TEMAT: Vademecum uprawy roślin w podłożu perlitowym

Vademecum uprawy roślin w podłożu perlitowym 05 Wrz 2017 17:51 #563524

 • Adasiowa
 • Adasiowa's Avatar
 • Offline
 • Moderator
 • Posty: 8602
 • Otrzymane dziękuję: 12415
W tym wątku przedstawiamy najważniejsze zasady produkcji czy uprawy roślin warzywnych w jednym z podłoży inertnych ( mineralnych ) - w perlicie.

Niewątpliwą zaletą uprawy perlitowej jest zapewnienie roślinie jak najlepszych warunków do rozwoju i wzrostu systemu korzeniowego na każdym etapie wegetacji. Kolejnym plusem jest dokładne, precyzyjne dozowanie pożywki o składzie ściśle dopasowanym składzie dla każdego gatunku warzywa.
Perlit jest podłożem, które nie ma właściwości buforujących, jak podłoża organiczne, dlatego każde nawożenie musi być starannie dobrane i wykonywane - składniki pokarmowe są dostarczane roślinie bezpośrednio, dlatego w bardzo krótkim czasie możemy obserwować efekty naszej pracy.
Ze względu na właściwości sorpcyjne perlitu niemożliwe jest przelanie rośliny, a podczas przesuszenia podłoża - perlit błyskawicznie nadrabia nasze zaniedbanie.

Informacje zamieszczone w niniejszym wątku pochodzą z istniejącego już pt. "Uprawa roślin w podłożach intertnych", TUTAJ, gdzie omawiamy postępy w stosowaniu tej metody i prezentujemy nasze dokonania.
Natomiast ten wątek potraktujemy jako swoisty "podręcznik" najważniejszych zagadnień.Autorem i pomysłodawcą tego wątku jest Mietek - Pomodoro :)
Posty, które tutaj przeniosłam, znajdowały się w wątku Produkujemy własną rozsadę
To żadna tajemnica i żadna filozofia. Jako podłoże wybrałem perlit. Jako pojemniczki- plastikowe, przeźroczyste pojemniczki o poj. 100 ml

o takie: www.ajk-opakowania.eu/sklep/zdjecia/zdjecia2/3444m.jpg

Najpierw przygotowałem roztwór nawozu NPK azot 150 mg/l; fosfor 180 mg/l jako P2O5; potas 240 mg/l jako K2O z mikroelementami. Odmierzyłem perlit kubkiem i wsypałem go do roztworu tego nawozu. Po nasiąknięciu załadowałem do kubków po ok 3/4 objętości. Kubków mam dwa i stoją w plastikowym, przeźroczystym korytku. Czekają na wykiełkowanie nasion. W tym czasie oczekiwania podłoże w kubkach będę utrzymywał wilgotne, poprzez spryskiwanie powierzchni czystą wodą. Jeśli po wysianiu korzenie sięgną dna kubków, do korytka będzie dozowany roztwór nawozu aby zapewnić odpowiednią wilgotność i pożywkę w podłożu na dnie kubków. Powierzchnia górna podłoża będzie spryskiwana regularnie w zależności od potrzeb roślin albo czystą wodą albo roztworem nawozu ale głównie w celu napowietrzenia podłoża i utrzymania wilgotności w górnej warstwie. Nie przewiduję żadnego pikowania ani przesadzania. Sadzonki z kubków planuję wysadzić bezpośrednio w grunt razem z podłożem.

PS Jest kwestia ew. uzupełnienia pożywki w wapń i/lub magnez. Na razie zobaczę czy tych dwu składników starczy zawartych w wodzie. Jeśli nie, to wapń uzupełnię propionianem wapnia a magnez - siarczanem magnezu.


Przepis na podstawowy koncentrat NPK stosowany do sporządzania pożywek przy uprawie w perlicie.
Potrzebne składniki :
- nawóz do pomidorów Magiczna Siła o składzie NPK 9-9-27
- kwasek cytrynowy
Przygotowanie koncentratu
Do butelki o pojemności 0,5 l wsypujemy odważone 25 g kwasku cytrynowego oraz 50 g nawozu Magiczna Siła i uzupełniamy wodą demineralizowaną lub przegotowaną deszczówką do pojemności 0,5 l. Wstrząsamy do zupełnego rozpuszczenia składników. Jeden mililitr tak przygotowanego koncentratu zawiera:
- azotu 9 mg
- fosforu 3,9 mg w czystym składniku
- potasu 22,5 mg w czystym składniku
- magnezu 1,8 mg w czystym składniku
Uwaga !. Koncentrat o tym składzie stosujemy tylko w przypadku sporządzania pożywki dla pomidorów sporządzanej na wodzie mineralnej „ Cisowianka” zawierającej w swym składzie potrzebną ilość wapnia i magnezu. Dodatek kwasku cytrynowego jest w tym przypadku potrzebny do neutralizacji kwaśnych węglanów zawartych w tej wodzie. W przypadku sporządzania pożywki na wodzie demineralizowanej lub deszczówce nie dodajemy do koncentratu Magicznej Siły kwasku cytrynowego. Dodajemy jedynie 50 g Magicznej Siły na 0,5 l wody.

Przepis na dodatkowy koncentrat azotowo-wapniowo- magnezowy stosowany do sporządzania pożywek przy uprawie w perlicie

Potrzebne składniki :
- saletra wapniowa
- saletra magnezowa

Przygotowanie koncentratu
Do butelki o objętości 0,5 litra wsypujemy odważone ilości 100 g saletry wapniowej oraz 60 g saletry magnezowej i dopełniamy do objętości 0,5 litra wodą demineralizowaną lub przegotowaną deszczówką . Każdy mililitr tego koncentratu zawiera :
- azotu 29 mg
- wapnia 25 mg
- magnezu 10 mg
Odpowiednio mieszając koncentrat Magicznej Siły i ten koncentrat N-Ca-Mg dopasowujemy składy pożywek dla poszczególnych gatunków roślin zgodnie z podanymi w tym wątku wymaganiami


Ponieważ różnie bywa z dostępnością niektórych nawozów a zwłaszcza są trudności w nabyciu saletry magnezowej w małych opakowaniach przedstawiam jeszcze jedną wersję pożywki do uprawy w perlicie w której jako dodatkowe źródło magnezu jest siarczan magnezu


Skład koncentratu A

- 100 g Magiczna Siła nawóz interwencyjny do pomidorów NPK 9-9-36
- 25 g siarczan magnezu 16 % MgO

Wsypać te ilości odważone do butelki i dopełnić do 1 l wodą demineralizowaną. 1 mililitr tego koncentratu zawiera :
- 9 mg azotu azotanowego
- 3,9 mg fosforu w czystym składniku
- 29,9 mg potasu w czystym składniku
- 4,2 mg magnezu w czystym składniku
Przy sporządzaniu pożywki do uprawy pomidorów dozujemy tego koncentratu 11,5 ml na litr wody demineralizowanej lub deszczówki.

Skład koncentratu B

- 100 g saletra wapniowa NCa 15- 28

Odważoną ilość saletry wsypać do butelki i dopełnić wodą demineralizowaną do objętości 1 litra. 1 mililitr tego koncentratu zawiera :
- 15 mg azotu azotanowego
- 20 mg wapnia w czystym składniku
Przy sporządzaniu pożywki dozujemy tego koncentratu 8,5 ml do wcześniej przygotowanego jednego litra roztworu Magicznej Siły wzbogaconej w magnez sporządzonego z koncentratu A. . Tak przygotowana pożywka zawiera w 1 litrze następujące ilości składników :

- azot 104 mg z koncentratu A i 127 mg z koncentratu B. Razem 231 mg
- fosfor 45 mg z koncentratu A
- potas 344 mg z koncentratu A
- wapń 170 mg z koncentratu B
- magnez 48 mg z koncentratu AWYJASNIENIE
Dwa oddzielne koncentraty sporządzamy dlatego, że nie można mieszać stężonych roztworów soli wapnia z fosforanem potasu zawartym w Magicznej Sile, ponieważ grozi to wytrąceniem fosforanu wapnia i blokadą fosforu.


A poniżej zapotrzebowanie wybranych warzyw na składniki pokarmowe.

Pomidor


41-2.gif


Bakłażan


1-4.jpg


Papryka

180-240* N, 60-80 P, 200- 400 K, 50-70 Mg, 60-100 S, 3-5 Fe, 0,7- 2 Mn, 0,2-0,3 Zn,
0,5-0,7 B, 0,05-0,07 Cu, 0,05 Mo. Odpowiednie pH to 5,5-6, przy EC=1,7-2 mS cm-1.

*ilości składników w mg/l

Ogórek w fazie produkcji rozsady
N-NH4 — 5 *, N-NO3 — 180, P — 50, K — 190, Ca — 170, Mg — 40, poziom mikroelementów powinien być standardowy.


* składniki pożywki w mg/l

Stężenie i dawkowanie pożywki na bazie Magicznej Siły dla uprawy koperku w podłożu perlitowym:

Jeśli ktoś ma koncentrat MS 9-9-36 daje go przy sporządzaniu pożywki 6 ml/l, jeśli ma MS 9-9.27 daje go 8 ml/l. W obu przypadkach konieczny jest jeszcze dodatek 2 ml/l 4 % roztworu saletry amonowej. Perlit nasączamy tą pożywką przed siewem, natomiast podlewamy kranówką/ twardą/ z dodatkiem 1 ml/l roztworu kwasku cytrynowego o stężeniu 1,9 %. Roztwór taki przygotowujemy rozpuszczając 19 g kwasku cytrynowego w litrze wody.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Perlit, przed załadowaniem go do kubków obowiązkowo musi być nasycony roztworem nawozu w podawanych przeze mnie proporcjach, każdemu kto się o to zwracał. Ja to zrobiłem tak, że nalałem do kuwety porcję roztworu nawozu i wsypałem perlit odmierzony kubkiem do którego ma on trafić z powrotem. Po dokładnym wymieszaniu i nasyceniu perlitu/ musi być nadmiar roztworu nawozu/ pakuję perlit z powrotem do kubka mniej więcej do 3/4 wysokości kubka stukając nim lekko o dno kuwety. Kładę na powierzchni po 2 nasiona podkiełkowane i przykrywam warstwą ok 1 cm tego samego nasyconego perlitu. Ustawiam kubki jak najciaśniej w kuwecie i całość do przeźroczystego woreczka nylonowego do czasu wschodu roślinek Sposoby zabezpieczenia powierzchni kubków przed parowaniem są różne i tu inwencja mile widziana. . Codziennie trzeba nieco skropić powierzchnię w kubkach jednocześnie wietrząc . Po wzejściu roślinek postępowanie jest już nieco inne, ale o tym później, by nie robić tłoku informacji.
"Jutro też jest dzień"
Z ogrodowym pozdrowieniem,
Ania

Adasiowe Grządki i Rabatki
Adasiowe Storczyki
Adasiowa Łąka
Ostatnio zmieniany: 11 Wrz 2017 20:04 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): mk1a


Vademecum uprawy roślin w podłożu perlitowym 05 Wrz 2017 17:55 #563525

 • Adasiowa
 • Adasiowa's Avatar
 • Offline
 • Moderator
 • Posty: 8602
 • Otrzymane dziękuję: 12415
Tutaj możemy zaopatrzyć się w duży worek perlitu niezbędnego do uprawy warzyw

allegro.pl/perlit-agro125-l-agroperlit-f...180-i6794818201.html

A tak powinien wyglądać pojemnik do naszej uprawy:


kubek.jpg


Czerwoną kreską zaznaczyłem miejsce wykonania otworu do odpływu ewentualnego nadmiaru roztworu nawozu. Powinien on się mieścić mniej więcej w 1/3 wysokości kubka. Otwór musi mieć kształt podłużnej szczeliny. Długość tej szczeliny zależy od granulacji użytego perlitu I tak- dla frakcji 0-3 mm ok 6 milimetrów, dla frakcji 0-6 mm ok 10 mm. Te długości nie są przypadkowe. Chodzi o to, by długość szczeliny była większa od średnicy ziaren, aby przypadkowe ziarno dostając się do szczeliny nie zatkało jej.
Takie rozwiązanie ogranicza do minimum parowanie wody z roztworu nawozu a tym samym niekontrolowany wzrost stężenia nawozu w roztworze.
Wskazane jest używanie przeźroczystych kubków, by w każdej chwili był widoczny poziom roztworu w takiej doniczce. Chodzi o to by ograniczyć do minimum przypadki przelewania nadmiaru roztworu przez szcelinę .

Szczelinę podłużną wykonujemy bądź grotem lutownicy pistoletowej, bądź rozgrzanym gwoździem wbijając go w ściankę i przesuwając nieco w bok do żądanej długości szczeliny.

W taki oto prosty sposób każda doniczka, każdy kubek, stanie się indywidualnym naczyniem do uprawy hydroponicznej.

Do tej uprawy w perlicie będzie potrzebny pewien zmysł techniczny. Jeśli przyjmiemy taką technikę uprawy rozsady, że podkiełkowane nasiona na wacikach wyłoży się do kuwety na powierzchnię warstwy perlitu wysyconej pożywką i przykryje się je powiedzmy warstwą perlitu o grubości 1 cm i spryska pożywką ,to takie siewki nie trzeba będzie zasilać ponownie pożywką lecz tylko podlewać czystą wodą w miarę potrzeby. Pikujemy następnie do perlitu też nasyconego wcześniej pożywką, więc co najmniej przez 2 tygodnie po pikowaniu nie podlewamy pożywką lecz samą wodą. Po tym czasie zaczynamy dozować do wody do podlewania 1/10 wyjściowych dawek koncentratów A i B na litr. Aby móc w miarę dokładnie te ilości odmierzać tj 1,1 ml konc. A i 0,85 ml konc. B musimy dysponować strzykawką o pojemności 2 ml. Ona ma podziałkę co 1/10 ml.
Jeszcze prościej, jest umieścić podkiełkowane nasiona w kubkach wypełnionych perlitem nasyconym pożywką. Na każdym kubku można wtedy markerem napisać nazwę odmiany a kubki umieścić w palecie wielodoniczek 4 x 7. Pozwoli to bez problemu nachylać rozsadę do światła. Aby woda do podlewania nie wylewała się z kubków powinniśmy zastosować technikę kubek w kubku. Wewnętrzny kubek z otworem drenującym, a zewnętrzny bez otworu.
"Jutro też jest dzień"
Z ogrodowym pozdrowieniem,
Ania

Adasiowe Grządki i Rabatki
Adasiowe Storczyki
Adasiowa Łąka
Ostatnio zmieniany: 13 Paź 2017 19:56 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rozalia

Vademecum uprawy roślin w podłożu perlitowym 05 Wrz 2017 18:07 #563527

 • Adasiowa
 • Adasiowa's Avatar
 • Offline
 • Moderator
 • Posty: 8602
 • Otrzymane dziękuję: 12415
Niczym nie różni się uprawa w perlicie do uprawy w podłożu organicznym. Tak, jak podłoże organiczne zawiera pewną ilość nawozu startowego tak i nasz perlit po nasączeniu go pożywką. Tak jak jest napisane na workach z podłożami do wysiewu czy rozsady, aby przez 3-4 tygodni nie nawozić, tak i my przez mniej więcej taki okres nie będziemy podawać pożywki lecz samą wodę. Potem zaczniemy fertygację naszą pożywką tak, jak to robimy przy rozsadach lub przy uprawie w pojemnikach. Różnica jest tylko taka, że mamy czyste podłoże, bez patogenów, nie zasolone o ściśle określonym składzie nawozowym zależnym tylko od nas. Wysadzamy zdrową rozsadę, ze zdrowym systemem korzeniowym, i co bardzo ważne ,rozsada w perlicie jest nie do zalania !.

Do dokarmiania roślin w podłożu perlitowym będziemy stosować pożywki sporządzone na różnych typach wody;

1. Cisowianka:

Ca- 130,3 mg/l
Mg- 21,9 mg/l

i co również ważne , anion wodorowęglanowy HCO3 - 539, 1 mg/l. Dzięki znajomości zawartości tego anionu można dokładnie obliczyć potrzebną ilość kwasu do zakwaszenia pożywki.

2. Przy podlewaniu rozsady deszczówką potrzebujemy :
- Magiczną Siłę interwencyjną do pomidorów NPK 9-9-36
- saletrę wapniową
- siarczan magnezu

3. Przy podlewaniu kranówką / twarda woda / potrzebujemy:
- Magiczną Siłę do pomidorów NPK 9-9-27
- saletrę amonową
- siarczan magnezu
- kwasek cytrynowy


Do zrobienia koncentratu pożywki wykorzystujemy nawóz Magiczna Siła 9-9-36

Wyliczenie będzie dla 0,5 l koncentratu. Nie ma sensu robić więcej, bo nie wiadomo jak będzie z jego stabilnością.

Nawóz ma skład procentowy NPK 9-9-36. Odważysz 50 gram, wsypiesz do butelki i dopełnisz wodą do objętości 0,5 l. W 50 g nawozu jest odpowiednio 4,5 g azotu, 4,5 g fosforu i 18 g potasu. Trzeba teraz obliczyć ile składników zawiera 1 ml koncentratu:

- azot
jest go w 0,5 l czyli 500 ml 4,5 grama lub inaczej 4500 mg. Znaczy to, że 1 ml zawiera 4500/500 = 9 mg

- fosfor
identycznie jak azotu jest go 9 mg w 1 ml

- potas

jest go w 500 ml 18 gram czyli 18000 mg. Jeden mililitr zawiera więc potasu 18000/500 = 36 mg

Teraz pytanie ile ml koncentratu trzeba dawać na litr wody do podlewania ?. Pierwsza sprawa nie należy przekraczać przy karmieniu pomidora 300 mg/l potasu, bo może to powodować blokadę magnezu. Przyjmiemy dawkę koncentratu na 8 ml/l wody. Da to ca 290 mg/l potasu czyli tuż w górnej granicy. Przy tej dawce azotu będzie 72 mg/l. Zobaczymy czy to wystarczy. Jeśli pomidor zacznie sygnalizować niedobór azotu trzeba będzie wzbogacić koncentrat w azot dodając pewną ilość saletry amonowej.

ponieważ jest i inna wersja Magicznej Siły z 27 % potasu 9 - 9 -27

www.substral.pl/nawozy/nawozy-magiczna-s...na-sila-do-pomidorow

Przy tym nawozie trzeba by było zwiększyć dawkę koncentratu na litr wody z 8 na 11 ml/l. Mówię oczywiście o koncentracie do fertygacji a nie pożywce do uprawy perlitowej.

Policzony roztwór kwasku cytrynowego do zakwaszania wody do podlewania. Do litra wody demineralizowanej wdozować 1 gram kwasku cytrynowego i rozpuścić.
Używać tego roztworu do zakwaszania wody do podlewania w ilości 19 ml/l

A dlaczego ?

Ponieważ w wodzie do podlewania musi być stężenie 10^-7 mola na litr,a mol kwasku to 192 g. Aby 1 ml/l roztworu kwasku dawał takie stężenie przy podlewaniu to roztwór wyjściowy musi zawierać 19 g kwasku w litrze a nie 1 gram. A jeżeli zawiera 1 gram, to powinno się go dawać na litr wody do podlewania 19 ml.


Ciężar nasypowy 1 g kwasku cytrynowego to 1 cm3. Ta informacja przyda się w przypadku problemów z odważeniem tak małej ilości substancji.


Najnowsza wersja koncentratu pożywki dla wody z kranu


pomodoro wrote:
Koncentrat do kranówki

- 100 g Magicznej Siły o składzie NPK 9-9-27
- 6 g saletra amonowa


Wsypać do butelki i dopełnić do 1 l deszczówką lub wodą demineralizowaną.

Do nasycenia perlitu sporządzić pożywkę dając na 1 l wody 15 ml koncentratu.

Do fertygacji od 1-2 ml/l w zależności od wielkości roślin i ich siły wzrostu.

Do zakwaszenia kranówki przyrządzić roztwór kwasku cytrynowego rozpuszczając w litrze wody 19 g kwasku. Do zakwaszenia wody do podlewania używać w ilości 1 ml/l.
"Jutro też jest dzień"
Z ogrodowym pozdrowieniem,
Ania

Adasiowe Grządki i Rabatki
Adasiowe Storczyki
Adasiowa Łąka
Ostatnio zmieniany: 17 Paź 2017 19:04 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jagoda254, Horti

Vademecum uprawy roślin w podłożu perlitowym 05 Wrz 2017 18:09 #563528

 • Adasiowa
 • Adasiowa's Avatar
 • Offline
 • Moderator
 • Posty: 8602
 • Otrzymane dziękuję: 12415
Podczas podlewania tylko kranówką potrzebna jest MS 9-9-27. Rzecz idzie o to, że ilość Magicznej Siły dozowana do pożywki zależy od zawartości w niej potasu. Ma go być w pożywce 342 mg/l w czystym składniku. Dozując Magiczną Siłę z 36 % potasu potrzeba by było jej dać na litr 1,14 g. Z tą ilością MS wprowadzilibyśmy 1,14 x 9/100 = 102,6 mg azotu wobec wymaganej ilości 224 mg.

Ponieważ twarda woda z kranu zawiera wapń i magnez nie możemy już wprowadzać do pożywki saletry wapniowej, więc nie mamy dodatkowego źródła azotu. W to miejsce musimy wprowadzić saletrę amonową, ale jej z kolei możemy wprowadzić tylko 30 mg/l ponieważ nie możemy przekroczyć zawartości azotu amonowego w pożywce ponad 15 mg/l.

Dla pomidora

Zatem, aby zwiększyć pulę azotu w pożywce musimy zastosować MS o niższej zawartości potasu, w tym wypadku 27 %. Wtedy aby osiągnąć w pożywce zawartość potasu na poziomie wymaganym 342 mg/l musimy tej MS dać 1,52 g na litr. Wprowadzimy tym sposobem 137 mg azotu czyli więcej o 35 mg niż w przypadku zastosowania MS z 36 % potasu.

Dla bakłażana:

Jeśli w litrze roztworu będzie 100 g nawozu, to potasu będzie 27 g., ale jako K2O. Trzeba podzielić te 27 przez 1,2 bo tyle wynosi przelicznik do czystego składnika w wypadku potasu Otrzymujemy, że w litrze znajduje się 27 : 1,2 = 22,5 g więc w jednym mililitrze 22,5 mg. Potrzebujemy mieć w litrze pożywki 303 mg, musimy więc dać na litr tego 10 % roztworu MS 303 : 22,5 = 13 ml Magicznej Siły 9-9-27 co trzy tygodnie.

Woda z kranu, nawet gdyby zawierała mniej wapnia i magnezu niż ilości wymagane w pożywce, i tak dostarczy nam tych składników w większych ilościach ponieważ rośliny będą nią ciągle podlewane. Takie jest sedno zagadnienia nawożenia w przypadku użycia kranówki do podlewania roślin.
"Jutro też jest dzień"
Z ogrodowym pozdrowieniem,
Ania

Adasiowe Grządki i Rabatki
Adasiowe Storczyki
Adasiowa Łąka
Ostatnio zmieniany: 10 Wrz 2017 15:59 przez Adasiowa. Powód: uzupełnienie tekstu
Temat został zablokowany.

Vademecum uprawy roślin w podłożu perlitowym 05 Wrz 2017 18:19 #563529

 • Adasiowa
 • Adasiowa's Avatar
 • Offline
 • Moderator
 • Posty: 8602
 • Otrzymane dziękuję: 12415
Nasze dotychczasowe wyniki w uprawie z perlitu.

Jola

Moje pomidorki perlitowe Sungold

DSC085701.jpg


DSC085711.jpg


DSC085721.jpg


DSC085731.jpg


Leszek :

Oto zdjęcia trzytygodniowych pomidorków Marmande
IMAG0946.jpg


Oraz Marmande z Pokusą koktajlową.
IMAG0947.jpg

Widzę że zrobienie sadzonek potrwa miesiąc lub maksimum pięć tygodni.

Piotrek:

Zerwałem pierwsze K37 z rozsady perlitowej. Dla przypomnienia dodam że nasiona kiełkowane były na początku maja.
20170818_123845.jpg


Mietek:

Oto obiecane fotki z dnia dzisiejszego. W ciągu 5 dni urosły ok 5 cm. Proszę zobaczyć, jak papryczka po prawej stronie sygnalizuje zapotrzebowanie na pożywkę rozjaśnieniem podstawy liści wierzchołkowych

Papryka słodka Trapez

p1.jpgTeraz rzut oka na wierzchołek jednej z papryk. Największy pączek,to w rozwidleniu. Obok są trzy pączki będące na szczytach trzech pędów. Wszystkie trzy papryczki rozwidlają się na 3 pędy.


p2.jpg


I ja:

Bakłażan Black BeautyPoniżej jeden z pąków kwiatowych; za nim, z tyłu, są trzy malutkie.

"Jutro też jest dzień"
Z ogrodowym pozdrowieniem,
Ania

Adasiowe Grządki i Rabatki
Adasiowe Storczyki
Adasiowa Łąka
Ostatnio zmieniany: 12 Paź 2017 23:30 przez otojolka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jagoda254, leszek0921, Kaja, CHI

Vademecum uprawy roślin w podłożu perlitowym 13 Paź 2017 19:46 #569479

 • Adasiowa
 • Adasiowa's Avatar
 • Offline
 • Moderator
 • Posty: 8602
 • Otrzymane dziękuję: 12415
Kwiat bakłażana Black Beauty - i jest to jego ostatnie zdjęcie, a unicestwienie zawdzięcza mojemu kotu :mad2:
Pomimo ataku choroby grzybowej, roślinka żyje nadal, a jedynym odstępstwem od dotychczasowej opieki jest inny sposób dostarczania nawozu - z systemu co 3 tygodnie przeszłam na podlewanie za każdym razem połączone z nawożeniem : skład pożywki jest następujący: 2 ml Magicznej Siły 9-9-36 plus 1 ml roztworu saletry amonowej plus 19 ml wody z kwaskiem cytrynowym na 1 l wody z kranu.W międzyczasie do eksperymentu dołączyły zioła: koperek i bazylia"Jutro też jest dzień"
Z ogrodowym pozdrowieniem,
Ania

Adasiowe Grządki i Rabatki
Adasiowe Storczyki
Adasiowa Łąka
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Horti

Vademecum uprawy roślin w podłożu perlitowym 13 Paź 2017 19:52 #569481

 • Adasiowa
 • Adasiowa's Avatar
 • Offline
 • Moderator
 • Posty: 8602
 • Otrzymane dziękuję: 12415
Joliś postanowiła ukorzenić w perlicie sadzonki begonii i ich stan na dzień dzisiejszy wygląda następująco, czyli rewelacyjnie!!!:

DSC088291.jpg


DSC088301.jpg


A tak prezentują się siewki Lucasa - zdjęcie pochodzi z 4 października - piękne, zielone roślinki :bravo:Wg zapewnień, Lucas nawozi swoje roślinki raz na dwa tygodnie.
"Jutro też jest dzień"
Z ogrodowym pozdrowieniem,
Ania

Adasiowe Grządki i Rabatki
Adasiowe Storczyki
Adasiowa Łąka
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): anianiekurzak, Horti, Kasionek

Vademecum uprawy roślin w podłożu perlitowym 17 Paź 2017 19:06 #570150

 • Adasiowa
 • Adasiowa's Avatar
 • Offline
 • Moderator
 • Posty: 8602
 • Otrzymane dziękuję: 12415
Najnowszą wersję pożywki do uprawy roślin w perlicie przy użyciu wody z kranu, autorstwa Mietka zamieściłam tutaj forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...zu-perlitowym#563527
"Jutro też jest dzień"
Z ogrodowym pozdrowieniem,
Ania

Adasiowe Grządki i Rabatki
Adasiowe Storczyki
Adasiowa Łąka
Temat został zablokowany.

Moderatorzy: Adasiowa, otojolka, Kasionek
Wygenerowano w 0.197 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum