TEMAT: Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego

Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego 11 Gru 2017 00:15 #578305

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Beatko, jeśli nie chcesz mieć pomidorów z jednej strony usmażonych, a z drugiej niedoświetlonych, to oś tunelu musi być północ - południe.

Słońce wschodząc będzie oświetlało ładnie jedną ścianę, druga, przeciwna będzie lekko niedoświetlona. W południe, gdy promienie słoneczne są najbardziej parzące, będą one padać wzdłuż tunelu, a po południu będą oświetlać kolejną długą stronę foliaka.
Za tę wiadomość podziękował(a): patrycja


Zielone okna z estimeble.pl

Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego 11 Gru 2017 00:35 #578306

  • Jagoda254
  • Jagoda254's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 319
  • Otrzymane dziękuję: 995
Niby tak - ze względu na oświetlenie to północ-południe jest super...ale mój tunel tak właśnie stoi i gdybym mogła to bym go przestawiła :unsure: Wiatry wieją wschód-zachód i w lecie gdy jest upał, powietrze stoi nie ma żadnego przewiewu - pomidory się gotują! :mad2: Odkryte są 2 krótsze boki, długie niestety nie. Wszystko więc zależy od konstrukcji tunelu.
Serdecznie pozdrawiam Jagoda

Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego 11 Gru 2017 00:55 #578308

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3647
  • Otrzymane dziękuję: 16725
Duży tunel mam północ-południe. A małą szklarnie wschód-zachód.
Jedno i drugie zdaje egzamin. Drzwi są z dwóch stron. Mam światło od rana do późna wieczór co jest istotne szczególnie na początku sezonu, gdy każdy promyk słońca jest ważny a noce i ranki zimne. W sezonie słońce jest wysoko więc i tak jest skwarka.
Co do wietrzenia to praktycznie całe lato jest otwarta. Jednak jak jest duży wiatr, to zachodnie wejście muszę zamykać.
Generalnie czym więcej otworów tym lepiej.
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”
Ostatnio zmieniany: 11 Gru 2017 01:02 przez Mamma.

Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego 11 Gru 2017 01:05 #578309

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Na naszej szerokości geograficznej szklarnie zaleca się budować w kierunku wschód-zachód, a to dlatego, że szklarnie zazwyczaj służą do produkcji zimą. Oś wschód-zachód pozwala na lepsze doświetlanie roślin w miesiącach jesienno-zimowych i na lepsze buforowanie ciepła w okresach zimowego ochłodzenia, co przekłada się na konkretne wyniki ekonomiczne. Tak właśnie niedaleko nas są usytuowane szklarnie, w których produkuje się chryzantemy, miałam więc okazję dokładnie dopytać, dlaczego właściciele utrudnili sobie dojście do miejsca pracy :)
Za tę wiadomość podziękował(a): patrycja, emi247

Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego 11 Gru 2017 01:15 #578310

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15401
  • Otrzymane dziękuję: 51031
W miesiącach zimowych słońce jest nisko nad horyzontem i daje długi cień. Rośliny rosnące w szpalerze północ- południe totalnie by siebie cieniowały. Ukierunkowanie wschód- zachód powoduje równomierne nasłonecznienie szpalerów, ale szpalery muszą być tak rozstawione, by odległość uwzględniała długość cienia.
Za tę wiadomość podziękował(a): patrycja, emi247

Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego 11 Gru 2017 08:40 #578322

  • BettyL
  • BettyL's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 191
  • Otrzymane dziękuję: 219
Czyli reasumując: skoro będę uprawiać rośliny w miesiącach letnich to jednak ustawiać foliak północ-południe. No i tak mi najlepiej pasuje :lol:
Jeśli chodzi o linka do tej konstrukcji, to niestety takiego nie podam z przyczyn ode mnie niezależnych - ten pan, który robi konstrukcje, nie reklamuje się w internecie. Robi naprawdę dużo i o różnych wymiarach. Na wiosnę kupowałam od niego mniejszą konstrukcję 3 x 4,5 m, ale okazało się, że to dla mnie za mało i teraz kupiłam większą. Każdą konstrukcję można powiększać na długość dołączając kolejne panele trzymetrowe. Jak ktoś jest zainteresowany, to namiary mogę podać na priv.
Beata

Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego 11 Gru 2017 15:22 #578351

  • annakaja
  • annakaja's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 205
  • Otrzymane dziękuję: 234
Witam wszystkich pod długiej nieobecności :)
Mam okazję otrzymać nasionka pomidorów z Rumunii. Może ktoś poleciłbym mi jakąś konkretną odmianę z krajów południowej Europy?
Anna

Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego 11 Gru 2017 17:23 #578365

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64594
Anusiu, witam :)
Na pewno będę polecać Costoluto Fiorentino i San Marzano, ponieważ akurat te dwie odmiany uprawiałam i jestem z nich bardzo, bardzo zadowolona: Costoluto jako pomidorek deserowy, a San Marzano typowo przerobowy, choć sprawdził się też świetnie na kanapkach.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): annakaja

Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego 18 Gru 2017 20:58 #579176

  • Slomek
  • Slomek's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 241
  • Otrzymane dziękuję: 192
Czy jest gdzieś temat na naszym forum, gdzie można zaczerpnąć inspiracje na budowę tunelu ? Szukałem i nie znalazłem, ale podejrzewam, że źle szukałem bo jest tutaj wszystko :D

Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego 18 Gru 2017 21:08 #579179

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64594
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Slomek

Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego 18 Gru 2017 21:40 #579188

  • Slomek
  • Slomek's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 241
  • Otrzymane dziękuję: 192
Dziękuję, przejrzałem ten post i niestety nie znalazłem nic co dałoby mi inspirację na budowę. Obecnie mam taki tunel foliowy jeszcze po babci.. Chcę go wymienić na coś innego ze względu na to że w środku jest dość nisko, muszę chodzić zgarbiony, przy sadzeniu pomidorów od brzegów muszę zachować dość duży odstęp bo jest za nisko przy rancie. Kolejna sprawa wymiana folii co 1-2 sezony.. nie jest to mały koszt. Jako, że teraz własnie na wiosnę czekała by mnie wymiana folii myślę nad postawieniem czegoś z poliwęglanu, aby było już na lata... chciałbym by ściany były pionowe lub prawie pionowe i aby w środku było przynajmniej 2metry. Gotowe konstrukcje są bardzo drogie, więc chciałbym zrobić coś sam. Mam dostęp do spawarki i wszystkich materiałów potrzebnych do wykonania. Może ktoś ma tutaj szklarnie jaka może chodzić mi po głowie i chciałby się podzielić zdjęciami? Wymiar 3,5-4m x 8m x 2,2m...
25530169_1642721572451769_2079838889_n.jpg

Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego 18 Gru 2017 22:13 #579200

  • lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Wiedżma Zielarka to ja :)
  • Posty: 5028
  • Otrzymane dziękuję: 13134
Moja szklarnia ma zbliżone wymiary,ale dopiero stawiana.Nic nie uprawiałam,więc doświadczeniem się nie,podzielę.Jeśli chcesz zerknąć jak wygląda to proszę
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...dek-lucysi?start=342
docs.google.com/presentation/d/1WWF42aQM...bkM/edit?usp=sharing
………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
…………………………………………………………………………………………
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
…………………………………………………………………………………………
Za tę wiadomość podziękował(a): Marysia80

Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego 19 Gru 2017 08:19 #579222

  • Przylepa
  • Przylepa's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 288
  • Otrzymane dziękuję: 1098
Lucysia, twoja szklarnia :supr3: jest niesamowita. Ja mam miejsce tylko na taką o wymiarze 250x310 lub 280x300 i nie mogę się zdecydować, która będzie bardziej optymalna dla pomidorów. :think:
Pozdrawiam Ewa
"Chcesz być szczęśliwym - załóż sobie ogród"

Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego 19 Gru 2017 08:34 #579224

  • lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Wiedżma Zielarka to ja :)
  • Posty: 5028
  • Otrzymane dziękuję: 13134
Zerknij jakie odległości do pomidorów wymagane.Przemyśl jak blisko ściany można posadzić i wyjdzie ci który wymiar lepszy.
docs.google.com/presentation/d/1WWF42aQM...bkM/edit?usp=sharing
………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
…………………………………………………………………………………………
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
…………………………………………………………………………………………
Za tę wiadomość podziękował(a): Przylepa

Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego 19 Gru 2017 08:52 #579226

  • Przylepa
  • Przylepa's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 288
  • Otrzymane dziękuję: 1098
Nie mam doświadczenia, ani nikogo gdzie mogę w "realu" zobaczyć nasadzenia, ale myślę,że aby wentylacja była dobra, w tak małej szklarni, to powinam posadzić pomidory w rozstawie min 60x60. Tylko za nic nie mogę znaleźć informacji, w jakiej odległości od ściany.
Pozdrawiam Ewa
"Chcesz być szczęśliwym - załóż sobie ogród"

Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego 19 Gru 2017 09:15 #579231

  • Marysia80
  • Marysia80's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 719
  • Otrzymane dziękuję: 1566
Przylepa, 60x60 to trochę za mało zwłszcza w tunelu (gorsza wentyacja). Możesz śmiało liczyć 80x80. Mniejsze odstępy mogą być dla odmian o cechach generatywnych (zdechlaki).
Odlegość od ściany ok. 35-40cm.
Pozdrawiam, Ania.
Ostatnio zmieniany: 19 Gru 2017 09:16 przez Marysia80.
Za tę wiadomość podziękował(a): lucysia, Przylepa

Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego 19 Gru 2017 09:18 #579233

  • Przylepa
  • Przylepa's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 288
  • Otrzymane dziękuję: 1098
Dziekuję :thanks:
Pozdrawiam Ewa
"Chcesz być szczęśliwym - załóż sobie ogród"
Ostatnio zmieniany: 19 Gru 2017 09:19 przez Przylepa.

Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego 19 Gru 2017 09:19 #579234

  • lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Wiedżma Zielarka to ja :)
  • Posty: 5028
  • Otrzymane dziękuję: 13134
Czyli połowę tego co krzak od krzaka.
kODQwNjkzOTQsNTExOTQwOTQf009_aO_orig.gif
docs.google.com/presentation/d/1WWF42aQM...bkM/edit?usp=sharing
………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
…………………………………………………………………………………………
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
…………………………………………………………………………………………
Za tę wiadomość podziękował(a): Marysia80


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.273 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum