TEMAT: Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 11 Paź 2019 19:17 #678233

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15358
  • Otrzymane dziękuję: 50633
Podstawą odkwaszania gleb i stosowanych dawek nawozów wapniowych jest kwasowość gleby, ale oznaczana w chlorku potasu [ KCl]. Kwasowość oznaczona w wodzie może się różnić od tej w KCl nawet o 1 jednostkę.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4


Zielone okna z estimeble.pl

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 13 Paź 2019 18:36 #678415

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20230
  • Otrzymane dziękuję: 64467
Wyniesione skrzynie zostały po raz pierwszy obsiane żytem, jakieś trzy tygodnie temu. Teraz nie musiałam martwić się o wschody ( jak w przypadku letniego wysiewu na nowej grządce ), ponieważ przyroda zapewniła nam regularne opady deszczu i stosunkową ciepłą pogodę.



Na wspomnianej wyżej nowej grządce wysiałam żyto po raz drugi - i tutaj również wschody cieszą oko, zwłaszcza, że są bardziej równomierne niż latem :oops:

Tak na marginesie: nigdy nie miałam tak zielonego, soczystego i pięknego trawnika jak to poletko zboża....



Z uporem maniaka grabię wszystkie spadające z drzew i krzewów liście; robię to właśnie o tej porze, kiedy hibernujące zwierzęta nie zapadły jeszcze w sen zimowy, więc mogę spokojnie sprzątać trawniki i ścieżki bez obawy, że zniszczę ich naturalne, zimowe kryjówki. Liście na rabatach i pod bylinami zostawiam jako ochronę roślin przed mrozem.



Takimi liśćmi wypełniam komory kompostownika, aby wiosną wybrać z nich ziemię liściową, rozsypywaną na grządkach z warzywami i jednorocznymi kwiatami.

Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, Armasza, pouder, bietkae, Sylwiaaa, magnes, Nimfa, anaka, Barborka

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 13 Paź 2019 18:42 #678418

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15358
  • Otrzymane dziękuję: 50633
Jak to drzewo rosnące na tym nowym kawałku jest usytuowane do stron świata ?. Czy nie będzie ono zacieniać uprawy ogórków i selerów ?.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): anaka

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 13 Paź 2019 18:50 #678421

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20230
  • Otrzymane dziękuję: 64467
To jest karłowata "1000-letnia" wiśnia, która praktycznie obumarła. Płotek z okrągłych, rzadkich palików usytuowany jest od strony zachodniej.
Podczas sezonu to poletko jest wystawione na słońce mniej więcej od godz. 10.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, anaka

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 13 Paź 2019 19:24 #678430

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15358
  • Otrzymane dziękuję: 50633
Znaczy się, wiśnia jest od strony południowej.

Jest i inny aspekt . Na Twojej lekkiej glebie ta wiśnia będzie niepotrzebnie obciągać wodę z gleby, co nie jest wskazane dla ogórków, a tym bardziej selerów.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 13 Paź 2019 19:39 #678434

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20230
  • Otrzymane dziękuję: 64467
Widzisz, nie pomyślałam o tym, planując nową grządkę w tym miejscu w tym roku.
Wisienka była przeznaczona do wycinki w następnym sezonie wegetacyjnym, bo nie miałam serca usuwać jej teraz i nie mogłam zmobilizować się ...
Zobaczymy, jak ogólnie spisze się ten kawałek ziemi w przyszłym roku, bo w razie czego mam w odwodzie inną miejscówkę, choć tylko dla selerów. W ostateczności przeznaczę to miejsce w 2020r dla warzyw o mniejszym zapotrzebowaniu na wodę i o krótkim okresie uprawy...
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): sierika, anaka

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 22 Paź 2019 08:33 #679234

  • bela
  • bela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 801
  • Otrzymane dziękuję: 2436
Mieciu szwagierka wywoziła obornik i dostałam kilka worków takiego przelasowanego chyba 8 letniego obornika bydlęcego i mam pytanie czy jeszcze teraz na zimę mogę go użyć czy zostawić go na nawożenie rzędowe na wiosnę,bo teraz tak jak mi zaleciłeś roziałam dolomit i siarczan potasu a we wrześniu saletrę amonową i posiałam żyto które pięknie rośnie.Czy nie przedobrze jakbym rozrzuciła trochę obornika na żyto i jeszcze raz przekopała.
pozdrawiam Bożena
Ostatnio zmieniany: 22 Paź 2019 08:35 przez bela.
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 22 Paź 2019 09:56 #679238

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15358
  • Otrzymane dziękuję: 50633
Szkoda dawać teraz, bo część składników zasili tylko wodę w Wiśle, i tak już bogatą w gówienka :rotfl1: . Zostaw sobie do nawożenia rzędowego.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bela, Armasza, Nimfa, anaka

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 24 Paź 2019 16:54 #679487

Witam podpowiedzcie co moge zrobić teraz na jesień z ziemia w ogrodzie bo na poplon już chyba za pozno juz nic nie wzejdzie trochę spóźniłem się bo późno wykopalem warzywka z niego :/ w tamtym roku dawałem obornik na jesień czy można go dac drugi raz z rzędu ?
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 24 Paź 2019 17:19 #679488

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15358
  • Otrzymane dziękuję: 50633
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 24 Paź 2019 17:27 #679489

Czyli mam powtórzyć to samo co w tamtym roku mi pisałeś ?
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 24 Paź 2019 17:41 #679491

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15358
  • Otrzymane dziękuję: 50633
Nie. Rad bym wiedzieć, jak Ci poszła uprawa ?
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 24 Paź 2019 19:44 #679504

Było napewno lepiej niz wcześniej pomidory super jeszcze nigdy takich nie bylo buraki tez por seler tez ok ale marchewka i pietruszka tak sobie nie wiem czy wina siewu czy jeszcze ziemi takze dziekuje za wczesniejsze wskazówki :) mialem w planach zasiac na poplon łubin ale sie spoznilem mam bardzo ciężka ziemie i bez podważenia marchewki widłami nie da rady jej wyrwać a słyszałem ze lubin pomoze w tym
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 24 Paź 2019 20:36 #679510

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15358
  • Otrzymane dziękuję: 50633
Nie ma sensu stosować corocznie obornika chyba, że wiosną i to rzędowo pod pomidory, ogórki, selery. U ciebie był jedynie niedobór potasu i azotu. Teraz jesienią przed przekopaniem rozsyp 0.3 kg/10 m2 siarczanu potasu oraz, jak wcześniej ustalaliśmy- kwaśnego torfu celem rozluźniania gleby i jej zakwaszania. Marchew i pietruszkę , skoro masz ciężką glebę, spróbuj uprawiać na redlinach. Po przekopaniu teraz gleby pozostaw w ostrej skibie, a na wiosnę przed siewem czy sadzeniem warzyw rozsiej 0,3 kg/10 m2 saletry amonowej i zagrab.
Ostatnio zmieniany: 24 Paź 2019 20:38 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Mordoklejka

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 24 Paź 2019 22:04 #679516

Dzięki wielkie za pomoc :) napewno sie zastosuje do twoich rad. A wlasnie myślałem nad tym aby posadzic marchew i pietruszke w radlinie zrobie tak w przyszlym roku i podziele sie rezultatem :) a powiedz mi kosilem.teraz jeszcze trawe z liśćmi wrzucilem ja na kompostownik na przyszly rok rozrzucic ja na caly ogrodek czy tylko rzedowo wlasnie pod marchew itp?
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 25 Paź 2019 05:49 #679520

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15358
  • Otrzymane dziękuję: 50633
Praktykowana jest uprawa na kompoście nawiezionym rzędowo:

Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Jan4, rychu44, rozalia, Betula, Mordoklejka

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 26 Paź 2019 18:02 #679587

  • Zygowa
  • Zygowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1693
  • Otrzymane dziękuję: 10203
Nasza folia musiała być w tym roku "zdarta" ,więc analiza przełożona na wiosnę...
Ciepełka :)

Edyta

strefa 7a
Ostatnio zmieniany: 26 Paź 2019 18:03 przez Zygowa.
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 26 Paź 2019 19:32 #679605

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15358
  • Otrzymane dziękuję: 50633
Jeśli gleba jest lekka, przepuszczalna, to różnica w analizie jesień -wiosna może być spora.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Zygowa


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.924 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum