TEMAT: Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko.

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 30 Lis 2018 18:14 #631592

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2109
  • Otrzymane dziękuję: 7047
Też właśnie sobie odłożyłem. ;)

Tylko nie wiem czy to dokładnie ten sam, bo opisany Dwarf the thong.
Pozdrawiam Błażej
Ostatnio zmieniany: 30 Lis 2018 18:16 przez Bobej.


Zielone okna z estimeble.pl

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 30 Lis 2018 18:54 #631598

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20230
  • Otrzymane dziękuję: 64467
Błażej, u mnie Thong miał smak zupełnie niepodobny do tego, który znam jedząc "normalne" pomidorki ( mam na myśli własne pomidory z działki :) ) - trzymałam go na krzaczku do uzyskania pełnej dojrzałości. Faktem jest, że dość szybko mięknie, więc raczej nie nadaje się do długiego przechowywania, ale też wytrzymuje dłużej niż np. Malachitowa Szkatułka.
Ale do rzeczy: jest zdecydowanie słodki, ale jednocześnie bardzo orzeźwiający, soczysty. To, co mnie uderzyło, to niesamowita koncentracja pomidorowego smaku - odniosłam wrażenie, że jem koncentrat pomidorowy najwyższej jakości :)
Naprawdę, szczerze polecam.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobej, pouder, Sylwiaaa, aga, del

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 30 Lis 2018 19:24 #631601

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2109
  • Otrzymane dziękuję: 7047
To super! Lubię takie smaki. :yummi:
Pozdrawiam Błażej

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 01 Gru 2018 19:39 #631728

  • kazko47
  • kazko47's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 861
  • Otrzymane dziękuję: 6028
W 2018r. pojawiły się na rynku pomidory:

Dwarf Egypt Yellow – krzyżówka: Kangaroo Paw Red x Groznyj 91
Pomidor sztywnołodygowy, samokończący typu dwarf. Budowa roślin zwarta, mocne sztywne pędy, wzrost roślin silny.
Liście ciemnozielone regularne, pomarszczone, typu rugose. Wysokość roślin to 100-120 cm.Owoce piękne,o kształcie okrągłym
do spłaszczonego, jasnożółte, od 180 do 350 g pomidorów o soczystym, dobrym, łagodnym, dobrze zbalansowanym smaku.
Miąższ soczysty, dobrze wybarwiony.Odmiana średniowczesna,pomidory dojrzewają po 80 dniach. Zalecana uprawa w odkrytym
gruncie przy podporach. Odmiana opracowana w latach 2009-2017. Wprowadzona na rynek w 2018 r.w ramach projektu
Dwarf Tomato Project.

Dwarf Sarah's Red – krzyżówka: Kangaroo Paw Red x Groznyj 91
Pomidor sztywnołodygowy, samokończący typu dwarf. Budowa roślin zwarta, mocne sztywne pędy, wzrost roślin silny.
Liście ciemnozielone regularne, pomarszczone, typu rugose. Wysokość roślin to 80-110 cm.Owoce okrągłe do
lekkospłaszczonych, czerwone, typu befsztyk o przyjemnym zrównoważonym smaku. Miąższ soczysty dobrze wybarwiony.
Pomidory o wadze 120-300 g., dojrzewają wcześnie po 75 dniach. Uprawa w odkrytym gruncie, przy podporach. Odmiana opracowana
w latach 2007-2017. Wprowadzona na rynek w 2018 r.w ramach projektu Dwarf Tomato Project.

Dwarf Grandpa Gary's Green – krzyżówka: Kangaroo Paw Red x Groznyj 91
Pomidor sztywnołodygowy, samokończący typu dwarf. Budowa roślin zwarta, mocne sztywne pędy, wzrost roślin silny.
Liście ciemnozielone regularne, pomarszczone, typu rugose. Wysokość roślin to 90-110 cm.Owoce od 120 do 180 gramów,
od okrągłego do owalnego typu śliwka. Kolor dojrzałych pomidorów zielono-bursztynowy, miąższ zielony,soczysty o
dobrym owocowym i zrównoważonym smaku.Rośliny średniowczesne,pierwsze dojrzałe owoce po 80-82 dniach. Uprawa przy
podporach w odkrytym gruncie. Odmiana opracowana w latach 2009-2017. Wprowadzona na rynek w 2018 r.w ramach
projektu Dwarf Tomato Project.

Dwarf Sneaky Sauce – krzyżówka: Kangaroo Paw Red x Groznyj 91
Pomidor sztywnołodygowy, samokończący typu dwarf. Budowa roślin zwarta, mocne sztywne pędy, wzrost roślin silny.
Liście ciemnozielone regularne, pomarszczone, typu rugose. Wysokość roślin to 80-120 cm.Bardzo dobre plony, owoce
czerwone, mięsiste, owalne typu śliwka. Miąższ wybarwiony, czerwony, soczysty,o delikatnym, dobrze zbalansowanym,
przyjemnym smaku. Waga pomidorów to 120-300 g. Jest to roślina o wczesnej porze dojrzewania, po 75 dniach pierwsze zbiory.
Uprawia się w odkrytym gruncie i przy podporach.Odmiana opracowana w latach 2009-2017. Wprowadzona na rynek w 2018 r.
w ramach projektu Dwarf Tomato Project.

Dwarf Franklin County – krzyżówka: Farmer Market x Dwarf Recessive
Pomidor sztywnołodygowy, samokończący typu dwarf. Budowa roślin zwarta, mocne sztywne pędy, wzrost roślin silny.
Liście ciemnozielone ziemniaczane, pomarszczone, typu rugose. Wysokość roślin to 90-120 cm. Owoce małe, jagodowe,
lekkospłaszczone, czerwone, miniaturowy befsztyk o wspaniałym smaku. Duże plony pomidorków o wadze 50-100 g., zbierane
po 75-76 dniach. Uprawiając w odkrytym gruncie, zaleca się stosowanie podpór. Jest tolerancyjny co do warunków uprawy.
Odmiana opracowana w latach 2007-2017. Wprowadzona na rynek w 2018 r.w ramach projektu Dwarf Tomato Project.

Dwarf Velvet Night – krzyżówka: Golden Dwarf Champion x Black Cherry
Pomidor sztywnołodygowy, samokończący typu dwarf. Budowa roślin zwarta, mocne sztywne pędy, wzrost roślin silny.
Liście ciemnozielone regularne, pomarszczone, typu rugose. Wysokość roślin to 100-120 cm. Owoce purpurowe do
ciemnobrązowych okrągłe, 30-50g, typu cherry. Doskonały smak, doskonały do dekoracji potraw, do podjadania.
Bardzo wczesna, po 70 dniach pierwsze dojrzałe pomidorki. Daje obfite plony. Uprawa w odkrytym gruncie przy podporach.
Odmiana opracowana w latach 2008-2017. Wprowadzona na rynek w 2018 r.w ramach projektu Dwarf Tomato Project.

Dwarf Pink Opal – krzyżówka: Golden Dwarf Champion x Black Cherry
Pomidor sztywnołodygowy, samokończący typu dwarf. Budowa roślin zwarta, mocne sztywne pędy, wzrost roślin silny.
Liście ciemnozielone regularne, pomarszczone, typu rugose. Wysokość roślin to 90-120 cm. Owoc malinowy, okrągły, wiśniowy,
waga to 20-50g. typu cherry o doskonałym smaku, do podjadania jest idealny. Roślina o bardzo wczesnej porze dojrzewania,
już po 68-70 dniach można zbierać dojrzałe owoce. Uprawa w odkrytym gruncie i przy podporach. Odmiana opracowana w latach
2008-2017. Wprowadzona na rynek w 2018 r.w ramach projektu Dwarf Tomato Project.

Dwarf Confetti – krzyżówka: Beauty King x Dwarf Wild Fred
Pomidor sztywnołodygowy, samokończący typu dwarf. Budowa roślin zwarta, mocne sztywne pędy, wzrost roślin silny.
Liście ciemnozielone regularne, pomarszczone, typu rugose. Wysokość roślin to 110-120 cm.Owoce okrągłe lekkospłaszczone,
typu befsztyk. Dojrzały pomidor w kolorze żółtym ze złoto-różowymi paskami. Miąższ jest również żółty, soczysty. Bardzo
dobry smak, pyszny.Waga pomidorów od 200 do 300 g., które dojrzewają po 80 dniach.Uprawa w odkrytym gruncie, przy podporach.
Odmiana opracowana w latach 2011-2017. Wprowadzona na rynek w 2018 r.w ramach projektu Dwarf Tomato Project.

:bye:
Kazik
Pamiętajcie o ogrodach, przecież stamtąd wyszliście. "Jonasz Kofta"
Za tę wiadomość podziękował(a): Iwona M, Bobej, Adasiowa, Jenny, Marlenka, Betula, bietkae, Jaedda, aga, anaka

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 02 Gru 2018 19:44 #631834

  • Horti
  • Horti's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1276
  • Otrzymane dziękuję: 3725
Bobej wrote:
Też właśnie sobie odłożyłem. ;)

Tylko nie wiem czy to dokładnie ten sam, bo opisany Dwarf the thong.

Błażej, ten sam , najpewniej ten sam. :) Twórca odmiany - Blane Horton nazywa go The Thong, u Tatiany występuje jako Blane's The Thong (bez opisu, tylko nazwa). W niektórych sklepach jest tylko Thong (bez "the"), a jeszcze w innych, dodano Dwarf. Pomidor nie należy do wyhodowanych w Dwarf Tomato Project, które często mają "dwarf" w nazwie. Jednak w niczym nie odbiera mu to urody i pysznego smaku.:) Tylko ogrodnicy mają bałagan w nazwach. :jeez:
Pozdrawiam,
Dorota
Ostatnio zmieniany: 02 Gru 2018 19:45 przez Horti.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobej, Jaedda, aga, del

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 02 Gru 2018 19:55 #631837

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2109
  • Otrzymane dziękuję: 7047
Dziękuje Dorota za rozwianie wątpliwości. :) Wiele Dwarfów mnie interesuje ale chyba padne jak je wszystkie wysieje. :happy4:
Pozdrawiam Błażej
Za tę wiadomość podziękował(a): Horti, Marlenka, Jaedda

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 02 Gru 2018 19:59 #631839

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2109
  • Otrzymane dziękuję: 7047
Ciężko mi cokolwiek więcej powiedzieć o tej odmianie na ten czas.


IMG_20181130_181306.jpg
Pozdrawiam Błażej
Za tę wiadomość podziękował(a): Horti, Marlenka, Betula, aga, del

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 02 Gru 2018 20:19 #631843

  • Horti
  • Horti's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1276
  • Otrzymane dziękuję: 3725
Myślę, że "kłopot" z Dwarfami będzie coraz większy. :devil1: Pojawiają się kolejne liczne odmiany z Dwarf Tomato Project, w tych dniach ich twórcy zapowiedzieli kolejne premiery. Pod wpływem tego projektu wypuszczane są nowe odmiany, wyhodowane po części dlatego, że takie pomidory zrobiły się modne.
Cóż, zawsze zostaje policzyć posiadane donice i nasiona, a następnie rozłożyć ich uprawę na kilka lat. :) I nie zwiększać stanu posiadania. :rotfl1:
Pozdrawiam,
Dorota
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobej, Adasiowa, Marlenka, del

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 02 Gru 2018 20:23 #631845

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2109
  • Otrzymane dziękuję: 7047
Jak dla mnie, to nie ma problemu z zdobyciem nasion, bo pasjonatów ogrom. Gorzej je samemu przetestować. :happy2:
Pozdrawiam Błażej
Za tę wiadomość podziękował(a): Horti, Marlenka, del

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 02 Gru 2018 23:58 #631876

  • badzia
  • badzia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 917
  • Otrzymane dziękuję: 2269
A we mnie w tym momencie odezwał się ekonomista. I tak: Niższy - znaczy prowadzić na 3-4 pędy lub samopas.Krzak zwarty,liście rugosa - znaczy należałoby raczej ograniczać ilość tych pędów. Krzak zwarty, kilka pędów,liście rugosa - znaczy odpada dwa przy jednym kołku. W moim przypadku to zamiast 44 wysokich odmian posadziłabym tylko 22 dwarfy. Jak mi się to przełoży na zbiory? W tym sezonie będę mieć zaledwie kilka dwarfów, dogodzę im jak się patrzy, ale będę ważyć, mierzyć i liczyć z ołówkiem w ręce.

W tym roku miałam The Thong, tego akurat można było posadzić 2 przy jednym. Był pyszny.To przez niego poszłam w dwarfy na przyszły sezon.
Ostatnio zmieniany: 03 Gru 2018 00:05 przez badzia.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobej, Adasiowa, Emalia112, pouder, Marlenka, Betula, del

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 03 Gru 2018 07:40 #631881

  • Horti
  • Horti's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1276
  • Otrzymane dziękuję: 3725
Jasne, jeżeli porównamy dwarfy z odmianami wysokimi, widzimy różnicę w plonach. Idea, która towarzyszyła powstaniu dwarfów, jak pisali ich hodowcy, to stworzenie ludziom, którzy nie mają ogrodów, szansy na uprawę smacznych pomidorów wielkoowocowych, w donicach ustawionych na balkonie czy tarasie. To nie są odmiany produkcyjne, przerobowe, tylko pomidory do bieżącego spożycia, a wysokość krzaka determinuje wielkość zbiorów.
Ze względu na ładne liście i pokrój krzaka oraz kolorowe owoce są też niebanalną rośliną ozdobną.
Pozdrawiam,
Dorota
Za tę wiadomość podziękował(a): badzia, Bobej, Adasiowa, pouder, Marlenka, Betula, bietkae, aga, del

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 03 Gru 2018 08:59 #631888

  • bietkae
  • bietkae's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1961
  • Otrzymane dziękuję: 11177
W tym roku miałam po raz pierwszy dwarfa ( Big Green Dwarf ) i oprócz walorów użytkowych podobał mi się w donicy. Na przyszły rok również posadzę kilka donic na tarasie ponieważ ograniczę ilość kwiatów. Ile donic będzie jeszcze nie wiem ale jak się nie załapię na nowe dwarfy z Targu to zielonego będzie co najmniej 2 sztuki :)
Pozdrawiam Ela
Za tę wiadomość podziękował(a): badzia, Horti, del

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 03 Gru 2018 10:12 #631896

  • badzia
  • badzia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 917
  • Otrzymane dziękuję: 2269
Tak też je wykorzystam.Niziutkie pójdą do pojemników, wyższe do gruntu. Podobają mi się, bo jest wśród nich dużo odmian wczesnych. No i ten smak, jak doświadczyłam i jak czytam.

Z wysokich to mam przede wszystkim deserowe, takie do zjedzenia od razu, do tego dwie, trzy odmiany na poleżenie.
Ostatnio zmieniany: 03 Gru 2018 10:31 przez badzia.
Za tę wiadomość podziękował(a): Horti, pouder, Marlenka, del

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 03 Gru 2018 10:20 #631898

  • pouder
  • pouder's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1042
  • Otrzymane dziękuję: 2609
I ja zmówiłam parę dwarfów z przeznaczeniem do donic, na tarasie pewnie nie postawię bo zadaszony ale myślę, że pod ścianą szklarni będzie im dobrze. Są niskie to nie zacienią tych w szklarni.
pozdrawiam Karina
Za tę wiadomość podziękował(a): Horti, Marlenka, bietkae, del

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 03 Gru 2018 10:36 #631899

  • badzia
  • badzia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 917
  • Otrzymane dziękuję: 2269
Karinko, pod ścianą szklarni? Na zewnątrz?

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 03 Gru 2018 10:59 #631905

  • pouder
  • pouder's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1042
  • Otrzymane dziękuję: 2609
Tak na zewnątrz, w środku będą wysokie "zwykłe", wymyśliłam bok szklarni, 4 metry od strony południowo-wschodniej.









'
pozdrawiam Karina

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 03 Gru 2018 13:00 #631925

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2109
  • Otrzymane dziękuję: 7047
Ja w tym roku miałem dwarfy po raz pierwszy. Co mnie w nich urzekło, to bezproblemowość. Rosły sobie samopas, w otwartym gruncie, bez nawożenia, podlewania itd. Krzaki nie wykazywały niedoborów, nie chorowały(nie licząc końca sezonu) i fajna ilość pomidorków jak na tak niskie krzaczki. :)

Owszem, jak ktoś ma wyliczone miejsce dla pomidorów i ma jakieś sprawdzone odmiany, to chyba nie ma co kombinować, Ja natomiast powciskam sobie je gdzieś na działce, gdzie nic innego nie może rosnąć i przetestuje, czy podobnie będzie z nimi w sezonie kolejnym, przy innych warunkach, bo nie liczę że one się powtórzą.
Pozdrawiam Błażej
Za tę wiadomość podziękował(a): Horti, pouder, Marlenka, Jaedda

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 03 Gru 2018 14:46 #631951

  • badzia
  • badzia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 917
  • Otrzymane dziękuję: 2269
... powtórzą, nie powtórzą ..., oto jest pytanie. Aniu, powiedz, przy The Thong było F1?

Zapowiada się ciekawy taniec z tymi dwarfami. Ale fajnie :dance:
Ostatnio zmieniany: 03 Gru 2018 14:50 przez badzia.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.758 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum