TEMAT: Krzyżówki pomidorów, nomenklatura F1, F2 itd...

Krzyżówki pomidorów, nomenklatura F1, F2 itd... 12 Mar 2018 16:03 #595085

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50964
Nazwa jest forumowa. Pomidor pochodzi z Niemiec, a czy jest hybrydą, to się okaże w tym i następnych pokoleniach.
Za tę wiadomość podziękował(a): tomate


Zielone okna z estimeble.pl

Krzyżówki pomidorów, nomenklatura F1, F2 itd... 12 Mar 2018 17:45 #595105

  • rozalia
  • rozalia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1787
  • Otrzymane dziękuję: 7631
Pozdrawiam.Rozalia
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, Betula, Dino_saur

Krzyżówki pomidorów, nomenklatura F1, F2 itd... 12 Mar 2018 19:02 #595124

  • Dino_saur
  • Dino_saur's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 523
  • Otrzymane dziękuję: 1087
Rozalko, podziękowałem Ci za powyższy post, ale muszę jeszcze coś dodać.

Przeczytałem z wielkim zainteresowaniem. To jest dokładnie zwerbalizowane to, co myślę o dzisiejszym pędzie hybrydowo-hydroponikowo-watomineralno-perlitowo-.....-przemysłowym w produkcji pomidorów.
Jak najwięcej, jaknajładniejszych, jaknajlepiejsprzedawalnych "pomidorów" w smaku podobnych do niczego. Za to równych, jednakowoładnych, dobrzeprzechowywalnych, całyrokdostępnych czerwonych kulek.

Dziękuję, postoję, to nie moja bajka.
Ja uprawiam heirloom, jem pomidory wtedy kiedy dojrzewają. Później mam z nich przetwory - i jakoś dociągnę do wiosenki.
Wiosna, to okres tęsknoty i marzeń zakończony pierwszym, pięknym, choć nie do końca dojrzałym pomidorem. Zerwanym z krzaka, podzielonym na cząstki i z należnym szacunkiem spożywanym.

**** błędy w pisowni celowe, adekwatne do tego co sądzę o hybrydach :woohoo:
Za tę wiadomość podziękował(a): eldo, pouder, Betula

Krzyżówki pomidorów, nomenklatura F1, F2 itd... 12 Mar 2018 20:20 #595150

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64586
Również przeczytałam z zainteresowaniem tekst z linku zaproponowanego przez Rozalkę i w przeciwieństwie do Zbyszka nic mnie w nim nie zaskoczyło, ponieważ metody stosowane przez producentów warzyw są znane od "zarania dziejów".
Miałam zamiar wdać się w pełną szacunku polemikę, ale ... nie wiem, czy w takiej sytuacji ma to sens - w końcu każdy ma prawo do własnego zdania i opinii - i właśnie dlatego uszanuję wypowiedź Zbyszka i nie będę komentować Jego wpisu, chociaż - nie ukrywam - że nie spodziewałam się takiej wypowiedzi w naszym Warzywniku.

Dla osób, które nie znają pojęcia odmiany "hairloom" spieszę z wyjaśnieniem: to odmiany stare, uprawiane w dawnych czasach, najczęściej przez pionierów, osadników lub lokalnych rolników. Nasiona z takich pomidorków były przekazywane z pokolenia na pokolenie i nie należą do produkcyjnych.

Pozostałe odstępstwa od pisowni wyjaśnił sam autor postu.

Uprawiam i hybrydy, i odmiany stare, zarówno w ziemi, jak i w perlicie, ale traktuję to jako dobrą zabawę, naukę i pasję.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Zbyszko46, mk1a, Dino_saur, Zielona

Krzyżówki pomidorów, nomenklatura F1, F2 itd... 12 Mar 2018 20:34 #595155

  • mk1a
  • mk1a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 817
  • Otrzymane dziękuję: 841
jak na razie robimy rozsadę w perlicie nie uprawę
ja wsadzę kilka w wiaderka z perlitem i porównam smaki
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Krecik stary

Krzyżówki pomidorów, nomenklatura F1, F2 itd... 12 Mar 2018 20:42 #595158

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50964
Najbardziej mnie śmieszy, gdy ktoś uważa , że prowadzi uprawę ekologiczną na glebie o składzie której nie ma zielonego pojęcia.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Zbyszko46, mk1a, Dino_saur

Krzyżówki pomidorów, nomenklatura F1, F2 itd... 12 Mar 2018 21:43 #595176

  • mk1a
  • mk1a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 817
  • Otrzymane dziękuję: 841
Mietek wiesz bo ekolog to wisi na drzewie a nie propaguje nie tłumaczy innym bo z tłumaczenia kasy nie ma a z wiszenia na drzewie bo motylek albo żabka kasa jest jak się rozdmucha
co do perlitu i innych form hodowli bez skażonej ziemi
chemia to opryski na różne choroby lane bez opamiętania przez hodowle towarowe a my działkowcy ...............
Ostatnio zmieniany: 12 Mar 2018 21:44 przez mk1a.

Krzyżówki pomidorów, nomenklatura F1, F2 itd... 12 Mar 2018 21:45 #595177

  • Dino_saur
  • Dino_saur's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 523
  • Otrzymane dziękuję: 1087
pomodoro, zanim zaczniesz się śmiać, to zacznij trzymać się faktów.

Domyślam się, że ten nieopanowany śmiech dotyczy mojej skromnej osoby, która nie do końca zgadza się z Twoimi wynurzeniami. Bo się nie zgadzam i nie mam zamiaru. Natomiast do Ciebie mam dwa pytania:
-gdzie przeczytałeś moje słowa, o tym że prowadzę uprawy ekologiczne;
-i gdzie przeczytałeś cokolwiek na temat tego, że nie wiem jaki jest skład gleby na której uprawiam to co uprawiam...
Ja sobie tego nie przypominam, bym na te tematy zwierzał się publicznie. Ale może jakaś pomroczność jasna mnie ogarnęła...

Cieszę się wszakże, ze okrutnie się śmiejesz, będziesz zdrowszy, przewentylujesz płuca, wzmocnisz tym samym system immunologiczny :) .
Nie, nie dziękuj...

Ps. ooops, kolejny który uważa mnie za ekologa, chyba do końca nie wiedząc o czym mówi. Polecam czytanie tego co ja piszę ze zrozumieniem. Nigdzie, powtarzam nigdzie nie epatowałem ekologią, ani sam się za ekologa "wiszącego na drzewie" nie uważam. Pisałem o tym, że przeciwny jestem pewnym formom uprawy warzyw, zbliżających się do upraw "przemysłowych".
Ostatnio zmieniany: 12 Mar 2018 21:55 przez Dino_saur.

Krzyżówki pomidorów, nomenklatura F1, F2 itd... 12 Mar 2018 22:03 #595183

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64586
Widzę, że zbyt długo było tutaj spokojnie i życzliwie, ale cóż ... zawsze byłam naiwna i łatwowierna.
Zanim osoby wywołane "do tablicy" będą miały szansę obrony własnego stanowiska, napiszę tylko prośbę do uczestników tej hmmm, dyskusji: bardzo uprzejmie proszę o załatwianie personalnych animozji na pw.

Nie piszę tych słów, jak widać, jako moderator, ale jako Ania Adasiowa.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 12 Mar 2018 22:16 przez Adasiowa.

Krzyżówki pomidorów, nomenklatura F1, F2 itd... 12 Mar 2018 22:16 #595186

  • Dino_saur
  • Dino_saur's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 523
  • Otrzymane dziękuję: 1087
Sorry, przepraszam, ja nie mam do nikogo żadnych animozji. Jeśli tak to zostało zrozumiane to przepraszam. Natomiast nigdy nie wyrażę zgody, żeby wciskać mi słowa, których nigdy nie wypowiedziałem, znieważać mnie za odmienne zdanie i odmienny styl życia.
Ja ze swej strony kończę temat, co miałem do powiedzenia, powiedziałem. :bye: .
Ostatnio zmieniany: 12 Mar 2018 22:16 przez Dino_saur.

Krzyżówki pomidorów, nomenklatura F1, F2 itd... 12 Mar 2018 22:28 #595188

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64586
Zbyszku, możesz mi wierzyć lub nie, ale gdybym zobaczyła, że ktoś Cię znieważa PERSONALNIE, to zareagowałabym we właściwy sposób. Natomiast nie zauważyłam, aby zarówno Mietek, jak i Mirek ( nazwany przez Ciebie "kolejnym" ) użyli w swoich wypowiedziach czyjegokolwiek nicku czy imienia.
No faktycznie: co było do powiedzenia, zostało powiedziane, a wnioski z tego wyciągnięte: jako opiekun tego działu poniosłam porażkę, ale to bez znaczenia.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

Krzyżówki pomidorów, nomenklatura F1, F2 itd... 13 Mar 2018 07:18 #595202

  • rozalia
  • rozalia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1787
  • Otrzymane dziękuję: 7631
Aniu!Nie poniosłaś żadnej porażki. Przeczytałam wszystkie wpisy i to ja odpowiadam za tę dyskusję którą wywołałam po swoim wpisie. Przepraszam bardzo. Powinnam zapytać się na priv. Czuję się bardzo niekomfortowo z tego powodu. Jeszcze raz przepraszam Ciebie bardzo.
Pozdrawiam.Rozalia
Ostatnio zmieniany: 13 Mar 2018 07:19 przez Adasiowa.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Dino_saur

Krzyżówki pomidorów, nomenklatura F1, F2 itd... 13 Mar 2018 07:21 #595203

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64586
Rozalko, nie ponosisz żadnej odpowiedzialności. Wszystko w porządku, wierz mi :kiss3:
Życie jest za krótkie i zbyt piękne, aby zamartwiać się takimi rzeczami....
Jutro wysiewam kolejną partię hybryd ;-)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Dino_saur

Krzyżówki pomidorów, nomenklatura F1, F2 itd... 13 Mar 2018 07:29 #595205

  • rozalia
  • rozalia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1787
  • Otrzymane dziękuję: 7631
Ja wczoraj na wacik dałam Bawarię. Zobaczę jak długo będzie kiełkowąć.
Pozdrawiam.Rozalia
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

Krzyżówki pomidorów, nomenklatura F1, F2 itd... 13 Mar 2018 08:13 #595210

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2110
  • Otrzymane dziękuję: 7051
Bez przesady. :)

Każdy chyba ma prawo do własnego działania w kwestii uprawy warzyw i podejścia do niej. Też chyba każdy jest dorosłym człowiekiem u swój rozum ma. ;)

Wg mnie fajna dyskusja się wywiązała. :) Ja nie jestem po żadnej stronie. Jestem na etapie chyba najlepszym w uprawie warzyw, bo nic nie muszę. Nie zależy mi nie wiadomo na jakim plonie, nie muszę się trzymać konkretnych odmian pomidorów. Ciągle bawię się w uprawę. :) Eksperymentuje sobie z wieloma aspektami, czy to odmiany, forma nawożenia oraz sposób uprawy. Jak coś mi nie pasuje, to zmieniam to choćby 100osób na forum zachwalało. Z tego też powodu, w tym roku tylko testuje uprawę perlitową. Nie wykluczam że za rok spróbuje na większą skalę ale też i nie obiecuje, że znów nie wysieje do ziemi. Mam takie a nie inne warunki, tyle.
i tyle czasu, by się zająć rozsadami i muszę sobie wybierać wygodny dla mnie tryb.

Nie ma co kogoś ganić, że wybrał inną drogę.

W tym roku mam plan wysiać dwie Kozulki oraz trzy krzyżówki Eli z FO. Po za tym pewnie i jakaś inna krzyżówka się trafi ale czas pokaże.
Pozdrawiam Błażej
Ostatnio zmieniany: 13 Mar 2018 08:16 przez Bobej.
Za tę wiadomość podziękował(a): rozalia, Betula, Dino_saur

Krzyżówki pomidorów, nomenklatura F1, F2 itd... 13 Mar 2018 10:25 #595225

  • Zielona
  • Zielona's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1089
  • Otrzymane dziękuję: 4950
A ja wysiałam Bawarię prosto do ziemi. Co prawda tylko 3 nasionka, ale zobaczymy. :garden: (był perlit i wacik a u mnie ziemia)
Ale ja mam prośbę, aby jak ktoś pamięta gdzie mogę znaleźć na forum cechy tego pomidorka. Zrobiłam sobie bazę pomidorów wysianych w tym roku. Nie bardzo wiem, gdzie go umieścić w wysokich, czy też innych. (chodzi o miejsce docelowe do posadzenia później) :think: Bardzo będę wdzięczna. :)
Pozdrawiam Alicja.
Ostatnio zmieniany: 13 Mar 2018 10:54 przez Zielona.

Krzyżówki pomidorów, nomenklatura F1, F2 itd... 13 Mar 2018 11:41 #595231

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50964
To pomidor wysoki, do 180 cm . Owoce u mnie były w granicach 400 gram, czerwone, jednakowej wielkości na wszystkich gronach, odmiana raczej późna, owoce z genem twardości, doskonałe do przechowania. Może być sadzony 2 w 1.
O smaku się nie wypowiadam. Wiem sam po sobie, że jest to sprawa indywidualna . Kwestia tak upodobań ,jak i warunków uprawy. Ja np. nie cierpię zielonych pomidorów ani nawet żółtych, ponieważ przy spożywaniu mam wrażenie, że jem niedojrzałego pomidora. Nawet gdyby to była odmiana prehistoryczna. :rotfl1:
Za tę wiadomość podziękował(a): Zielona, Renia03

Krzyżówki pomidorów, nomenklatura F1, F2 itd... 13 Mar 2018 12:52 #595241

  • rozalia
  • rozalia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1787
  • Otrzymane dziękuję: 7631
A czy grunt czy szklarnia- co mu lepiej odpowiada?.
Pozdrawiam.Rozalia
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Zielona


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.433 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum