TEMAT: Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 12 Lis 2017 20:43 #574438

  • Zielona
  • Zielona's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1089
  • Otrzymane dziękuję: 4950
Widzisz Badziu, pewnie tak. Kwiatu na tym pomidorku było mnóstwo, ale ja nie umiałam się nim zająć. W następnym sezonie zamierzam posadzić obok dwarfów, spróbuję w donicy na tarasie. Jeśli uprawa się uda, to pozyskam nasiona. Będzie w sam raz na straganik dla osób nie mających kawałka ziemi. Czyli taka mała namiastka ogrodu. Tylko czy się uda? :think:
Zawsze muszę coś sknocić :oops:
Pozdrawiam Alicja.
Ostatnio zmieniany: 12 Lis 2017 20:47 przez Zielona.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 12 Lis 2017 21:02 #574441

  • Marysia80
  • Marysia80's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 719
  • Otrzymane dziękuję: 1566
Alu, Gulliver jest niskim pomidorem, ale jak to samokończący tworzy w krótkim czasie dużo masy liściowej oraz owoców (i to całkiem sporych), więc potrzebuje solidnego nawożenia. Jak będziesz mu odpowienio dogadzać to z pewnością się uda :bye:
Pozdrawiam, Ania.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kajtkowa

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 12 Lis 2017 21:17 #574443

  • Zielona
  • Zielona's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1089
  • Otrzymane dziękuję: 4950
Widzisz Aniu (Marysiu), korzystam z forum, doradztwo mam z pierwszej linii, nasiona. Chcę się jakoś odwdzięczyć hodując odmiany "dla zapracowanych" mających nie wiele miejsca. Czy mi się uda? Nie wiem, wiem tylko, że będę próbować, nie poddam się. :)
Pozdrawiam Alicja.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marysia80, Kajtkowa

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 12 Lis 2017 21:24 #574446

  • Kajtkowa
  • Kajtkowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 708
  • Otrzymane dziękuję: 2911
Miałam w tym roku samokończący Sheyenne w 15 l donicach pod daszkiem nawożone wg przepisu Miecia-Pomodoro.Pierwszy w pełni dojrzały owoc został zjedzony 17 lipca a ostatni (zerwany zielony) wczoraj :placze: Na każdym krzaczku było pewnie z 5 kg dużych, wyrównanych owoców.Smakował mi nawet lepiej niż rosnący w gruncie Aussie.
Zatem Alu jeśli mnie, naprawdę "zielonej", udało się to o czym Ty mówisz ?
Ela
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Marysia80, Miragoral

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 19 Lis 2017 18:08 #575376

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Jako ciekawostkę chciałabym przedstawić kolejnego pomidorka z Dwarf Project Tomato, o wdzięcznej nazwie Tasmanian Chocolate - odmiana ciut wyższa od wcześniej omawianych, bo dochodząca do 1 m wysokości, o dużych, spłaszczonych owocach ( 250-300g ) i pięknym, jak dla mnie, przydymionym, miedzianym kolorze.
Szczerze mówiąc, jestem ciekawa, czy wzbudzi i Wasze zainteresowanie :)?
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Miragoral

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 20 Lis 2017 08:58 #575454

  • Danuta
  • Danuta's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 292
  • Otrzymane dziękuję: 995
Witam na forum w dziale pomidorowym.
Chciałam podziękować tu za nasiona pomidorów dzięki którym sezon 2017 był bardzo udany. Pomidory uprawiam od 3 lat i ciągle sie uczę podczytując pomidowowe tematy na forum.
Podsumowując ostatni sezon:
W folii 6 x 4 mialam 48 szt pomidorów w najprzeróżniejszych 16 odmianach.
najwcześniejsze były u mnie - Anna Rusian i Rudy
Najplenniejsze- Cornabell. Ruskij Razmier. Red Pear. Cosmonaut Vołkov
Największe owoce- Gigant Nowikowa, Ruskij Razmier. Aussie (zawiązał tylko 1 grono)
Najzdrowsze- Red Pear. Jr. 35. Cornabell- nie załapały brunatnej plamistości, bo ta choroba wkradła się mi pod folie
Za całokształt, czyli te typuję na przyszły sezon: Ruskij Razmier, Cornabell, Red Pear. Jr.35, Anna Rusian

Pozdrawiam serdecznie :)
Temat został zablokowany.

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 23 Lis 2017 11:50 #575949

  • BettyL
  • BettyL's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 191
  • Otrzymane dziękuję: 219
Witajcie pomidoromaniacy!
W tym roku po raz pierwszy zamontowałam u siebie tunel foliowy i uprawiałam w nim pomidory i trochę papryki.
W tunelu o wymiarach 3 x 4,5 m było posadzonych łącznie 36 krzaczków pomidorów: malinowy ożarowski, remiz i pedro.
Tak mi się spodobała uprawa pomidorów (czytaj: pomidoroza mnie dopadła) :ouch: , że postanowiłam sprzedać ten tunel i na nowy sezon kupić drugi, nowy o większych wymiarach. Tym razem 5 x 7,5 m.
I mam takie pytanie: czy uprawa pomidorów w większym tunelu czymś się różni (oczywiście poza większą ilością pracy, której się nie boję)?
Chodzi mi o to, czy w większym tunelu:
- szybciej czy wolniej nagrzewa się ziemia wiosną,
- łatwiej czy gorzej ogrzać tunel podczas wiosennych przymrozków,
- łatwiej czy gorzej wietrzyć taki tunel (w obu przypadkach są drzwi z obu stron)?
Wiem, że pytania może są banalne, ale ja dopiero się uczę i bardzo proszę o podpowiedź, czy warto inwestować w większy tunel.
Beata
Temat został zablokowany.

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 23 Lis 2017 12:30 #575953

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Ja mam duży tunel 15x 6. nie ogrzewam go wcale, Jedynie jak są przymrozki przykrywam paroma warstwami otuliny rośliny. Od połowy czerwca ściągam jedna ścianę tylnią i zakładam ja dopiero we wrześniu. Na całości kładę agrowłoknine czarna. zdecydowanie zmniejsza to parowanie, ale tez mocniej podłoże się nagrzewa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Miragoral

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 23 Lis 2017 13:30 #575958

  • BettyL
  • BettyL's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 191
  • Otrzymane dziękuję: 219
Ja też miałam czarną agrotkaninę w folii i jestem z niej zadowolona, przede wszystkim dlatego, że nie rosły chwasty.
A teraz się zastanawiałam, czy nie zastosować białej agrotkaniny, żeby tak się nie nagrzewało podłoże. Co wy na to?
Beata
Temat został zablokowany.

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 23 Lis 2017 13:58 #575962

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Mieliśmy i biała agrowłókninę i tak, czarna włóknina na wiosnę szybciej się nagrzewa, bardzo to roślinom odpowiada, potem jak pomidory sa duze i zacieniają to nie ma znaczenia jakiego koloru jest podłoże. Biała folia nieprzezroczysta nie przepuszcza światła i powietrza to ( miałam ja na truskawkach) zle wpływała na korzenie, agrowłóknina biala mimo wszystko przepuszcza światło i niektóre silne chwasty rosły wybrzuszały matę, a nie było dojścia by je usunąć, Zostaliśmy jednak przy czarnej.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marysia80, Miragoral, BettyL

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 24 Lis 2017 09:01 #576049

  • Danuta
  • Danuta's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 292
  • Otrzymane dziękuję: 995
Chcę pokazać pomidorka, którego miałam w folii "Szekherezada" / nie wiem czy tak się pisze? /, nazywany pomidorem futerkowym. Rzeczywiście już od początku wegetacji jest omszony a owoce pokryte "futerkiem ". Krzak rósł bardzo wysoko, grona z 3-4 średniej wielkości owocami,smacznymi, intensywnie czerwonymi. Trzeba było ciągle nad nim mieć nadzór, bo szybko wypuszczał boczne pędy i wilki.
Możliwe, że lepszym miejscem dla niego byłby grunt poza folią, ze względu na duże rozmiary i słabszą plenność w porównaniu do innych odmian.





Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Emalia112, rozalia, Marysia80, CHI, patrycja, Miragoral, Lucas, Zielona

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 24 Lis 2017 10:47 #576055

  • Lucas
  • Lucas's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 164
  • Otrzymane dziękuję: 171
Zabawnie wygląda na początku, jak brzoskwinka :D
Temat został zablokowany.

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 24 Lis 2017 16:10 #576079

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Danusiu, zgadza się - Szeherezada zaliczana jest do tzw. Wooly Tomatoes, które możemy zobaczyć np. tutaj
Bardzo dziękuję za opis takiej odmiany.

croatianseeds-store.com/index.php/online...atoes/wooly-tomatoes
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 04 Gru 2017 19:05 #577528

  • Armasza
  • Armasza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1648
  • Otrzymane dziękuję: 3552
Dziś nasiekałam ostatnią wielką michę sałatki pomidorowej. Zostało jeszcze dosłownie kilka pomidorków. Do tej pory w niezbyt sprzyjających warunkach (ciepła piwnica) doczekały u mnie: Bawaria, Aurija, Czuchłoma, jakieś okrągłe nieduże- chyba Nepal i Sława Nadrenii, Opałka i, co mnie zaskoczyło, Purple Russian. W jednym owocu Bawarii zaczęły kiełkować nasionka. Opałka była najbardziej "odwodniona".
Nie przypuszczałam, że w grudniu można jeść swoje owoce. Niestety trochę owoców w "przechowalni" mi się zepsuło. W przyszłym roku muszę się bardziej podszkolić i przygotować.
Pozdrawiam cieplutko
Hanka
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Zbyszko46, Marysia80, Miragoral

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 04 Gru 2017 19:31 #577532

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Ha ha, Armaszko, Bawaria zaczęła kiełkować Ci w pomidorku ? Ale to niespodzianka .... pamiętam, ile się wyczekałam i naklęłam ( tak tak ), zanim doczekałam się skiełkowanego nasionka w marcu ... to była najdłużej kiełkująca odmiana, a i najdłużej czekałam potem na liścienie i wzrost siewki.....
Ale później przerosła wszystkie uprawiane w tym roku krzaczki i została ogłowiona na wysokości 180 cm.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, Zbyszko46, Marysia80, Miragoral

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 08 Gru 2017 21:58 #578066

  • Przylepa
  • Przylepa's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 288
  • Otrzymane dziękuję: 1098
Witam wszystkich :bye:
To był mój drugi sezon z pomidorami w gruncie. Pierwszy zakończył się katastrofą. Chciałam bardzo ekologicznie i wszystkie pomidory pochłonęła Zz. Totalie się załamałam jak je zobaczyłam, wszystkie pomidory zainfekowane. Nic nie dało się uratować,odechciało mi się wszystkiego, pomidorów, warzyw i ogólnie działki.Ale jak wiecie, pomidory potrafią uzależnić :tongue2: i w tym sezonie uprawiałam z niewielką ochroną chemiczną, takie odmiany: Aurija, New Yorker, Silvery fire tree, Legend,Anna rusian, Moscovich i kilka koktajlowych.
Na kolejny sezon zostaną Aurija, Silvery i New Yorker, no może dam jeszcze szansę Annie rusian.
Z nowych odmian planuję wysiać Aussie, Black Krim, De baro red i może cos jeszcze :dance:
Pozdrawiam Ewa
"Chcesz być szczęśliwym - załóż sobie ogród"
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, Marysia80

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 08 Gru 2017 22:04 #578068

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Ewuniu, witam :) To co Ty tu jeszcze robisz ? Tylko lojalnie uprzedzam - wizyta w Formularzu może zakończyć się bezsenną nocką :devil1:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 08 Gru 2017 22:11 #578072

  • Przylepa
  • Przylepa's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 288
  • Otrzymane dziękuję: 1098
Bezsenne noce przy wyborze pomidorów to nie przelewki :happy3: , zwłaszcz, że dodatkowo, sen z powiek spędza mi mnogość szklarni i nie mogę się zdecydować, którą wybrać, folia czy poliwenglan, taki cz siaki rozmiar :think: a miejsca niewiele.Ale czego się nie robi dla tych krzaczków :hearts:
Pozdrawiam Ewa
"Chcesz być szczęśliwym - załóż sobie ogród"
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.572 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum