TEMAT: Uprawa roślin w podłożach inertnych

Uprawa roślin w podłożach inertnych 04 Maj 2017 12:46 #539160

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15358
  • Otrzymane dziękuję: 50633
Autorem i pomysłodawcą tego wątku jest Mietek - Pomodoro :)
Posty, które tutaj przeniosłam, znajdowały się w wątku Produkujemy własną rozsadę




To żadna tajemnica i żadna filozofia. Jako podłoże wybrałem perlit. Jako pojemniczki- plastikowe, przeźroczyste pojemniczki o poj. 100 ml

o takie: www.ajk-opakowania.eu/sklep/zdjecia/zdjecia2/3444m.jpg

Najpierw przygotowałem roztwór nawozu NPK azot 150 mg/l; fosfor 180 mg/l jako P2O5; potas 240 mg/l jako K2O z mikroelementami. Odmierzyłem perlit kubkiem i wsypałem go do roztworu tego nawozu. Po nasiąknięciu załadowałem do kubków po ok 3/4 objętości. Kubków mam dwa i stoją w plastikowym, przeźroczystym korytku. Czekają na wykiełkowanie nasion. W tym czasie oczekiwania podłoże w kubkach będę utrzymywał wilgotne, poprzez spryskiwanie powierzchni czystą wodą. Jeśli po wysianiu korzenie sięgną dna kubków, do korytka będzie dozowany roztwór nawozu aby zapewnić odpowiednią wilgotność i pożywkę w podłożu na dnie kubków. Powierzchnia górna podłoża będzie spryskiwana regularnie w zależności od potrzeb roślin albo czystą wodą albo roztworem nawozu ale głównie w celu napowietrzenia podłoża i utrzymania wilgotności w górnej warstwie. Nie przewiduję żadnego pikowania ani przesadzania. Sadzonki z kubków planuję wysadzić bezpośrednio w grunt razem z podłożem.

PS Jest kwestia ew. uzupełnienia pożywki w wapń i/lub magnez. Na razie zobaczę czy tych dwu składników starczy zawartych w wodzie. Jeśli nie, to wapń uzupełnię propionianem wapnia a magnez - siarczanem magnezu.


Przepis na podstawowy koncentrat NPK stosowany do sporządzania pożywek przy uprawie w perlicie.
Potrzebne składniki :
- nawóz do pomidorów Magiczna Siła o składzie NPK 9-9-27
- kwasek cytrynowy
Przygotowanie koncentratu
Do butelki o pojemności 0,5 l wsypujemy odważone 25 g kwasku cytrynowego oraz 50 g nawozu Magiczna Siła i uzupełniamy wodą demineralizowaną lub przegotowaną deszczówką do pojemności 0,5 l. Wstrząsamy do zupełnego rozpuszczenia składników. Jeden mililitr tak przygotowanego koncentratu zawiera:
- azotu 9 mg
- fosforu 3,9 mg w czystym składniku
- potasu 22,5 mg w czystym składniku
- magnezu 1,8 mg w czystym składniku
Uwaga !. Koncentrat o tym składzie stosujemy tylko w przypadku sporządzania pożywki dla pomidorów sporządzanej na wodzie mineralnej „ Cisowianka” zawierającej w swym składzie potrzebną ilość wapnia i magnezu. Dodatek kwasku cytrynowego jest w tym przypadku potrzebny do neutralizacji kwaśnych węglanów zawartych w tej wodzie. W przypadku sporządzania pożywki na wodzie demineralizowanej lub deszczówce nie dodajemy do koncentratu Magicznej Siły kwasku cytrynowego. Dodajemy jedynie 50 g Magicznej Siły na 0,5 l wody.

Przepis na dodatkowy koncentrat azotowo-wapniowo- magnezowy stosowany do sporządzania pożywek przy uprawie w perlicie

Potrzebne składniki :
- saletra wapniowa
- saletra magnezowa

Przygotowanie koncentratu
Do butelki o objętości 0,5 litra wsypujemy odważone ilości 100 g saletry wapniowej oraz 60 g saletry magnezowej i dopełniamy do objętości 0,5 litra wodą demineralizowaną lub przegotowaną deszczówką . Każdy mililitr tego koncentratu zawiera :
- azotu 29 mg
- wapnia 25 mg
- magnezu 10 mg
Odpowiednio mieszając koncentrat Magicznej Siły i ten koncentrat N-Ca-Mg dopasowujemy składy pożywek dla poszczególnych gatunków roślin zgodnie z podanymi w tym wątku wymaganiami


Ponieważ różnie bywa z dostępnością niektórych nawozów a zwłaszcza są trudności w nabyciu saletry magnezowej w małych opakowaniach przedstawiam jeszcze jedną wersję pożywki do uprawy w perlicie w której jako dodatkowe źródło magnezu jest siarczan magnezu


Skład koncentratu A

- 100 g Magiczna Siła nawóz interwencyjny do pomidorów NPK 9-9-36
- 25 g siarczan magnezu 16 % MgO

Wsypać te ilości odważone do butelki i dopełnić do 1 l wodą demineralizowaną. 1 mililitr tego koncentratu zawiera :
- 9 mg azotu azotanowego
- 3,9 mg fosforu w czystym składniku
- 29,9 mg potasu w czystym składniku
- 4,2 mg magnezu w czystym składniku
Przy sporządzaniu pożywki do uprawy pomidorów dozujemy tego koncentratu 11,5 ml na litr wody demineralizowanej lub deszczówki.

Skład koncentratu B

- 100 g saletra wapniowa NCa 15- 28

Odważoną ilość saletry wsypać do butelki i dopełnić wodą demineralizowaną do objętości 1 litra. 1 mililitr tego koncentratu zawiera :
- 15 mg azotu azotanowego
- 20 mg wapnia w czystym składniku
Przy sporządzaniu pożywki dozujemy tego koncentratu 8,5 ml do wcześniej przygotowanego jednego litra roztworu Magicznej Siły wzbogaconej w magnez sporządzonego z koncentratu A. . Tak przygotowana pożywka zawiera w 1 litrze następujące ilości składników :

- azot 104 mg z koncentratu A i 127 mg z koncentratu B. Razem 231 mg
- fosfor 45 mg z koncentratu A
- potas 344 mg z koncentratu A
- wapń 170 mg z koncentratu B
- magnez 48 mg z koncentratu A



WYJASNIENIE
Dwa oddzielne koncentraty sporządzamy dlatego, że nie można mieszać stężonych roztworów soli wapnia z fosforanem potasu zawartym w Magicznej Sile, ponieważ grozi to wytrąceniem fosforanu wapnia i blokadą fosforu.


A poniżej zapotrzebowanie wybranych warzyw na składniki pokarmowe.

Pomidor


41-2.gif


Bakłażan


1-4.jpg


Papryka

180-240* N, 60-80 P, 200- 400 K, 50-70 Mg, 60-100 S, 3-5 Fe, 0,7- 2 Mn, 0,2-0,3 Zn,
0,5-0,7 B, 0,05-0,07 Cu, 0,05 Mo. Odpowiednie pH to 5,5-6, przy EC=1,7-2 mS cm-1.

*ilości składników w mg/l

Ogórek w fazie produkcji rozsady
N-NH4 — 5 *, N-NO3 — 180, P — 50, K — 190, Ca — 170, Mg — 40, poziom mikroelementów powinien być standardowy.


* składniki pożywki w mg/l
Ostatnio zmieniany: 14 Lip 2017 22:05 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Uprawa roślin w podłożach inertnych 04 Maj 2017 13:03 #539170

  • agg
  • agg's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 168
  • Otrzymane dziękuję: 89
Czy kiełkujesz na wacikach najpierw nasiona czy od razu jedno nasionko do kubka pomiędzy perlit i tam będzie kiełkowało?
Muszę kupić perlit...
Pozdrawiam. Ania
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Zarta

Uprawa roślin w podłożach inertnych 04 Maj 2017 13:08 #539172

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15358
  • Otrzymane dziękuję: 50633
Kiełkuję na waciku. Muszę mieć pewność, że wkładam nasionko sprawne. Jeśli wsadziłbym wprost, to mógłbym czasami czekać na wzejście jak na boskie zmiłowanie. :)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobej, Horti, Zarta, Agusiak, Szczypiorek

Uprawa roślin w podłożach inertnych 04 Maj 2017 13:46 #539185

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15358
  • Otrzymane dziękuję: 50633
amsiz wrote:
To może być super ciekawy sposób uprawy.

Oj, tak, tak ! Nie ma problemu z ilością nawozu w podłożu, więc odpada zasolenie, zalanie, choroby odglebowe jako, że to podłoże jest chemicznie i biologicznie inertne.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek

Uprawa roślin w podłożach inertnych 04 Maj 2017 13:52 #539189

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20230
  • Otrzymane dziękuję: 64467
pomodoro wrote:
PS.. Trzymajcie za mnie kciuki. Przygotowuję małe stanowisko do uprawy hydroponicznej rozsady pomidora i wykładam parę nasion pomidorków do kiełkowania.

Oczywiście, że będziemy trzymać kciuki, choć akurat w TWOIM przypadku chyba będzie to zbędne :happy:
Czy kubeczki na czas kiełkowania będą zakryte, aby ograniczyć straty wilgoci i zapewnić temperaturę ?

Świetny pomysł, podoba mi się !
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Agusiak

Uprawa roślin w podłożach inertnych 04 Maj 2017 14:02 #539192

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15358
  • Otrzymane dziękuję: 50633
Kiełkowanie jest na waciku. Natomiast po przeniesieniu nasiona do podłoża kubeczki pozostają odkryte. Nie ma potrzeby ich nakrywać. Trzeba tylko zraszać powierzchnię. Nie ma obawy przelania, bo drobiny perlitu są na tyle duże, że nadmiar wody spłynie natychmiast do kuwetki.
Ostatnio zmieniany: 04 Maj 2017 14:03 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Agusiak, Szczypiorek, Pysiu

Uprawa roślin w podłożach inertnych 04 Maj 2017 14:03 #539193

  • Agusiak
  • Agusiak's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2827
  • Otrzymane dziękuję: 5499
Możesz Mieciu wrzucić zdjęcie tego eksperymentu
Pozdrawiam
Aga
Temat został zablokowany.

Uprawa roślin w podłożach inertnych 04 Maj 2017 14:13 #539195

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15358
  • Otrzymane dziękuję: 50633
Będą zdjęcia też. Napisałem wcześniej , że otworzę nowy temat już ze zdjęciami jak tylko liścienie pokażą się w kubeczkach. Będzie to zapewne około 20 maja.

Opis, który wstawiłem jest moim zdaniem na tyle prosty, że każdy kto ma chęć się pobawić, może to zrobić już nawet dziś, a jutro. Kubeczki 100 ml o symbolu MP100 jak w linku, który umieściłem wyżej a kuwetka to pojemnik po lodach. W kubeczkach należy oczywiście wykonać otwory w dnie.
A dla uzupełnienia informacji , wstawiłem do kiełkowania nasiona K-37 ubiegłoroczne.
Ostatnio zmieniany: 04 Maj 2017 14:15 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, lucysia, Agusiak

Uprawa roślin w podłożach inertnych 04 Maj 2017 14:17 #539196

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15358
  • Otrzymane dziękuję: 50633
Kubeczki przeźroczyste, by można było śledzić rozwój korzeni.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Agusiak

Uprawa roślin w podłożach inertnych 04 Maj 2017 14:22 #539197

  • Agusiak
  • Agusiak's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2827
  • Otrzymane dziękuję: 5499
Wiesz gdzieś mi z tyłu głowy lampka się świeci że już gdzieś widziałam taką uprawę, wiem że w telewizji na bank a i czytałam chyba na drugim forum ale tam było o samej uprawie w wodzie bez perlitu. Obie uprawy udawały się z powodzeniem, myślę że i ten eksperyment się powiedzie. Mnie martwi tylko jedna rzecz czy po pewnym czasie nie będzie czuć stęchlizną i czy nie dojdzie do gnicia korzonków. To jedyna rzecz jakiej się obawiam.
Pozdrawiam
Aga
Temat został zablokowany.

Uprawa roślin w podłożach inertnych 04 Maj 2017 14:28 #539201

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15358
  • Otrzymane dziękuję: 50633
Absolutnie- nie. Między ziarnami perlitu jest w cholerę powietrza potrzebnego korzeniom, woda i papu jest wewnątrz ziaren perlitu. Perlit jest sterylny, więc jeśli nie gniją korzenie w ziemi to tym bardziej w perlicie.

Jedynie mogą się czuć zawiedzeni ci, którzy notorycznie zalewali swoje rozsady, bo w tych warunkach nie są w stanie :rotfl1:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Agusiak

Uprawa roślin w podłożach inertnych 04 Maj 2017 14:30 #539202

  • Agusiak
  • Agusiak's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2827
  • Otrzymane dziękuję: 5499
To już mnie pocieszyłeś :flower2: teraz czekam na wątek doświadczalny:)
Pozdrawiam
Aga
Temat został zablokowany.

Uprawa roślin w podłożach inertnych 04 Maj 2017 14:57 #539204

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15358
  • Otrzymane dziękuję: 50633
Ja też jestem podekscytowany, jak to będzie rosnąć. :happy-old:

Sami sobie przygotowujemy podłoże z precyzyjnym składem nawozowym w ciągu kilku minut. Bez mieszania bez cudów i bez żadnego szajsu. Zasolić nie możemy, przelać też nie możemy. Żyć nie umierać. :rotfl1:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Agusiak

Uprawa roślin w podłożach inertnych 04 Maj 2017 15:04 #539206

  • Agusiak
  • Agusiak's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2827
  • Otrzymane dziękuję: 5499
Dokładnie, ja lubię takie eksperymenty gdzie nie trzeba kombinować. W tym roku ja raczej nie będę przeprowadzać tej uprawy bo igły już nie wcisnę na swoją działkę ale za rok z chęcią. Powiedz mi jeszcze jakiej frakcji perlitu użyłeś i czy w ogóle ma znaczenie jego grubość przy tej uprawie?
Pozdrawiam
Aga
Ostatnio zmieniany: 04 Maj 2017 15:05 przez Agusiak.
Temat został zablokowany.

Uprawa roślin w podłożach inertnych 04 Maj 2017 15:09 #539208

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20230
  • Otrzymane dziękuję: 64467
Wiem, że np. storczyki uprawiane są w hydroponice i ludzie sobie chwalą tę metodę.
Mietku, reasumując:
- podłożem jest perlit,
- kubeczki przezroczyste o pojemności 100 ml,
- nasiona kiełkujemy na wacikach
- pozostaje kwestia nawozu i jego roztworu: podałeś skład N, P, K - dla nas wszystkich poproszę o szczegółową recepturę :)

Wracając jeszcze do kwestii rozsad pomidorów w różnych rodzajach podłoży; wczoraj wypłukałam korzenie chorujących sadzonek i umieściłam w nowym podłożu - zobaczymy, jak pomidorki będą się zachowywać. Paweł wspominał, że być może za wyglądem roślin stoi niewłaściwe podlewanie, a niekoniecznie podłoże - z pewnością przyczyn może być więcej, aczkolwiek nie wierzę, aby Joliś podeszła do swoich rozsad lekkomyślnie i np. zalała rozsady .... u mnie z kolei to ewidentna wina "gleby", bo do tej pory rosły w innym podłożu ( nie mam tendencji do przedobrzenia ilości wody ) oraz mojej głupoty - dałam pomidorkom zbyt bogatą ziemię. Podlewam tylko i wyłącznie odstaną wodą z kranu, zważywszy na ilość pokarmu w podłożu.

Pocieszam się, że - jak pisała kiedyś Emalka - sadzonki przejedzą ten nadmiar ( o ile przeżyją ;-) ) i w takim czy innym stanie pójdą do gruntu. A jeśli nie ... cóż, kolejna nauczka za nami.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): otojolka, Miragoral, Agusiak

Uprawa roślin w podłożach inertnych 04 Maj 2017 15:19 #539215

  • Agusiak
  • Agusiak's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2827
  • Otrzymane dziękuję: 5499
Podpowiedzcie czy pokruszone skorupki jajek dane do dołka pod rozsadę mogą dostarczyć potrzebną ilość wapna roślinie? bo wyczytałam gdzieś w internecie że jest taki szamański obyczaj gdzie się właśnie tak robi i niby ma dostarczać wapna roślinie.
Pozdrawiam
Aga
Temat został zablokowany.

Uprawa roślin w podłożach inertnych 04 Maj 2017 15:29 #539220

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20230
  • Otrzymane dziękuję: 64467
Aguś, możesz przekonać się sama, wykonując prosty eksperyment: jedną partię rozsad traktuj regularnie PW, drugiej podsyp skorupki, a trzecią zostaw jako kontrolną; po sezonie zdasz relację :)

Masz jakieś niedobory ?
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Miragoral, Agusiak

Uprawa roślin w podłożach inertnych 04 Maj 2017 15:37 #539221

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15358
  • Otrzymane dziękuję: 50633
Agusiak wrote:
Powiedz mi jeszcze jakiej frakcji perlitu użyłeś i czy w ogóle ma znaczenie jego grubość przy tej uprawie?

Dałem dokładnie taki. U mnie jest po 1.50 zł

egarden24.pl/207-agro-perlit-biovita-1l

Agusiak wrote:
Podpowiedzcie czy pokruszone skorupki jajek dane do dołka pod rozsadę mogą dostarczyć potrzebną ilość wapna roślinie?

Bzdura. Choć skorupki składają się w przeważającej części z węglanu wapnia, to jednak, by roślina pobrała z nich wapń jony tego pierwiastka muszą się znajdować w wodzie zawartej w podłożu. Trzeba jednak wiedzieć, że węglan wapnia ma znikomą rozpuszczalność w wodzie bo tylko 14 mg/l oznacza to, że skorupki mogą dostarczyć jedynie niecałe 6 mg/l wapnia gdy tymczasem zapotrzebowanie jego w podłożu powinno wynosić co najmniej sto razy więcej, bo 500 mg/l w zależności od warunków uprawy.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Terri, Zbyszko46, Miragoral, Agusiak


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.648 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum