcja, lak wonny (kwiat dwuletni o ciężkim fiołkowym zapachu).
- niekorzystnie oddziaływają na nią jaskrowate, ziemniaki, orzech włoski.
Wiśnia
- obustronnie niekorzystnie z pszenicą i ziemniakami.
Winorośl
- dobrze wpływa na nią sąsiedztwo: łubinu, wiązu, hyzopu, morwy.
Maliny
- obustronnie niekorzystnie: maliny - jeżyna, truskawki, ziemniaki.
Leszczyna
- korzystnie działa na kompost.
Za tę wiadomość podziękował(a): rozalia

Oddziaływanie roślin na siebie. 30 Sty 2017 09:39 #520362

  • mirzan
  • mirzan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1080
  • Otrzymane dziękuję: 2414
W jaki sposób leszczyna działa na kompost? Zmielone gałęzie przyspieszają kompostowanie?
Jak się objawia niekorzystny wpływ ziemniaków na drzewa, np jabłoń?
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

Oddziaływanie roślin na siebie. 30 Sty 2017 12:11 #520392

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5527
  • Otrzymane dziękuję: 12659
Przy kompoście wskazane jest by rosła leszczyna. Wpływa na przyśpieszenie kompostowania. Leszczyna wytwarza wyjątkowo przyjazny i specyficzny mikroklimat dla rozwoju bakterii, które wspomagają proces rozkładu składników organicznych odkładanych na pryzmie kompostu.

ZGODNI SĄSIEDZI.
"Wydzieliny korzeni i zapachy roślin mają niewątpliwie duże znaczenie dla stosunków sąsiedzkich współrzędnie uprawianych roślin. Niektóre rośliny stymulują się nawzajem, rosną bujnie i są zdrowsze. Inne wręcz nie znoszą zapachów swoich sąsiadów. Jeśli posadzi się je zbyt blisko siebie w ogrodzie, obumierają lub źle rosną. ..."
Pod drzewami owocowymi nie należy sadzić ziemniaków, gdyż niekorzystnie wpływają na rozwój systemu korzeniowego i sprzyjają chorobom grzybowym.
Ostatnio zmieniany: 30 Sty 2017 12:36 przez Jan4.
Za tę wiadomość podziękował(a): Ingrid, rozalia

Oddziaływanie roślin na siebie. 30 Sty 2017 12:51 #520405

  • mirzan
  • mirzan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1080
  • Otrzymane dziękuję: 2414
Zarażą jabłonkę zarazą ziemniaczaną?
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka

Oddziaływanie roślin na siebie. 30 Sty 2017 15:04 #520431

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5527
  • Otrzymane dziękuję: 12659
A gdzie ja to napisałem? :idea1: :happy4:
Około 30 lat temu uprawiałem pod drzewami owocowymi na działce ziemniaki. Jak zauważyłem drzewa owocowe (różne odmiany) były atakowane w tym czasie przez choroby grzybowe (nim.parch, ...) o około dwa tygodnie wcześniej niż u sąsiadów. Była też w tym czasie długość jednorocznych przyrostów mniejsza niż w poprzednim roku a liście jasno zielone, plon był słaby.
Jeżeli uważasz, że piszę nieprawdę zwróć się do moderatora o zamknięcie tego tematu. :)
Mirzan w pierwszym poście tego tematu napisałem m.in. Ja dzieląc się swoimi wiadomościami będę korzystał z moich notatek z jakiegoś kursu - szkolenia? na temat ekologii - biodynamiki, który był około 25 lat temu. Materiały te przechowuje do dziś, bo są bardzo przydatne.
Ostatnio zmieniany: 30 Sty 2017 15:09 przez Jan4.
Za tę wiadomość podziękował(a): patrycja

Oddziaływanie roślin na siebie. 30 Sty 2017 16:02 #520436

  • mirzan
  • mirzan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1080
  • Otrzymane dziękuję: 2414
Nie pisałem,ze piszesz nieprawdę,tylko pytam o szczegóły.W jaki sposób,ziemniaki,mogą powodować parcha jabłoni? Zużyły nawozy potrzebne drzewom? Korzenie drzewa sięgają trochę głębiej, niż ziemniaków.
Kurs,albo ekologii,albo biodynamiki.Kurs biodynamiki nie był kursem ekologii, tylko,kursem
uprawy biodynamicznej,dokładnie w roku 1989.

Oddziaływanie roślin na siebie. 30 Sty 2017 18:20 #520465

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5527
  • Otrzymane dziękuję: 12659
Szpinak
- obustronnie korzystnie na siebie wpływa szpinak – truskawka.
Szczypiorek
- niekorzystnie wpływa na groch, fasolę, mączniak agrestu, parch jabłoni,
- korzystnie wpływa na marchew, drzewa owocowe.
Słonecznik
- obustronnie niekorzystnie wpływają na siebie słonecznik – ziemniaki,
- obustronnie korzystnie słonecznik – ogórki (prawie zawsze w ogórkach wysiewam kilka słoneczników).

Oddziaływanie roślin na siebie. 30 Sty 2017 18:42 #520475

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5527
  • Otrzymane dziękuję: 12659
Kukurydza
-obustronne dobre oddziaływanie kukurydzy – dyni, melona, ogórków, fasoli, grochu ziemniaków.
Seler
-niekorzystnie wpływa na bób i szkodnika bielinka kapustnika.
-wzajemnie korzystnie wpływa seler – kapustne, pomidory, ogórki, pory, groch, fasola karłowa.
Perz
-niekorzystnie wpływa na pomidory, soje,
ZAPRASZAM WSZYSTKICH DO PODZIELENIA SIĘ SWOIMI DOŚWIADCZENIAMI W TYM ZAKRESIE. :)
Ostatnio zmieniany: 30 Sty 2017 19:05 przez Jan4.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.349 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum