TEMAT: Cyklantera - Achocha - paprykowy ogórek (Cyclanthera pedata)

Cyklantera - Achocha - paprykowy ogórek (Cyclanthera pedata) 15 Lip 2018 21:44 #618252

  • Azbi
  • Azbi's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 123
  • Otrzymane dziękuję: 480
Ja również uprawiam, ale mimo że kwitnie to jeszcze nic nie obrodziło w choćby najmniejszy owoc :(
7.07.2018024.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, Betula, Nimfa


Zielone okna z estimeble.pl

Cyklantera - Achocha - paprykowy ogórek (Cyclanthera pedata) 22 Lip 2018 20:06 #619287

  • Marlenka
  • Marlenka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2661
  • Otrzymane dziękuję: 17521
Z moich zrobił się prawdziwy busz, jutro będę przycinać bo zarośnie z pół warzywnika.
IMG_20180722_102841.jpg

IMG_20180722_102902.jpg
Pozdrawiam Marzena
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula, Nimfa

Cyklantera - Achocha - paprykowy ogórek (Cyclanthera pedata) 15 Sie 2018 19:55 #622196

  • Azbi
  • Azbi's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 123
  • Otrzymane dziękuję: 480
A jednak są owoce :)
002.jpg



jak na razie to nie za dużo, ale jednak są. Pszczółki mają zabawę



Niestety roślina uciekła mi na wysokie drzewo i tam ma najwięcej owoców :(

Kilka dni temu robiłam leczo z cukinii, dodałam kilka dla próby i bardzo mi ten owoc w tym leczo smakował, żałowałam że tylko trochę tych owocków dołożyłam, wyjadłam je sama z nikim się nie podzieliłam :P . Następnym razem dodam więcej :) .
Za tę wiadomość podziękował(a): CHI, Betula, Nimfa

Cyklantera - Achocha - paprykowy ogórek (Cyclanthera pedata) 15 Sie 2018 19:56 #622198

  • Azbi
  • Azbi's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 123
  • Otrzymane dziękuję: 480
A jednak są owoce :)


002-2.jpg


004.jpg



jak na razie to nie za dużo, ale jednak są. Pszczółki mają zabawę


003.jpg


009.jpg



Niestety roślina uciekła mi na wysokie drzewo i tam ma najwięcej owoców :(

Kilka dni temu robiłam leczo z cukinii, dodałam kilka dla próby i bardzo mi ten owoc w tym leczo smakował, żałowałam że tylko trochę tych owocków dołożyłam, wyjadłam je sama z nikim się nie podzieliłam :P . Następnym razem dodam więcej :) .
Ostatnio zmieniany: 15 Sie 2018 19:58 przez Azbi.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, Betula

Cyklantera - Achocha - paprykowy ogórek (Cyclanthera pedata) 13 Lip 2020 17:21 #720005

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Moja cyklantera, wysiana z opóźnieniem w połowie maja , bo o niej zapomniałam nie najgorzej sobie radzi. Osiągnęła już około 3,5 , puszcza pędy boczne i pojawiły się pierwsze kwiaty. Niepozorne z wyglądu,a le bardzo lubiane przez pszczoły. Na razie owoców nie ma, ale liczę, że na tych kwiatach się zawiążą.

cyklantera.jpg


cyklantera2.jpg
Pozdrawiam
Bea
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, Nimfa, ewakatarzyna

Cyklantera - Achocha - paprykowy ogórek (Cyclanthera pedata) 13 Lip 2020 22:12 #720071

  • Nimfa
  • Nimfa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1398
  • Otrzymane dziękuję: 11082
Z moich cyklanterii też jestem zadowolona. Myślałam, że będą miały problem z czepianiem się do iglaka, ale chwytają się dosyć mocno. Przeszły już chrzest z silnym wiatrem. Gronek kwiatowych mają dosyć dużo, ale nie wiem, czy to nie jakieś puste zawiązki na razie. Niemniej jako roślina, bardzo mi się podoba.

DSCN57311.jpg
Ogród - mój optymizm.
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula, ewakatarzyna

Cyklantera - Achocha - paprykowy ogórek (Cyclanthera pedata) 14 Lip 2020 08:28 #720121

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
A ja wczoraj obejrzałam dokładnie moje cyklantery i znalazłam pierwszy owoc.
Pozdrawiam
Bea
Za tę wiadomość podziękował(a): Nimfa, ewakatarzyna

Cyklantera - Achocha - paprykowy ogórek (Cyclanthera pedata) 14 Lip 2020 09:01 #720127

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7812
  • Otrzymane dziękuję: 51706
Też pobiegłam zobaczyć, ale nic nie znalazłam :( Jeden rośnie lepiej, a ten drugi był przez coś ugryziony :mad2: , ale się zebrał w sobie i wypuszcza odrosty :) . Słabo widać, bo słońce mocno świeci :oops:

EB3836C7-ED42-4527-8578-03667E260EA5.jpeg
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula, Nimfa, ewakatarzyna

Cyklantera - Achocha - paprykowy ogórek (Cyclanthera pedata) 14 Lip 2020 10:08 #720132

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3448
  • Otrzymane dziękuję: 7358
Nie jarajcie się tak, to ekspansywny chwast z owocami bez jakiegoś określonego smaku i zapachu, przynajmniej takie jest moje zdanie. Miałem 2 x. Za pierwszym z ciekawości za drugim w nadziei, że coś z tego chwasta można zrobić. Jedynie jako wypełniacz do leczo sie nadawał ale z powodu budowy owocu było to dość pracochłonne. Młode owoce były mało wydajne a te starsze zawierały wyczuwalne nasiona więc odpuściłem. Można pochrupać na surowo ale po pewnym czasie przestaje to być atrakcją.
Za tę wiadomość podziękował(a): Nimfa, ewakatarzyna

Cyklantera - Achocha - paprykowy ogórek (Cyclanthera pedata) 14 Lip 2020 10:39 #720133

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Uprawiam cyklanterę od kilu lat i nie zamierzam z niej rezygnować. Młode owoce smakują jak połączenie ogórka i groszku. Gdy robią się większe znika smak groszku, a pojawia się smak papryki. Młode liście dodaję do sałatek, a suszone do herbaty. Ma dużo właściwości zdrowotnych.
Po za tym roślina jest bezproblemowa i zajmuje mało miejsca w poziomie, bo pnie się w górę.
Pozdrawiam
Bea
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, Nimfa, ewakatarzyna

Cyklantera - Achocha - paprykowy ogórek (Cyclanthera pedata) 14 Lip 2020 11:01 #720135

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3448
  • Otrzymane dziękuję: 7358
Młode owoce smakują jak połączenie ogórka i groszku. Gdy robią się większe znika smak groszku, a pojawia się smak papryki.
Ciągle o tym czytam ale jakoś nie udało mi się tych smaków odnaleźć. Może mam inne ogórki, groszek i paprykę :) . Dla mnie to trawa, dla wielu innych osób również ale to rzecz gustu a nad tym się nie dyskutuje.
Za tę wiadomość podziękował(a): Nimfa, ewakatarzyna

Cyklantera - Achocha - paprykowy ogórek (Cyclanthera pedata) 14 Lip 2020 11:42 #720137

  • Nimfa
  • Nimfa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1398
  • Otrzymane dziękuję: 11082
O, dziękuję za opinie o cyklanterach, to cenne informacje. Ja uprawiam pierwszy raz i być może podzielę opinię KaLo. Dla mnie wszystko co "warzywne" jest ważne, bo to nasze główne źródło pożywienia :) więc wyszukuję różnych atrakcji do uprawy we własnym ogrodzie. A jeszcze dodatkowy plus: ta roślina odpowiednio posadzona ma również walory ozdobne.
Ogród - mój optymizm.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, ewakatarzyna

Cyklantera - Achocha - paprykowy ogórek (Cyclanthera pedata) 14 Lip 2020 11:55 #720139

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
To do informacji dodam jeszcze, że starsze owoce można nadziewać mięsem lub serem. Owoce można też marynować. Podobno są bardzo dobre, ale sama nie robiłam, bo zjadaliśmy na świeżo.
Pozdrawiam
Bea
Za tę wiadomość podziękował(a): Nimfa, ewakatarzyna

Cyklantera - Achocha - paprykowy ogórek (Cyclanthera pedata) 14 Lip 2020 15:03 #720154

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3448
  • Otrzymane dziękuję: 7358
Marynowałem i kisiłem. Szału nie ma ale jak pisałem, rzecz gustu. Dużo przepisów na faszerowaną cyklanterę jest na stronach z
Ameryki południowej np.peruwiańskich ale tamte cyklantery są kilka-kilkanaście x większe niż rosnące u nas i dają się bez trudu nadziewać bo te nasze to chyba szprycą do dekorowania tortów. :)
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula, Nimfa, ewakatarzyna

Cyklantera - Achocha - paprykowy ogórek (Cyclanthera pedata) 14 Lip 2020 20:19 #720190

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7812
  • Otrzymane dziękuję: 51706
KaLo wrote:
Nie jarajcie się tak,
Jak smak nie będzie pasował, to się skręci parę liści i wtedy się dopiero ujaramy :rotfl1:
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula, ewakatarzyna

Cyklantera - Achocha - paprykowy ogórek (Cyclanthera pedata) 23 Lip 2020 16:19 #721680

  • Zefirka
  • Zefirka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 862
  • Otrzymane dziękuję: 1649
Moje opanowały uschłą wiśnię. Mają już chyba po 3-4 metry. Owoce jeszcze maleńkie.
IMG_7969.jpg


IMG_7968.jpg
Wiedźmowata
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula, Nimfa, ewakatarzyna

Cyklantera - Achocha - paprykowy ogórek (Cyclanthera pedata) 23 Lip 2020 16:27 #721681

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7812
  • Otrzymane dziękuję: 51706
Ja dzisiaj skosztowałam jednego niewielkiego. Smak faktycznie, taki groszkowo ogórkowy. Jest jeszcze jeden większy, ale on przeznaczony jest na nasiona :) Na następną degustację, przyjdzie mi jeszcze trochę poczekać :happy:
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): Nimfa, ewakatarzyna

Cyklantera - Achocha - paprykowy ogórek (Cyclanthera pedata) 23 Lip 2020 16:34 #721682

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Moja cyklantera osiągnęła 4m i ma dużo kwiatów

cyklantera4.jpg


i kilka owoców

cyklantera3.jpg


Ten większy również na nasiona.
Pozdrawiam
Bea
Ostatnio zmieniany: 23 Lip 2020 16:34 przez Betula.
Za tę wiadomość podziękował(a): Nimfa, ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.343 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum