TEMAT: Pomidory – polskie odmiany, charakterystyka, uprawa, ciekawostki.

Pomidory – polskie odmiany, charakterystyka, uprawa, ciekawostki. 02 Lip 2021 08:53 #768148

  • del
  • del's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1771
  • Otrzymane dziękuję: 12266
To pociągnę mały offtop.
Na jesień mam zamiar postawić szklarnię z poliwęglanu 4x6m. Będzie miała obustronne drzwi z oknem o szer.1,5m (90cm + 60cm, zdjęcie poniżej).
Strona południowa na jednym z dłuższych boków.
Pytania: jak rozplanować wnętrze, głównie pod pomidory. Po wewnętrznej stronie gdzie łuk dochodzi do ziemi, chcę posadzić rządek papryki i bakłażana.
Robić 2 ścieżki, czy jedną centralną? Jaki rozstaw pomiędzy krzakami pomidorów (same wysokie), 1 czy 2 pędy?
Dodatkowo dla lepszej wentylacji można dołożyć okna - 1 na środku czy lepiej 2?
Może ktoś już przechodził przez ten temat i może się podzielić informacjami?


poliwglan.jpg



poliwglanokno.jpg
pozdrawiam,
Tomek
Za tę wiadomość podziękował(a): mymysteryy, Evien


Zielone okna z estimeble.pl

Pomidory – polskie odmiany, charakterystyka, uprawa, ciekawostki. 02 Lip 2021 09:21 #768150

  • Evien
  • Evien's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 575
  • Otrzymane dziękuję: 2524
Tomek,
No temat jest ciekawy również dla mnie bo planuje zmianę mojego foliaka na poliwęglan, ale wraz z powiększeniem jego przestrzeni. Szukałem gotowców ale zmieszczenie się z rozstawem grządek jest problem, bo ja chce zrobić 2x120 + 2x60 (boczne od poliwęglanu) do tego 3 ścieżki po 35 cm - suma to 4,65m.

W związku z tym prawdopodobnie sam przerobię obecną konstrukcję, ale to dopiero późną jesienią...

Oczywiście można zrobić inny układ i wpasować do 4m szerokości, może 2 ścieżki po 35 ( szerokość płytki) do tego 2 skrajne po 50/60max i środkowa zostaje 2,10 - szeroka ale to też ma swoje plusy , można coś dosadzić po bokach :)

Możliwości musisz dobrać pod swoje potrzeby, czy będziesz robił podniesione grządki w środku ?

Temat ciekawy , będę podglądał.
Łukasz
Za tę wiadomość podziękował(a): mymysteryy, del

Pomidory – polskie odmiany, charakterystyka, uprawa, ciekawostki. 02 Lip 2021 10:29 #768160

  • del
  • del's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1771
  • Otrzymane dziękuję: 12266
Może poprosimy moderatora o wydzielenie postów o poliwęglanie do osobnego wątku :)

Dodatkowo do górnych okien chcę zamontować automatyczne otwieranie, zależnie od temperatury.

Podniesionych grządek nie będę miał - jedynie ramę chcę postawić na bloczkach fundamentowych, wkopanych w ziemię.

poliwglanotwieranie.jpg
pozdrawiam,
Tomek
Ostatnio zmieniany: 02 Lip 2021 13:55 przez del.
Za tę wiadomość podziękował(a): Evien

Pomidory – polskie odmiany, charakterystyka, uprawa, ciekawostki. 02 Lip 2021 10:46 #768162

  • Lukas79
  • Lukas79's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1444
  • Otrzymane dziękuję: 3307
Tomek,

ja mam ścieżkę na środku, i 2 rzędy pomidorów po obu stronach

pomidory prowadzę na jeden pęd - rozstaw pi razy drzwi 45 cm

na środku mam podwieszone doniczki z poziomkami, truskawkami, ziołami (trzeba uważać na głowę ;) )

tak samo przy bocznych ściankach korytka z ziołami

okien nie mam (ale powinny być uważam - ile nie wiem, ale chyba im więcej tym lepiej) - całość mam wyłożone włókniną i nawadnianie kroplujące (linia z kroplownikami) - nie wyobrażam sobie podlewania tego w inny sposób

generalnie jestem z poliwęglanu bardzo zadowolony - z czystym sumieniem mogę polecić

w tym roku postawiłem foliaka też (takie same wymiary (4x6) - w sumie też jestem zadowolony, ale widzę, że folia wytrzyma max 2 sezony
Za tę wiadomość podziękował(a): Evien, del

Pomidory – polskie odmiany, charakterystyka, uprawa, ciekawostki. 15 Lip 2021 20:03 #770142

  • kazko47
  • kazko47's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 863
  • Otrzymane dziękuję: 6066
Nie ma to jak uprawa na ogrodzie, bez bez foli czy szklarni. Jak wszystko się powiedzie, to dopiero radocha.

Nasze na dzisiaj: Polish - niestety na razie bez zawiązek, sporo kwiatów, sadzony na początku czerwca, wysoki ok. 90-100cm.
Pozostałe odmiany zapowiadają się nieźle. Szczególnie jestem zadowolony z Zogoli, Aunt Swarlo's Polish Plum, Varsovia, Sołdacki.


1.1Polish-2.jpg
1.6Zogola-2.jpg



5.1Varsovia-2.jpg
5.2Sodacki-2.jpg



5.3AuntSwarlosPolishPlum-2.jpg
6.1Bursztyn-2.jpg



5.4SarnowskiPolishPlum-2.jpg
5.5PolishLinguisa-2.jpg



7.7PolishEckert-2.jpg
7.8Polen-2.jpg
Kazik
Pamiętajcie o ogrodach, przecież stamtąd wyszliście. "Jonasz Kofta"
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, Adasiowa, Horti, Marlenka, Jaedda, del, ewakatarzyna, Szczypiorek

Pomidory – polskie odmiany, charakterystyka, uprawa, ciekawostki. 16 Lip 2021 07:25 #770183

  • del
  • del's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1771
  • Otrzymane dziękuję: 12266
Mój Polish


polish_2021_1-2.jpg
pozdrawiam,
Tomek
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, Adasiowa, kazko47, Horti, Marlenka, ewakatarzyna, Szczypiorek

Pomidory – polskie odmiany, charakterystyka, uprawa, ciekawostki. 16 Lip 2021 16:38 #770263

  • kazko47
  • kazko47's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 863
  • Otrzymane dziękuję: 6066
Kilka zdjęć pomidorów selekcjonowanych przez forumowiczów.


3.2GigantzPodlasia-2.jpg
4.4GigantPomodoro-2.jpg



3.4StaraBabcinaMalinwka-2.jpg
3.5StaraMalinowaOdmiana-2.jpg



3.3NNMymysteryy-2.jpg
4.6BabaNina.jpg



6.2CzerwonyRelax-2.jpg
Kazik
Pamiętajcie o ogrodach, przecież stamtąd wyszliście. "Jonasz Kofta"
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, Adasiowa, Horti, Marlenka, kunegunda45, del, ewakatarzyna, renons

Pomidory – polskie odmiany, charakterystyka, uprawa, ciekawostki. 16 Lip 2021 19:34 #770288

  • Zefirka
  • Zefirka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 863
  • Otrzymane dziękuję: 1652
Ja mojego Bohuna chyba nie dawałam jeszcze?

IMG_8781.jpg
Wiedźmowata
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, Jaedda, Zygowa, del, ewakatarzyna

Pomidory – polskie odmiany, charakterystyka, uprawa, ciekawostki. 25 Lip 2021 21:29 #771579

  • kazko47
  • kazko47's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 863
  • Otrzymane dziękuję: 6066
Pierwszy dojrzały pomidor Varsovia.


5.1Varsovia-3.jpg
20210720_193809.jpg



20210725_085248.jpg
20210725_085445.jpg
Kazik
Pamiętajcie o ogrodach, przecież stamtąd wyszliście. "Jonasz Kofta"
Za tę wiadomość podziękował(a): podjadek, Horti, Marlenka, Jaedda, Zygowa, del, ewakatarzyna

Pomidory – polskie odmiany, charakterystyka, uprawa, ciekawostki. 28 Lip 2021 18:28 #771849

  • Marlenka
  • Marlenka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2670
  • Otrzymane dziękuję: 17599
Polen zaczyna dojrzewać. :)

IMG_20210728_065742.jpg

IMG_20210728_065753.jpg
Pozdrawiam Marzena
Za tę wiadomość podziękował(a): Misiula, Horti, Jaedda, Zygowa, del, ewakatarzyna, Babcia Ala, Gardener4

Pomidory – polskie odmiany, charakterystyka, uprawa, ciekawostki. 28 Lip 2021 18:52 #771853

  • Zygowa
  • Zygowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1693
  • Otrzymane dziękuję: 10203
Marzenko, ale grono :woohoo:
Też go chcę w przyszłym roku.
Ciepełka :)

Edyta

strefa 7a
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, del, ewakatarzyna

Pomidory – polskie odmiany, charakterystyka, uprawa, ciekawostki. 28 Lip 2021 21:38 #771899

  • del
  • del's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1771
  • Otrzymane dziękuję: 12266
Przyłączam się do Edyty :)
pozdrawiam,
Tomek
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, ewakatarzyna

Pomidory – polskie odmiany, charakterystyka, uprawa, ciekawostki. 29 Lip 2021 06:59 #771915

  • zwykły chłop
  • zwykły chłop's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1457
  • Otrzymane dziękuję: 7813
a jaki ma smak? żółte to chyba raczej słodkie a ja wolę takie pomidorowe, lekko kwaskawe, ale z taką obfitością to chyba warto jeden krzaczek mieć, zastosowanie się znajdzie :P
pozdrawiam Adam

SZACUNEK - to tylko odrobina wyrozumiałości i pamięci o drugiej osobie. To tak niewiele a tak wiele zmienia.
Ostatnio zmieniany: 29 Lip 2021 07:01 przez zwykły chłop.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, del, ewakatarzyna

Pomidory – polskie odmiany, charakterystyka, uprawa, ciekawostki. 29 Lip 2021 08:11 #771921

  • Marlenka
  • Marlenka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2670
  • Otrzymane dziękuję: 17599
Jeszcze nie wiem jak smakuje ten Polen, ale wygląda pięknie. Nasiona pozbieram i na pewno się podzielę. :)
Pozdrawiam Marzena
Za tę wiadomość podziękował(a): Horti, Zygowa, del, ewakatarzyna, zwykły chłop

Pomidory – polskie odmiany, charakterystyka, uprawa, ciekawostki. 15 Sie 2021 16:17 #773914

  • Marlenka
  • Marlenka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2670
  • Otrzymane dziękuję: 17599
Polen

To mniej więcej połowa z pierwszego grona. :) Pomidorki małe, zgrabne, nie pekają mimo częstych ulew.

Smak całkiem dobry, jakby trochę słodkie z lekkim kwaskiem, nie wiem jak opisać, w każdym razie nie mdły. :)

IMG_20210813_083506.jpg

IMG_20210811_144915.jpg
Pozdrawiam Marzena
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, Adasiowa, Horti, Zygowa, del, ewakatarzyna, Mejra

Pomidory – polskie odmiany, charakterystyka, uprawa, ciekawostki. 06 Lis 2021 20:01 #781128

  • kazko47
  • kazko47's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 863
  • Otrzymane dziękuję: 6066
Trochę o pomidorach jakie wysłałem na AWN.


Pomidorydowysyki-zestawy1a-2.jpg




Pomidorydowysyki-zestawy2.jpg



Grupa pomidorów Polish. Są to pomidory o bardzo dobrym smaku, typu befsztyk, malinowe o ziemniaczanych liściach. W naszych warunkach rosną bardzo dobrze.
Owoce duże w granicach 400-500 g. Wymagają kompleksowego nawożenia i standardowej ochrony.
Pochodzenie tych pomidorów jest prawdopodobnie takie. Jako pomidor NN wyjechały wraz z ludźmi do USA a tam Carolyn Male bądź jej
współpracownicy nadali im nazwy obowiązujące w tej chwili i już pod tymi nazwami wróciły do Polski.

Do tej grupy tzw. pomidorów historycznych polskiego pochodzenia należą odmiany Sołdacki, Zogola, Aunt Swarlo’s Polish Plum, Morden.

Pomidor Bursztyn to poprzednik dzisiejszych Jantarów. Dostępny na rynku i uprawiany w latach 1990-2010.

Grupa pomidorów uprawianych i selekcjonowanych przez pasjonatów Czerwony Relax, NN Mymysteryy, Malinowy z XIXw., Malinowe Serce Rumianki,
Bawole Serce Kasencji, Stara Malinowa Odmiana, Stara Babcina Malinówka, Gabrysia .
Też odmiany bezproblemowe w uprawie, były typowo lokalne,
o bardzo dobrym smaku. Słyszałem takie określenie smaku dla Stara Babcina Malinówka, Stara Malinowa Odmiana, NN Mymysteryy jako aksamitny.
Co kolwiek to znaczy, to niech tak zostanie.
Kazik
Pamiętajcie o ogrodach, przecież stamtąd wyszliście. "Jonasz Kofta"
Ostatnio zmieniany: 06 Lis 2021 20:03 przez kazko47.
Za tę wiadomość podziękował(a): Horti, Marlenka, Anielka, del, ewakatarzyna, Babcia Ala, Fina

Pomidory – polskie odmiany, charakterystyka, uprawa, ciekawostki. 17 Sty 2022 19:40 #789252

  • kazko47
  • kazko47's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 863
  • Otrzymane dziękuję: 6066
Dzisiaj chciałem przypomnieć odmianę Zelandia.
W latach 60-70 ub.wieku była uprawiana i selekcjonowana przez polskie firmy ogrodnicze. Z tego co wyczytałem kilka lat temu w poradnikach i podręcznikach
ogrodniczych, to pochodzi z Danii .Oryginalna odmiana duńska występuje pod nazwą Selandia, polska po selekcji została nazwana Zelandia i jako taka brała
udział w krzyżowaniu polskich odmian. Oprócz niej były jeszcze inne, np.Potentat, Best of All, Open Air, czy Najwcześniejszy(Earliest of Ali).
Jest o tym napisane na pierwszej stronie tego wątku.

Charakterystyka tego pomidora:

Odmiana Zelandia
Przeznaczenie: Polecana do uprawy pod osłonami, w szklarni,tunelu foliowym
Krzak: Odmiana średniowysoka,raczej sztywnołodygowa,ok.110-140cm.,prowadzenie przy podporach.
Pokrój rośliny zwarty i krępy,siła wzrostu umiarkowana,międzywęźla średniej długości.
Owocowanie: Owocowanie w gronach,grona pojedyncze,średniej długości,wyżej podwójne o 5-18 owoców.
Pierwsze grona mają mniej owoców,grona są bardziej rozgałęzione niż u odmiany Potentat.
Odmiana średniowczesna,pierwszy zbiór po ok.70-80 dniach
Owoc: Owoce średniej wielkości,kuliste,lekko spłaszczone, z widocznym karbowaniem.
Dojrzałe jednolicie czerwone,o wadze ok.50-70g. Mięsistość średnia,wyraźny rdzeń,dużo nasion.
Uwagi: Polecana do uprawy pod osłonami w cyklu wiosennym,z przeznaczeniem na przetwory
i do bezpośredniego spożycia, plenność dobra do bardzo dobrej,podatna na choroby.
Liść zwykły ciemnozielony.RL. Odmiana pochodzenia duńskiego,selekcjonowana w Polsce od lat 60-tych.

Kilka miesięcy temu znalazłem informację, że nasione tej odmiany znajdują się holenderskim Banku Nasion. Są też w polskim Banku, jednak na dzisiaj
niedostępne dla hobbystów. W polskim banku są dwie pod nazwą Selandia i Zelandia.

Zdjęcia tego pomidorka:

Selandia.jpg



Selandia (zdj. z holenderskiego Banku Nasion)


Zelandia.jpg



Zelandia (zdj. ze strony rosyjskiego producenta).

I tutaj, prawdopodobnie jest z tych samych nasion co w polskim Banku Nasion.
Kazik
Pamiętajcie o ogrodach, przecież stamtąd wyszliście. "Jonasz Kofta"
Za tę wiadomość podziękował(a): podjadek, Horti, Marlenka, Jaedda, del, Prządka, ewakatarzyna, Babcia Ala, Sławek

Pomidory – polskie odmiany, charakterystyka, uprawa, ciekawostki. 07 Lut 2022 20:20 #792157

  • kazko47
  • kazko47's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 863
  • Otrzymane dziękuję: 6066
Znalałem w necie nowy pomidor z polskimi korzeniami.

Andy's Polish Pink
Wysoki pomidor o liściach regularnych , wiotkołodygowy. Wysokość roślin ok. 6 stóp (180 cm). Atrakcyjne, spiczaste, różowe pomidory z bardzo małą ilością nasion.
Owoce bardzo duże malinowe befsztyki o wadze od pół funta do 2 funtów (150 g. do 600 g.) Miąższ różowy, mięsisty, soczysty, niezwykle pyszny.
Andy's jest pięknym befsztykiem z mięsistym miąższem, kilkoma nasionami, słodki, o niższej kwasowości. Dni do dojrzałości: 70-75.Jest jedną z pierwszych odmian dojrzewających i ostatnią, która przestaje produkować. Nasiona pierwotnie dostał Doug Gosling, ten pomidor został sprowadzony z Polski w 1922 roku od ojca
przyjaciela o imieniu Andy. Bardzo rzadki pomidor.


38085475_2076774559308554_5063437108186710016_n.jpg


zdjęcie tego pomidora ze strony producenta.
Kazik
Pamiętajcie o ogrodach, przecież stamtąd wyszliście. "Jonasz Kofta"
Za tę wiadomość podziękował(a): del, ewakatarzyna, Babcia Ala


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.602 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum