TEMAT: RYNEK Z WARZYWAMI

RYNEK Z WARZYWAMI 09 Gru 2017 20:46 #578138

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20230
  • Otrzymane dziękuję: 64467
Uzupełniłam Formularz o nowe odmiany bazylii, szpinaku, truskawki powtarzającej od Lucysi, jest także ciekawa sałata czerwona liściasta od Horti :kiss3:

Dorotuś, będę jednak potrzebowała dostawy selera listkowego... gdyby dało radę zorganizować mały desant ... ;-)

Mamy w ofercie dwie odmiany musztardowca: Red Giant i Ruby Streaks. Oprócz nich jest także sałata musztardowa - i tutaj możecie mieć zagwozdkę, ponieważ owa sałata ma nasionka identyczne jak musztardowce ( czyli kuleczki ), a nie jak sałaty ( przecinki ).
Dlatego proszę, weźmy to pod uwagę, zamawiając oba zioła :)

Jest także mizuna; dilerka schowała się na samo dno kartonu :oops:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): pouder


Zielone okna z estimeble.pl

RYNEK Z WARZYWAMI 09 Gru 2017 22:39 #578155

  • Horti
  • Horti's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1276
  • Otrzymane dziękuję: 3725
Aniu, załatwione. :) Czy 20 wystarczy? Nie będę reklamować :devil1: , ale mój seler listkowy stoi w donicy w ogrodzie, wygląda jak łodygowy, a aromat i zapach bulionu, niepowtarzalne. Sama jestem ciekawa jak przetrwa zimę w donicy, bo ubiegłoroczną w gruncie bez problemów. W gruncie jest już zresztą druga zimę. Kępy, które kwitły wypuściły nowe liście, albo się rozrosły. Bardzo smakowita, prosta w obsłudze roślinka. :) I tylko jedno: nasiona sa mikroskopijne, a siewki drobniutkie, potem im przechodzi.
Pozdrawiam,
Dorota
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Armasza, pszczelarz5, pouder, danaa

RYNEK Z WARZYWAMI 09 Gru 2017 23:00 #578157

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20230
  • Otrzymane dziękuję: 64467
Bóg zapłać, dobra kobieto - myślę, że 20 w zupełności wystarczy.
Kiełkowanie, wschody i dojście do pierwszych liści właściwych wymaga od ogrodnika dużej dozy cierpliwości, bo przynajmniej u mnie trwało to wieki, już sądziłam, że nic z tego nie będzie. Trzeba tylko pamiętać, aby nie "siać" tych drobinek za głęboko.
Dorosłe liście są rewelacyjne - dodaję je często do wywarów warzywnych, zamiast np. lubczyku. W tym sezonie wkładałam takie listki do marynat, olejów smakowych, pieczonych pomidorków :)

Bardzo dobra alternatywa dla pietruszki czy koperku i urozmaicenie grządki w ziołowe akcenty.

p.s. donicę zabezpiecz przed przymrozkami i mrozami.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 09 Gru 2017 23:00 przez Adasiowa.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jagoda254, Armasza

RYNEK Z WARZYWAMI 10 Gru 2017 10:10 #578177

  • Horti
  • Horti's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1276
  • Otrzymane dziękuję: 3725
Wzniesiona rabata służy teraz do dołowania donic. :)
Gdyby zabrakło nasion, wysyłaj SOS.:)
Pozdrawiam,
Dorota
Ostatnio zmieniany: 10 Gru 2017 10:12 przez Horti.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

RYNEK Z WARZYWAMI 10 Gru 2017 13:42 #578189

  • Jagoda254
  • Jagoda254's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 314
  • Otrzymane dziękuję: 973
Horti tak ładnie zareklamowałaś seler listkowy - zaczekam na nasionka! Czy to jest seler naciowy czy korzeniowy? Napisz proszę :flower2:
Serdecznie pozdrawiam Jagoda

RYNEK Z WARZYWAMI 10 Gru 2017 16:23 #578200

  • Horti
  • Horti's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1276
  • Otrzymane dziękuję: 3725
Jagódko, seler listkowy to trzeci wariant selera. :) Uprawia się go ze względu na aromatyczne liście i łodygę, ale jest ona krótsza i cieńsza niż w selerze łodygowym. Za to liście są aromatyczne, delikatniejsze w budowie niż seler bulwiasty albo łodygowy.

Popularny jest także w krajach anglosaskich, zimą stoi w doniczce na parapecie kuchennym. Jest łatwy w uprawie. Tylko na etapie siewu i małej sadzonki jest bardzo mikry. Jak to seler lubi zjeść i warto dbać o porządne podlewanie. Hoduję go w gruncie, w miejscu po piaskownicy i w donicy, gdzie jest karmiony jak pomidory według zaleceń Pomodoro. Różnica między oboma jest niesamowita, w donicy jest dużo, dużo większy, tak pod 40 cm. Ładnie kwitnie w drugim roku uprawy i wtedy zbieramy nasionka. Roślin po kwitnieniu nie usuwałam i dalej tam rosną.

Jak pisała Ania świetny z niego dodatek do sałatek, sosów (pomidorowy - mniam), przetworów, zup, jako zielenina na kanapkę.Dobrze się też mrozi.

A to z wiosny, kwitnący seler listkowy:
2017-07-1119.00.02-2.jpg
Pozdrawiam,
Dorota
Ostatnio zmieniany: 10 Gru 2017 16:24 przez Horti.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jagoda254, Adasiowa, Zbyszko46, rozalia, Marysia80, pouder, danaa, Betula, Pestka, Zielona

RYNEK Z WARZYWAMI 10 Gru 2017 16:40 #578202

  • Jagoda254
  • Jagoda254's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 314
  • Otrzymane dziękuję: 973
Horti bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź :kiss3: zachęciłam się jeszcze bardziej! Już czuję ten zapach!
Masz rację, wyhodowanie sadzonek selera to duże wyzwanie :jeez: kiedyś to robiłam. Obecnie sadzę oba - naciowy i korzeniowy, ale sadzonki kupuję na bazarze. Jeśli załapię się na nasionka listkowego to podejmę wyzwanie i spróbuję wyhodować sama :flower:
Serdecznie pozdrawiam Jagoda
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Horti

RYNEK Z WARZYWAMI 10 Gru 2017 16:54 #578204

  • Kaja
  • Kaja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1831
  • Otrzymane dziękuję: 6061
Mam nasiona selera listkowego.Zostawię sobie szczyptę do wysiania,a resztę jutro lub pojutrze wyślę.
Odsypałam z oryginalnego opakowania.W zeszłym roku kupiłam w Tesco.Jeżeli nie starczy nasion dla wszystkich chętnych to wiosną można tam poszukać.
seler.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Jagoda254, Adasiowa, Armasza, Horti, rozalia, Marysia80, Betula, Pestka, Zielona

RYNEK Z WARZYWAMI 10 Gru 2017 17:02 #578205

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20230
  • Otrzymane dziękuję: 64467
Dziękuję dziewczyny - Dorotuś i Kajku :kiss3:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, Horti

RYNEK Z WARZYWAMI 10 Gru 2017 18:21 #578214

  • Horti
  • Horti's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1276
  • Otrzymane dziękuję: 3725
Moje też już spakowane, w dilerkach są suche kwiatostany, a w nich nasiona. Próbowałam inaczej, jednak moja kotka uwielbia ten zapach i miałam bardzo chętną pomocnicę. :)

Moje nasiona oryginalne z tego samego źródła co Kai. :)
Pozdrawiam,
Dorota
Za tę wiadomość podziękował(a): Jagoda254, Adasiowa, Armasza, Marysia80, Pestka

RYNEK Z WARZYWAMI 10 Gru 2017 19:48 #578232

  • olegowa
  • olegowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 772
  • Otrzymane dziękuję: 1840
Odnalazłam zdjęcie mojego ogórka Suyo Long wysłanego na straganik. Ten rósł w folii, w gruncie były mniejsze, ale też nieźle sobie radziły.
IMG_20170720_072427616.jpg
Pozdrawiam Zosia
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Armasza, pouder, Betula, Pestka

RYNEK Z WARZYWAMI 10 Gru 2017 20:19 #578239

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20230
  • Otrzymane dziękuję: 64467
Bardzo Ci dziękuję :) Na jego nasionka są już chętni.
Chociaż znam także inną wersję takiego ogórka
pomodoro wrote:
Hybryda Suyo Long x Tessa F1. Oto egzemplarz nasienny. Długość jak można zaobserwować po arkuszu A-4 całe 30 cm. Uprawa na płasko. Bardzo smaczny ogórek o małym gnieździe nasiennym. Wczesny, o dużej ilości kwiatów żeńskich. Wymagania pokarmowe na azot i potas większe niż u odmian konserwowych.


IMG_5477.jpg
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 10 Gru 2017 20:41 przez Adasiowa.
Za tę wiadomość podziękował(a): pouder, Betula

RYNEK Z WARZYWAMI 10 Gru 2017 22:24 #578280

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15358
  • Otrzymane dziękuję: 50633
Ogórki z działki u mnie - jak jeden mąż - członkowie rodziny chrupali niczym króliki. Ze sklepu ogórek leży w lodówce i leży. Coś jest w tych ogórkach z działki, bo nawet kiszone ze słoików niemożebnie pałaszują moje wnuczęta. O sobie z wrodzonej skromności nie wspomnę :rotfl1:
Ostatnio zmieniany: 10 Gru 2017 22:26 przez pomodoro.
Za tę wiadomość podziękował(a): Zbyszko46, rozalia, pouder

RYNEK Z WARZYWAMI 10 Gru 2017 22:26 #578282

  • lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Wiedżma Zielarka to ja :)
  • Posty: 5028
  • Otrzymane dziękuję: 13134
Aniu czy mam wysłać formularz na 2 sałatki których wczesniej nie było?Czy zapisałaś w kajecie?
A patison Custard White dotarł,czy nadal w pamięci musi być?
docs.google.com/presentation/d/1WWF42aQM...bkM/edit?usp=sharing
………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
…………………………………………………………………………………………
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
…………………………………………………………………………………………

RYNEK Z WARZYWAMI 10 Gru 2017 22:37 #578287

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Musi Lucysiu być w pamięci bo oprócz patisona chcę wysłać dynie,A Candy Roster dopiero dzisiaj rozprułam. na forum chyba tylko ja ja uprawiam i boje sie by nie przepadła.
Za tę wiadomość podziękował(a): lucysia

RYNEK Z WARZYWAMI 10 Gru 2017 22:51 #578291

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20230
  • Otrzymane dziękuję: 64467
Po kolei :)

Mietku, z wrodzoną sobie skromnością napisz, jakie wzięcie ma Twoja mizeria z działowych ogórków. Prawie cały Poznań ją zna :happy: ....

Lucysiu - wszystko załatwiajmy przez Formularz; w tej chwili mój zeszyt pęka w szwach od zamówień, więc prosiłabym o każdorazowe wpisanie się w Formularz. Tylko w ten sposób niczego nie pogubię.

Emalko, Tak na wszelki wypadek i dla spokoju Twojego sumienia napiszę, że na Dyniowym Straganiku mam nasiona Candy Roaster od zaprzyjaźnionej dobrej duszyczki z innego forum.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

RYNEK Z WARZYWAMI 10 Gru 2017 23:12 #578296

  • lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Wiedżma Zielarka to ja :)
  • Posty: 5028
  • Otrzymane dziękuję: 13134
Dobrze Aniu,wyślę formularz.Dzięki serdeczne.
Emalko dziękuję za informacje.Będę polować na twój wpis o wysyłce.
docs.google.com/presentation/d/1WWF42aQM...bkM/edit?usp=sharing
………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
…………………………………………………………………………………………
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
…………………………………………………………………………………………

RYNEK Z WARZYWAMI 13 Gru 2017 15:48 #578561

  • Dino_saur
  • Dino_saur's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 523
  • Otrzymane dziękuję: 1087
Powolutku o nasionach warzyw, które wysłałem.

Na pierwszy ogień - Wspięga wężowata, cowpea i kilka jeszcze innych synonimów :)
Nasiona tej którą w tym roku uprawiałem to nasiona odmiany niskiej - wys. ok.30cm
Wysiewałem w domu rozsadę do rurek papierowych, skrzętnie zbieranych przez rok cały jako pozostałości po papierze toaletowym i ręcznikach papierowych. Rurki napełnione substratem z rozwiniętymi rozsadami w całości wysadzałem do ziemi. Papier rozkłada się pięknie, a nie występują problemy z uszkodzeniami systemu korzeniowego - fasola & company mają problemy z regeneracja korzeni... Na marginesie, wszystkie fasolopodobne w ten sam sposób traktuje. Oprócz ww rurek, dobrze spisują się jajczarki papierowe.
Przyjęła się pięknie, rosła ładnie. Obficie owocując strąkami ok 40-50cm koloru jasnozielonego. Strąki po ugotowaniu (bardzo szybko są mięciusie) smakują podobnie do fasolki szparagowej. Są jednak zdecydowanie delikatniejsze, z lekko odczuwalna słodyczą.
Porównując smak do znanych potraw - bardziej przypominają młode, delikatne szparagi niż fasolkę. Dla mnie rewelacja, "klękajcie narody" :woohoo:

Całą* wspięgę wysadziłem we foliaku - miałem tylko 10 nasionek* i drżałem nad nimi. Okazuje się, że całkiem niepotrzebnie - silna, dzielna roślina nie wymagająca specjalnych zachodów.

* - trochę naciągnąłem prawdę :oops: , dla dobra jasności przekazu. Teraz prostuję. Nasionek było 10. 9 roślin silnych, ładnie rozwiniętych zostało wysadzonych do foliaka. I reszta już tak jak powyżej napisałem.
Dziesiąta, ostatnia rozsada to był wypierdziuszek**. Żal było dla niego miejsca w foliaku :( . Więc został sobie w swojej tutce papierowej, biedny i samotny... Ale nie na długo. Moja Żona, istota o dobrym sercu, wysadziła wypierdziuszka do gruntu. Po czym w natłoku kolejnych bieżących spraw, zapomnieliśmy o nim.
A wracając do meritum tego co chcę przekazać - wypierdziuszek wysadzony do gruntu, mimo braku extra troski, rósł i rósł. Zakwitł i zaowocował. Strąki były mniej dorodne, ale były. Morał z tej opowieści jest taki, że jest bardzo duża szansa uprawy wspięgi w gruncie i uzyskania przyzwoitych zbiorów.

** - wypierdziuszek -takie małe, bidusie ale też chce żyć. Wypierdziuszek = 'Agent Specjanej Troski'.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, Horti, rozalia, Marysia80, Betula


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.327 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum