TEMAT: Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko.

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 16 Gru 2018 14:17 #633295

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2110
  • Otrzymane dziękuję: 7051
Karina, też się zastanawiam ile lat zajmą mi testy, bo nie uprawiam zbyt wielu krzaków na jeden raz. A jeszcze dochodzą odmiany wysokie, które są narazie głównie uprawiane przeze mnie. :)
Pozdrawiam Błażej
Za tę wiadomość podziękował(a): pouder


Zielone okna z estimeble.pl

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 19 Gru 2018 10:47 #633482

  • Sylwiaaa
  • Sylwiaaa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 650
  • Otrzymane dziękuję: 3089
Może głupio pytam, ale kiedy najwcześniej wysiewacie Dwarf-y? :)
Można tak na koniec stycznia z przeznaczeniem uprawy w odkrytym gruncie?

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 19 Gru 2018 11:04 #633484

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Mojego jedynego, jak dotąd, dwarfa ( Thong ) wysiewałam w perlit w tradycyjnym terminie, czyli koło 20 marca. Wszystkie pomidorki uprawiam w odkrytym gruncie, a rozsady w perlicie rosną szybciej niż w zwykłym, glebowym podłożu ( takie są moje obserwacje ).
Tak więc koniec stycznia dla uprawy bez osłon to - moim skromnym zdaniem - trochę za wcześnie - rozsada może być wybiegnięta.

p.s. Sylwio - nie ma głupich pytań :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Sylwiaaa, aga

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 19 Gru 2018 12:44 #633492

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Też uważam, że wysiew w styczniu do uprawy w gruncie to zdecydowanie za wcześnie. Natomiast jak masz dużo nasion i jasny parapet w niezbyt ciepłym pomieszczeniu, to można by poświęcić jedno nasion, wysiać wcześniej i zobaczyć jak się będą dwarfy zachowywać w takiej uprawie, czy będą bardzo wybiegać.
Pozdrawiam
Bea
Za tę wiadomość podziękował(a): Sylwiaaa

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 19 Gru 2018 13:05 #633495

  • Sylwiaaa
  • Sylwiaaa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 650
  • Otrzymane dziękuję: 3089
Właśnie mam takie pomieszczenie, 1 nasionko poświęcę - zrobię sobie eksperyment :think: :)

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 19 Gru 2018 14:44 #633501

  • bietkae
  • bietkae's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1991
  • Otrzymane dziękuję: 11358
Sylwiaaa ja wiem jak paluszki swędzą do wysiewania ale: ten rok dla rozsady pomidorów był wyjątkowy bo od kwietnia było
,,ljeto i ljeto ''.
Rozsadę wyrzuciłam pod folię na początku kwietnia i na noce tylko nakrywałam grubą włókniną.
W 2017r. kwiecień i chyba gdzieś do 20 maja nocami były nawet u mnie czyli w najcieplejszym rejonie kraju temperatury ujemne.. Ja swoje pomidory pod folią wysadzone na początku maja na noc nakrywałam włókniną na palikach czyli w namiocie był jakby drugi namiot a na noc stawiałam ( pod tą włókniną ) wkłady do zniczy. I to trzeba było na każdą noc zapalać nawet 15 wkładów - takich małych na 8 godzin.
Byli tacy, którzy grzali farelkami. Te zabiegi uchroniły sadzonki przed wymarznięciem ale one stały w miejscu i nie rosły. Sadzonki pod folią pomarzły w maju tym, którzy ich nie zabezpieczali dodatkowo. To wszystko wymagało zarówno pracy jak i nakładów finansowych, czyli gra nie warta świeczki a raczej świeczek :teach:
Ja owszem w styczniu wysieję różne nasiona pomidorów ale jako eksperyment w celu ,,zbadania,, które odmiany mają najlepiej rozbudowany system korzeniowy - chodzi o podkładki do szczepienia. No i będę miała zapach prawdziwych pomidorów :)
Pozdrawiam Ela
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobej, Adasiowa, Armasza, Marlenka, Betula

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 19 Gru 2018 15:43 #633507

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Sylwiaaa wrote:
Właśnie mam takie pomieszczenie, 1 nasionko poświęcę - zrobię sobie eksperyment :think: :)

To zdaj koniecznie relację. Myślę, że wiele osób będzie zainteresowanych.
Pozdrawiam
Bea
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, Marlenka, Sylwiaaa

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 19 Gru 2018 16:57 #633514

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2110
  • Otrzymane dziękuję: 7051
Sylwia Ogólnie bez doświetlania nie ma sensu wysiewać pomidorów zbyt wcześnie, bo będą kiepsko rosły, powyciągają się itd. Dwarfy mają bardziej zwarty pokrój, jednak potrzebują tyle samo słońca co inne. Po za tym okres produkcji rozsady jest miedzy 6 a 8tyg, po czym pomidory powinny rosnąć w docelowych pojemnikach. Bo inaczej korzenie będą się kręcić, gnieść w zamałych pojemnikach, co znów się odbije na nie niekorzystnie.

Zresztą nie wiadomo jaka tym razem trafi się wiosna, by taka jak w tym roku była ewenementem, a już pamiętam śnieg na wielkanoc w jednym z poprzednich lat. Jak to słusznie przytoczyła bietkae :idea1:

Pobawić się można ale z rozsądkiem. ;)

Ja obecnie mam posiane trzy pomidorki w glebie po papryce i jest w niej tyle niedoborów, tak zmienione ph, że raczej walcze by je utrzymać, niż uprawiam. :D Aż zaczynam się zastanawiać, czy jej ubarwienie nie jest cechą odmianową. :happy:

Tak czy owak zabawa taka wymaga troszkę większej uwagi, niż wysiew wiosną na parapet, przy wiosennym słońcu. Ale kto komu zabroni, wolnoć Tomku w swoim domku. :D
Pozdrawiam Błażej
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, pouder, Marlenka, Miragoral, Betula, bietkae, Sylwiaaa

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 19 Gru 2018 17:16 #633516

  • bietkae
  • bietkae's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1991
  • Otrzymane dziękuję: 11358
Bobej pamiętam tę Wielkanoc kiedy 1 kwietnia spadła duża ilość śniegu. Ja zamiast zajadać święconki wygotowałam co tylko było w domu tj. makarony, kasze, ryż. Dodatkiem był tłuszcz i ledwo dawałam radę nakarmić zziębnięte i wygłodniałe ptaki, bo wciąż nadciągały nowe stada.

Oby to się nie powtórzyło czego życzę sobie i wszystkim ogrodnikom ( bo też lubię wysiewać ) :)
Pozdrawiam Ela
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobej, Adasiowa, Kaja, pouder, Marlenka

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 19 Gru 2018 17:33 #633520

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Dokładnie tak jest - produkcja zdrowej, krępej i silnej rozsady pomidorka zajmuje średnio 7 tygodni w SPRZYJAJĄCYCH warunkach, czyli przy odpowiedniej ilości światła i ciepła - czasami pomagamy roślinom ustawiając rozsady pod kątem względem okna, aby zminimalizować wybieganie; powinniśmy także wyeliminować wahania temperatury: zbyt niska czy wysoka nie wpłynie korzystnie na system korzeniowy i pobieranie składników pokarmowych z podłoża. Inna sprawa, że nawożenie rozsady musimy ściśle dostosować do warunków otoczenia.
Jeśli nie możemy doczekać się wysiewów, możemy wystartować z ostrymi paprykami - niekiedy samo kiełkowanie trwa 2-3 tygodnie, albo z bakłażanami do tunelu.
Poczekajmy jednak cierpliwie, aż dni staną się dłuższe :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Bobej, Armasza, Zbyszko46, pouder, Marlenka, Miragoral, Betula, bietkae, Sylwiaaa

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 19 Gru 2018 21:04 #633555

  • Mandorla
  • Mandorla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • ogród w 6b, serce w 7a
  • Posty: 2630
  • Otrzymane dziękuję: 7736
ja chyba się skuszę na wysianie czegoś wcześniej - pewnie padnie na paprykę... I tak mam rośliny pod lampami, co mi szkodzi dostawić jedną czy dwie doniczki. Doświadczalna fasola bardzo sobie chwaliła takie warunki, dziecię miało najładniejszą roślinę w klasie :happy3:
Nic nie napełnia serca takim smutkiem, jak symetria. Symetria bowiem to nuda; nuda zaś to dno smutku. - V. Hugo

Gdzie by to upchnąć?

TARG KWIATOWY
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobej, Armasza, Marlenka

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 23 Gru 2018 06:34 #633827

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2110
  • Otrzymane dziękuję: 7051
Dotarły nasionka z Francji. Narazie bez przeglądu powędrowały do pudełka. :)


IMG_20181221_172721.jpg


IMG_20181221_172832.jpg


A po za tym, to takie co nie co ;)


IMG_20181222_205011.jpg
Pozdrawiam Błażej
Ostatnio zmieniany: 23 Gru 2018 06:37 przez Bobej.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, badzia, ewa-s, Adasiowa, Marlenka, Betula, bietkae, Jaedda, Szafirek, aga, del

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 23 Gru 2018 15:00 #633846

  • badzia
  • badzia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 923
  • Otrzymane dziękuję: 2285
Jak to bez przeglądania? I dlaczego "nareszcie"?

Zaś co do terminu wysiewu pomidorów z przeznaczeniem do uprawy w odkrytym gruncie to trzymam się żelaznej zasady: Wysadzać 6-8 tygodniową rozsadę :garden1: I jest mi z tym dobrze :dance:
Ostatnio zmieniany: 23 Gru 2018 15:10 przez badzia.

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 23 Gru 2018 15:48 #633854

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2110
  • Otrzymane dziękuję: 7051
Nie wiem dlaczego nareszcie, bo napisałem narazie. ;) A powędrowały do pudełka, bo nie było czasu się przyjrzeć. :D Między świętami zapewne już wybiore te 10odmian na pierwszy plan. :)
Pozdrawiam Błażej

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 23 Gru 2018 19:49 #633869

  • badzia
  • badzia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 923
  • Otrzymane dziękuję: 2285
No widzisz, to ja żle odczytałam tekst. Ot, przemęczenie przedświąteczne. A swoją drogą to zazdroszczę tego przeglądu po świętach, ale szczerze współczuję w wyborze tylko 10 spośród tak wielu.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobej

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 23 Gru 2018 20:04 #633870

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2110
  • Otrzymane dziękuję: 7051
Jak to wiele osób mówi, lepiej mieć ból głowy z wyborem z tego co się ma, niż ból głowy co za odmiane wyszukać, kupić itd. ;)
Pozdrawiam Błażej
Za tę wiadomość podziękował(a): Jaedda, del

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 11 Sty 2019 20:24 #636259

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
8 stycznia wyłożyłam na waciki cztery odmiany dwarfów, aby sprawdzić zdolność kiełkowania nasion: wybrałam Jade Beauty, Sarandipity, Uluru Ochre sprowadzone z Chorwacji i Big Green z naszej AWN. Nasiona umieściłam w kiełkowniku w temperaturze 28 stopni.
Jako pierwszy skiełkował Uluru Ochre, bo już 10 stycznia, a następny Jade Beauty 11 stycznia. Oba pomidorki wysadziłam do kubeczków z perlitem i pozostawiłam w kiełkowniku.

dwarf Jade Beauty - liście ziemniaczane


dwarf Uluru Ochre
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 11 Sty 2019 20:29 przez Adasiowa.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Krecik stary, Bobej, rychu44, Marlenka, Zielona, Ada, del

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 12 Sty 2019 18:27 #636431

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Na skiełkowanie trzeciej odmiany dwarfa - Sarandipity - czekałam 4 dni. Jest to pomidor uzyskany ze skrzyżowania Black Zebra i krzyżówki [ dwarfa Gold Champion i Cherokee Chocolate ] rodzący niewielkie owoce o wadze około 70g

dwarf Sarandipity


Czwarty, Big Green, nadal bez efektu.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Bobej, rychu44, Jaedda, del


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.677 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum