TEMAT: Vademecum uprawy roślin w podłożu perlitowym

Vademecum uprawy roślin w podłożu perlitowym 05 Wrz 2017 17:51 #563524

 • Adasiowa
 • Adasiowa's Avatar
 • Offline
 • Moderator
 • Posty: 14311
 • Otrzymane dziękuję: 27033
W tym wątku przedstawiamy najważniejsze zasady produkcji czy uprawy roślin warzywnych w jednym z podłoży inertnych ( mineralnych ) - w perlicie.

Niewątpliwą zaletą uprawy perlitowej jest zapewnienie roślinie jak najlepszych warunków do rozwoju i wzrostu systemu korzeniowego na każdym etapie wegetacji. Kolejnym plusem jest dokładne, precyzyjne dozowanie pożywki o składzie ściśle dopasowanym składzie dla każdego gatunku warzywa.
Perlit jest podłożem, które nie ma właściwości buforujących, jak podłoża organiczne, dlatego każde nawożenie musi być starannie dobrane i wykonywane - składniki pokarmowe są dostarczane roślinie bezpośrednio, dlatego w bardzo krótkim czasie możemy obserwować efekty naszej pracy.
Ze względu na właściwości sorpcyjne perlitu niemożliwe jest przelanie rośliny, a podczas przesuszenia podłoża - perlit błyskawicznie nadrabia nasze zaniedbanie.

Informacje zamieszczone w niniejszym wątku pochodzą z istniejącego już pt. "Uprawa roślin w podłożach intertnych", TUTAJ, gdzie omawiamy postępy w stosowaniu tej metody i prezentujemy nasze dokonania.
Natomiast ten wątek potraktujemy jako swoisty "podręcznik" najważniejszych zagadnień.Autorem i pomysłodawcą tego wątku jest Mietek - Pomodoro :)
Posty, które tutaj przeniosłam, znajdowały się w wątku Produkujemy własną rozsadę
To żadna tajemnica i żadna filozofia. Jako podłoże wybrałem perlit. Jako pojemniczki- plastikowe, przeźroczyste pojemniczki o poj. 100 ml

o takie: www.ajk-opakowania.eu/sklep/zdjecia/zdjecia2/3444m.jpg

Najpierw przygotowałem roztwór nawozu NPK azot 150 mg/l; fosfor 180 mg/l jako P2O5; potas 240 mg/l jako K2O z mikroelementami. Odmierzyłem perlit kubkiem i wsypałem go do roztworu tego nawozu. Po nasiąknięciu załadowałem do kubków po ok 3/4 objętości. Kubków mam dwa i stoją w plastikowym, przeźroczystym korytku. Czekają na wykiełkowanie nasion. W tym czasie oczekiwania podłoże w kubkach będę utrzymywał wilgotne, poprzez spryskiwanie powierzchni czystą wodą. Jeśli po wysianiu korzenie sięgną dna kubków, do korytka będzie dozowany roztwór nawozu aby zapewnić odpowiednią wilgotność i pożywkę w podłożu na dnie kubków. Powierzchnia górna podłoża będzie spryskiwana regularnie w zależności od potrzeb roślin albo czystą wodą albo roztworem nawozu ale głównie w celu napowietrzenia podłoża i utrzymania wilgotności w górnej warstwie. Nie przewiduję żadnego pikowania ani przesadzania. Sadzonki z kubków planuję wysadzić bezpośrednio w grunt razem z podłożem.

PS Jest kwestia ew. uzupełnienia pożywki w wapń i/lub magnez. Na razie zobaczę czy tych dwu składników starczy zawartych w wodzie. Jeśli nie, to wapń uzupełnię propionianem wapnia a magnez - siarczanem magnezu.A poniżej zapotrzebowanie wybranych warzyw na składniki pokarmowe.

Pomidor


41-2.gif


Bakłażan


1-4.jpg


Papryka

180-240* N, 60-80 P, 200- 400 K, 50-70 Mg, 60-100 S, 3-5 Fe, 0,7- 2 Mn, 0,2-0,3 Zn,
0,5-0,7 B, 0,05-0,07 Cu, 0,05 Mo. Odpowiednie pH to 5,5-6, przy EC=1,7-2 mS cm-1.

*ilości składników w mg/l

Ogórek w fazie produkcji rozsady
N-NH4 — 5 *, N-NO3 — 180, P — 50, K — 190, Ca — 170, Mg — 40, poziom mikroelementów powinien być standardowy.


* składniki pożywki w mg/l

Stężenie i dawkowanie pożywki na bazie Magicznej Siły dla uprawy koperku w podłożu perlitowym:

Jeśli ktoś ma koncentrat MS 9-9-36 daje go przy sporządzaniu pożywki 6 ml/l, jeśli ma MS 9-9.27 daje go 8 ml/l. W obu przypadkach konieczny jest jeszcze dodatek 2 ml/l 4 % roztworu saletry amonowej. Perlit nasączamy tą pożywką przed siewem, natomiast podlewamy kranówką/ twardą/ z dodatkiem 1 ml/l roztworu kwasku cytrynowego o stężeniu 1,9 %. Roztwór taki przygotowujemy rozpuszczając 19 g kwasku cytrynowego w litrze wody.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Perlit, przed załadowaniem go do kubków obowiązkowo musi być nasycony roztworem nawozu w podawanych przeze mnie proporcjach, każdemu kto się o to zwracał. Ja to zrobiłem tak, że nalałem do kuwety porcję roztworu nawozu i wsypałem perlit odmierzony kubkiem do którego ma on trafić z powrotem. Po dokładnym wymieszaniu i nasyceniu perlitu/ musi być nadmiar roztworu nawozu/ pakuję perlit z powrotem do kubka mniej więcej do 3/4 wysokości kubka stukając nim lekko o dno kuwety. Kładę na powierzchni po 2 nasiona podkiełkowane i przykrywam warstwą ok 1 cm tego samego nasyconego perlitu. Ustawiam kubki jak najciaśniej w kuwecie i całość do przeźroczystego woreczka nylonowego do czasu wschodu roślinek Sposoby zabezpieczenia powierzchni kubków przed parowaniem są różne i tu inwencja mile widziana. . Codziennie trzeba nieco skropić powierzchnię w kubkach jednocześnie wietrząc . Po wzejściu roślinek postępowanie jest już nieco inne, ale o tym później, by nie robić tłoku informacji.
Ostatnio zmieniany: 04 Sty 2018 19:53 przez Adasiowa.
Za tę wiadomość podziękował(a): mk1a, Edyta D, Jaedda


Vademecum uprawy roślin w podłożu perlitowym 05 Wrz 2017 17:55 #563525

 • Adasiowa
 • Adasiowa's Avatar
 • Offline
 • Moderator
 • Posty: 14311
 • Otrzymane dziękuję: 27033
Tutaj możemy zaopatrzyć się w duży worek perlitu niezbędnego do uprawy warzyw

allegro.pl/perlit-agro125-l-agroperlit-f...180-i6794818201.html

A tak powinien wyglądać pojemnik do naszej uprawy:


kubek.jpg


Możemy je nabyć tutaj KUBKI DO UPRAWY PERLITOWEJ

Czerwoną kreską zaznaczyłem miejsce wykonania otworu do odpływu ewentualnego nadmiaru roztworu nawozu. Powinien on się mieścić mniej więcej w 1/3 wysokości kubka. Otwór musi mieć kształt podłużnej szczeliny. Długość tej szczeliny zależy od granulacji użytego perlitu I tak- dla frakcji 0-3 mm ok 6 milimetrów, dla frakcji 0-6 mm ok 10 mm. Te długości nie są przypadkowe. Chodzi o to, by długość szczeliny była większa od średnicy ziaren, aby przypadkowe ziarno dostając się do szczeliny nie zatkało jej.
Takie rozwiązanie ogranicza do minimum parowanie wody z roztworu nawozu a tym samym niekontrolowany wzrost stężenia nawozu w roztworze.
Wskazane jest używanie przeźroczystych kubków, by w każdej chwili był widoczny poziom roztworu w takiej doniczce. Chodzi o to by ograniczyć do minimum przypadki przelewania nadmiaru roztworu przez szcelinę .

Szczelinę podłużną wykonujemy bądź grotem lutownicy pistoletowej, bądź rozgrzanym gwoździem wbijając go w ściankę i przesuwając nieco w bok do żądanej długości szczeliny.

W taki oto prosty sposób każda doniczka, każdy kubek, stanie się indywidualnym naczyniem do uprawy hydroponicznej.

Do tej uprawy w perlicie będzie potrzebny pewien zmysł techniczny. Jeśli przyjmiemy taką technikę uprawy rozsady, że podkiełkowane nasiona na wacikach wyłoży się do kuwety na powierzchnię warstwy perlitu wysyconej pożywką i przykryje się je powiedzmy warstwą perlitu o grubości 1 cm i spryska pożywką ,to takie siewki nie trzeba będzie zasilać ponownie pożywką lecz tylko podlewać czystą wodą w miarę potrzeby. Pikujemy następnie do perlitu też nasyconego wcześniej pożywką, więc co najmniej przez 2 tygodnie po pikowaniu nie podlewamy pożywką lecz samą wodą. .
Jeszcze prościej, jest umieścić podkiełkowane nasiona w kubkach wypełnionych perlitem nasyconym pożywką. Na każdym kubku można wtedy markerem napisać nazwę odmiany a kubki umieścić w palecie wielodoniczek 4 x 7. Pozwoli to bez problemu nachylać rozsadę do światła. Aby woda do podlewania nie wylewała się z kubków powinniśmy zastosować technikę kubek w kubku. Wewnętrzny kubek z otworem drenującym, a zewnętrzny bez otworu.
Ostatnio zmieniany: 04 Sty 2018 19:58 przez Adasiowa.
Za tę wiadomość podziękował(a): koniczynka, rozalia, Edyta D, Azbi

Vademecum uprawy roślin w podłożu perlitowym 05 Wrz 2017 18:09 #563528

 • Adasiowa
 • Adasiowa's Avatar
 • Offline
 • Moderator
 • Posty: 14311
 • Otrzymane dziękuję: 27033
Podczas podlewania tylko kranówką potrzebna jest MS 9-9-27. Rzecz idzie o to, że ilość Magicznej Siły dozowana do pożywki zależy od zawartości w niej potasu. Ma go być w pożywce 342 mg/l w czystym składniku. Dozując Magiczną Siłę z 36 % potasu potrzeba by było jej dać na litr 1,14 g. Z tą ilością MS wprowadzilibyśmy 1,14 x 9/100 = 102,6 mg azotu wobec wymaganej ilości 224 mg.

Ponieważ twarda woda z kranu zawiera wapń i magnez nie możemy już wprowadzać do pożywki saletry wapniowej, więc nie mamy dodatkowego źródła azotu. W to miejsce musimy wprowadzić saletrę amonową, ale jej z kolei możemy wprowadzić tylko 30 mg/l ponieważ nie możemy przekroczyć zawartości azotu amonowego w pożywce ponad 15 mg/l.

Dla pomidora

Zatem, aby zwiększyć pulę azotu w pożywce musimy zastosować MS o niższej zawartości potasu, w tym wypadku 27 %. Wtedy aby osiągnąć w pożywce zawartość potasu na poziomie wymaganym 342 mg/l musimy tej MS dać 1,52 g na litr. Wprowadzimy tym sposobem 137 mg azotu czyli więcej o 35 mg niż w przypadku zastosowania MS z 36 % potasu.

Dla bakłażana:

Jeśli w litrze roztworu będzie 100 g nawozu, to potasu będzie 27 g., ale jako K2O. Trzeba podzielić te 27 przez 1,2 bo tyle wynosi przelicznik do czystego składnika w wypadku potasu Otrzymujemy, że w litrze znajduje się 27 : 1,2 = 22,5 g więc w jednym mililitrze 22,5 mg. Potrzebujemy mieć w litrze pożywki 303 mg, musimy więc dać na litr tego 10 % roztworu MS 303 : 22,5 = 13 ml Magicznej Siły 9-9-27 co trzy tygodnie.

Woda z kranu, nawet gdyby zawierała mniej wapnia i magnezu niż ilości wymagane w pożywce, i tak dostarczy nam tych składników w większych ilościach ponieważ rośliny będą nią ciągle podlewane. Takie jest sedno zagadnienia nawożenia w przypadku użycia kranówki do podlewania roślin.
Ostatnio zmieniany: 10 Wrz 2017 15:59 przez Adasiowa. Powód: uzupełnienie tekstu
Za tę wiadomość podziękował(a): Edyta D

Vademecum uprawy roślin w podłożu perlitowym 05 Wrz 2017 18:19 #563529

 • Adasiowa
 • Adasiowa's Avatar
 • Offline
 • Moderator
 • Posty: 14311
 • Otrzymane dziękuję: 27033
Nasze dotychczasowe wyniki w uprawie z perlitu.

Jola

Moje pomidorki perlitowe Sungold

DSC085701.jpg


DSC085711.jpg


DSC085721.jpg


DSC085731.jpg


Leszek :

Oto zdjęcia trzytygodniowych pomidorków Marmande
IMAG0946.jpg


Oraz Marmande z Pokusą koktajlową.
IMAG0947.jpg

Widzę że zrobienie sadzonek potrwa miesiąc lub maksimum pięć tygodni.

Piotrek:

Zerwałem pierwsze K37 z rozsady perlitowej. Dla przypomnienia dodam że nasiona kiełkowane były na początku maja.
20170818_123845.jpg


Mietek:

Oto obiecane fotki z dnia dzisiejszego. W ciągu 5 dni urosły ok 5 cm. Proszę zobaczyć, jak papryczka po prawej stronie sygnalizuje zapotrzebowanie na pożywkę rozjaśnieniem podstawy liści wierzchołkowych

Papryka słodka Trapez

p1.jpgTeraz rzut oka na wierzchołek jednej z papryk. Największy pączek,to w rozwidleniu. Obok są trzy pączki będące na szczytach trzech pędów. Wszystkie trzy papryczki rozwidlają się na 3 pędy.


p2.jpg


I ja:

Bakłażan Black BeautyPoniżej jeden z pąków kwiatowych; za nim, z tyłu, są trzy malutkie.

Ostatnio zmieniany: 12 Paź 2017 23:30 przez otojolka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jagoda254, leszek0921, Kaja, CHI, Edyta D, Jaedda

Vademecum uprawy roślin w podłożu perlitowym 13 Paź 2017 19:46 #569479

 • Adasiowa
 • Adasiowa's Avatar
 • Offline
 • Moderator
 • Posty: 14311
 • Otrzymane dziękuję: 27033
Kwiat bakłażana Black Beauty - i jest to jego ostatnie zdjęcie, a unicestwienie zawdzięcza mojemu kotu :mad2:
Pomimo ataku choroby grzybowej, roślinka żyje nadal, a jedynym odstępstwem od dotychczasowej opieki jest inny sposób dostarczania nawozu - z systemu co 3 tygodnie przeszłam na podlewanie za każdym razem połączone z nawożeniem : skład pożywki jest następujący: 2 ml Magicznej Siły 9-9-36 plus 1 ml roztworu saletry amonowej plus 19 ml wody z kwaskiem cytrynowym na 1 l wody z kranu.W międzyczasie do eksperymentu dołączyły zioła: koperek i bazyliaZa tę wiadomość podziękował(a): Horti, Edyta D

Vademecum uprawy roślin w podłożu perlitowym 13 Paź 2017 19:52 #569481

 • Adasiowa
 • Adasiowa's Avatar
 • Offline
 • Moderator
 • Posty: 14311
 • Otrzymane dziękuję: 27033
Joliś postanowiła ukorzenić w perlicie sadzonki begonii i ich stan na dzień dzisiejszy wygląda następująco, czyli rewelacyjnie!!!:

DSC088291.jpg


DSC088301.jpg


A tak prezentują się siewki Lucasa - zdjęcie pochodzi z 4 października - piękne, zielone roślinki :bravo:Wg zapewnień, Lucas nawozi swoje roślinki raz na dwa tygodnie.
Za tę wiadomość podziękował(a): anianiekurzak, Horti, Kasionek, Edyta D

Vademecum uprawy roślin w podłożu perlitowym 16 Lis 2017 19:46 #574972

 • Adasiowa
 • Adasiowa's Avatar
 • Offline
 • Moderator
 • Posty: 14311
 • Otrzymane dziękuję: 27033
Poniżej zamieszczam podstawy stosowania nawozów niezbędnych do uprawy w perlicie wg Mietka Pomodoro


Ustalamy więc twardą zasadę, że każdy przystępując do uprawy rozsad w perlicie powinien mieć przygotowane :

1. Pół litra 10 % roztworu Magicznej Siły 9-9-36. Wymaga to odważenia 50 g nawozu i uzupełnienie wodą do objętości pół litra.
2. Pół litra 10 % roztworu saletry wapniowej. Przygotowanie identycznie jak Magicznej Siły
3. Pół litra 4 % roztworu saletry amonowej. W tym przypadku trzeba odważyć 20 g saletry amonowej i uzupełnić wodą do objętości pół litra
4. Pół litra 1,9 % roztworu kwasku cytrynowego. W tym przypadku należy odważyć 9,6 g kwasku i uzupełnić wodą do objętości pół litra

Do sporządzenia tych roztworów używamy wyłącznie wody demineralizowanej lub deszczówki. Podane ilości roztworów starczają na ok 100 l perlitu." W przypadku uprawy rozsady pomidorów lub papryki pożywkę sporządzamy dając na litr wody demineralizowanej lub deszczówki 10 ml koncentratu MS 36 + 8,5 ml koncentratu saletry wapniowej. Natomiast skład pożywki do późniejszej fertygacji zależny będzie od rodzaju używanej wody do podlewania. Skład ten proszę skonsultować przed rozpoczęciem fertygacji "
[/b][/quote][/color]
pomodoro wrote:
W najbliższych dniach noszę się z zamiarem wykonania próby kiełkowania nasion pomidorów w perlicie. Wkładam kubek w kubek. Kubek wewnętrzny z otworem drenującym w dnie. Wkładam ten kubek w drugi kubek bez otworu w dnie i wypełniam kubek wewnętrzny perlitem nasączonym pożywką pozostawiając od góry jakieś 2 cm wolnego miejsca. Wyrównuję powierzchnię perlitu albo łyżeczką, albo stukając kubkami o blat stołu. Wykładam nasiona na wierzch w ilości 6-7 sztuk i przysypuję 1 cm warstwą suchego perlitu, następnie spryskuję powierzchnię perlitu pożywką. Opisuję markerem wewnętrzny kubek nazwą odmiany i wstawiam całość do otworu palety wielodoniczki. Po ukazaniu się siewek przekładam kubki do drugiej palety umieszczonej na parapecie i nachylonej pod kątem do światła. Po wykształceniu pierwszej pary liści właściwych wyjmuję z kubków siewki i pikuję do nowych doniczek wypełnionych perlitem nasączonym pożywką.Kubki opisuję i wstawiam ponownie do palety umieszczonej na parapecie. Od tej pory podlewam przepikowaną rozsadę czystą wodą do momentu wytworzenia drugiej pary liści właściwych. Od tego momentu rozpoczynam fertygację.
Ostatnio zmieniany: 18 Sty 2018 17:15 przez Adasiowa.
Za tę wiadomość podziękował(a): Edyta D

Vademecum uprawy roślin w podłożu perlitowym 27 Gru 2017 16:55 #579821

 • Adasiowa
 • Adasiowa's Avatar
 • Offline
 • Moderator
 • Posty: 14311
 • Otrzymane dziękuję: 27033
UPRAWA KOPERKU w podłożu perlitowym

Autor: Pomodoro

Stężenie i dawkowanie pożywki na bazie Magicznej Siły dla uprawy koperku w podłożu perlitowym:

Jeśli ktoś ma koncentrat MS 9-9-36 daje go przy sporządzaniu pożywki 6 ml/l, jeśli ma MS 9-9.27 daje go 8 ml/l. W obu przypadkach konieczny jest jeszcze dodatek 2 ml/l 4 % roztworu saletry amonowej. Perlit nasączamy tą pożywką przed siewem, natomiast podlewamy kranówką/ twardą/ z dodatkiem 1 ml/l roztworu kwasku cytrynowego o stężeniu 1,9 %. Roztwór taki przygotowujemy rozpuszczając 19 g kwasku cytrynowego w litrze wody.

Do takiej uprawy nie potrzeba zbyt grubej warstwy podłoża , a nawet nie jest ona wskazana. Taki pojemnik/ kuweta/ nie musi mieć otworów w dnie. Jest to pojedyncze naczynie, żadne kubek w kubek. Praktycznie wsypuje się do takiej kuwety SUCHY perlit warstwą grubości 1,5-2 cm, potrząsa się kuwetą lub uderza delikatnie w blat stołu, by perlit ułożył się równą warstwą na dnie, a następnie spryskuje się z ręcznego spryskiwacza roztworem pożywki. Po spryskaniu powierzchnia perlitu jest równa i zwarta. Spryskać na tyle, by nasączyć perlit, ale aby woda nie stała na dnie. Na tak przygotowaną powierzchnię wysypujemy albo rzutowo albo rzędowo nasiona. Po wysiewie znów lekko spryskać powierzchnię, by nasiona przylgnęły do perlitu i następnie wysypać w miarę równomiernie na powierzchnię 1 cm warstwę suchego perlitu . Po przykryciu nasion zwilżyć poprzez oprysk tą dodaną wierzchnią warstwę perlitu. Do ukazania się i zakorzenienia siewek całość podlewamy tylko poprzez spryskiwanie czystą wodą. Opis jest może zbyt obszerny, ale de facto cała czynność jest banalnie prosta i przypomina raczej dziecięcą zabawę :rotfl1:
Ostatnio zmieniany: 27 Gru 2017 16:56 przez Adasiowa.
Za tę wiadomość podziękował(a): Horti, Edyta D

Vademecum uprawy roślin w podłożu perlitowym 27 Gru 2017 16:59 #579822

 • Adasiowa
 • Adasiowa's Avatar
 • Offline
 • Moderator
 • Posty: 14311
 • Otrzymane dziękuję: 27033
Eksperyment dotyczy także ukorzeniania roślin balkonowych ( begonie ) - Joliś ( Otojolka ) udowadnia, że i w tym przypadku podłoże perlitowe sprawdza się znakomicie.
otojolka wrote:
Musiałam w końcu zabrać się za przesadzanie, bo begonie błagały już o litość

DSC088581.jpg


DSC088591.jpg


DSC088601.jpg


Tak duże i rozrośnięte sadzonki, wytrzymały w kieliszkach 40 ml do tej pory. :garden1:
Za tę wiadomość podziękował(a): Edyta D

Vademecum uprawy roślin w podłożu perlitowym 27 Gru 2017 17:02 #579823

 • Adasiowa
 • Adasiowa's Avatar
 • Offline
 • Moderator
 • Posty: 14311
 • Otrzymane dziękuję: 27033
Moje pelargonie i begonie wypadają w porównaniu z roślinkami Joli bardzo blado, ale nasza Joliś ma po prostu "zielone ręce" :)
Adasiowa wrote:
Pocieszki doniczkowe: pelargonie i begonie

Za tę wiadomość podziękował(a): Horti, otojolka, Edyta D

Vademecum uprawy roślin w podłożu perlitowym 15 Sty 2018 23:07 #583278

 • Adasiowa
 • Adasiowa's Avatar
 • Offline
 • Moderator
 • Posty: 14311
 • Otrzymane dziękuję: 27033
Wisienka na torcie naszej perlitowej uprawy - ABC początkującego "perlitowca"


Ustalamy więc twardą zasadę, że każdy przystępując do uprawy rozsad w perlicie powinien mieć przygotowane :

1. Pół litra 10 % roztworu Magicznej Siły 9-9-36. Wymaga to odważenia 50 g nawozu i uzupełnienie wodą do objętości pół litra.
2. Pół litra 10 % roztworu saletry wapniowej. Przygotowanie identycznie jak Magicznej Siły
3. Pół litra 4 % roztworu saletry amonowej. W tym przypadku trzeba odważyć 20 g saletry amonowej i uzupełnić wodą do objętości pół litra
4. Pół litra 1,9 % roztworu kwasku cytrynowego. W tym przypadku należy odważyć 9,6 g kwasku i uzupełnić wodą do objętości pół litra

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -


pomodoro wrote:
Dla tych, którzy nie dysponują dokładną wagą -dla uzupełnienia- podaję objętości potrzebnych nawozów uwzględniające ich ciężary nasypowe :

1. Magiczna Siła 40 cm3 / ciężar nasypowy 1,25 g/cm3 /
2. Saletra wapniowa 50 cm3 / ciężar nasypowy 1,05 g/cm3 /
3. Saletra amonowa 21 cm3 / ciężar nasypowy 0,96 g/cm3 /
4. Kwasek cytrynowy 10 cm3 / ciężar nasypowy 1,0 g/cm3 /Podane ilości najlepiej odmierzyć strzykawką jednorazową o pojemności 20 ml po wyjęciu tłoka.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Do sporządzenia tych roztworów używamy wyłącznie wody demineralizowanej lub deszczówki. Podane ilości roztworów starczają na ok 100 l perlitu." W przypadku uprawy rozsady pomidorów lub papryki pożywkę sporządzamy dając na litr wody demineralizowanej lub deszczówki 10 ml koncentratu MS 36 + 8,5 ml koncentratu saletry wapniowej. Natomiast skład pożywki do późniejszej fertygacji zależny będzie od rodzaju używanej wody do podlewania. Skład ten proszę skonsultować przed rozpoczęciem fertygacji " [/b][/quote][/color]

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

pomodoro wrote:
W najbliższych dniach noszę się z zamiarem wykonania próby kiełkowania nasion pomidorów w perlicie. Wkładam kubek w kubek. Kubek wewnętrzny z otworem drenującym w dnie. Wkładam ten kubek w drugi kubek bez otworu w dnie i wypełniam kubek wewnętrzny perlitem nasączonym pożywką pozostawiając od góry jakieś 2 cm wolnego miejsca. Wyrównuję powierzchnię perlitu albo łyżeczką, albo stukając kubkami o blat stołu. Wykładam nasiona na wierzch w ilości 6-7 sztuk i przysypuję 1 cm warstwą suchego perlitu, następnie spryskuję powierzchnię perlitu pożywką. Opisuję markerem wewnętrzny kubek nazwą odmiany i wstawiam całość do otworu palety wielodoniczki. Po ukazaniu się siewek przekładam kubki do drugiej palety umieszczonej na parapecie i nachylonej pod kątem do światła. Po wykształceniu pierwszej pary liści właściwych wyjmuję z kubków siewki i pikuję do nowych doniczek wypełnionych perlitem nasączonym pożywką.Kubki opisuję i wstawiam ponownie do palety umieszczonej na parapecie. Od tej pory podlewam przepikowaną rozsadę czystą wodą do momentu wytworzenia drugiej pary liści właściwych. Od tego momentu rozpoczynam fertygację.

pomodoro wrote:
W każdym wypadku tj, siewu, pikowania, przesadzania, perlit nasączamy pożywką przygotowaną na wodzie demineralizowanej lub deszczówce dając na litr 10 ml koncentratu MS 36 i 8,5 ml koncentratu saletry wapniowej.

Rozsady od siewu do pikowania nie fertygujemy.

Fertygujemy rośliny po przepikowaniu od momentu, kiedy ruszą ze wzrostem.

W przypadku użycia do podlewania deszczówki do wody do podlewania dodajemy od 1 - 2 ml koncentratu MS 36 i 0,9 - 1,7 ml koncentratu saletry wapniowej na każdy litr wody.
W przypadku użycia kranówki dodajemy 1-2 ml koncentratu MS 36 i 1-2 ml koncentratu saletry amonowej raz 1 ml roztworu kwasku cytrynowego na każdy litr wody do podlewania

Od wysiewu do pikowania i od pikowania do fertygowania wilgotność perlitu utrzymujemy zraszając powierzchnię albo czystą deszczówką , albo kranówką z dodatkiem 1 ml na litr roztworu kwasku cytrynowego.

pomodoro wrote:
Zamieszczam zdjęcie ilustrujące zasadę uprawy w perlicie metodą " kubek w kubku "


Uprawahydroponicznarolin.jpg
Ostatnio zmieniany: 23 Sty 2018 18:56 przez Adasiowa.
Za tę wiadomość podziękował(a): Terri, anianiekurzak, grzesiek59, halgla, otojolka, Zbyszko46, mk1a, Edyta D, olegowa

Vademecum uprawy roślin w podłożu perlitowym 20 Lut 2018 19:35 #590737

 • Adasiowa
 • Adasiowa's Avatar
 • Offline
 • Moderator
 • Posty: 14311
 • Otrzymane dziękuję: 27033
pomodoro wrote:
A tu podaję bardzo przydatną tabelę przeliczników składników nawozowych


IMG_0333.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): rozalia

Vademecum uprawy roślin w podłożu perlitowym 20 Lut 2018 20:39 #590762

 • pomodoro
 • pomodoro's Avatar
 • Offline
 • Platinum Boarder
 • Posty: 8922
 • Otrzymane dziękuję: 19066
1 mililitr koncentratu Planty zawiera :

8 mg azotu
4,8 mg fosforu w czystym składniku
27,5 mg potasu w czystym składniku
24 mg magnezu w czystym składniku

Przygotowanie koncentratu na bazie Planty jest identyczne, jak w przypadku Magicznej Siły - odważamy 50g nawozu i uzupełniamy wodą deszczową lub demineralizowaną do objętości 1/2l.
pomodoro wrote:
Uprzejmie informuję, że nawóz do pomidorów i papryki PLANTA ma ciężar nasypowy 1,1 g/ cm3. Zatem aby uzyskać 50 gram należy odmierzyć objętościowo 45 cm 3 nawozu.
Ostatnio zmieniany: 28 Lut 2018 17:40 przez Adasiowa.
Za tę wiadomość podziękował(a): koniczynka, Terri, Zbyszko46, rozalia, tgrzebien, Renia03

Vademecum uprawy roślin w podłożu perlitowym 24 Mar 2018 09:06 #597188

 • Adasiowa
 • Adasiowa's Avatar
 • Offline
 • Moderator
 • Posty: 14311
 • Otrzymane dziękuję: 27033
pomodoro wrote:
Co do rozsady ogórków uprzedzam z wyprzedzeniem.
1. Kubki na rozsadę ogórków muszą być małe. Mniejsze niż nasze kubki 200 ml. Korzenie rozsady ogórków muszą maksymalnie przerosnąć podłoże. To gwarantuje szybkie przyjęcie rozsady i minimum uszkodzenia przy przesadzaniu.
2. Rozsada nie może być przerośnięta. Umawiamy się, że wysadzamy rozsadę z zaczątkiem liści właściwych.
3. Nie należy się spieszyć z wysiewem. Myślę, że w perlicie wysiew nawet 1 maja może być zbyt wczesny.


Proponuję wykonanie próbnego wysiewu w połowie kwietnia , by określić czas potrzebny do wyhodowania rozsady do żądanej wielkości.
Za tę wiadomość podziękował(a): Terri, Zbyszko46, Edyta D

Vademecum uprawy roślin w podłożu perlitowym 24 Mar 2018 09:11 #597190

 • Adasiowa
 • Adasiowa's Avatar
 • Offline
 • Moderator
 • Posty: 14311
 • Otrzymane dziękuję: 27033
pomodoro wrote:
Perlit chłonie wodę wraz z nawozem jaki się w nim znajduje. Na dnie kubka może zalegać nadmiar pożywki, ale nie to jest istotne. Perlit nasączony przez dłuższy czas nie wymaga podlewania ale wody z ziaren ubywa, a nawóz zostaje. Jeśli nasączymy perlit 100 % pożywką, to stężenie nawozu wewnątrz granulek perlitu natychmiast zaczyna wzrastać w miarę parowania wody z podłoża i tym samym już na starcie podłoże staje się zasolone. Dlatego zmieniłem sposób nawożenia z zastosowaniem pożywki o 1/3 pełnego stężenia. Do kiełkowania absolutnie nie jest potrzebny nawóz, bo nasiona mają zapas składników pokarmowych w sobie, dlatego radzę perlit do kiełkowania nasączać początkowo tylko samą wodą. Demineralizowaną oczywiście.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kgolebiowski, leszek0921, Zbyszko46, pouder, Edyta D

Vademecum uprawy roślin w podłożu perlitowym 18 Kwi 2018 08:41 #601271

 • Adasiowa
 • Adasiowa's Avatar
 • Offline
 • Moderator
 • Posty: 14311
 • Otrzymane dziękuję: 27033
pomodoro wrote:
POZYWKA UNIWERSALNA „OAZA”
Do nawożenia roślin uprawianych w perlicie oraz fertygacji w różnego rodzaju podłożach

Do przygotowania pożywki potrzebujemy:
1. Wodorofosforan dipotasowy K2HPO4 sklep.wodna-kraina.pl/k2hpo4-fosforan-po...ysty-99-100g-chempur
2. Saletra potasowa KNO3
3. Mikronawóz dla roślin wodnych nawozysklep.pl/produkt/floramix-rosliny-wodne-05l
4. Saletra wapniowo-magnezowa sklep-farmer.pl/pl/p/Saletra-Wapniowo-Ma...mix-N-Ca-Mg-1-l./862
Z wodorofosforanu dipotasowego i saletry potasowej sporządzamy koncentrat/ zwanego dalej koncentratem S-F/ odważając odpowiednio 7,3 g fosforanu i 21 g saletry potasowej. Odważone ilości wsypujemy razem do butelki i uzupełniamy wodą demineralizowana do objętości ½ litra. Dysponujemy więc trzema roztworami do sporządzania pożywki. Do nawożenia rozsad w perlicie pożywką „1/3” dodajemy na każdy litr wody pozbawionej minerałów odpowiednio :
- 5 ml koncentratu S-F
- 0,5 ml saletry wapniowo-magnezowej
- 0 3 ml mikronawozu dla roślin wodnych
Pożywka może być użyta do fertygacji . Skład jej jest zależny od rodzaju podłoża i używanej wody do podlewania
Za tę wiadomość podziękował(a): koniczynka

Vademecum uprawy roślin w podłożu perlitowym 30 Kwi 2018 17:48 #603558

 • Adasiowa
 • Adasiowa's Avatar
 • Offline
 • Moderator
 • Posty: 14311
 • Otrzymane dziękuję: 27033
Myślę, że poniższa informacja przyda się tym wszystkim z nas, którzy przesadzą swoje perlitowe rozsady do pojemników z ziemią lub gruntu:
pomodoro wrote:
Jeżeli komuś pozostały koncentraty nawozów z uprawy perlitowej może je wykorzystać albo do fertygacji pmidorów i papryki w pojemnikach albo do zasilania upraw w gruncie. I tak;
- w przypadku koncentratu MS do fertygacji dajemy go 7 ml/l + 2 ml/l saletry amonowej. Bez saletry wapniowej chyba, że fertygację prowadzimy na deszczówce. W takim przypadku saletry wapniowej dodajemy 6 ml/l bez dodatku saletry amonowej
- w przypadku naszej OAZY do fertygacji dodajemy 10 ml koncentratu S-F + 0,7 ml mikronawozu + 2 ml koncentratu saletry amonowej. W przypadku użycia do fertygacji deszczówki dodajemy 10 ml koncentratu S-F + 1 ml/l saletry wapniowo- magnezowej + 0,7 ml/l mikronawozu
Za tę wiadomość podziękował(a): Terri, Kgolebiowski, Edyta D

Moderatorzy: Adasiowa, Betula, Kasionek
Wygenerowano w 0.333 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum