TEMAT: Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 22 Sty 2018 12:50 #585071

  • Agusiak
  • Agusiak's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2827
  • Otrzymane dziękuję: 5499
Jeśli chodzi o folię to nic ci nie podpowiem jak byłam dzieckiem to mieliśmy tunel teraz nie mamy :(
Pozdrawiam
Aga
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 22 Sty 2018 16:42 #585111

  • Zielona
  • Zielona's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1089
  • Otrzymane dziękuję: 4950
BettyL wrote:
Widzę, że hodowałaś je w gruncie. Ja będę je mieć w tunelu foliowym - północno-wschodnia Polska, więc pomidory w gruncie rzadko się udają.
Co z tych odmian dobrze czuje się w foliaczku?
Rok 2017 nie był łaskawy (ciągłe deszcze) dla pomidorów, a pomimo to w gruncie pomidory mi się udały (też mieszkam w rejonie północno-wschodnim) i na dodatek w kotlinie gdzie ciągle zbierają się mgły. Gorzej było w foli. :supr:
Wydaje mi się,że nie ma idealnej recepty. Musisz próbować. :garden:
Pozdrawiam Alicja.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): BettyL

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 22 Sty 2018 16:57 #585116

  • bietkae
  • bietkae's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1992
  • Otrzymane dziękuję: 11363
Beatko
1. Orange Strawberry - miałam go w ubiegłym roku w foliaku,
2. Persimon Gold - j.w
3. Zagadka Prirody- będzie w tym roku w foliaku

U mnie pod folią w upały było tak gorąco, że na termometrze brakowało skali i pomidory przeżyły :) ( woj. dolnośląskie 35 km na zachód od Wrocławia ).
Pozdrawiam Ela
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, BettyL

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 22 Sty 2018 19:27 #585160

  • BettyL
  • BettyL's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 191
  • Otrzymane dziękuję: 219
Zielona wrote:
BettyL wrote:
Widzę, że hodowałaś je w gruncie. Ja będę je mieć w tunelu foliowym - północno-wschodnia Polska, więc pomidory w gruncie rzadko się udają.
Co z tych odmian dobrze czuje się w foliaczku?
Rok 2017 nie był łaskawy (ciągłe deszcze) dla pomidorów, a pomimo to w gruncie pomidory mi się udały (też mieszkam w rejonie północno-wschodnim) i na dodatek w kotlinie gdzie ciągle zbierają się mgły. Gorzej było w foli. :supr:
Wydaje mi się,że nie ma idealnej recepty. Musisz próbować. :garden:
Kochana, oczywiście, że będę próbować - ale tylko i wyłącznie w folii. U mnie w gruncie to tylko koktajlowe jakoś przeżywają. :devil1:
To które z tych odmian najlepsze do foliaczka?
Beata
Temat został zablokowany.

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 22 Sty 2018 19:40 #585165

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Agusiak wrote:
Beatko ja z twojej listy miałam Zagadkę Pririody i u mnie zostaje na rok następny jestem oczarowana tym pomidorem.

Potwierdzam, że to świetny pomidor. U mnie też zostaje na przyszły sezon, za smak i wygląd - piękny bicolor, żółty z czerwonymi smugami. Plenność też zadowalająca. Ja w ogóle od ubiegłego sezonu uwielbiam bicolory.
Pozdrawiam
Bea
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): BettyL

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 22 Sty 2018 19:54 #585172

  • Slomek
  • Slomek's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 241
  • Otrzymane dziękuję: 192
Temat może trochę poboczny, ale kiedy najlepszy okres na wysiew pomidorów z przeznaczeniem do folii- uprawa 50/50 (perlit/ ziemia)?
A teraz właśnie to zboczenie od tematu, jak to jest z papryką ? Bo będę wysiewał po raz pierwszy ? Kiedy zacząć ? Ponoć długo kiełkuje ? Najpierw odmiany ostre czy niema to znaczenia ?
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 22 Sty 2018 20:14 #585177

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64586
Michał, papryczki ostre możesz zacząć wysiewać na przełomie stycznia/lutego, a czas kiełkowania zależy m.in. od jakości nasionek i odmiany. Najpierw wysiewasz ostre odmiany.
Pomidorki z przeznaczeniem pod folię - robiąc potem sadzonki zielne - możesz zacząć wysiewać .... już :)

Cytat z wątku perlitowego....

mk1a wrote:
kiedy planujecie wysiew pomidorków w perlicie?
pod osłony


Możesz już nawet teraz. Dzisiaj właśnie opisywałem tutaj co będę robił z siewkami z próbnego wysiewu. Przepikuję i będę je normalnie uprawiał jako rozsadę ogławiając po utworzeniu przez rośliny II węzła. A węzeł, to miejsce ,gdzie od pędu głównego odchodzi liść. W tych miejscach rośliny wypuszczą boczne pędy identycznie jak w czasie uprawy w gruncie. Kiedy te pędy uzyskają odpowiednią wielkość obcinamy i wstawiamy do ukorzenienia albo do wody albo w perlit. I tak oto zleci czas do maja. W maju, te swoje pociechy wysadzisz w tunel.

Tak wyprodukowana rozsada ma bardzo nisko położone I grono. Do tunelu - marzenie
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 22 Sty 2018 20:16 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Slomek

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 22 Sty 2018 20:31 #585184

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Slomek wrote:
Temat może trochę poboczny, ale kiedy najlepszy okres na wysiew pomidorów z przeznaczeniem do folii- uprawa 50/50 (perlit/ ziemia)?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Temperatura w tunelu w nocy jest taka sama lub nawet niższa jak na zewnątrz. Wszystko zależy od tego jaką ochronę możesz zapewnić pomidorom w razie spadku temperatury. Jak masz piecyk do dogrzania tunelu, to możesz i miesiąc (lub więcej) wcześniej siać. Ja większość rozsady pomidorów do tunelu wysiewam w tym samym terminie, co do gruntu, bo sadzę je do tunelu dopiero po zimnych ogrodnikach. Natomiast kilka sztuk wczesnych odmian sieję 2-3 tygodnie wcześniej. Wysadzam do tunelu ok. 1-go maja i w razie przymrozków chronię dodatkową agrowłókniną i wstawiam pod nią zapalone wkłady od zniczy i rozgrzane kamienie.
A teraz właśnie to zboczenie od tematu, jak to jest z papryką ? Bo będę wysiewał po raz pierwszy ? Kiedy zacząć ? Ponoć długo kiełkuje ? Najpierw odmiany ostre czy niema to znaczenia ?

Niektóre super hoty z grupy chinesis wysiewa się nawet w grudniu i na początku uprawia w growboxie. Niektóre wystarczy w styczniu lub lutym. Wszystko zależy od odmiany. Papryki ostre z grupy annum i papryki słodkie wysiewam w lutym, dlatego,że mam chłodno w domu i tyle u mnie rozsada potrzebuje, żeby prawidłowo wyrosnąć. Co do kiełkowania też wszystko zależy od odmiany. Niektóre kiełkują po kilku dniach. A rekordzistka potrzebowała u mnie trzech tygodni.
Pozdrawiam
Bea
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Zbyszko46, Slomek

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 22 Sty 2018 22:15 #585214

  • Slomek
  • Slomek's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 241
  • Otrzymane dziękuję: 192
Betula
Może cały czas nie chciałbym grzać od posadzenia, ale na wypadek spadków temperatur miałbym możliwość dogrzania przez kilka dni za pomocą farelki elektrycznej. Tak myślałem sobie że jak będzie ciepła wiosna to w połowie kwietnia już zacząć sadzić pierwsze pomidory aby mieć przepyszne owoce jak najszybciej.
Czyli za paprykę mogę się powoli brać i zacząć siewy alby chociaż kiełkowanie na wacikach. No dobra powiedźmy że za dwa tygodnie :D
Adasiowa
Czyli za chwilę biorę się za siewy na większą skalę :D
Pomidory będę uprawiał tylko z siewu nie będę się bawił w pozyskiwanie roślin z części zielonych
Dziękuję wam bardzo za odpowiedzi :)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 22 Sty 2018 23:04 #585233

  • tgrzebien
  • tgrzebien's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Tomek
  • Posty: 258
  • Otrzymane dziękuję: 98
Czy odmiany o wczesnym okresie wegetacji i samokończące można by już posiać i rozmnażać tak jak pomodoro pisał, poprzez ułamanie liści właściwych i wsadzenie ich w perlit? Pomidory będą trzymane w gruncie.
Wynik badania gleby z 30.04.2018r. pH: 7,78, N-NO3: 15, N-NH4: <5, P: 30, K: 12, Ca: 1275, Mg: 72, Cl: <10, zasolenie 0,15.
Wykonanie wg zaleceń: 0,4 kg/10 m2 siarczanu potasu + 0,4 kg/10 m2 superfosfatu wzbogaconego + 0,4 kg/10 m2 saletry amonowej + torf kwaśny około 30 l/10 m2.
Po wysadzeniu podlewane nawozem z Biedry do pelargonii 3ml/l kranówki.
Temat został zablokowany.

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 23 Sty 2018 14:26 #585327

  • otojolka
  • otojolka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2649
  • Otrzymane dziękuję: 3765
Sadzimy nie liście właściwe, tylko boczne pędy, które roślina wypuści u nasady tych liści (szczepki). Tylko najpierw trzeba pomidorowi uciąć stożek wzrostu (czubek), by chciał szybko te boczne pędy wypuścić. Czubek też sadzimy. I mamy trzy z jednego.
Pozdrawiam. Jolka.
Temat został zablokowany.

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 23 Sty 2018 14:53 #585331

  • lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Wiedżma Zielarka to ja :)
  • Posty: 5028
  • Otrzymane dziękuję: 13134
A roślinna mateczna?Zostawić czy kosz?
docs.google.com/presentation/d/1WWF42aQM...bkM/edit?usp=sharing
………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
…………………………………………………………………………………………
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
…………………………………………………………………………………………
Temat został zablokowany.

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 23 Sty 2018 15:55 #585353

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50964
Kosz. Roślina wypuści i dalsze pędy, ale liche.
Temat został zablokowany.

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 23 Sty 2018 16:17 #585354

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6902
  • Otrzymane dziękuję: 41861
Ja również jako polskie odmiany traktuję wszystkie pomidorki Kozuli.Przecież one powstały właśnie w RP.W tym sezonie te odmiany królują u mnie.Z obcych będzie tylko 4 pomidorki Bawaria,Żubr,Tomek i Arbuzek.Kozulowe będą w namiocie foliowym,a pozostałe odmiany w gruncie. :rotfl1: :rotfl1: :drink1: :drink1:
Pozdrawiam Józek!!
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): mirek28, Jagoda254, leszek0921, jurek49, Agusiak, Zielona

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 23 Sty 2018 17:54 #585382

  • babcia 102
  • babcia 102's Avatar
O pomidorze Tomek jeszcze nie słyszałam.
Temat został zablokowany.

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 23 Sty 2018 18:29 #585395

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6902
  • Otrzymane dziękuję: 41861
babcia 102 odpowiedzi udzieliłem na PW. :rotfl1: :bravo:
Pozdrawiam Józek!!
Temat został zablokowany.

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 23 Sty 2018 19:22 #585411

  • Agusiak
  • Agusiak's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2827
  • Otrzymane dziękuję: 5499
W sumie nie wiem gdzie napisać to napiszę tu : czy pomidory można sadzić obok bakłażana? bo jednak kupiłam nasiona i teraz nie wiem gdzie mogłabym tą roślinę usadowić
Pozdrawiam
Aga
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 23 Sty 2018 19:37 #585414

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6902
  • Otrzymane dziękuję: 41861
Aga u mnie rosły dwa bakłażany w pomidorach.Żadnej roślinie nic się nie działo i trochę mniej mszyc było na bakłażanie. :rotfl1: :rotfl1: :drink1: :drink1:
Pozdrawiam Józek!!
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, Agusiak


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.627 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum