TEMAT: Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 29 Paź 2017 23:10 #572099

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Betalux w smaku taki sobie moze i wczesny,ale miałam inne które były i wczesne i smaczne.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 29 Paź 2017 23:41 #572111

  • otojolka
  • otojolka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2649
  • Otrzymane dziękuję: 3765
Bohun u mnie był równo z Betaluxem. Ok 10 lipca. Słodszy, większy. Lubię go.
I najwcześniejszy jaki miałam Elegantnyj, nieco mączysty.
Pozdrawiam. Jolka.
Ostatnio zmieniany: 29 Paź 2017 23:42 przez otojolka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula, Renia03

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 29 Paź 2017 23:57 #572112

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3640
  • Otrzymane dziękuję: 16687
W tym roku, chyba z powodu zimnych nocy, pomidory zaczęły dojrzewać trochę później. Malachitowa szkatułka była najwcześniejsze i smaczna za nią dojrzał Stupice, wysiałam go ponownie, bo w zeszłym roku był pierwszy.
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”
Temat został zablokowany.

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 30 Paź 2017 08:04 #572141

  • Agusiak
  • Agusiak's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2827
  • Otrzymane dziękuję: 5499
Betalux miałam w tym sezonie i więcej go nie posieję, wkurzający pomidor najgorszy smakowo i najwięcej trzeba było się z nim cackać.
Dziękuję wszystkim za podpowiedzi. Już mam listę 21 odmian pomidorów które zagoszczą w moim warzywniku. Papryki też już wybrałam i dynie ;) Z zamówieniem chyba poczekam do końca listopada bo może jeszcze coś zmodyfikuję ;)
Pozdrawiam
Aga
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 30 Paź 2017 08:58 #572151

  • babcia 102
  • babcia 102's Avatar
U mnie najwcześniejszy był Koperkowy (balkon) ,w ubiegłym roku -30 czerwiec a w tym 2 lipiec i smaczny.
Temat został zablokowany.

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 30 Paź 2017 09:12 #572154

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Tez słyszalam ze koperkowy jest smaczny i ładny.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Agusiak

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 30 Paź 2017 09:47 #572156

  • Anielka
  • Anielka's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 90
  • Otrzymane dziękuję: 446
U mnie w tym roku najwcześniej był; Perła Małopolski razem z Koperkowym i Kibicem
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Adasiowa, Marysia80, Betula, Agusiak

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 30 Paź 2017 17:13 #572229

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6899
  • Otrzymane dziękuję: 41811
Kilka słów o pomidorze koperkowym.W 2015r.uprawiałem go pod folią.Nasionka miałem oryginalne rosyjskie kupowane na Ukrainie.Otóż ów pomidor występował pod nazwą jako marchewkowy.Pomidor wczesny samokończący wysokości do 1 m.Owoce czerwone równo wybarwione,średniej wielkości smaczne lekko kwaskowe.Prowadziłem go na 5 pędów i każdy musiał być podwiązany. :drink1: :drink1:
Pozdrawiam Józek!!
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Horti, rozalia, Betula, Agusiak

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 30 Paź 2017 19:20 #572256

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Koperkowy vel marchewkowy dlatego, ponieważ jego liście są tak delikatne ? O to chodzi?
Mamy tę odmianę na Pomidorowym Targu;
Anielko, dziękuję za przywołanie tego pomidorka, a Józiowi za opis - myślę sobie, że może warto byłoby go rozpowszechnić ... Może ktoś jeszcze mógłby opisać swoje wrażenia z uprawy Koperkowego ?
Nazwa jest bardzo sympatyczna :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Agusiak

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 30 Paź 2017 19:58 #572279

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6899
  • Otrzymane dziękuję: 41811
Aniu koperkowy,marchewkowy te nazwy wzięły się tylko i wyłącznie od kształtu liści.Nie mają nic wspólnego z koperkiem czy marchewką,po za kształtem liści.Osobiście optuję za marchewkowym,gdyż liście są bardziej podobne właśnie do naci tego warzywka. :rotfl1: :coffe: :drink1:
Pozdrawiam Józek!!
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Horti, Agusiak

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 30 Paź 2017 20:03 #572282

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Józiu, pod taką nazwą ( Koperkowy ) dostałam nasionka od darczyńcy w ubiegłym roku i tak już zostało ... Szkoda, że nie mamy zdjęcia tego pomidorka, bo naprawdę jestem ciekawa jego wyglądu.
Poleciłbyś go do uprawy początkującym ?
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 30 Paź 2017 21:08 #572307

  • babcia 102
  • babcia 102's Avatar
Koperkowy miałam w donicy na balkonie.Nie sprawia żadnych kłopotów,w gruncie u znajomej był troszkę większy i miał więcej owoców.
Temat został zablokowany.

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 30 Paź 2017 21:18 #572309

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Fredziu, bardzo dziękuję :) Gdybyś jakimś cudem miała zdjęcie tego pomidorka, albo choćby link ilustrujący, to byłabym wdzięczna.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Agusiak

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 30 Paź 2017 22:44 #572325

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6899
  • Otrzymane dziękuję: 41811
Pomidorek nie sprawia żadnych problemów.Polecam początkującym.Być może zdjęcie jego jest na forum,ale dziś już nie mam czasu szukać.
mojepomidory.pl/?122,koperkowy
Pozdrawiam Józek!!
Ostatnio zmieniany: 30 Paź 2017 22:48 przez Krecik stary.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Horti, rozalia, Agusiak

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 30 Paź 2017 23:11 #572330

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Na stronach rosyjskich znalazłam taki pomidor z lisciem marchewkowym nazywa się TI-Mor. producent deklaruje ze jest wczesny 90 dni.
Tak wyglada w młodości ( zdjęcie z rosyjskiego forum
Ti-mor2.jpg


a tak jako starszyzna

tai1.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Horti, rozalia

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 31 Paź 2017 07:26 #572337

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Dobrze komponuje się z rosnącym obok koperkiem, ale faktycznie, liście tego pomidorka bardziej przypominają marchewkowe, a owoce zaliczyłabym raczej do dużych niż średnich. Tak czy inaczej mamy przynajmniej jakiś obraz - Emalko, dziękuję za poświęcony czas i zdjęcie :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Agusiak

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 01 Lis 2017 19:10 #572636

  • Azbi
  • Azbi's Avatar
  • Online
  • Expert Boarder
  • Posty: 123
  • Otrzymane dziękuję: 480
Witajcie :) Próbuję uprawiać pomidory 4 rok, w pierwszych dwóch latach kupowałam sadzonki na targu, sadzonki były dorodne, po włożeniu do ziemi rosły pięknie, ale z owocami było krucho, nie dość ze bardzo późno zawiązywały się owoce, to smak okropnie kwaśny, skórka twarda, a owoce ogólnie malutkie jak koktajlówki. W czasie zimy podczytywałam wasze forum, bo szukałam informacji co robię źle, że moje pomidory w zasadzie nadają się tylko na przetwory, bo do bezpośrednie konsumpcji już nie bardzo. Znalazłam tu dużo informacji, które mi podpowiedziały przyczynę uprawiania przez mnie słabo zjadliwych pomidorów, pierwsza to od kupowania na targu tzw. kota w worku, druga po odpowiednie nawożenie, tu jeszcze mam spore braki, ale pilnie uczę się od tutejszych znawców tematu, za co wielkie :thanks: :kiss3:.

W tamtym roku zakupiłam w sklepie wysyłkowym nasionka, sama wyhodowałam sobie sadzonki -rumby ożarowskiej, malinowego ożarowskiego, betaluxa, olbrzyma ożarowskiego, złotego ożarowskiego i krakusa. Nasionka wysiewałam do podłoża przygotowanego do wysiewu i pikowania. Nie miałam najmniejszych zastrzeżeń. Miałam nareszcie zjadliwe pomidory, cała rodzina była zadowolona, dostałam piękne :bravo:.
W tym roku mąż zbudował mi foliak 3 na 6 m, a ja wiedziona chciejstwem, które mnie dopadło pod wpływem czytania Oazy, dokupiłam jeszcze inne nasiona: annę russian, sibiriaka, malachitowa szkatułkę, red pear, golden medal, pink 1955, ponadto na przetwory kmicica, aurię, san marzano 2, a to wszystko dopięłam ktjlówkami jeszcze cytrynkiem, koralikiem i pokusą, no i jeszcze jeszcze zapomniałam o otrzymanym gratisie omars lebanese.

Kłopoty zaczęły się u mnie już od wysiania w podłoże, wschody były marne, poskręcane, osłonki z nasionek nie chciały odpaść, wymieniłam gotowe podłoże do wysiewu na torf wysoki odkwaszony :thanks: i nasiona wykiełkowały, później po przesadzeniu do podłoża gotowego, tej samej firmy co rok wcześniej, pomidory zaczęły się tak jak by palić od środka, w połowie liścia wychodziły y białe plam i wypadały dziury, później cały liść usychał, a plamy przenosiły się na następne piętro liści, tak że zamiast pięknej zielonej czuprynki, moje sadzonki miały po trzy góra cztery marne listeczki. Z bieda doczekałam się ocieplenia na tyle, że wyniosłam je po 25 maja do foliaka i włożyłam do ziemi, trochę stały w miejscu, ale po woli zaczęły ruszać ze wzrostem. Napracowałam się solidnie przy nich, aby ta upchaną ilość ( po nad 80 szt) wyżywić, wprawdzie wcześniej zastosowałam im nawożenie rzędowe obornikiem granulowanym, co jednak z duża ilością pożeraczy było im stanowczo za mało. Stosowałam w ochronie zaproponowane przez pana Pomodoro ekologiczne środki ochrony, za co wielkie :thanks: dla pana Pomodoro. Dzięki temu zaraza wlazła mi do tunelu dopiero po 25 września i to tak minimalne dała znać o sobie, że wielkich strat nie było.

Czytam wątki sianiu w podłożu perlitowym, może odważę się i spróbuję, gdyby mi się udało to ominęłabym kłopoty z gotowymi przenawożonymi podłożami, ale tu muszę dokładnie przestudiować, w każdym bądź razie również dla pani ani i pana Mietka :thanks: za zdjęcia i opisy prowadzonych doświadczeń, patrząc na nie wydaje się to takie proste :).
Wiem już że na drugi rok zrezygnuje z tych ożarowskich, zostawię tylko złotego ożarowskiego, bo ten smak mi bardzo odpowiada i rumbę za jej wcześniejsze dojrzewanie (u mnie była pierwszym dojrzałym pomidorem, zaraz na początku lipca), zamiast betaluxa będzie sibiriak, dojrzewają równocześnie, w smaku nie różnią się za bardzo, nawet jak dla mnie to sybiriak lepszy smakowo, a wymagania ma dużo mniejsze.
Nie będzie również na drugi rok u mnie goldena medal, pink 1955 a już na pewno omars lebanese, smak żadnego z nich mi nie podszedł.

Będzie u mnie na 100% red pear, bo bardzo dobry w smaku, anna russian, bo smak ok i w dodatku najbardziej był u mnie w tym roku plenny tak jak i malachitowa szkatułka. Obydwa zawiązywały owoce na każdym gronie i wszystkie po kolei grona dojrzewały w przeciwieństwie do innych które miały masę pomidorków siedzących. Z koktajlowych zostawię tylko cytrynka jeden krzaczek, tak dla zagryzienia zamiast cukierka podczas pracy w foliaku.

Zostawię jeszcze po kilka krzaczków tych przemysłowych, kmicica na konserwowanie w occie i do suszenia podłuzne, ale to się jeszcze okaże, bo jak uda mi się załapać na proponowany przez panią Anię Oazowy Pakiecik Pomidorowy :flower2: z matą hari na czele kto kto wie, co ja tam w tym tunelu na drugi rok będę sadzić? :rotfl1:

Przepraszam za taki długi wpis, ale poniosło mnie znowu
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marysia80, CHI, Miragoral, Betula, Agusiak, UllaM

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 01 Lis 2017 19:33 #572642

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Oj Wiesiu, Wiesiu .....Witaj :)

1. Piękny, wyczerpujący opis tegorocznej uprawy i walki z przeciwnościami natury.
2. Między wierszami widać efekty lektury Forum, choć nie wszystkie szczegółowo ( który preparat ekologiczny do ochrony poleciłabyś i dlaczego ?)
3. Kiedy zerwałaś pierwszą Malachitową ?
4. Hmmm, na Oazie nikt chyba nie uprawiał Pink 1955, więc chyba nie zaczęłąś go uprawiać pod wpływem lektury Oazy ;)

5. Dlaczego akurat Mata Hari przyciągnęła Twoją uwagę ? I która jej wersja ?

6. Jaka jest różnica pomiędzy SZW a szarą pleśnią ?

No dobrze, wszystko byłoby w porządku, gdyby nie jedna, malutka kwestia .... jesteś tutaj, wśród nas niemal rok, a masz 2 ( słownie: dwa ) posty.

Masz pięć minut na odpowiedzi :happy:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): CHI, Agusiak


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.771 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum