TEMAT: Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 12 Maj 2021 17:42 #761578

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15406
  • Otrzymane dziękuję: 51059
Najlepszy będzie kwasek cytrynowy. Tu jednak jest problem w określeniu dawki, ponieważ nieznane jest pH deszczówki. Proponowałbym wykonanie 1 % koncentratu tego kwasku tj 10 g/l i wykonanie próbnego zakwaszenia do pH 5 przy użyciu płynu Helliga jako wskaźnika.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara, Babcia Ala


Zielone okna z estimeble.pl

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 12 Maj 2021 21:54 #761622

  • papryczka
  • papryczka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 483
  • Otrzymane dziękuję: 920
Dziury od czytania na rękach pierwszy raz o tym słyszę. 3% to raczej bezpieczny mocniejszego raczej nie kupisz
Staszek
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 12 Maj 2021 21:59 #761625

  • papryczka
  • papryczka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 483
  • Otrzymane dziękuję: 920
Mieciu czy można zwiększyć dawkę 3 ml/ 3% na L deszczówki w celu obniżenia ph gleby i kiedy zaczyna być to szkodliwe dla borówki
Staszek
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 12 Maj 2021 22:07 #761630

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15406
  • Otrzymane dziękuję: 51059
Borówka wymaga gleby o pH 3,5-4. . Można spokojnie zejść do pH 4 z podlewaniem ale pod kontrolą płynem Helliga.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara, Jan4, Babcia Ala, papryczka

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 16 Maj 2021 20:34 #762137

  • papryczka
  • papryczka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 483
  • Otrzymane dziękuję: 920
Dołki zrobione na połowie szklarni zaprawione torfem + ziemią z dołka, posadzone pomidory
Jeszcze druga połowa została. Trochę pracy to kosztowało ale liczę na efekty. Czy rodzaj torfu odkwaszonego ma znaczenie ? część była mocno rozdrobniona czarna a inny producent brązowy włóknisty-
myślę że chyba ten lepszy.

005-4.jpg


006-3.jpg


006-4.jpg
Staszek
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): del

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 19 Maj 2021 20:06 #762507

  • papryczka
  • papryczka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 483
  • Otrzymane dziękuję: 920
W jakich pojemnikach mozna przechowywac kwas azotowy oprucz szklanych .
Jakie oznaczenie plastiku moze byc do 53% a jakie do 3% kwasu czy moga to byc np. kanistry 5L PE nie chcial bym sobie narobic klopotu a z dwudziestki zle nalac. W internecie tez nic nie znalazlem moze zle szukam.
Staszek
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 07 Cze 2021 12:10 #764873

  • Kapka
  • Kapka's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 293
  • Otrzymane dziękuję: 2259
Kapka wrote:
20210331_132844.jpg
Mieciu na wiosnę zgodnie z zaleceniem przed siewem warzyw dałam -0,4kg siarczanu potasu i 0,4 kg saletry amonowej na 10m2 . Co teraz z pomidorami w gruncie ? Raz opryskałam żółtym kristanolem +saletra potasowa . Co dalej ?
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): del

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 07 Cze 2021 18:34 #764894

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15406
  • Otrzymane dziękuję: 51059
Nie stosuj oprysków z fosforem, bo jest go w glebie za dużo i może blokować pobieranie żelaza. . Pozostaje tylko fertygacja saletrą potasową 0,8 g/l. Gdybyś chciała nawóz odmierzać objętościowo, to podam Ci za chwilę dawkę w ml/l tylko sprawdzę ciężar nasypowy.
Ostatnio zmieniany: 07 Cze 2021 18:36 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kapka

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 07 Cze 2021 18:40 #764896

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15406
  • Otrzymane dziękuję: 51059
papryczka wrote:
W jakich pojemnikach mozna przechowywac kwas azotowy oprucz szklanych .
Jakie oznaczenie plastiku moze byc do 53% a jakie do 3% kwasu czy moga to byc np. kanistry 5L PE nie chcial bym sobie narobic klopotu a z dwudziestki zle nalac. W internecie tez nic nie znalazlem moze zle szukam.

Ja kupiłem 3% kwas w pojemniku plastikowym ale musiałbym sprawdzić na opakowaniu czy to jest PE, czy PP. Jutro będę na działce, to postaram się sprawdzić. W każdym razie mam odlane w butelce PET i nic się nie dzieje.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): papryczka

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 07 Cze 2021 18:59 #764900

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15406
  • Otrzymane dziękuję: 51059
pomodoro wrote:
Gdybyś chciała nawóz odmierzać objętościowo, to podam Ci za chwilę dawkę w ml/l tylko sprawdzę ciężar nasypowy.

Ciężar nasypowy nawozu , który zakupiłem w sklepie ogrodniczym wynosi 1,15 g/cm3. Możesz też wykonać koncentrat 10 % i wtedy dawka takiego koncentratu to by było 8 ml/l.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kapka

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 07 Cze 2021 19:27 #764906

  • Kapka
  • Kapka's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 293
  • Otrzymane dziękuję: 2259
Dziękuję Mietku , dobrze ze spytałam :)
Przy okazji , ogorki podlane sorbinianem mają się lepiej , widać że działa środek ,dzisiaj podleje pomidory w tunelu .
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 07 Cze 2021 20:11 #764919

  • papryczka
  • papryczka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 483
  • Otrzymane dziękuję: 920
pomodoro wrote:
Mam nadzieję, że Twoja analiza podziała na wyobraźnię miłośników nawożenia na przysłowiową " pałę " !. Posiadacze tuneli i szklarni powinni przede wszystkim zdawać sobie sprawę, że praktycznie brak jest w takich glebach zjawiska wymywania. Następuje koncentracja takich składników , które są w otwartych glebach bardzo łatwo wymywane, jak chlorki i azot azotanowy.

Chcąc wymienić glebę musiałbyś wywieźć ze szklarni około 6 m3 gleby a to jest w granicach 10 ton i tyle samo wwieź nowego podłoża.

Zaproponuję Ci inne rozwiązanie. Jeśli jest u Ciebie market Biedr.... zakup sobie ze 20 worków ziemi uniwersalnej. Pod każdy krzak pomidora wykop dołek głębokości 20 cm i objętości 10 litrów. W to wsadzisz pomidory. To tak, jak uprawa we wiadrach ale... bez wiader. Stosując to przez co najmniej 2 sezony dasz szanse żyć pomidorom a jednocześnie poprawisz strukturę i skład swojej glebie. Zamiast inwestować w nawozy, zainwestujesz w podłoże. Po dwóch sezonach trzeba będzie ponownie zanalizować glebę.

Zamiast podłoża z B... możesz nabyć torf odkwaszony i do napełnienia dołków wymieszać go 1:1 z wykopaną glebą. Oczywiście zero nawożenia. Ewentualnie interwencyjnie dolistnie.

Wykopaną ze szklarni glebę możesz traktować jako nawóz, przesypując nią pryzmę kompostową lub rozrzucając po warzywniku

Pomidory i ogórki na razie rosną pięknie, nie więdną jak na razie co zdarzało się wcześniej w gorące dni .
Wybrałem wariant z mieszaniem torfu odkwaszonego z ziemią ze szklarni 1:1
Dołki wyszły mi trochę za duże bo około 30litrów do jednego weszło ,zapomniałem że miało być 10 l
Zebrałem wczesniej około 12-15 cm ziemi bo było by za wysoko - ziemia była już dwa razy wcześniej dowożona.Miałem problemy z sucha zgnilizną na pomidorach i papryce czy teraz tez działac interwencyjnie opryskami z propionianu bo saletry wapniowej rozumiem że nie mogę stosować.
Na razie był oprysk z sorbinianu przy okazji oprysku winogron potem będzie HT i Propionian a może inna kolejność?
I drugie pytanie : zakwasiłem deszczówkę 6 cm3/L 3%kwasem zotowym i elektroda ph pokazuje 5,1-5,3 ph zakwaszonej deszczówki czy to normalne, czy może są różne deszczówki.
Staszek
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 07 Cze 2021 20:23 #764922

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15406
  • Otrzymane dziękuję: 51059
IMG_29261.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): podjadek, papryczka, trzyary

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 07 Cze 2021 21:09 #764923

  • papryczka
  • papryczka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 483
  • Otrzymane dziękuję: 920
Kiedyś mierzyłem i faktycznie było 6,5 , żeby zejśc do 4 pewno trzeba będzie 12 cm3 dodac na litr. Myślalem że 3 cm3 załatwi sprawę a jednak nie.
Dzięki..
Staszek
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 07 Cze 2021 22:31 #764931

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3462
  • Otrzymane dziękuję: 7398
papryczka wrote:
W jakich pojemnikach mozna przechowywac kwas azotowy oprucz szklanych .
Jakie oznaczenie plastiku moze byc do 53% a jakie do 3% kwasu czy moga to byc np. kanistry 5L PE nie chcial bym sobie narobic klopotu a z dwudziestki zle nalac. W internecie tez nic nie znalazlem moze zle szukam.
Kilkanascie lat temu stężony azotowy " wyszedł" mi z 5 l kanisterka PE. Trzymaj go w oryginalnym opakowaniu, tak najbezpieczniej.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): papryczka

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 08 Cze 2021 07:55 #764947

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15406
  • Otrzymane dziękuję: 51059
papryczka wrote:
W jakich pojemnikach mozna przechowywac kwas azotowy oprucz szklanych .

Kanisterek, w którym kupiłem 3% kwas azotowy jest wykonany z PEHD. Do przechowywania stężonego kwasu nie jest on jednak zalecany.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): papryczka

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 08 Cze 2021 14:44 #764978

  • papryczka
  • papryczka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 483
  • Otrzymane dziękuję: 920
Na razie wlany do butelki po mleku z mlekowity stoi na zewnątrz, na ziemi, w cieniu -jest ok.
Staszek
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 13 Cze 2021 20:35 #765731

  • papryczka
  • papryczka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 483
  • Otrzymane dziękuję: 920
papryczka wrote:
Kiedyś mierzyłem i faktycznie było 6,5 , żeby zejśc do 4 pewno trzeba będzie 12 cm3 dodac na litr. Myślalem że 3 cm3 załatwi sprawę a jednak nie.
Dzięki..
Dziś przeprowadziłem kolejny test z deszczówką .
Pobrałem do pojemnika 1L zmierzyłem było 6,8 dodałem 3 cm 3% kwasu azotowego i wynik wyszedł 3,6 ph kolejne 3 cm już takiej dużej różnicy nie robi wyszło 2,8 . Myślę że to beczka zafałszowała wynik we wcześniejszym pomiarze.
Staszek
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 1.004 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum