TEMAT: Pomidory krzyżówki Ani Kozuli

Pomidory krzyżówki Ani Kozuli 25 Mar 2018 11:51 #597394

  • Misiula
  • Misiula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • WROCŁAW
  • Posty: 627
  • Otrzymane dziękuję: 2170
Podbijam temat...

U nas w tym roku K/14, K/25, K/37 i K/132. Dodatkowo szukamy wśród K/45 w pokoleniu F3 dużej pomarańczowo - zielonej zebry, która pojawiła się w pokoleniu F2.

Jakie krzyżówki macie zaplanowane na ten sezon?
Poszukuję krzyżówek Kozuli o nr: 19, 91, 94 i 233

Krzyżowanie pomidorów w teorii i praktyce

Mój BLOG: ProjektPomidor
Mój Instagram: ProjektPomidor
Ostatnio zmieniany: 25 Mar 2018 18:07 przez Misiula.


Zielone okna z estimeble.pl

Pomidory krzyżówki Ani Kozuli 25 Mar 2018 12:38 #597399

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13289
U mnie z Kozulkami w tym sezonie słabo. Tylko Megagrona wczoraj wysiałam.
Pozdrawiam
Bea
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Pomidory krzyżówki Ani Kozuli 25 Mar 2018 17:46 #597441

  • badzia
  • badzia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 911
  • Otrzymane dziękuję: 2249
Wcześniejszy termin siewu (10 marca) dałam trzem ostatnim nasionkom K/37 jako że bardzo wiekowe już były (miały z 5-6 lat) i należało je odświeżyć. Po około 10 dniach wzeszło jedno, chore, pozostałych nie ma do dzisiaj.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Pomidory krzyżówki Ani Kozuli 25 Mar 2018 17:53 #597446

  • Misiula
  • Misiula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • WROCŁAW
  • Posty: 627
  • Otrzymane dziękuję: 2170
Badziu, posiałam w tym roku nasiona krzyżówek zebrane przez Kozulę w 2008-2009 roku czyli te pierwotne źródłowe przekazane na pierwszy podział na innym forum Wzeszły bez zarzutu po dniach 5-ciu :-)
Poszukuję krzyżówek Kozuli o nr: 19, 91, 94 i 233

Krzyżowanie pomidorów w teorii i praktyce

Mój BLOG: ProjektPomidor
Mój Instagram: ProjektPomidor
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, badzia, Adasiowa

Pomidory krzyżówki Ani Kozuli 25 Mar 2018 19:42 #597471

  • badzia
  • badzia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 911
  • Otrzymane dziękuję: 2249
No to mam pecha, ale nic to. Nasiona dostałam od osoby z forum, ich wiek praktycznie niewiadomy. Do następnego sezonu czasu wiele, nasiona zdążę nabyć, świeże.
Ostatnio zmieniany: 25 Mar 2018 19:44 przez badzia.

Pomidory krzyżówki Ani Kozuli 25 Mar 2018 19:52 #597473

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20230
  • Otrzymane dziękuję: 64457
Wanduś, dziecko kochane, toć mam nasionka K37 świeżutkie, jeszcze ciepłe !!!!!!!!!!!! Dawaj migiem adres na pw, to jutro wyślę. MIGIEM !!!!!!!!!
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

Pomidory krzyżówki Ani Kozuli 25 Mar 2018 20:47 #597487

  • Misiula
  • Misiula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • WROCŁAW
  • Posty: 627
  • Otrzymane dziękuję: 2170
Aniu, które pokolenie?
Poszukuję krzyżówek Kozuli o nr: 19, 91, 94 i 233

Krzyżowanie pomidorów w teorii i praktyce

Mój BLOG: ProjektPomidor
Mój Instagram: ProjektPomidor

Pomidory krzyżówki Ani Kozuli 25 Mar 2018 20:51 #597490

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20230
  • Otrzymane dziękuję: 64457
Magdusiu, musiałabym sprawdzić w swoich zbiorach, ale generalnie straganik prowadzę od 2016r, więc najstarsze z nadesłanych nasionek mogą pochodzić z 2015r, chociaż kozulki zaczęły być nadsyłane na naszą AWN później.
Te najświeższe są z ubiegłego roku, ale z tego, co pamiętam, nikt nie zaznaczał "efki".
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

Pomidory krzyżówki Ani Kozuli 25 Mar 2018 21:14 #597497

  • Misiula
  • Misiula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • WROCŁAW
  • Posty: 627
  • Otrzymane dziękuję: 2170
No to trochę robota na marne, bo bez selekcji będzie ciągle rozszczepienie cech... I do ustalenia droga daleka niestety, u każdego będą inne pomidory.
Poszukuję krzyżówek Kozuli o nr: 19, 91, 94 i 233

Krzyżowanie pomidorów w teorii i praktyce

Mój BLOG: ProjektPomidor
Mój Instagram: ProjektPomidor
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Pomidory krzyżówki Ani Kozuli 25 Mar 2018 21:25 #597500

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20230
  • Otrzymane dziękuję: 64457
Co zatem proponujesz Magduś ? Masz rację - nie znając pokolenia, nie możemy w 100% stwierdzić, jakie cechy najbardziej będą zbliżone do oryginału i na co należy zwrócić uwagę podczas ewentualnej selekcji.
Inna sprawa, że nasza AWN nie jest nastawiona na ustalanie odmian, ale .... wszystko da się zrobić przy odrobinie zaanagażowania.
Czekam na sugestie - od czego zacząć ?
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Misiula

Pomidory krzyżówki Ani Kozuli 25 Mar 2018 21:39 #597504

  • pouder
  • pouder's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1042
  • Otrzymane dziękuję: 2609
Aniu z tego co wiem to K/37 są już ustalone.
pozdrawiam Karina
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

Pomidory krzyżówki Ani Kozuli 25 Mar 2018 21:48 #597506

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20230
  • Otrzymane dziękuję: 64457
Karinko, też tak mi się wydawało, ale skoro temat ustalenia K37 został poruszony, to poddałam go pod dyskusję :)
U naszej Ewuni Przylepy pojawiły się już dwie siewki tej krzyżówki z czterema liścieniami.

forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...018?start=414#597501
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 25 Mar 2018 21:49 przez Adasiowa.
Za tę wiadomość podziękował(a): pouder

Pomidory krzyżówki Ani Kozuli 25 Mar 2018 22:35 #597517

  • Misiula
  • Misiula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • WROCŁAW
  • Posty: 627
  • Otrzymane dziękuję: 2170
pouder wrote:
Aniu z tego co wiem to K/37 są już ustalone.

A skąd ta wiedza? Jeśli nawet to co w tej "ustalonej 37" robią takie typy 4 liścieniowe jak u Przylepy? Czy wszystkie rośliny z tej ustalonej 37 nie powinny dawać identycznych owoców i identycznie wyglądać?
Tylko pytam...
Ania Kozula twierdziła, że da się ustalić co najmniej kilka odmian z krzyżówki k37. Jak wygląda ta "ustalona", o której teraz dyskutujemy?

Aniu Adasiowa, ponieważ więcej znaków zapytania jak pewności ja zaczynam w tym sezonie pracę nad k37 od podstaw, czyli od nasion z pierwszej akcji z 2009 r.
Poszukuję krzyżówek Kozuli o nr: 19, 91, 94 i 233

Krzyżowanie pomidorów w teorii i praktyce

Mój BLOG: ProjektPomidor
Mój Instagram: ProjektPomidor
Ostatnio zmieniany: 25 Mar 2018 22:37 przez Misiula.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Pomidory krzyżówki Ani Kozuli 25 Mar 2018 23:12 #597523

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6871
  • Otrzymane dziękuję: 41466
A skąd ta wiedza,że K-37 nie jest ustalona?I która nie jest a która jest co najmniej F-10.Trzeba brać pod uwagę,że K-37 jest kilka od K-37/1do K-37/5.Sadzonka z ilością liścieni więcej niż 2 powinna być utylizowana,bo jest po prostu felerna i taka postać nie zależy od f-ki danej odmiany.
Misiula wielkie brawa za Twoje chęci ale skąd masz pewność efek nasion wszystkich K-37,z których będziesz korzystać.Życzę sukcesów. Ja jednak zgadzam się z pouder,że część tych pomidorków jest już ustalona(a może i wszystkie).Jest problem które to i raczej nie do ustalenia.:drink1: :drink1:
Pozdrawiam Józek!!
Ostatnio zmieniany: 25 Mar 2018 23:14 przez Krecik stary.
Za tę wiadomość podziękował(a): Misiula, badzia, Adasiowa, Zbyszko46

Pomidory krzyżówki Ani Kozuli 26 Mar 2018 01:20 #597534

  • badzia
  • badzia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 911
  • Otrzymane dziękuję: 2249
Madziu, masz 2009 rocznik,czyli duże prawdopodobieństwo niskiej eF-ki. Duże rozeznanie w temacie będziesz mieć jeśli wyhodujesz kilka krzaczków, nie 2, 3 lecz najmniej 4-5. Jeżeli masz rzeczywiście niską eF-kę to będziesz mieć też różnorodność owoców. Jeśli wysoka owoce będą prawie jednakowe.Właśnie po tym się przekonasz co masz. Musisz wnikliwie obserwować, zapisywać, smakować żeby wyłuskać ideał do dalszej selekcji.

Nasz ludek forumkowy (nie cały na szczęście) trochę zlekceważył unikalny charakter uprawy krzyżówek sprowadzając je do rangi ustalonych odmian. Pierwszy grzech to sadzenie po 1-2 krzaczki. W ten sposób sami pozbawiamy się możliwości otrzymania tego czego pragniemy.A to co nam urośnie może nam się nie podobać i powiemy, że do niczego ta krzyżówka. Drugi grzech to błędne, wręcz niechlujne zapisywanie ich symboliki. Została zatracona jednolitość zapisu. Każdy pisze inaczej, po swojemu, w efekcie nie wiadomo co to jest, a nowicjusz zupełnie nie wie o czym mowa. Trzeci grzech to brak nicków poprzednich uprawiaczy linii tej krzyżówki gdy wysyłamy nasiona na akcję. I dlatego nie wiadomo kto ją przed nami uprawiał, kogo zapytać o cokolwiek, wyprostować problem. Na opakowaniu powinny być wymienione wszystkie osoby począwszy od wysyłającego nasionka, na twórcy krzyżówki czyli np.Kozuli skończywszy. Kto wysyła F9 powinien na opakowaniu umieścić 9 nicków - dziewięciu uprawiaczy tej linii.

Ubolewam nad tym bardzo, mówiłam już tutaj o tym. Niekiedy ktoś chce sobie fajnego pomidorka wyhodować i poszukuje niskiej eF-ki, ale o te coraz trudniej, jeśli chodzi o kozulki. Niektóre zupełnie zostały zaprzepaszczone, a są poszukiwane przez kolekcjonerów.

Jejku, wybaczcie mi tę litanię.
Ostatnio zmieniany: 26 Mar 2018 01:22 przez badzia.

Pomidory krzyżówki Ani Kozuli 26 Mar 2018 07:37 #597541

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20230
  • Otrzymane dziękuję: 64457
Wanduś, litania jak najbardziej na miejscu, dziękuję. Mam nadzieję, że powoli nauczymy się opisywać krzyżówki wg schematu, który podałaś :)

Misiulku, mam zatem propozycję na współpracę "między świstakową" - jeśli znajdziesz 5 zbędnych nasionek K37 z 2009r, to poproszę o nadesłanie - będziemy kontynuować Twój zamysł - im więcej osób zaangażowanych w eksperyment, tym większe szanse powodzenia. Oczywiście decyzję pozostawiam Tobie.

Józiu, oczywiście, każdy z Was ma swoją rację i myślę, że taka wymiana poglądów tylko podniesie poziom tego wątku. Z drugiej strony, jeśli Misiula zechce pracować nad ustaleniem "ab ovo" kozulkowej krzyżówki, to chwała i szacunek - osobiście będę kibicować, a jeśli wszelkie odstępstwa będą tak wnikliwie opisane jak Ty to robisz, to optymistycznie widzę przyszłość :)

Kochani - każdemu dziękuję za głos w tej dyskusji.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Misiula, Krecik stary, badzia, Betula

Pomidory krzyżówki Ani Kozuli 26 Mar 2018 08:42 #597550

  • Misiula
  • Misiula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • WROCŁAW
  • Posty: 627
  • Otrzymane dziękuję: 2170
Krecik stary wrote:
A skąd ta wiedza,że K-37 nie jest ustalona?I która nie jest a która jest co najmniej F-10.Trzeba brać pod uwagę,że K-37 jest kilka od K-37/1do K-37/5.Sadzonka z ilością liścieni więcej niż 2 powinna być utylizowana,bo jest po prostu felerna i taka postać nie zależy od f-ki danej odmiany.
Misiula wielkie brawa za Twoje chęci ale skąd masz pewność efek nasion wszystkich K-37,z których będziesz korzystać.Życzę sukcesów. Ja jednak zgadzam się z pouder,że część tych pomidorków jest już ustalona(a może i wszystkie).Jest problem które to i raczej nie do ustalenia.:drink1: :drink1:

Skąd wiadomo, że żadna nie jest f10? Nasiona trafiły na forum w 2009 r., więc żeby uzyskać f10 to trzebaby prowadzić je 10 sezonów... więc dopiero w tym roku udałoby się uzyskać f10... Teoretycznie oczywiście :-)
Zgadza się, że K/37 jest kilka, tak jak już wspomniałam da się wśród nich ustalić kilka wartościowych odmian w tym wieeeelkoowocowe! Zasada opisu tych kolejnych 37/1, 37/2 itd powinna być taka jak pisze Wandzia - Badzia.

Mam pewność, że uda mi się dochować pomidorów K/37 takiego jaki sobie wybiorę z tych otrzymanych z pierwszych nasion z 2009. Jeśli będę prowadziła krzyżówkę sama, i co sezon poszukiwała dokładnie tego samego pomidora to w końcu się uda. Być może będzie trzeba się cofać czasami do poprzednich efek, tak jak w przypadku mojej K/45...
Aby mieć pewność trzeba posadzić około 10 roślin w przypadku selekcjonowania jednej odmiany... Wandziu właśnie chodzi o tą niską efką, że chcę zacząć od początku żeby uzyskać owoce odpowiadające mi :-)
I oczywiście o to chodzi w selekcjonowaniu żeby obserwować, zapisywać, robić zdjęcia, prawidłowo oznaczać bo w przeciwnym wypadku robi się nieład z którego nic nie wynika.

To by było tyle z tej dyskusji... odnalazłam starywpis z 2011 r...
W 2011 r. jednak Ania Kozula na innym forum przekazała nasiona kilku wersji K/37 już w pokoleniu F7...
Wypadałoby ustalić czy te na naszym forum to kolejne pokolenia tych z 2011 r.
Poszukuję krzyżówek Kozuli o nr: 19, 91, 94 i 233

Krzyżowanie pomidorów w teorii i praktyce

Mój BLOG: ProjektPomidor
Mój Instagram: ProjektPomidor
Ostatnio zmieniany: 26 Mar 2018 09:51 przez Misiula.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, badzia, pouder, emi247, Lucas

Pomidory krzyżówki Ani Kozuli 26 Mar 2018 21:15 #597718

  • emi247
  • emi247's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 172
  • Otrzymane dziękuję: 180
U mnie też u k-37 jako jedynej z około 30 różnych odmian wyrosła jedna siewka z 3 liścieniami. U pozostałych odmian siewki normalne.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.648 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum