TEMAT: Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 13 Lut 2022 19:53 #792971

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15751
  • Otrzymane dziękuję: 53021
Trzeba wykonać analizę gleby w tunelu. Problemy z SZW świadczą o wysokim zasoleniu lub nadmiarze składników, takich jak potas czy azot.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza


Zielone okna z estimeble.pl

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 13 Lut 2022 20:04 #792973

  • Gaja
  • Gaja's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 48
  • Otrzymane dziękuję: 240
Czyli nie ceregielić się i pobierać próbki podłoża w miarę bez świeżego gnoju i do badania.
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 13 Lut 2022 20:11 #792978

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15751
  • Otrzymane dziękuję: 53021
Nie można przecież nawozić w ciemno choćby z tego względu, że w glebach pod osłoną zachodzi kumulacja składników mineralnych .

Jeżeli był dany obornik teraz, to wynik analizy może być fałszywy.
Ostatnio zmieniany: 13 Lut 2022 20:13 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Gaja

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 13 Lut 2022 21:09 #792986

  • Gaja
  • Gaja's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 48
  • Otrzymane dziękuję: 240
Tam teraz mieszkają kury... Czyli mega świeży obornik na wierzchu, dlatego moje pytanie jak najwłaściwiej postąpić?
Ostatnio zmieniany: 13 Lut 2022 21:11 przez Gaja.
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 13 Lut 2022 21:39 #792999

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15751
  • Otrzymane dziękuję: 53021
Jakie wymiary ma ten tunel/szklarnia ?
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 14 Lut 2022 07:34 #793019

  • Gaja
  • Gaja's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 48
  • Otrzymane dziękuję: 240
3x6m
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 14 Lut 2022 12:14 #793041

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15751
  • Otrzymane dziękuję: 53021
Jest wiele sposobów, by przygotować glebę do uprawy, ale prawie wszystkie pracochłonne , począwszy od wymiany wierzchniej warstwy. Wydaje mi się, że najmniej pracochłonne będzie przygotowanie dołków pod wysadzenie pomidorów o wielkości 10 litrowego wiadra. Ziemię z tych dołków trzeba by usunąć na zewnątrz, a w to miejsce napełnić je ziemią z otwartej gleby. Pomidor ma system palowy, więc korzenie pójdą w dół. Jeżeli gleba w tunelu była pod osłoną to składniki z wierzchniej warstwy nie były wmywane w głąb.

Można spróbować pobrać glebę do analizy z warstwy 20 cm. Mając wynik analizy łatwiej będzie podjąć decyzję.
Ostatnio zmieniany: 14 Lut 2022 12:18 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, del, Gaja

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 14 Lut 2022 13:00 #793045

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 7055
  • Otrzymane dziękuję: 43231
Dziś rozsypałem saletrę potasową w namiocie zgodnie z zaleceniami.Przekopałem na 15 cm.Pomimo że nie podlewałem podłoże jest wilgotne.Za 3 dni wysieję pomidorki pzeznaczone do namiotu. :bye: :bye: :bravo: :bravo: :coffe: :coffe: :) :)

001-633.jpg

002-489.jpg
Pozdrawiam Józek!!
Ostatnio zmieniany: 14 Lut 2022 16:17 przez Krecik stary.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Marzenka, Jan4, mymysteryy, Horti, Marlenka, Pestka, jurek49, del, Babcia Ala, jack90, Impessa

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 16 Lut 2022 05:37 #793215

  • Gaja
  • Gaja's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 48
  • Otrzymane dziękuję: 240
Ziemia poszła wczoraj do laboratorium. Za kilka dni będzie wiadomo co i jak. Do tej pory też sądziłem pomidory w dołkach z jakimś uniwersalnym podłożem, z tym że max. 5l...
Ostatnio zmieniany: 16 Lut 2022 05:39 przez Gaja.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Babcia Ala

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 16 Lut 2022 14:17 #793260

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3658
  • Otrzymane dziękuję: 16786
Dziś przyszła analiza gleby w szklarni. Czy mógłbyś Mietku zerknąć. :thanks:

IMG_20220216_141540992.jpg

Dwa poprzednie lata były kiepskie więc zrobiłam analizę. Część krzaków nie chciała rosnąć (słaby system korzeniowy), inne rosły słabo. Problem z SZW, co mnie dziwi najbardziej. Czyżby przyczyną słabego rośnięcia było za dużo wapnia?
Wrzuciłam roczny obornik koński i tak leży.
IMG_20220110_172559-2.jpg
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”
Ostatnio zmieniany: 16 Lut 2022 14:39 przez Mamma.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): del, Babcia Ala

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 16 Lut 2022 15:37 #793265

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15751
  • Otrzymane dziękuję: 53021
Cóż, pozostaje rozrzucić równomiernie ten obornik i przekopać. Fertygować pomidory od momentu ruszenia wzrostu sadzonek naszym nawozem na bazie żółtego Kristalonu w dawce 4 ml/l przy każdym podlaniu. Jest za mało fosforu, jak na glebę w tunelu.

SZW może wynikać z niedoboru wody i z dużej podatności odmian. Nie wszystkie odmiany są jednakomo wrażliwe na SZW .
Ostatnio zmieniany: 16 Lut 2022 15:39 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Mamma, Szczypiorek, Babcia Ala

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 16 Lut 2022 16:08 #793269

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15751
  • Otrzymane dziękuję: 53021
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Mamma, Szczypiorek

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 16 Lut 2022 16:33 #793274

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3658
  • Otrzymane dziękuję: 16786
Dobrze, dziękuję. Zastanawiałam się jeszcze nad kupnem torfu odkwaszonego i wymieszaniem go z ziemią. Co o tym sądzisz?
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”
Ostatnio zmieniany: 16 Lut 2022 16:34 przez Mamma.
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 16 Lut 2022 17:30 #793283

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15751
  • Otrzymane dziękuję: 53021
W torfie odkwaszonym jest ok 6 gram kredy/ węglan wapnia / w litrze . W przełożeniu na czysty wapń to jest 2,4 grama, a w Twojej glebie jest ok. 100 % więcej, czyli 4,5 grama czystego wapnia. Tak, że nie ma sensu. Trzeba przez kilka sezonów nie używać obornika, lecz wyłącznie nawozy mineralne. Trzeba corocznie część potasu dawać w formie siarczanu. Będzie następować reakcja wymiany w wyniku której będzie powstawał siarczan wapnia. On jest trudno rozpuszczalny w wodzie, bo ok 2 g/l co w przeliczeniu na czysty wapń daje ok 600 mg/l. Przypomnij się na początku 2023 roku, a ustalimy nawożenie mineralne.
Ostatnio zmieniany: 16 Lut 2022 17:33 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Mamma, Babcia Ala

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 16 Lut 2022 17:51 #793288

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15751
  • Otrzymane dziękuję: 53021
pomodoro wrote:
Trzeba corocznie część potasu dawać w formie siarczanu. Będzie następować reakcja wymiany w wyniku której będzie powstawał siarczan wapnia. On jest trudno rozpuszczalny w wodzie, bo ok 2 g/l, co w przeliczeniu na czysty wapń daje ok 600 mg/l.

Aby to zrozumieć trzeba przeprowadzić taką kalkulację. Jeśli cały wapń jaki masz obecny w glebie występowałby w postaci siarczanu wapnia, to dostępnego wapnia byłoby tylko 600 mg/l, bo tylko taka ilość byłaby rozpuszczona w wodzie.
Po kilku sezonach trzeba będzie powtórzyć analizę i zobaczyć o ile spadła zawartość przyswajalnego wapnia. Jeśli spadłaby do ok 2000 mg/l należałoby zrezygnować ze stosowania siarczanu potasu na rzecz saletry potasowej.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Mamma

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 16 Lut 2022 18:26 #793294

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3658
  • Otrzymane dziękuję: 16786
Jak do tej pory to zawartość wapnia wzrasta :jeez: Muszę coś zrobić, aby w tym roku moje pomidory urosły.

Znalazłam pierwszą analizę i nawożenie.
PH-6,8
zasolenie-3,09
N-NO3-108
P-37,9
K-27,0
Mg-133
Ca-3708
Chlorki<15,0

Wtedy takie były zalecenia:
Daj żytu podrosnąć na ok 20 cm, skoś go , najlepiej kosiarką elektryczną bez kosza, rozsyp po powierzchni 0.5 kg na 10 m2 saletry potasowej i przekop na 15-20 cm. Obornik kaczy zalej wodą pół na pół i niech zakiśnie. Podobnie jak u Kolegi Słomka najpóźniej tydzień przed wysadzeniem rozsady zapraw pod pomidory dołki rozcieńczając ten zakiszony nawóz 1 : 10. Obornik kaczy jest mocniejszy niż bydlęcy, stąd u Ciebie większe rozcieńczenie niż u Słomki. W sezonie dokarmianie jakimś nawozem w typie Magicznej Siły. Może to być np Azofoska Interwencyjna , też w ilości 1 g na litr wody co 7 dni. Jak najwcześniej wiosną trzeba zakisić obornik zalewając go 1:1 wodą Podobnie jak u Kolegi Słomka najpóźniej tydzień przed wysadzeniem rozsady zapraw pod pomidory dołki rozcieńczając ten zakiszony nawóz 1 : 10.
W 2019 całkiem dobrze. W zeszłym nawiozłam tylko saletrą potasową (wg zaleceń z poprzedniego roku) i przekompostowanym obornikiem.
Krzaki nawoziłam głownie dolistnie, ale był dramat. Większość w ogóle nie rozbudowała korzeni, wyciągałam jak z rozsady. Tylko kilka sztuk dało radę. Pierwszy raz coś takiego widziałam.
Wiosną nie powinien być dawany nieprzefermentowany obornik do szklarni. Wysokie temperatury w szklarni powodują gwałtowne przyspieszenie przemian mikrobiologicznych w trakcie których wydziela się amoniak powodujący uszkodzenie korzeni. I to prawdopodobnie było przyczyną słabych korzeni u pomidorów. Kup sobie żółty i czerwony Kristalon. Żółty Kristalon rozsiej i przekop w dawce 1 kg/10 m2. Czerwonym Kristalonem będziesz fertygować pomidory dawką 1 g/l co 7dni począwszy od podlania rozsady.

W 2019 jeszcze rosło całkiem dobrze.

W 2020 nawiozłam tylko saletrą potasową (wg zaleceń z poprzedniego roku) i przekompostowanym obornikiem.
Krzaki nawoziłam głownie dolistnie, ale był dramat. Większość w ogóle nie rozbudowała korzeni, wyciągałam jak z rozsady. Tylko kilka sztuk dało radę.

W 2021 nawoziliśmy tylko Krystalonem wg zaleceń, też był dramat.
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”
Ostatnio zmieniany: 16 Lut 2022 18:32 przez Mamma.
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 16 Lut 2022 18:41 #793298

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15751
  • Otrzymane dziękuję: 53021
Wszystkie krzaki miały takie liche korzenie ?.

Winowajcą jest za wysokie zasolenie. Cały czas kręci się u Ciebie wokół 3, gdy tymczasem norma wynosi 1 . Mam obawy, że ten dodatek obornika pogorszy sprawę.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Mamma, del

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 16 Lut 2022 18:49 #793301

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3658
  • Otrzymane dziękuję: 16786
Praktycznie wszystkie wyglądały dużo słabiej niż zwykle jak wyrywam.
Obawiam się, że obornik na pewno nie polepszy. Jest nieprzekopany więc mogę go wywieźć.
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 1.021 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum