TEMAT: Vademecum uprawy roślin w podłożu perlitowym

Vademecum uprawy roślin w podłożu perlitowym 05 Wrz 2017 17:51 #563524

 • Adasiowa
 • Adasiowa's Avatar
 • Online
 • Moderator
 • Posty: 15526
 • Otrzymane dziękuję: 32015
Zanim przystąpimy do uprawy, warto przeczytać :)

www.certech.com.pl/katalog/agro-perlit-2/


pomodoro wrote:

W tym wątku przedstawiamy najważniejsze zasady produkcji czy uprawy roślin warzywnych w jednym z podłoży inertnych ( mineralnych ) - w perlicie.

Niewątpliwą zaletą uprawy perlitowej jest zapewnienie roślinie jak najlepszych warunków do rozwoju i wzrostu systemu korzeniowego na każdym etapie wegetacji. Kolejnym plusem jest dokładne, precyzyjne dozowanie pożywki o składzie ściśle dopasowanym składzie dla każdego gatunku warzywa.
Perlit jest podłożem, które nie ma właściwości buforujących, jak podłoża organiczne, dlatego każde nawożenie musi być starannie dobrane i wykonywane - składniki pokarmowe są dostarczane roślinie bezpośrednio, dlatego w bardzo krótkim czasie możemy obserwować efekty naszej pracy.
Ze względu na właściwości sorpcyjne perlitu niemożliwe jest przelanie rośliny, a podczas przesuszenia podłoża - perlit błyskawicznie nadrabia nasze zaniedbanie.

Informacje zamieszczone w niniejszym wątku pochodzą z istniejącego już pt. "Uprawa roślin w podłożach intertnych", TUTAJ, gdzie omawiamy postępy w stosowaniu tej metody i prezentujemy nasze dokonania.
Natomiast ten wątek potraktujemy jako swoisty "podręcznik" najważniejszych zagadnień.Autorem i pomysłodawcą tego wątku jest Mietek - Pomodoro :)
Posty, które tutaj przeniosłam, znajdowały się w wątku Produkujemy własną rozsadę
To żadna tajemnica i żadna filozofia. Jako podłoże wybrałem perlit. Jako pojemniczki- plastikowe, przeźroczyste pojemniczki o poj. 100 ml

o takie: www.ajk-opakowania.eu/sklep/zdjecia/zdjecia2/3444m.jpg

Najpierw przygotowałem roztwór nawozu NPK azot 150 mg/l; fosfor 180 mg/l jako P2O5; potas 240 mg/l jako K2O z mikroelementami. Odmierzyłem perlit kubkiem i wsypałem go do roztworu tego nawozu. Po nasiąknięciu załadowałem do kubków po ok 3/4 objętości. Kubków mam dwa i stoją w plastikowym, przeźroczystym korytku. Czekają na wykiełkowanie nasion. W tym czasie oczekiwania podłoże w kubkach będę utrzymywał wilgotne, poprzez spryskiwanie powierzchni czystą wodą. Jeśli po wysianiu korzenie sięgną dna kubków, do korytka będzie dozowany roztwór nawozu aby zapewnić odpowiednią wilgotność i pożywkę w podłożu na dnie kubków. Powierzchnia górna podłoża będzie spryskiwana regularnie w zależności od potrzeb roślin albo czystą wodą albo roztworem nawozu ale głównie w celu napowietrzenia podłoża i utrzymania wilgotności w górnej warstwie. Nie przewiduję żadnego pikowania ani przesadzania. Sadzonki z kubków planuję wysadzić bezpośrednio w grunt razem z podłożem.

PS Jest kwestia ew. uzupełnienia pożywki w wapń i/lub magnez. Na razie zobaczę czy tych dwu składników starczy zawartych w wodzie. Jeśli nie, to wapń uzupełnię propionianem wapnia a magnez - siarczanem magnezu.A poniżej zapotrzebowanie wybranych warzyw na składniki pokarmowe.

Pomidor


41-2.gif


Bakłażan


1-4.jpg


Papryka

180-240* N, 60-80 P, 200- 400 K, 50-70 Mg, 60-100 S, 3-5 Fe, 0,7- 2 Mn, 0,2-0,3 Zn,
0,5-0,7 B, 0,05-0,07 Cu, 0,05 Mo. Odpowiednie pH to 5,5-6, przy EC=1,7-2 mS cm-1.

*ilości składników w mg/l

Ogórek w fazie produkcji rozsady
N-NH4 — 5 *, N-NO3 — 180, P — 50, K — 190, Ca — 170, Mg — 40, poziom mikroelementów powinien być standardowy.


* składniki pożywki w mg/l

Stężenie i dawkowanie pożywki na bazie Magicznej Siły dla uprawy koperku w podłożu perlitowym:

Jeśli ktoś ma koncentrat MS 9-9-36 daje go przy sporządzaniu pożywki 6 ml/l, jeśli ma MS 9-9.27 daje go 8 ml/l. W obu przypadkach konieczny jest jeszcze dodatek 2 ml/l 4 % roztworu saletry amonowej. Perlit nasączamy tą pożywką przed siewem, natomiast podlewamy kranówką/ twardą/ z dodatkiem 1 ml/l roztworu kwasku cytrynowego o stężeniu 1,9 %. Roztwór taki przygotowujemy rozpuszczając 19 g kwasku cytrynowego w litrze wody.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Perlit, przed załadowaniem go do kubków obowiązkowo musi być nasycony roztworem nawozu w podawanych przeze mnie proporcjach, każdemu kto się o to zwracał. Ja to zrobiłem tak, że nalałem do kuwety porcję roztworu nawozu i wsypałem perlit odmierzony kubkiem do którego ma on trafić z powrotem. Po dokładnym wymieszaniu i nasyceniu perlitu/ musi być nadmiar roztworu nawozu/ pakuję perlit z powrotem do kubka mniej więcej do 3/4 wysokości kubka stukając nim lekko o dno kuwety. Kładę na powierzchni po 2 nasiona podkiełkowane i przykrywam warstwą ok 1 cm tego samego nasyconego perlitu. Ustawiam kubki jak najciaśniej w kuwecie i całość do przeźroczystego woreczka nylonowego do czasu wschodu roślinek Sposoby zabezpieczenia powierzchni kubków przed parowaniem są różne i tu inwencja mile widziana. . Codziennie trzeba nieco skropić powierzchnię w kubkach jednocześnie wietrząc . Po wzejściu roślinek postępowanie jest już nieco inne, ale o tym później, by nie robić tłoku informacji.
Ostatnio zmieniany: 16 Lut 2019 20:27 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): mk1a, Edyta D, Jaedda


Vademecum uprawy roślin w podłożu perlitowym 05 Wrz 2017 17:55 #563525

 • Adasiowa
 • Adasiowa's Avatar
 • Online
 • Moderator
 • Posty: 15526
 • Otrzymane dziękuję: 32015
Tutaj możemy zaopatrzyć się w duży worek perlitu niezbędnego do uprawy warzyw

allegro.pl/perlit-agro125-l-agroperlit-f...180-i6794818201.html

A tak powinien wyglądać pojemnik do naszej uprawy:


kubek.jpg


Możemy je nabyć tutaj KUBKI DO UPRAWY PERLITOWEJ

Czerwoną kreską zaznaczyłem miejsce wykonania otworu do odpływu ewentualnego nadmiaru roztworu nawozu. Powinien on się mieścić mniej więcej w 1/3 wysokości kubka. Otwór musi mieć kształt podłużnej szczeliny. Długość tej szczeliny zależy od granulacji użytego perlitu I tak- dla frakcji 0-3 mm ok 6 milimetrów, dla frakcji 0-6 mm ok 10 mm. Te długości nie są przypadkowe. Chodzi o to, by długość szczeliny była większa od średnicy ziaren, aby przypadkowe ziarno dostając się do szczeliny nie zatkało jej.
Takie rozwiązanie ogranicza do minimum parowanie wody z roztworu nawozu a tym samym niekontrolowany wzrost stężenia nawozu w roztworze.
Wskazane jest używanie przeźroczystych kubków, by w każdej chwili był widoczny poziom roztworu w takiej doniczce. Chodzi o to by ograniczyć do minimum przypadki przelewania nadmiaru roztworu przez szcelinę .

Szczelinę podłużną wykonujemy bądź grotem lutownicy pistoletowej, bądź rozgrzanym gwoździem wbijając go w ściankę i przesuwając nieco w bok do żądanej długości szczeliny.

W taki oto prosty sposób każda doniczka, każdy kubek, stanie się indywidualnym naczyniem do uprawy hydroponicznej.

Do tej uprawy w perlicie będzie potrzebny pewien zmysł techniczny. Jeśli przyjmiemy taką technikę uprawy rozsady, że podkiełkowane nasiona na wacikach wyłoży się do kuwety na powierzchnię warstwy perlitu wysyconej pożywką i przykryje się je powiedzmy warstwą perlitu o grubości 1 cm i spryska pożywką ,to takie siewki nie trzeba będzie zasilać ponownie pożywką lecz tylko podlewać czystą wodą w miarę potrzeby. Pikujemy następnie do perlitu też nasyconego wcześniej pożywką, więc co najmniej przez 2 tygodnie po pikowaniu nie podlewamy pożywką lecz samą wodą. .
Jeszcze prościej, jest umieścić podkiełkowane nasiona w kubkach wypełnionych perlitem nasyconym pożywką. Na każdym kubku można wtedy markerem napisać nazwę odmiany a kubki umieścić w palecie wielodoniczek 4 x 7. Pozwoli to bez problemu nachylać rozsadę do światła. Aby woda do podlewania nie wylewała się z kubków powinniśmy zastosować technikę kubek w kubku. Wewnętrzny kubek z otworem drenującym, a zewnętrzny bez otworu.
Ostatnio zmieniany: 04 Sty 2018 19:58 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): koniczynka, rozalia, Edyta D, Azbi

Vademecum uprawy roślin w podłożu perlitowym 05 Wrz 2017 18:19 #563529

 • Adasiowa
 • Adasiowa's Avatar
 • Online
 • Moderator
 • Posty: 15526
 • Otrzymane dziękuję: 32015
Nasze dotychczasowe wyniki w uprawie z perlitu.

Jola

Moje pomidorki perlitowe Sungold

DSC085701.jpg


DSC085711.jpg


DSC085721.jpg


DSC085731.jpg


Leszek :

Oto zdjęcia trzytygodniowych pomidorków Marmande
IMAG0946.jpg


Oraz Marmande z Pokusą koktajlową.
IMAG0947.jpg

Widzę że zrobienie sadzonek potrwa miesiąc lub maksimum pięć tygodni.

Piotrek:

Zerwałem pierwsze K37 z rozsady perlitowej. Dla przypomnienia dodam że nasiona kiełkowane były na początku maja.
20170818_123845.jpg


Mietek:

Oto obiecane fotki z dnia dzisiejszego. W ciągu 5 dni urosły ok 5 cm. Proszę zobaczyć, jak papryczka po prawej stronie sygnalizuje zapotrzebowanie na pożywkę rozjaśnieniem podstawy liści wierzchołkowych

Papryka słodka Trapez

p1.jpgTeraz rzut oka na wierzchołek jednej z papryk. Największy pączek,to w rozwidleniu. Obok są trzy pączki będące na szczytach trzech pędów. Wszystkie trzy papryczki rozwidlają się na 3 pędy.


p2.jpg


I ja:

Bakłażan Black BeautyPoniżej jeden z pąków kwiatowych; za nim, z tyłu, są trzy malutkie.

Ostatnio zmieniany: 12 Paź 2017 23:30 przez otojolka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jagoda254, leszek0921, Kaja, CHI, Edyta D, Anjuszka, Jaedda

Vademecum uprawy roślin w podłożu perlitowym 15 Sty 2018 23:07 #583278

 • Adasiowa
 • Adasiowa's Avatar
 • Online
 • Moderator
 • Posty: 15526
 • Otrzymane dziękuję: 32015
Wisienka na torcie naszej perlitowej uprawy - ABC początkującego "perlitowca"


Ustalamy więc twardą zasadę, że każdy przystępując do uprawy rozsad w perlicie powinien mieć przygotowane :

1. Pół litra 10 % roztworu Magicznej Siły 9-9-36. Wymaga to odważenia 50 g nawozu i uzupełnienie wodą do objętości pół litra.
2. Pół litra 10 % roztworu saletry wapniowej. Przygotowanie identycznie jak Magicznej Siły
3. Pół litra 4 % roztworu saletry amonowej. W tym przypadku trzeba odważyć 20 g saletry amonowej i uzupełnić wodą do objętości pół litra
4. Pół litra 1,9 % roztworu kwasku cytrynowego. W tym przypadku należy odważyć 9,6 g kwasku i uzupełnić wodą do objętości pół litra

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -


pomodoro wrote:
Dla tych, którzy nie dysponują dokładną wagą -dla uzupełnienia- podaję objętości potrzebnych nawozów uwzględniające ich ciężary nasypowe :

1. Magiczna Siła 40 cm3 / ciężar nasypowy 1,25 g/cm3 /
2. Saletra wapniowa 50 cm3 / ciężar nasypowy 1,05 g/cm3 /
3. Saletra amonowa 21 cm3 / ciężar nasypowy 0,96 g/cm3 /
4. Kwasek cytrynowy 10 cm3 / ciężar nasypowy 1,0 g/cm3 /Podane ilości najlepiej odmierzyć strzykawką jednorazową o pojemności 20 ml po wyjęciu tłoka.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Do sporządzenia tych roztworów używamy wyłącznie wody demineralizowanej lub deszczówki. Podane ilości roztworów starczają na ok 100 l perlitu." W przypadku uprawy rozsady pomidorów lub papryki pożywkę sporządzamy dając na litr wody demineralizowanej lub deszczówki 10 ml koncentratu MS 36 + 8,5 ml koncentratu saletry wapniowej. Natomiast skład pożywki do późniejszej fertygacji zależny będzie od rodzaju używanej wody do podlewania. Skład ten proszę skonsultować przed rozpoczęciem fertygacji " [/b][/quote][/color]

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
pomodoro wrote:
W każdym wypadku tj, siewu, pikowania, przesadzania, perlit nasączamy pożywką przygotowaną na wodzie demineralizowanej lub deszczówce dając na litr 10 ml koncentratu MS 36 i 8,5 ml koncentratu saletry wapniowej.

Rozsady od siewu do pikowania nie fertygujemy.

Fertygujemy rośliny po przepikowaniu od momentu, kiedy ruszą ze wzrostem.

W przypadku użycia do podlewania deszczówki do wody do podlewania dodajemy od 1 - 2 ml koncentratu MS 36 i 0,9 - 1,7 ml koncentratu saletry wapniowej na każdy litr wody.
W przypadku użycia kranówki dodajemy 1-2 ml koncentratu MS 36 i 1-2 ml koncentratu saletry amonowej raz 1 ml roztworu kwasku cytrynowego na każdy litr wody do podlewania

Od wysiewu do pikowania i od pikowania do fertygowania wilgotność perlitu utrzymujemy zraszając powierzchnię albo czystą deszczówką , albo kranówką z dodatkiem 1 ml na litr roztworu kwasku cytrynowego.

pomodoro wrote:
Zamieszczam zdjęcie ilustrujące zasadę uprawy w perlicie metodą " kubek w kubku "


Uprawahydroponicznarolin.jpg
Ostatnio zmieniany: 11 Lut 2019 19:06 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Terri, anianiekurzak, grzesiek59, halgla, otojolka, Zbyszko46, mk1a, Edyta D, Anjuszka, olegowa

Vademecum uprawy roślin w podłożu perlitowym 20 Lut 2018 19:35 #590737

 • Adasiowa
 • Adasiowa's Avatar
 • Online
 • Moderator
 • Posty: 15526
 • Otrzymane dziękuję: 32015
pomodoro wrote:
A tu podaję bardzo przydatną tabelę przeliczników składników nawozowych


IMG_0333.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rozalia

Vademecum uprawy roślin w podłożu perlitowym 24 Mar 2018 09:06 #597188

 • Adasiowa
 • Adasiowa's Avatar
 • Online
 • Moderator
 • Posty: 15526
 • Otrzymane dziękuję: 32015
pomodoro wrote:
Co do rozsady ogórków uprzedzam z wyprzedzeniem.
1. Kubki na rozsadę ogórków muszą być małe. Mniejsze niż nasze kubki 200 ml. Korzenie rozsady ogórków muszą maksymalnie przerosnąć podłoże. To gwarantuje szybkie przyjęcie rozsady i minimum uszkodzenia przy przesadzaniu.
2. Rozsada nie może być przerośnięta. Umawiamy się, że wysadzamy rozsadę z zaczątkiem liści właściwych.
3. Nie należy się spieszyć z wysiewem. Myślę, że w perlicie wysiew nawet 1 maja może być zbyt wczesny.


Proponuję wykonanie próbnego wysiewu w połowie kwietnia , by określić czas potrzebny do wyhodowania rozsady do żądanej wielkości.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Terri, Zbyszko46, Edyta D, UllaM

Vademecum uprawy roślin w podłożu perlitowym 24 Mar 2018 09:11 #597190

 • Adasiowa
 • Adasiowa's Avatar
 • Online
 • Moderator
 • Posty: 15526
 • Otrzymane dziękuję: 32015
pomodoro wrote:
Perlit chłonie wodę wraz z nawozem jaki się w nim znajduje. Na dnie kubka może zalegać nadmiar pożywki, ale nie to jest istotne. Perlit nasączony przez dłuższy czas nie wymaga podlewania ale wody z ziaren ubywa, a nawóz zostaje. Jeśli nasączymy perlit 100 % pożywką, to stężenie nawozu wewnątrz granulek perlitu natychmiast zaczyna wzrastać w miarę parowania wody z podłoża i tym samym już na starcie podłoże staje się zasolone. Dlatego zmieniłem sposób nawożenia z zastosowaniem pożywki o 1/3 pełnego stężenia. Do kiełkowania absolutnie nie jest potrzebny nawóz, bo nasiona mają zapas składników pokarmowych w sobie, dlatego radzę perlit do kiełkowania nasączać początkowo tylko samą wodą. Demineralizowaną oczywiście.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kgolebiowski, leszek0921, Zbyszko46, pouder, Edyta D

Vademecum uprawy roślin w podłożu perlitowym 18 Kwi 2018 08:41 #601271

 • Adasiowa
 • Adasiowa's Avatar
 • Online
 • Moderator
 • Posty: 15526
 • Otrzymane dziękuję: 32015
pomodoro wrote:
POZYWKA UNIWERSALNA „OAZA”
Do nawożenia roślin uprawianych w perlicie oraz fertygacji w różnego rodzaju podłożach

Do przygotowania pożywki potrzebujemy:
1. Wodorofosforan dipotasowy K2HPO4 sklep.wodna-kraina.pl/k2hpo4-fosforan-po...ysty-99-100g-chempur
2. Saletra potasowa KNO3
3. Mikronawóz dla roślin wodnych nawozysklep.pl/produkt/floramix-rosliny-wodne-05l
4. Saletra wapniowo-magnezowa sklep-farmer.pl/pl/p/Saletra-Wapniowo-Ma...mix-N-Ca-Mg-1-l./862
Z wodorofosforanu dipotasowego i saletry potasowej sporządzamy koncentrat/ zwanego dalej koncentratem S-F/ odważając odpowiednio 7,3 g fosforanu i 21 g saletry potasowej. Odważone ilości wsypujemy razem do butelki i uzupełniamy wodą demineralizowana do objętości ½ litra. Dysponujemy więc trzema roztworami do sporządzania pożywki. Do nawożenia rozsad w perlicie pożywką „1/3” dodajemy na każdy litr wody pozbawionej minerałów odpowiednio :
- 5 ml koncentratu S-F
- 0,5 ml saletry wapniowo-magnezowej
- 0 3 ml mikronawozu dla roślin wodnych
Pożywka może być użyta do fertygacji . Skład jej jest zależny od rodzaju podłoża i używanej wody do podlewania
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): koniczynka, Zbyszko46, Zwyczajny

Vademecum uprawy roślin w podłożu perlitowym 30 Kwi 2018 17:48 #603558

 • Adasiowa
 • Adasiowa's Avatar
 • Online
 • Moderator
 • Posty: 15526
 • Otrzymane dziękuję: 32015
Myślę, że poniższa informacja przyda się tym wszystkim z nas, którzy przesadzą swoje perlitowe rozsady do pojemników z ziemią lub gruntu:
pomodoro wrote:
Jeżeli komuś pozostały koncentraty nawozów z uprawy perlitowej może je wykorzystać albo do fertygacji pmidorów i papryki w pojemnikach albo do zasilania upraw w gruncie. I tak;
- w przypadku koncentratu MS do fertygacji dajemy go 7 ml/l + 2 ml/l saletry amonowej. Bez saletry wapniowej chyba, że fertygację prowadzimy na deszczówce. W takim przypadku saletry wapniowej dodajemy 6 ml/l bez dodatku saletry amonowej
- w przypadku naszej OAZY do fertygacji dodajemy 10 ml koncentratu S-F + 0,7 ml mikronawozu + 2 ml koncentratu saletry amonowej. W przypadku użycia do fertygacji deszczówki dodajemy 10 ml koncentratu S-F + 1 ml/l saletry wapniowo- magnezowej + 0,7 ml/l mikronawozu
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Terri, Kgolebiowski, Zbyszko46, Edyta D, Zwyczajny

Vademecum uprawy roślin w podłożu perlitowym 24 Sty 2019 21:06 #638547

 • Zwyczajny
 • Zwyczajny's Avatar
 • Offline
 • Junior Boarder
 • Posty: 31
 • Otrzymane dziękuję: 37
Od siebie dodam,że mikronawóz do roślin wodnych z receptury OAZA Ma nieaktualny link do sklepu i ogólnie jego dostępność jest mocno ograniczona, może by tak zaktualizować recepturę na aktualnie dostępne półprodukty?
Ostatnio zmieniany: 24 Sty 2019 21:08 przez Zwyczajny.
Temat został zablokowany.

Vademecum uprawy roślin w podłożu perlitowym 24 Sty 2019 21:25 #638553

 • Adasiowa
 • Adasiowa's Avatar
 • Online
 • Moderator
 • Posty: 15526
 • Otrzymane dziękuję: 32015
Umówmy się, że do końca stycznia sprawdzę i uzupełnię podstawowe informacje uwzględniając dostępność składników. Oczywiście będę wdzięczna za współpracę, ponieważ zdaję sobie sprawę, że mogę nie ogarnąć całości.
Zamieszczę te wiadomości, co do których mam pewność wiarygodności.

:flower1:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Zwyczajny

Vademecum uprawy roślin w podłożu perlitowym 24 Sty 2019 23:46 #638600

 • pomodoro
 • pomodoro's Avatar
 • Offline
 • Platinum Boarder
 • Posty: 9425
 • Otrzymane dziękuję: 20549
Zwyczajny wrote:
Od siebie dodam,że mikronawóz do roślin wodnych z receptury OAZA Ma nieaktualny link do sklepu i ogólnie jego dostępność jest mocno ograniczona, może by tak zaktualizować recepturę na aktualnie dostępne półprodukty?

www.sklepdaglezja.pl/floramix-rosliny-wo...l-z-dozownikiem.html
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Vademecum uprawy roślin w podłożu perlitowym 13 Lut 2019 16:07 #642583

 • Adasiowa
 • Adasiowa's Avatar
 • Online
 • Moderator
 • Posty: 15526
 • Otrzymane dziękuję: 32015
pomodoro wrote:
Zdobyłem wreszcie płyn Helliga, więc możemy przystąpić do omówienia tematu zakwaszania wody z kranu , którą mamy zamiar używać do przygotowywania pożywki i podlewania roślin w perlicie. Taki zestaw powinien posiadać każdy chętny do uprawy w perlicie. Jest on potrzebny również do przygotowywania naszych oprysków PW, IF i sorbinianu potasu . Opryski tymi preparatami aby były skuteczne, muszą mieć odczyn kwaśny poniżej pH 6.

Oto zestaw do kontroli pH :IMG_1177.jpgWidzimy tu : pojemnik z płynem Helliga, na którym zaznaczono skalę barw odpowiadającą określonemu zakresowi pH, strzykawkę jednorazową o pojemności 2 ml oraz niewielkie naczyńko plastikowe przeźroczyste lub białe, w którym próbkę wody zakrapla się płynem Helliga

1. Na pierwszy rzut sprawdzamy pH czystej wody z kranu. Do naczyńka ulewamy od 1-2 ml wody i zakraplamy 8 kroplami płynu. Po zakropleniu mieszamy delikatnie . Porównujemy barwę z paskiem kolorowym


IMG_1172.jpg


Widzimy, że woda ma nieco wyższe pH niż 7

2. Sprawdzamy jak zmienia się odczyn po aplikacji nawozu. Ja stosuję nawóz do pelargonii NPK 4-6-8 z Biedronki. Na pierwszy rzut sprawdzam pH po dodaniu 1 ml nawozu na litr wody. Woda barwi się na kolor zielony, stąd wniosek, że nawóz ma charakter kwaśny.


IMG_1174.jpg


3. Następnie sprawdzam pH przy dodatku pełnej dawki stosowanej tego nawozu czyli 3 ml/l


IMG_1175.jpg


Potwierdza się kwaśny odczyn nawozu, bo kolor zmienia się jeszcze bardziej w kierunku pH 6

4. Teraz zakwaszamy wodę obliczoną dawką octu. Moja woda wg analizy, jaką posiadam , zawierać powinna 104 mg wodorowęglanów w litrze. Z reakcji zobojętniania wodorowęglanów kwasem octowym wynika, że 104 mg wodorowęglanów zobojętnia 102 mg kwasu octowego. Ta ilość jest zawarta w 1 ml octu 10 %. Po dodaniu do wody 1 ml/l octu 10 % otrzymuje po kontroli płynem Helliga taką barwę :


IMG_1176.jpg


I BINGO !. Uzyskuję żądane pH 6 pożywki i na dodatek sprawdzają się wcześniejsze obliczenia.


PS. Wody z kranu nie należy za każdym razem sprawdzać. Wystarczy raz na miesiąc.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, Zbyszko46

Vademecum uprawy roślin w podłożu perlitowym 13 Lut 2019 16:07 #642585

 • Adasiowa
 • Adasiowa's Avatar
 • Online
 • Moderator
 • Posty: 15526
 • Otrzymane dziękuję: 32015
pomodoro wrote:
Głównymi minerałami stanowiącymi pokarm dla roślin, a obecnymi w wodzie z kranu są wapń i magnez. Zawartość tych minerałów jest różna w poszczególnych ujęciach wody, ale w każdym przypadku stanowią tylko ułamek potrzebny do sporządzenia pożywki w pełnym składzie. My musimy do przeciętnej ilości wapnia i magnezu proporcjonalnie dopasować pozostałe składniki tj potas, fosfor i azot. Wymusza to na nas stosowanie fertygacji jako sposobu nawożenia rozsad w perlicie. Z drugiej strony widzę pewne problemy nurtujące niektóre osoby ,a związane z zestawianiem roztworu do nawożenia na bazie MS i saletry amonowej. Aby maksymalnie uprościć procedurę przygotowania roztworu do fertygacji zmienimy nieco sposób postępowania.

I tak :

- przygotowujemy koncentrat MS i saletry amonowej w jednym roztworze. Odważamy 100 g MS oraz 35 g saletry amonowej, wsypujemy oba składniki do butelki o poj. 1 l i dopełniamy do pełna wodą demineralizowaną albo deszczówką. Taki roztwór będzie zawierał: potasu jako czystego składnika -30 g; fosforu w przeliczeniu na czysty składnik- 3,9 g; azotu 9 g pochodzące z MS oraz ca 12 g pochodzące z saletry amonowej. W tej puli jest 6 g azotu azotanowego NO3 i 6 g azotu amonowego NH4. Tym samym zachowany jest warunek, że w pełnym składzie pożywki formy amonowej azotu ma być max. 14 mg w litrze
- przeliczając te ilości wagowe składników na 1 ml koncentratu, powyższym ilościom podanym w gramach, odpowiada zawartość cyfrowo taka sama ilość lecz w miligramach.
- chcąc sporządzić roztwór do fertygacji musimy znać zawartość w naszej wodzie wapnia. Wiemy z tabeli umieszczonej na 1 stronie, że zawartość wapnia w pełnej pożywce powinna być na wysokości 170 mg/l. Jeżeli przykładowo nasza woda zawiera 50 mg wapnia, to stanowi 50 /170 = 0,29 pełnej potrzebnej dawki wapnia. Aby określić potrzebny dodatek do tej wody naszego koncentratu, jako punkt odniesienia bierzemy zawartość potasu w pożywce o pełnym składzie, czyli 342 mg/l. Nasz roztwór do fertygacji musi więc zawierać w tym przypadku 342 x 0,29 = 99 mg/l. Wiedząc, że w koncentracie mamy 30 mg potasu w każdym mililitrze wychodzi, że naszego koncentratu musimy dodać 3,3 ml na litr roztworu do fertygacji


Powyższe wyliczenie ilości dodawanego koncentratu jest tylko przykładowe - dla zawartości Ca w wodzie = 50 mg.

- w przypadku, gdy brak jest we wodzie oznaczenia zawartości wapnia, musimy posiadać dane, co do jej twardości . Wtedy jednak wyliczenie ilości potrzebnego koncentratu jest inne. W tych przypadkach proszę się do mnie zwracać indywidualnie.


Dopisek mój: np. zawartość CaCO3 w mojej kranówce wynosi 257 mg/l
pomodoro wrote:
Tak więc jest to suma wapnia i magnezu w przeliczeniu na węglan wapnia CaCO3. Ponieważ wapnia czystego w węglanie jest 40 % to oznacza, że w Twojej wodzie jest łącznie wapnia + magnezu 257 x 40/100 = 103 mg/l.

W tabeli na stronie nr 1 dla pełnej pożywki jest łącznie 170 + 49 = 219 mg/l. Zatem w Twojej wodzie udział tych składników wynosi 103/219 = 0,47. Stanowi to udział potasu w roztworze do fertygacji w ilości 342 x 0,47= 160 mg/l, a to oznacza, że należy do każdego litra roztworu dodać 5,3 ml koncentratu.

pomodoro wrote:
Jedna uwaga. Przed dodatkiem koncentratu woda powinna być zakwaszona, w przeciwnym razie może się uwsteczniać fosfor.
Ostatnio zmieniany: 13 Lut 2019 16:34 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jagoda254, rychu44, halgla, Zbyszko46

Vademecum uprawy roślin w podłożu perlitowym 13 Lut 2019 16:15 #642586

 • Adasiowa
 • Adasiowa's Avatar
 • Online
 • Moderator
 • Posty: 15526
 • Otrzymane dziękuję: 32015
pomodoro wrote:
Jeszcze jedna próba dla tych, którzy używają filtra Brita do wody. Z lewej woda z kranu bezpośrednio, z filtra Brita- po prawej. Filtr Brita, zatrzymując kationy wapnia i magnezu, czyni ją lekko kwaśną. Odczyn pH 6


IMG_1209.jpg

pomodoro wrote:
Nieprzypadkowo wykonałem test pH wody z filtra Brita. O ile sporządzanie pożywki na wodzie z kranu o odpowiednich parametrach jest w pewnym sensie ułatwieniem, ponieważ korzystamy wtedy z wapnia i magnezu zawartych w tej wodzie i nie musimy zaopatrywać się dodatkowo w nawozy wapniowo-magnezowe, o tyle stosowanie tej wody do podlewania niesie za sobą pewne ryzyko. Ryzyko to polega na systematycznym odkładaniu się w podłożu minerałów zawartych w wodzie i wskutek tego wzrost przewodnictwa w roztworze, który wysyca perlit. W skrajnym wypadku może dojść do zasolenia podłoża ze wszystkimi ujemnymi skutkami dla roślin. To ryzyko jest tym większe im bardziej twarda jest woda. Norma przewodnictwa dla pożywki dla pomidorów , jak widać w tabeli na 1 stronie wątku Vademcum, wynosi ok 3 mS/cm. Woda przykładowo o twardości ok 300 mg CaCO3 /l posiada przewodność w granicach 0,6 mS/cm , znaczy to, że po 5 podlaniach wodą z kranu [ łącznie z pożywką ] przewodność może osiągnąć dopuszczalną normę. Niebezpieczeństwo jest tym większe, im mniejsze są rośliny i mniejsza pojemność podłoża.

Jeżeli więc ktoś może korzystać albo z deszczówki, albo właśnie z wody z filtra Brita,albo filtra odwróconej osmozy- to polecam. Przynajmniej na wstępnym etapie, kiedy rośliny są jeszcze malutkie.

To ryzyko praktycznie nie wystąpi przy wodzie o twardości poniżej 200 mg CaCO3 na litr
Ostatnio zmieniany: 13 Lut 2019 16:16 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Zbyszko46, pouder

Vademecum uprawy roślin w podłożu perlitowym 13 Lut 2019 16:19 #642588

 • Adasiowa
 • Adasiowa's Avatar
 • Online
 • Moderator
 • Posty: 15526
 • Otrzymane dziękuję: 32015
pomodoro wrote:

Owszem jest możliwość użycia propionianu wapnia jako źródła wapnia, ale do magicznej siły trzeba mieć również saletrę magnezową. Robimy wtedy koncentrat z MS , saletry magnezowej i saletry amonowej . Woda do pożywki, to deszczówka lub woda z filtra Brita.
Skład takiego koncentratu uzupełnionego wodą do objętości 1 l :


- 100 g Magiczna Siłą
- 20 g saletra magnezowa
- 23 g saletra amonowa


W drugiej butelce koncentrat propionianu wapnia 80 gram na litr.

Do fertygacji należałoby dawać 3 ml/l takiego koncentratu + 3 ml/ koncentratu PW
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, halgla, Zbyszko46, pouder, marta64

Vademecum uprawy roślin w podłożu perlitowym 13 Lut 2019 16:49 #642591

 • Adasiowa
 • Adasiowa's Avatar
 • Online
 • Moderator
 • Posty: 15526
 • Otrzymane dziękuję: 32015
Te najnowsze posty autorstwa Pomodoro umieściłam tutaj chwilowo chaotycznie, ale w najbliższej przyszłości będą stanowić nową bazę informacji dla tegorocznych upraw w perlicie z wykorzystaniem wody z kranu.
Już teraz możemy zauważyć, że rezygnujemy z kwasku cytrynowego jako środka zakwaszającego wodę na rzecz octu 10%.

Dodatkowo, aby jeszcze bardziej zoptymalizować ilość naszej pożywki dodawanej do wody będziemy opierać się na zawartości Ca lub CaCO3 mg/l w naszych kranówkach - na podstawie tej wielkości zostanie obliczona dokładna ilość koncentratu Magicznej Siły36 i saletry amonowej, jaką należy dozować do fertygacji rozsad.
Ostatnio zmieniany: 13 Lut 2019 16:55 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): sierika, rychu44, halgla, Zbyszko46, pouder, UllaM, marta64

Moderatorzy: Adasiowa, Betula, Kasionek
Wygenerowano w 0.293 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum