TEMAT: Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 11 Lut 2023 23:01 #823211

  • Marku
  • Marku's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 109
  • Otrzymane dziękuję: 423
Ponieważ staram się robić zmianowanie, w tym roku niestety przypadnie najsłabszy kawałek na pomidory. Najsłabszy bo nie dość że najmniej naświetlony (5-6 godzin pełnego naświetlenia) to jeszcze najkrócej uprawiany. 3 lata temu poniosłem na nim totalną klęskę. Już w połowie lipca miałem zarazę ziemniaczaną a zbiory były najgorsze od początku mojej zabawy z uprawą pomidorów.
Przez kolejne lata ziemię zasilałem obornikiem, kompostem i poplonem. Na wiosnę przy przekopywaniu zasilałem saletrą amonową 25g/m2, plus 25g/m2 w czasie rozgrabiania.
Nie chcę powtórki z 2019 r i dlatego jesienią zrobiłem analizę gleby tylko tego kawałka.

File Attachment:

Nazwa pliku: Skan_20230211.pdf
Wielkość pliku: 1,822 KB




Wyszło na to że wszystkiego chyba jest na bogato tylko wapnia trochę za mało.
Teraz w tym miejscu jak w ostatnich latach rośnie poplon czyli żyto i wyka ozima.
Poproszę fachowców o zalecenia na najbliższy sezon.
Ostatnio zmieniany: 11 Lut 2023 23:04 przez Marku.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 12 Lut 2023 02:22 #823215

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15747
  • Otrzymane dziękuję: 52996
To jest tunel, czy otwarta gleba ?.
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 12 Lut 2023 08:28 #823227

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15747
  • Otrzymane dziękuję: 52996
Marku wrote:
Nie chcę powtórki z 2019 r


Obawiam się, że możesz mieć. Zaraza ziemniaczana, to jest choroba " mokrych liści ". Jeśli warunki świetlne są skąpe, to wydłuża się czas schnięcia liści, a tym samym zwiększa ryzyko infekcji zarazą ziemniaczaną i innymi chorobami grzybowymi atakującymi część nadziemną pomidorów.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Babcia Ala

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 12 Lut 2023 10:46 #823250

  • Marku
  • Marku's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 109
  • Otrzymane dziękuję: 423
Pomodoro to otwarta gleba.
Zdaję sobie sprawę z minusów tego miejsca. Też mam wątpliwości czy mimo wszystko próbować co 3 lata na tym kawałku czy zrezygnować ze zmianowania.
Miejsce te ma też swój plus. Jest przy budynku, osłonięte i prawdopodobnie z tego powodu ziemia szybciej się nagrzewa.
Mam plan żeby w tym miejscu zrobić transparentne zadaszenie co prawdopodobnie ograniczyłoby choroby "mokrych liści".
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 12 Lut 2023 12:30 #823267

  • Kaja
  • Kaja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1903
  • Otrzymane dziękuję: 6379
Co ile lat badać glebę w szklarni, gdzie corocznie rosną pomidory?
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 12 Lut 2023 16:54 #823291

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15747
  • Otrzymane dziękuję: 52996
To w dużej mierze zależy od analizy.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kaja

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 12 Lut 2023 18:46 #823302

  • Anka-skakanka
  • Anka-skakanka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 352
  • Otrzymane dziękuję: 1247
Witam
Przegladając forum trafiłam na ten wątek, w zwiazku z tym, że od wiosny mam w planach powiększyć warzywnik zrobiłam analizę gleby. W ubiegłym sezonie warzywa posadziłam do niewielkiej skrzynki 120/80, rozsadę kupiłam gotową, a skrzynię wypełniłam ziemią do warzyw. Warzywa rosły średnio, ale to wynika z moich licznych błedow jak zdążyłam doczytać z poszczególnych tematów, na swoje usprawiedliwienie mogę podać, że takie herezje jak posypywanie popiołem po grilowaniu polecają "ogrodnicy" na yt i innym forum ogrodniczym, jest tego o wiele więcej, a że człowiek bez wiedzy, ale pełen checi i zapału to sypie :club2:
Teraz mam perlit, nasiona, składniki do PW,IF, HT, rozsade zrobię sama.
Pana Pomodoro jeśli mogę poprosić o polecenie sensownego uzupełnienia braków, to chętnie skorzystam ze wskazówek, nadmienię że grunt otwarty, w skrzyni planuję sałatę, szczypior reszta grunt, tylko analiza pokazuje chyba pustnię, ziemia właściwie piach bo jest to starodorzecze Wisły, jest przepuszczalna, za namową sąsiadki (teraz wiem, że to kolejny bład) oddaliśmy cały humus nawożąc lepszej ziemi (przejrzałam cały watek wiec wiem, że nie jestem jedyna, która dała się nabrać na czarnoziem),
Dlatego jeśli mogę poprosić o pochylenie się nad moim problemem będę zobowiązana i z góry serdecznie dziękuję
Anka

9F651FF1-F10D-426B-9259-3077E585DD77.jpeg
Ostatnio zmieniany: 12 Lut 2023 18:54 przez JaNina. Powód: Odwróciłam analizę
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 12 Lut 2023 18:53 #823303

  • Anka-skakanka
  • Anka-skakanka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 352
  • Otrzymane dziękuję: 1247
Przepraszam, zapomniałam dodać, że mam obornik bydlęcy w zwiazku z tym chciałabym zastosowac nawożenie rzedowe, od ubiegłego roku zaczęłam też gromadzic resztki w kompostowniku tylko że niestety tam też sypnęłam ten nieszczesny popiół :mad2: , wiec mam dylemat, może niewielka ilosc popiołu nie wpłynie na jego całokształt
Jeszcze uzupełniajac temat ziemi to od 2 sezonow sieję poplon w ubiegłym sezonie byla pszenica ozima, nastepnie mieszanka gryka, wyka, nostrzyk i tak zostało nie przekopane, zmarzniete do tej pory
Ostatnio zmieniany: 12 Lut 2023 19:08 przez Anka-skakanka.
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 12 Lut 2023 19:38 #823310

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15747
  • Otrzymane dziękuję: 52996
Jaki duży jest ten warzywnik ?.
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 12 Lut 2023 19:59 #823311

  • Anka-skakanka
  • Anka-skakanka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 352
  • Otrzymane dziękuję: 1247
W planach jest 20m2 jeśli okaże się, że uda się zebrać przyzwoite plony powiekszę w przyszłym roku o kolejne 20m2
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 12 Lut 2023 22:13 #823325

  • Kaja
  • Kaja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1903
  • Otrzymane dziękuję: 6379
Kaja wrote:
Co ile lat badać glebę w szklarni, gdzie corocznie rosną pomidory?
Raczej powinnam zrobić, ponieważ ostatnią mam z 2018 roku. W tygodniu może pojadę na działkę to zobaczę, czy uda się pobrać próbkę. W szklarni jest bardzo sucho, a tym bardziej że miałam nawadnianie wężem pocącym i to tylko wzdłuż pomidorów. Ostatnie dwa lata stosowałam tylko nawożenie rzędowe roztworem wodnym obornika granulowanego, zasilanie saletrą potasową i oprysk saletrą wapniową. Bez analizy wiem, że będzie ph ponad 7,5, a zawartość Ca powyżej 3000.
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 13 Lut 2023 00:09 #823334

  • seebbek
  • seebbek's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 63
  • Otrzymane dziękuję: 37
Jeśli jest u cb śnieg to daj to do szkarni.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Babcia Ala

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 13 Lut 2023 04:23 #823335

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15747
  • Otrzymane dziękuję: 52996
Marku wrote:
jesienią zrobiłem analizę gleby tylko tego kawałka.

Prawdę powiedziawszy, to był pewien błąd. Azot azotanowy NO3 łatwo ulega wymyciu z gleby w okresie jesień-wiosna i teraz konia z rzędem temu, kto zgadnie, ile azotu pozostanie w glebie, kiedy zacznie się sezon. Sprawę jeszcze komplikuje poplon nawozowy. Po przykopaniu go, on też zabierze z gleby azot. Stopień wymycia zależy od wielu rzeczy, głównie od ciężkości gleby.

Na pewno nie wymagają uzupełnienia : magnez, potas i fosfor. Ponieważ jest pewien niedobór wapnia i zapewne azotu, sam ten fakt określa , jaki nawóz jest potrzebny do pokrycia niedoborów. Będzie to saletra wapniowa. Ponieważ - jak wspomniałem na wstępie- nieznana jest zawartość w glebie azotu, pozostaje jedynie stosować tą saletrę w formie fertygacji. Pierwszą dawkę należy rozsypać tuż przed przykopaniem poplonu nawozowego w ilości 0,5 kg na 10 m2. Następne etapy, to stosowanie saletry w formie rozpuszczonej w wodzie do podlewania w stężeniu 1 g/l. Pierwsze podlanie, to tydzień przed siewem lub sadzeniem roślin.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Babcia Ala, Marku

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 13 Lut 2023 04:39 #823336

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15747
  • Otrzymane dziękuję: 52996
Anka-skakanka

W skrzyni trzeba podnieść zawartość fosforu i azotu. W otwartej glebie : potasu, fosforu i azotu . Do tego będą potrzebne 3 nawozy : saletra amonowa, superfosfat wzbogacony i saletra potasowa. Nawozy trzeba będzie rozsypać i przekopać na ok 15 cm. Ilości nawozów podam po przeliczeniach.
Ostatnio zmieniany: 13 Lut 2023 04:40 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Anka-skakanka

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 13 Lut 2023 07:05 #823338

  • Anka-skakanka
  • Anka-skakanka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 352
  • Otrzymane dziękuję: 1247
Serdecznie dziekuje :hug: zapisuję do notatek zakupowych :dance:
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 13 Lut 2023 07:53 #823339

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15747
  • Otrzymane dziękuję: 52996
Co planujesz uprawiać w skrzyni?. Pytam, bo od gatunku rośliny zależy głównie dawka azotu.
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 13 Lut 2023 09:47 #823345

  • Marku
  • Marku's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 109
  • Otrzymane dziękuję: 423
Pomodoro wielkie dzięki.
Dla uzupełnienia informacji to gleba lekka.
Czyli rozumiem że tym razem na wiosnę przy przekopywaniu poplonu już nie stosować saletry amonowej (25+25g/m2) tylko zastąpić ją saletrą wapniową w dawce jak napisałeś.
Jeśli chodzi o fertygację to z dawką 1g/l jechać przez cały sezon czy potem już wprowadzić zasilanie na bazie kristalonów ?
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 13 Lut 2023 10:22 #823347

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15747
  • Otrzymane dziękuję: 52996
Jak na glebę otwartą jest stanowczo za dużo potasu. Rzecz w tym żeby rośliny trochę go zjadły. Niewykluczone, że może wystapić w sezonie niedobór magnezu wskutek jego blokady przez potas. Dobrze mieć pod ręką siarczan magnezu i ewentualnie wykonać oprysk, jeśli pojawią się objawy niedoboru magnezu.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Babcia Ala, Marku


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.719 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum