TEMAT: Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 05 Lis 2017 21:25 #573402

  • Zielona
  • Zielona's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1089
  • Otrzymane dziękuję: 4950
Wiecie, zadałam to pytanie krecikowi, bo naczytałam się na temat odmian niskich typu dwarf np dwarf arctic rose lub dwarf wild fred. Chociaż ten ostatni jest typ ciemny a pierwszy różowy. Wiąże się z różnym zapotrzebowaniem na nawozy. I tu planowałam różowy posadzić z np russkaya dushą a ten drugi z black prince. Wiem, ze odległość musiała być odpowiednio większa. No i mam dylemat. Pewnie można tak sadzić w gruncie, bo folia musi mieć odpowiednie wietrzenie. Szara pleśń szybko by poraziła.
Ja tylko głośno myślę. Nie wiem. :(
Pozdrawiam Alicja.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 05 Lis 2017 21:33 #573403

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64586
Aluś, "karły" można sadzić razem, ale musimy wziąć pod uwagę ich obfite ulistnienie i "przysadzistość" - to może stwarzać problemy z prawidłową wentylacją krzewów, chyba, że zapanujesz nad selekcją liści. Polecam uprawę tych odmian w donicach.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Lucas, Zielona

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 09 Lis 2017 19:54 #574014

  • Agusiak
  • Agusiak's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2827
  • Otrzymane dziękuję: 5499
Chyba muszę pogrupować jakoś te swoje chciejstwa :jeez: doradźcie który z tych na przerób i do pochrupania:
1. Aurija
2. Opałka
3. Cornabel
Pozdrawiam
Aga
Temat został zablokowany.

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 09 Lis 2017 20:04 #574015

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64586
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Agusiak

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 09 Lis 2017 20:28 #574022

  • Zbyszko46
  • Zbyszko46's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 290
  • Otrzymane dziękuję: 485
Agusiak Aga ja osobiście polecam Ci pomidorek K/178.
Pozdrawiam,Zbyszek
Życie jest naprawdę proste, lecz upieramy się by je komplikować” Konfucjusz
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Agusiak

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 09 Lis 2017 20:30 #574023

  • Agusiak
  • Agusiak's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2827
  • Otrzymane dziękuję: 5499
Masz może jego fotkę ?
Pozdrawiam
Aga
Temat został zablokowany.

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 09 Lis 2017 20:36 #574024

  • Zbyszko46
  • Zbyszko46's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 290
  • Otrzymane dziękuję: 485
Fotki nie mam, pomidorek jest samokąńczący nie wysoki, ale niesamowicie plenny i nie najgorszy w smaku,spróbuj.
Pozdrawiam,Zbyszek
Życie jest naprawdę proste, lecz upieramy się by je komplikować” Konfucjusz
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Agusiak

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 09 Lis 2017 21:15 #574040

  • Horti
  • Horti's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1276
  • Otrzymane dziękuję: 3726
Zielona wrote:
Wiecie, zadałam to pytanie krecikowi, bo naczytałam się na temat odmian niskich typu dwarf np dwarf arctic rose lub dwarf wild fred. Chociaż ten ostatni jest typ ciemny a pierwszy różowy. Wiąże się z różnym zapotrzebowaniem na nawozy. I tu planowałam różowy posadzić z np russkaya dushą a ten drugi z black prince. Wiem, ze odległość musiała być odpowiednio większa. No i mam dylemat. Pewnie można tak sadzić w gruncie, bo folia musi mieć odpowiednie wietrzenie. Szara pleśń szybko by poraziła.
Ja tylko głośno myślę. Nie wiem. :(

Alu, trochę eksperymentowałam z dwarfami w minionym sezonie. Były w donicach i w deszczowe zimne lato stanęły z kwitnięciem i wiązaniem owoców. Zdecydowanie lepiej było im w zacisznym, nagrzanym miejscu.

Opisy wymieszały mi się skutecznie, więc był też pełny eksperyment nawozowy.U Tatiany możesz sprawdzić rodziców, sporo tych odmian ma wśród odmian wyjściowych ciemne pomidory o mniejszych potrzebach nawozowych - azot. One u mnie były dość wraźliwe na nadmiar azotu i mocno to pokazywały. Mają też niektóre odmiany pomarszczone liście (tzw. rugosa), to nie błędy uprawowe, tylko specyfika odmiany.
Co ważne, one mimo niskiego wzrostu nie należą do odmian wczesnych, mały krzaczek musi wykarmić duże owoce. Ale gdy dojrzały smakowały nam bardzo. :) Nie wiem jak owocują w sprzyjających warunkach, u mnie miały po kilka owoców.
Pozdrawiam,
Dorota
Ostatnio zmieniany: 09 Lis 2017 21:28 przez Horti.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Zielona

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 09 Lis 2017 21:47 #574053

  • Zielona
  • Zielona's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1089
  • Otrzymane dziękuję: 4950
Dorotko, ja osobiście nigdy nie sadziłam dwóch obok siebie. Miałam w tym roku trochę pomieszać, ale widzę, ze macie więcej doświadczenia niż ja. Miałam dwie odmiany typu dwarf, ale posadziłam ich mocno zagęszczone (grunt) i w gąszczu znikły. Nawet nie bardzo wiem jak smakowały. Znikły w garze razem ze wszystkimi. Wiem tylko na pewno, ze odmiany syberyjskie gruntowe dobrze jest sadzić w gruncie w odpowiedniej odległości, wtedy czują się najlepiej.
Tylko człowiek jest ułomny i chce żeby wszystkie się udały, sadzi o wiele za dużo, a potem nie daje rady ogarnąć. :crazy:
Wiem coś o tym, w tym sezonie zgubiła mnie chciwość. Przyznaję się bez bicia. :club2:
Ale jak widzę Ani wykaz dostaje małpiego rozumu. :supr3:
Tu nawet psychiatra nie pomoże. :happy3:

Aga miałam Auriję i w następnym sezonie muszę posadzić więcej.(miałam tylko 1 krzak) Dla mnie jest bardzo dobra, nie ma dużo wody. Można ją zjeść i też złożyć. Mąż czesto brał ją w podróż. nie kapie po brodzie :rotfl1:
Pozdrawiam Alicja.
Ostatnio zmieniany: 09 Lis 2017 21:51 przez Zielona.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Horti, Marysia80, Miragoral, Pestka, Agusiak

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 09 Lis 2017 23:17 #574067

  • Horti
  • Horti's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1276
  • Otrzymane dziękuję: 3726
Alu metoda 2/1, czy o niej myślisz?, to sprób hodowli pomidorów, o którym pisał bardzo dużo Pomodoro. Pomidorów nie sadzimy do jednego dołka (choć ponoć niektórzy tak robią), ale obok siebie (20-30 cm) i przy jedym kiju prowadzimy każdy z nich na jeden pęd (wprawni, czasami na 2). Nie wszystkie pomidory nadaja się do takiej uprawy, krzak musi byc o zrównoważonej budowie, niektóre o bardzo dużych liściach, mocno się rozrastające nie mogą być tak sadzone.

Amerykańskie dwarfy chyba nie bardzo się da się prowadzić 2/1, bo zaleca się zostawić na krzewie jak najwięcej pędów, aby osiągnąć jak największy plon. Ale to jak z samokończącymi, puszczone na żywioł, są trudne do opanowania, trochę cięcia nie zaszkodzi.

Alu, pomidoroza to jedna z przyjemniejszych dolegliwości, :happy: Objawy mamy takie same. :happy:

A Aurija jest też świetna do suszenia.
Pozdrawiam,
Dorota
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Miragoral, Agusiak, Zielona

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 10 Lis 2017 17:18 #574133

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64586
Horti wrote:

Alu, trochę eksperymentowałam z dwarfami w minionym sezonie. Były w donicach i w deszczowe zimne lato stanęły z kwitnięciem i wiązaniem owoców. Zdecydowanie lepiej było im w zacisznym, nagrzanym miejscu.

Opisy wymieszały mi się skutecznie, więc był też pełny eksperyment nawozowy.U Tatiany możesz sprawdzić rodziców, sporo tych odmian ma wśród odmian wyjściowych ciemne pomidory o mniejszych potrzebach nawozowych - azot. One u mnie były dość wraźliwe na nadmiar azotu i mocno to pokazywały. Mają też niektóre odmiany pomarszczone liście (tzw. rugosa), to nie błędy uprawowe, tylko specyfika odmiany.
Co ważne, one mimo niskiego wzrostu nie należą do odmian wczesnych, mały krzaczek musi wykarmić duże owoce. Ale gdy dojrzały smakowały nam bardzo. :) Nie wiem jak owocują w sprzyjających warunkach, u mnie miały po kilka owoców.

Na Pomidorowym Targu zagościła odmiana 'dwarf' Tiny Tim - wg opisu to pomidorek przeznaczony głównie do uprawy w pojemnikach, a więc idealny dla osób, które mają niewielkie ogródki bądź dysponują słonecznym balkonem lub parapetem, jako że jego wysokość nie przekracza 50 cm, a owoce to typowe czerwone koktajlówki ( cherry ), soczyste i bardzo słodkie. Tiny Tim jest zaliczany do bardzo wczesnych odmian - okres wegetacji 50 dni ( :supr3: ).

Dorotka, a pamiętasz może , jakie wysiewałaś odmiany ?
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 10 Lis 2017 17:18 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Zielona

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 10 Lis 2017 18:40 #574158

  • Horti
  • Horti's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1276
  • Otrzymane dziękuję: 3726
Aniu, aby nie pojawiły się nieporozumienia w przyszłości, chciałabym wyjaśnić co mam na myśli pisząc "pomidor dwarf". Po angielsku jest to pomidor karłowy. Jest to nowa grupa pomidorów, która wchodzi na rynek i tak jest najczęściej określana.

Ich historia zaczęła się około 10 lat temu i przypomina trochę historię krzyżówek Kozuli. Wyhodowane zostały przez ogrodników amerykańskich i australijskich zrzeszonych na forach internetowych. Celem było stworzenie odmian powtarzających, niewysokich, przeznaczonych do uprawy w pojemnikach/donicach, posiadających (najczęściej) befsztykowe owoce o bardzym dobrym smaku. Od kilku lat zaczynają się pojawiać w sprzedaży.

Odmiany, które wymieniła Ala należą właśnie do tej grupy. Ten, który pokazałaś, mimo, że w opisie ma "dwarf", nie należy do odmian wyhodowanych podczas tego projektu. Najlepiej sprawdzić u Tatiany, gdyby pojawiły się wątpliwości.

Odmiany które miałam: Dwarf Wild Fred, Tennesee Suited, Wild Thyme Pink.
Pozdrawiam,
Dorota
Ostatnio zmieniany: 10 Lis 2017 19:14 przez Horti.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Marysia80, pouder, Zielona

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 10 Lis 2017 19:15 #574164

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64586
Aaaa, widzisz Dorotka, dziękuję za sprostowanie; ten wspomniany przeze mnie, Tiny Tim, nie ma befsztykowych pomidorków. Dlatego byłoby najlepiej, aby wypowiadały się osoby uprawiające te typowe dwarfy ( liczę na Ciebie i Alicję ), a wiele powiedziałyby także zdjęcia.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 10 Lis 2017 19:40 #574181

  • Kajtkowa
  • Kajtkowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 708
  • Otrzymane dziękuję: 2911
U Tatiany zarówno Tiny Tim jak i wymienione przez Horti (poza ostatnim) znajdują się w kategorii Dwarf Tomatoes.

Wybaczcie proszę,jestem totalnym pomidorowym "przedszkolakiem", ale ciekawskim z natury i żądnym wiedzy.
Ela
Temat został zablokowany.

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 10 Lis 2017 19:59 #574184

  • otojolka
  • otojolka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2649
  • Otrzymane dziękuję: 3765
Skoro Tiny Tim, to do tej kategorii będą należały takie pomidory jak Aztek, Venus, Vilma, Balajaja?
Pozdrawiam. Jolka.
Temat został zablokowany.

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 10 Lis 2017 20:16 #574188

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64586
Joliś jeśli ja z kolei dobrze zrozumiałam wyjaśnienia Dorotki, mianem "dwarf" określamy pomidorki o amerykańskim rodowodzie, będące "w obiegu" od kilku lat. Rozmawiałam z Dorotką na ten temat: wyraźnie zaznaczyła, aby nie zaliczać do tej kategorii odmian zwyczajowo nazywanych cherry czy koktajlówkami.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 10 Lis 2017 20:26 #574191

  • Kajtkowa
  • Kajtkowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 708
  • Otrzymane dziękuję: 2911
Ela
Ostatnio zmieniany: 10 Lis 2017 20:30 przez Kajtkowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Armasza, Marysia80

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 10 Lis 2017 20:32 #574192

  • otojolka
  • otojolka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2649
  • Otrzymane dziękuję: 3765
To jeśli Betalux i Ola Polka, to są to pomidory samokończące, karłowe z owocami prawie dużymi. Sporo mamy takich odmian u naszych firm nasiennych.

Tylko dlaczego jest tu Mikro Tom?
Pozdrawiam. Jolka.
Ostatnio zmieniany: 10 Lis 2017 20:35 przez otojolka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.568 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum