TEMAT: OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 21 Sty 2018 20:28 #584880

  • kazko47
  • kazko47's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 861
  • Otrzymane dziękuję: 6028
Rozpoczynamy kolejny sezon uprawy ogórka - niniejszy wątek jest kontynuacją tego forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...48-d-ogorek-gruntowy

Zapraszam do uczestnictwa w nowej odsłonie, poświęconej wszystkim zagadnieniom związanym z uprawą ogórka: począwszy od wyboru odmiany, wysiew, poprzez produkcję rozsady i uprawę w gruncie lub pod osłonami ( a może w pojemnikach ? ) aż po zbiór plonów.
Tutaj będziemy także omawiać najczęściej spotykane problemy dotyczące chorób i pasożytów, profilaktyki uprawy oraz sposobów walki z niechcianymi gośćmi.

Wszystkie informacje na temat polecanych lub odradzanych odmian ogórków również będą bezcenne.

Do dzieła, moi drodzy :)
Adasiowa

WAŻNE !!!!


pomodoro wrote:
Rozpuszczalność siarczanu wapnia w wodzie wynosi 2,4 g/litr. Wzór chemiczny to CaSO4. Ciężar molowy wapnia Ca- to 40 g , reszty siarczanowej SO4- to 96 g . Łączny ciężar molowy- 136 g . Aby utworzyć 2,4 g siarczanu wapnia potrzeba więc wapnia w ilości 2,4 x 40 /136 = 0,7 g w litrze. Trzeba teraz obliczyć, w jakiej ilości propionianu wapnia znajduje się te 0,7 g wapnia ?.Ciężar molowy propionianu wapnia wynosi 186 g. W tej ilości znajduje się 40 g wapnia. Obliczymy teraz jakiej ilości propionianu wapnia odpowiada ta wyliczona wcześniej ilość wapnia 0,7 g wynikająca z rozpuszczalności siarczanu wapnia. Skoro w 186 g propionianu znajduje się 40 g wapnia, to 0,7 g wapnia znajduje się w: 0,7 x 186/40 = 3,25 g propionianu. Odpowiada to 20 ml naszego koncentratu PW.

Wniosek:
- chcąc stosować łączny oprysk PW z siarczanem magnezu nie wolno przekraczać stężenia 20 ml/litr naszego koncentratu propionianu wapnia

Przy dodawaniu do PW siarczanu magnezu istotna jest kolejność dozowania. Najpierw należy odmierzyć planowaną ilość wody , dodać do tego koncentrat PW, wymieszać i dopiero dozować siarczan magnezu .[/quote]


Link do publikacji holenderskiego "Instytutu Żyzności Gleby" opisującej niedobory pierwiastków w uprawach szklarniowych: edepot.wur.nl/369093



W czasie odpoczynku od pomidorów, może trochę o ogórkach.

Co jest lepsze dla dalszej uprawy, ogórek z rozsady czy ogórek z siewu do gruntu?
Jakie odmiany i czy odmiany ustalone, czy mieszńcowe z F1?

Jeśli chodzi o mnie, to uprawiamy ogórki z siewu do gruntu i przeważnie odmiany z F1.Co do odmian,
to mamy od jakiegoś czasu trzy wybrane odmiany:Izyd F1, Reja F1,Ozyrys F1.Są zawsze trzy grządki,
na każdej jedna odmiana, czasami po wschodach ponawiam siew, żeby zachować ciągłość plonowania.
W tym roku posieję jeszcze jedną odmianę,Ibis F1 - jest to pierwsza polska odmiana z tolerancją na
obniżone temperatury w fazie wschodów i pierwszych liści.

No i pewnie spróbuję rozsady w perlicie, zobaczymy może wyjdzie.
Kazik
Pamiętajcie o ogrodach, przecież stamtąd wyszliście. "Jonasz Kofta"
Ostatnio zmieniany: 30 Cze 2019 13:34 przez Betula.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Agusiak


Zielone okna z estimeble.pl

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 21 Sty 2018 20:36 #584882

  • Agusiak
  • Agusiak's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2827
  • Otrzymane dziękuję: 5499
Kazik ja sieję rok rocznie Anulkę w ub. roku dokupiłam Kajtka są to korniszony (F1) ale też wychodzą smaczne kiszone. W tym roku kupiłam jeszcze Kraka i białego ogórka głównie jako ciekawostkę. Siałam ogórki normalnie i robiłam rozsadę. Do już posianych dosadziłam te z rozsady bo myślałam że nie zejdą a zeszły i jak widać żadnej różnicy nie ma zwyczajnie się zrównały. Więc ja rozsadę ogórków odpuszczam dodatkowy zachód.
20170619_201034.jpg
Pozdrawiam
Aga
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 21 Sty 2018 21:06 #584897

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 20230
  • Otrzymane dziękuję: 64467
Otwieramy zatem przedwiosenny sezon ogórkowy :) Jako że w tym roku dołączę do osób uprawiających ( a raczej starających się to robić ) ogórki, obiecuję pilnie śledzić wszystkie Wasze poczynania i zalecenia z nadzieją na zebranie choć kilku ogórków z własnej grządki.
Materiał siewny mam, podłoże i kubeczki są, motywacja i dobre chęci także.

Ponieważ wątek osiągnął już niemal 100 stron i będzie nam ciężko się po nim poruszać, proponuję zamknąć istniejący i wraz z nowym sezonem otworzyć kolejny, będący kontynuacją tego.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 21 Sty 2018 21:09 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Armasza, mk1a, Agusiak

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 21 Sty 2018 21:54 #584913

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15358
  • Otrzymane dziękuję: 50632
Agusiak wrote:
Siałam ogórki normalnie i robiłam rozsadę. Do już posianych dosadziłam te z rozsady bo myślałam że nie zejdą a zeszły i jak widać żadnej różnicy nie ma zwyczajnie się zrównały.

Gdzieś popełniałaś błąd, bo rozsada ogórków znakomicie przyspiesza wegetację. Robiąc rozsadę uniezależniamy się ponadto w pewnym stopniu od kaprysów pogodowych.
Temat został zablokowany.

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 21 Sty 2018 22:48 #584934

  • bietkae
  • bietkae's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1960
  • Otrzymane dziękuję: 11174
W ubiegłym roku robiłam rozsadę i ogórki owocowały wcześniej. W tym roku również posieję do doniczek takich tekturowych, które wypełniam podłożem i wkładam do doniczek plastikowych ponieważ papier lubi się rozpadać przy podlewaniu. Kolejny rok będę siała odmianę Octopus - nasiona holenderskie, opakowanie 500 nasion za ok. 20 zł wystarcza na kilka lat.
Pozdrawiam Ela
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bela, Adasiowa, Pestka

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 21 Sty 2018 23:02 #584939

  • Zielona
  • Zielona's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1089
  • Otrzymane dziękuję: 4950
Ogórki gruntowe zawsze sieję wprost do gruntu 8.maja (w myśl przysłowia: czy leje czy wieje ogórki się sieje). natomiast do folii hm. jeśli pomidory dadzą im miejsca to wcześniej, ale nie mam szczęścia zrobić rozsady. Jeśli się nawet uda to i tak po posadzeniu gdzieś zginie. Podziwiam, że Wam się udaje. :bravo: :garden:
Pozdrawiam Alicja.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 21 Sty 2018 23:05 #584940

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15358
  • Otrzymane dziękuję: 50632
Od paru lat niezmiennie uprawiam ogórki z rozsady. Nie piszę więc o rozsadzie z powietrza


DSC_4427-5.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Jan4, Adasiowa, halgla, CHI, bietkae, Pestka, Agusiak, Zielona

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 22 Sty 2018 07:40 #584985

  • Agusiak
  • Agusiak's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2827
  • Otrzymane dziękuję: 5499
Mietku być może że gdzieś po drodze popełniłam błąd ale ja z rozsady rezygnuję, za dużo z tym zachodu a efekty takie jak widać. Chyba że wystąpią warunki które faktycznie zmuszą mnie do siewu w pojemniki bo nie powiem bardzo wdzięczna roślina jeśli chodzi o rozsadę.
Pozdrawiam
Aga
Temat został zablokowany.

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 22 Sty 2018 09:53 #585008

  • Renia
  • Renia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 294
  • Otrzymane dziękuję: 815
Ja jednak zostaje przy rozsadzie. Wsadzam już do gruntu podrośnięte - wszystkie takie same sadzonki - nie ma że jedna wyrośnie i drugą zagłuszy, nie ma że jakieś nasiona zgniją, ptaki wydziobią czy w ogóle nie wiadomo co się z nimi stało bo nie wzeszły. Przykrywam je małym tunelikiem z foli dziurkowanej (bo ptaki, bo ślimaki) i odkrywam gdy zaczynają kwitnąć.
W zeszłym roku to wypróbowałam i miałam pierwsze ogóreczki ok 3 tyg wcześniej niż zwykle.
ogrki1.jpg

ogrki2.jpg
Pozdrawiam, Renia :)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, pszczelarz5, Betula, Pestka, jurek49, Agusiak, UllaM

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 22 Sty 2018 12:20 #585062

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15358
  • Otrzymane dziękuję: 50632
Ani ptaki, ani ślimaki , śmietka kiełkówka czy zgorzel siewek. Proszę pamiętać, że ogórek do wykiełkowania potrzebuje znacznie wyższej temperatury niż do wzrostu. Też robię tuneliki z flizeliny, bądź nakrywam butlami PET.

Rozsada przed wysadzeniem


a11c47018280b985-4.jpg



i po wysadzeniu



ef355a6891b5079bmed-4.jpg


W tym roku będzie po raz pierwszy rozsada w perlicie.
Ostatnio zmieniany: 22 Sty 2018 12:26 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Krecik stary, Jan4, Adasiowa, Betula, Pestka, Agusiak

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 22 Sty 2018 14:12 #585080

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13289
Też jestem zwolenniczką robienia rozsady. Kiełkowalność prawie 100%, co dla mnie ma ostatnio ma znaczenie bo kupuję nasiona z serii Profi, a one są drogie i mało w paczce. Moja mama uprawia ogórki z siewu do gruntu i prawie co roku musi dosiewać, bo dużo nie wschodzi.
No i z rozsady mam pierwsze zbiory wcześniej niż z tradycyjnego siewu.
Pozdrawiam
Bea
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Krecik stary, Adasiowa, halgla, Zbyszko46, Pestka, Agusiak

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 22 Sty 2018 18:37 #585142

  • Pestka
  • Pestka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1624
  • Otrzymane dziękuję: 8497
Ja w ubiegłym roku miałam ogórki z rozsady i w tym roku też tak planuję .Mam pewność że nie zjedzą roślinek ślimaki ani ptaki nie wybiorą nasion. No i najważniejsze żadnych ubytków po wysadzeniu i znacznie wcześniejsze zbiory.
pozdrawiam Grażyna

Ogrodnictwo to ćwiczenie optymizmu.
Czasami jest triumfem nadziei nad doświadczeniem
(Marina Schinz)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, halgla, Betula

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 22 Sty 2018 19:59 #585173

  • bozena
  • bozena's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 620
  • Otrzymane dziękuję: 359
A to najważniejsze że są wcześniej i jak radość ze swojego warzywka
Temat został zablokowany.

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 22 Sty 2018 20:17 #585179

  • Zbyszko46
  • Zbyszko46's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 290
  • Otrzymane dziękuję: 485
Zielona Alicja napisała:Ogórki gruntowe zawsze sieję wprost do gruntu 8.maja (w myśl przysłowia: czy leje czy wieje ogórki się sieje).Ja bym powiedział,czy wiatr czy deszcz to wysiewam czy wysadzam gdy ziemia ma odpowiednią temperaturę,wysadzenie najlepszej rozsady w zimne podłoże to porażka gwarantowana stąd masz problemy.Przygotowanie rozsady wyprzedza problemy ogórków wieku niemowlęcego.
Pozdrawiam,Zbyszek
Życie jest naprawdę proste, lecz upieramy się by je komplikować” Konfucjusz
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Krecik stary, Adasiowa, halgla, Zielona

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 22 Sty 2018 20:38 #585187

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 20230
  • Otrzymane dziękuję: 64467
pomodoro wrote:

W tym roku będzie po raz pierwszy rozsada w perlicie.

Niech i tak będzie :)

Rozmawialiśmy wcześniej o innym składzie pożywki do uprawy ogóreczków w perlicie. Kiedy już będzie ustalony, zamieszczę go także w wątku perlitowym.

Ponieważ dopiero "uczę się" ogórków, zaczęłam czytać poprzedni wątek. Po lekturze pierwszych stron dowiedziałam się, że: ogórki możemy uprawiać albo na płasko, albo prowadząc pędy wzdłuż sznurków lub przy palikach. Wybór sposobu uprawy determinuje wielkość rozsady - na płask wysadzamy z zaczątkiem pary liści właściwych, a przy metodzie "sznurkowej" - z kilkoma węzłami.
Rozsady uprawiane na płasko okrywamy włókniną do początków kwitnienia, aby zabezpieczyć ją przed gradem czy intensywnymi opadami. Tę sznurkową chronimy butlami PET.
Teraz wysiew .... początkiem maja, aby tuż po wschodach znalazła się w gruncie.
Jeśli coś pominęłam lub niechcący pomyliłam, proszę o wyrozumiałość i szybką korektę.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Zbyszko46, pszczolka, Jaedda

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 22 Sty 2018 22:10 #585210

  • Kaja
  • Kaja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1831
  • Otrzymane dziękuję: 6061
Czy ktoś miał ogórki krzaczaste Dar? Myślałam o posadzeniu ich w donicy na balkonie.
Temat został zablokowany.

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 22 Sty 2018 23:54 #585248

  • Zielona
  • Zielona's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1089
  • Otrzymane dziękuję: 4950
Kaja wrote:
Czy ktoś miał ogórki krzaczaste Dar? Myślałam o posadzeniu ich w donicy na balkonie.
Ja je miałam i to w sporej donicy, niestety zakończyło się porażką, ale w gruncie wyszło ok. :bye:
Pozdrawiam Alicja.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kaja, Kajtkowa

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 23 Sty 2018 08:25 #585270

  • Kajtkowa
  • Kajtkowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 708
  • Otrzymane dziękuję: 2911
W zeszłym roku po raz pierwszy miałam ogórki w skrzyniach posadzone w sklepowej ziemi do warzyw. Ta sama odmiana co zawsze (Octopus) i totalna klapa.Gdzieś na forum czytałam, że ogórki nie lubią zbyt pulchnej ziemi, a ja dodałam jeszcze perlit.W tym roku posadzę w celach doświadczalnych 1-2 sadzonki w donicy ze zwykłą ziemią.
Ela
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kaja, Zielona


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.686 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum