TEMAT: PAPRYKA SŁODKA - uprawa odmian papryki słodkiej w gruncie i pod folią

PAPRYKA SŁODKA - uprawa odmian papryki słodkiej w gruncie i pod folią 28 Kwi 2018 20:31 #603207

  • Zofix
  • Zofix's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 288
  • Otrzymane dziękuję: 536
Adrian, a jak się mają Twoje papryczki pikowane do kuwety, bo moje rosną jak na drożdżach, a tu jeszcze 2 tygodnie do zimnych ogrodników :jeez: .

kuweta.jpg
Pozdrawiam - Zosia
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rozalia, Betula, Agusiak, Dino_saur


Zielone okna z estimeble.pl

PAPRYKA SŁODKA - uprawa odmian papryki słodkiej w gruncie i pod folią 29 Kwi 2018 05:26 #603247

  • Adrian89
  • Adrian89's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • śląsk strefa 6b
  • Posty: 3214
  • Otrzymane dziękuję: 7915
Zosiu to samo. Zdecydowanie w kolejnym roku posieję później :jeez:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Zofix, Agusiak, Dino_saur

PAPRYKA SŁODKA - uprawa odmian papryki słodkiej w gruncie i pod folią 29 Kwi 2018 11:30 #603284

  • Dino_saur
  • Dino_saur's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 523
  • Otrzymane dziękuję: 1087
Ja swoje papryki bakłażany siałem w dniach 25-29.03.

W tej chwili ostatnie wysadzam do kubeczków i siedzą sobie w małych foliakach w ogrodzie. Jak spada poniżej 6-7C w nocy - to wieczorem ewakuacja do domu :wink4: .

U nie nie ma co marzyć o wysadzaniu papryk przed 15-tym maja (wysadzania do foliaków) - grunt jeszcze kilka dni później :woohoo: . Grad i poranne przymrozki jeszcze się zdarzają :cry3: .
I o tym czasie moje sadzonki będą miały optymalną wielkość. Bez stresu, bez przerostów, bez domu zawalonego kilka tygodni dłużej rozsadami.

Macie sadzonki które już dawno kwalifikowały się do wysadzania do ogrodu - dodajcie do daty Waszych wysiewów trzy tygodnie i odpowiedź gotowa :) . Warto, dużo spokojniej się żyje :) .
Ostatnio zmieniany: 29 Kwi 2018 11:34 przez Dino_saur.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Agusiak

PAPRYKA SŁODKA - uprawa odmian papryki słodkiej w gruncie i pod folią 29 Kwi 2018 11:53 #603287

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
A u mnie po dwu miesiącach wykiełkowało Lombardo. Jedna roślinka, reszta nie wiem bo wyrzuciłam. To rekord. Ten kubeczek pomyliłam z inną odmiana nie przeczytałam etykietki i został.
Ostatnio zmieniany: 29 Kwi 2018 11:53 przez Emalia112.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adrian89, Jagoda254

PAPRYKA SŁODKA - uprawa odmian papryki słodkiej w gruncie i pod folią 29 Kwi 2018 14:10 #603309

  • Adrian89
  • Adrian89's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • śląsk strefa 6b
  • Posty: 3214
  • Otrzymane dziękuję: 7915
Zbyszku to nie tak do końca, rok temu siałem w połowie marca i niestety przez złe podłoże wszystkie padły. Dlatego w tym posiałem wcześniej bo gdyby się nie udały to zdążyłbym posiać kolejny raz. Na szczęście obyło się bez strat. Jak wspomniałem, jeśli za tydzień ok 7 maja prognozy będą korzystne to wysadzę wszystko czyli dla mnie jeszcze tylko tydzień męki :devil1: Nie zapominajmy że ten 15 maj taki umowny bo przymrozki mogą zdarzyć się i po nim.
Ostatnio zmieniany: 29 Kwi 2018 14:11 przez Adrian89.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Dino_saur

PAPRYKA SŁODKA - uprawa odmian papryki słodkiej w gruncie i pod folią 29 Kwi 2018 14:55 #603324

  • lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Wiedżma Zielarka to ja :)
  • Posty: 5028
  • Otrzymane dziękuję: 13134
Oj tak.W tamtym roku były w czerwcu
docs.google.com/presentation/d/1WWF42aQM...bkM/edit?usp=sharing
………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
…………………………………………………………………………………………
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
…………………………………………………………………………………………
Temat został zablokowany.

PAPRYKA SŁODKA - uprawa odmian papryki słodkiej w gruncie i pod folią 30 Kwi 2018 09:22 #603470

  • Dino_saur
  • Dino_saur's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 523
  • Otrzymane dziękuję: 1087
Adrian89 wrote:
Zbyszku to nie tak do końca, rok temu siałem w połowie marca i niestety przez złe podłoże wszystkie padły. Dlatego w tym posiałem wcześniej bo gdyby się nie udały to zdążyłbym posiać kolejny raz. Na szczęście obyło się bez strat. Jak wspomniałem, jeśli za tydzień ok 7 maja prognozy będą korzystne to wysadzę wszystko czyli dla mnie jeszcze tylko tydzień męki :devil1: Nie zapominajmy że ten 15 maj taki umowny bo przymrozki mogą zdarzyć się i po nim.

Tak, masz Adrian tutaj rację - późniejszy wysiew nie daje marginesu czasu na ponowny wysiew.

Rozwiązanie jednak proste, raz znaleźć dobry, profesjonalny substrat do wysiewów i trzymać się go jak rzep psiego ogona. Ja tak robię, od wielu lat używam tego samego substratu. Rok w rok bez problemów. Substrat identyczny, wyniki wysiewów powtarzalne. Wbrew pozorom taki substrat nie jest wcale drogi, mój kosztuje ok.0,1667zł/L. Ziemie kupowane w marketach to produkcja masowa ze składników o których boję się pomyśleć.
Podobnie dobry efekt jak substrat profesjonalny (torfowy, kokosowy..) zapewni też perlit. Jest to też podłoże o ściśle określonych parametrach fizykochemicznych i wysiewy w nim będą na 100% bezpieczne i powtarzalne z roku na rok. Perlit to nie moja bajka nigdy w nim nie siałem, więc nie umiem Ci powiedzieć jak to wychodzi cenowo i jaka jest technologia pracy z nim - ale jest cały wątek o perlicie i tam znajdziesz odpowiedzi.

Edit: 30/04/2018 18:13 :oops: :oops: :oops: Wstyd, zakradł się okrutny błąd, podałem kolosalną kwotę za litr substratu. Będę klęczał na grochu, dwója z matematyki :( . Błąd już poprawiłem - tak, jeden litr profesjonalnego substratu kosztuje ok.17 groszy.
Ostatnio zmieniany: 30 Kwi 2018 18:14 przez Dino_saur.
Temat został zablokowany.

PAPRYKA SŁODKA - uprawa odmian papryki słodkiej w gruncie i pod folią 30 Kwi 2018 09:30 #603472

  • Jagoda254
  • Jagoda254's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 319
  • Otrzymane dziękuję: 995
Zbyszku, jak nazywa się,jakiej firmy jest Twój sprawdzony od lat substrat?
Serdecznie pozdrawiam Jagoda
Temat został zablokowany.

PAPRYKA SŁODKA - uprawa odmian papryki słodkiej w gruncie i pod folią 30 Kwi 2018 12:46 #603514

  • kored
  • kored's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 47
  • Otrzymane dziękuję: 35
Problem z profesjonalnymi substratami jest taki że nie kupisz opakowania poniżej 200l np Klasmann ts1 bardzo dobry substrat do warzyw cena ok 40zł.
Temat został zablokowany.

PAPRYKA SŁODKA - uprawa odmian papryki słodkiej w gruncie i pod folią 30 Kwi 2018 16:49 #603541

  • Maks-ogrodnik
  • Maks-ogrodnik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 349
  • Otrzymane dziękuję: 473
Jaka jest generalna zasada dla wysadzania papryk słodkich? Po 15 maja najlepiej czy później? Na forum pisało,że bodajże Habanero Red wysadzamy w czerwcu, czyli generalnie ostre później? Zapytam od razu o doniczki. Z tych popularnych papryk ostrych to donice 3-5 litrowe będą optymalne albo trochę za duże?
Temat został zablokowany.

PAPRYKA SŁODKA - uprawa odmian papryki słodkiej w gruncie i pod folią 30 Kwi 2018 16:50 #603542

  • otojolka
  • otojolka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2649
  • Otrzymane dziękuję: 3765
Chętnie bym jutro wysadziła wszystko. Niestety boję się. Na 5-ego maja nocą zapowiadają mi 1 stopień.
Pozdrawiam. Jolka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

PAPRYKA SŁODKA - uprawa odmian papryki słodkiej w gruncie i pod folią 30 Kwi 2018 17:04 #603546

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Generalna zasada przy ciepłolubnych warzywach jest taka, że wysadzamy po przymrozkach. Więc nie można kurczowo trzymać się daty 15 maja, bo przymrozki mogą zdarzyć się i koło 20-go maja. Słodkie i ostre papryki wysadzam w tym samym czasie. Nie widzę sensu wysadzać ostrych w czerwcu, gdy wcześniej zagrożenie przymrozkami mija. Max, piszesz coś o doniczkach. Do nich możesz sadzić w każdym momencie. Zawsze można je wstawić do domu. Wielkość doniczek zależy od odmiany, np. Numex Twilight to mały krzaczek i spokojnie 2-3 litry wystarczą, ale do Lemon Dropa użyłabym min 5 litrów.
Pozdrawiam
Bea
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Dino_saur, Maks-ogrodnik, Sylwiaaa

PAPRYKA SŁODKA - uprawa odmian papryki słodkiej w gruncie i pod folią 30 Kwi 2018 18:07 #603565

  • Dino_saur
  • Dino_saur's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 523
  • Otrzymane dziękuję: 1087
Jagoda254, wysłałem Ci pw :) .

kored, tak, masz rację opakowania są 200-300l. I cena tak jak podałeś. Ale wielkość opakowania to nie problem - policzcie ile małych worków tzw ziemi ogrodniczej w sklepach kupujecie.

Najpierw jedziemy i kupujemy (20L worki)..."a tak weź z pięć, powinno wystarczyć"....ok :)

Zaczynamy wysiewy... a to jeszcze to wysiejemy, a to jeszcze tamto... "Zbyszek, skocz do sklepu i kup jeszcze ze trzy - powinno wystarczyć"....ok :)

Siejemy dalej, mija kilka dni, Żona wraca z pracy autem i ...."kupiłam jeszcze dwa...to już będzie koniec"...ok :)

Mija kilka dni - telefon przed powrotem do domu...."Zbyszek, bedziesz wracał to weź jeszcze dwa, bo braknie, właśnie przysłali mi takie cudowne nasiona...ok.... kupuje jeszcze dwa i dorzucam kolejne trzy "na wsiakij słucziaj :devil1: "

I tak brakło..... :woohoo: . A ile było - policzcie sami.

Tak to wyglądało u mnie dwadzieścia lat temu... O stratach spowodowanych jakością takiego podłoża nie wspomnę...

Teraz 3*300L na początku sezonu i spokojnie pracuję żłopiąc zimne piwko :drink1:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula

PAPRYKA SŁODKA - uprawa odmian papryki słodkiej w gruncie i pod folią 30 Kwi 2018 18:27 #603570

  • logitech55
  • logitech55's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 149
  • Otrzymane dziękuję: 55
Zostało mi trochę klassmana z ubiegłego roku. Zacząłem wysiewy i dokupiłem worek 80 litrów aura z hollasa. Rośliny w klassamnie piękne, podłoże pulchne, bardzo dobrze zatrzymuje wodę. W Hollasie rośliny marniały, gubiły liście, podłoże po delikatnym podlaniu większość wody uciekała dziurkami. Po przesadzeniu do klassmana rośliny w tydzień odżyły.
Także warto kupić profesjonalne podłoże a nie męczyć się.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula, Dino_saur

PAPRYKA SŁODKA - uprawa odmian papryki słodkiej w gruncie i pod folią 30 Kwi 2018 20:23 #603591

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
To jeszcze powiedźcie gdzie kupić takie profesjonalne podłoże. W zwykłym ogrodniczym, czy w sklepie dla rolników? Bo u mnie to wygląda dokładnie tak jak Zbyszek opisuje. Jakby tak policzyć, to pewnie ze 300-400 sztuk rozsady co roku sieję. Klassman wyszedł by mi znacznie taniej.
Pozdrawiam
Bea
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Dino_saur

PAPRYKA SŁODKA - uprawa odmian papryki słodkiej w gruncie i pod folią 30 Kwi 2018 20:37 #603602

  • Adrian89
  • Adrian89's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • śląsk strefa 6b
  • Posty: 3214
  • Otrzymane dziękuję: 7915
Dla mnie już nierealne bo max 80l na sezon zużywam więc 300 za dużo. Trzymanie się jednego producenta też z tym różnie bywa. Kiedyś chwalono tu jednego i kilka sezonów było ok no ale do czasu. :supr:
Ostatnio zmieniany: 30 Kwi 2018 20:39 przez Adrian89.
Temat został zablokowany.

PAPRYKA SŁODKA - uprawa odmian papryki słodkiej w gruncie i pod folią 30 Kwi 2018 20:39 #603604

  • BettyL
  • BettyL's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 191
  • Otrzymane dziękuję: 219
Czy sadzicie już papryki do foliaka? Moje juz chyba bardzo chcą być przesadzone w miejsce docelowe, ale nie wiem czy już można sadzić.
Beata
Temat został zablokowany.

PAPRYKA SŁODKA - uprawa odmian papryki słodkiej w gruncie i pod folią 30 Kwi 2018 20:49 #603617

  • Dino_saur
  • Dino_saur's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 523
  • Otrzymane dziękuję: 1087
Betty, raczej się wstrzymaj. Zwłaszcza, że w Twoim rejonie chyba bywa jeszcze chłodno o tej porze. Pomidor prędzej to zniesie, papryka gorzej :( .

Betula, ja kupuję Kekkila - u nas popularne, 300L/50zł. Wysłałem Ci pw.
Ostatnio zmieniany: 30 Kwi 2018 20:59 przez Dino_saur.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula, BettyL


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.575 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum