TEMAT: CZOSNEK - odmiany, uprawa, przechowywanie

CZOSNEK - odmiany, uprawa, przechowywanie 26 Cze 2020 21:03 #717222

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6880
  • Otrzymane dziękuję: 41579
U mnie 25% Harnasia nadgniło i część zgniło całkowicie.Dziś też tak na wyczucie wykopałem 5 szt.Ornaka również nadgniłe.Jutro wykopuję całość.Nic nie dało zaprawianie ząbków zaprawą nasienną. :( :( ;) ;)

002-269.jpg

003-220.jpg

005-110.jpg

004-162.jpg
Pozdrawiam Józek!!
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Iwona M, bela, Bobej, Adasiowa, rozalia, pouder, Betula, Pestka, pszczolka, bastis, Nimfa


Zielone okna z estimeble.pl

CZOSNEK - odmiany, uprawa, przechowywanie 26 Cze 2020 22:24 #717237

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2109
  • Otrzymane dziękuję: 7047
Na dwóch forach podobne problemy z czosnkiem, więc i Ja pognałem do swojego i zrobiłem kolejne próbne podebranie.

Na szczęście jest ok.


IMG_20200626_205053.jpg



IMG_20200626_210631.jpg



IMG_20200626_210639.jpg



IMG_20200626_210646.jpg
Pozdrawiam Błażej
Ostatnio zmieniany: 26 Cze 2020 22:26 przez Bobej.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, bela, Adasiowa, rozalia, Betula, Pestka, Nimfa, M a r i u s z

CZOSNEK - odmiany, uprawa, przechowywanie 27 Cze 2020 08:34 #717275

  • Pelasia
  • Pelasia's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 67
  • Otrzymane dziękuję: 49
Cyt:Jednymi z groźniejszych patogenów czosnku są grzyby z rodzaju Fusarium. Ich obecność objawia się zgnilizną podstawy piętki, fuzaryjne gnicie piętki.         

Liście porażonych roślin żółkną i więdną, a następnie obumierają. Między łuskami ząbków pojawia się początkowo biały, później zaróżowiony nalot grzybni. Rośliny łatwo jest wyrwać z gleby. Infekcjom powodowanym przez grzyby z tego rodzaju sprzyja ciepła i wilgotna pogoda.
Ja tak właśnie mam z czosnkiem.
Ten grzyb zostaje w ziemi , chyba będę zmuszona użyć chemii , żeby odkazić ziemie
Cyt: Chorobę można zwalczać chemicznie, zarejestrowane są dwa środki ‒ Constans WG oraz Switch 62,5 WG. Zabiegi ochronne wykonuje się na 10-30 dni przed siewem lub sadzeniem czosnku. Po oprysku, wierzchnią warstwę gleby (na głębokości 10 cm) należy dokładnie wymieszać. W jednym sezonie wegetacyjnym można wykonać wyłącznie jeden zabieg.
Asia
Asia
Ostatnio zmieniany: 27 Cze 2020 08:38 przez Pelasia.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bela, Bobej, rozalia, Betula, Nimfa

CZOSNEK - odmiany, uprawa, przechowywanie 27 Cze 2020 09:33 #717280

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6880
  • Otrzymane dziękuję: 41579
Pomimo choroby czosnku Ornak dalej pozostawiam w glebie.Sprawdzałem kilka główek i na razie są w fazie jeszcze tworzenia ząbków.Po prostu jest zupełnie nie dojrzały.Z dwojga złego wolę ewentualnie stracić część,niż kopać niedojrzałe główki,które i tak nie da się przechować nawet w krótkim czasie.Z już wykopanych i uszkodzonych część idzie do suszenia,natomiast te porażone już wczoraj zakopałem w odludnym miejscu. :coffe: :coffe: :bye: :bye:
022-5.jpg
Pozdrawiam Józek!!
Ostatnio zmieniany: 27 Cze 2020 10:46 przez Krecik stary. Powód: poprawka
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bela, Bobej, Adasiowa, rozalia, Betula, Pestka, jurek49, bastis, Nimfa, anaka, renmanka

CZOSNEK - odmiany, uprawa, przechowywanie 27 Cze 2020 10:49 #717287

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2109
  • Otrzymane dziękuję: 7047
Asia Pisałem wczoraj z osobą, która uprawia na handel czosnek. Ziemie dzierżawi i w tamtym roku miał pierwsze objawy tej choroby. Zastosował przed siewnie Switch w, tym roku i Bandur na robaka, ziemie kultywatorem zjechał. W czasie wegetacji dwa opryski Topsinem i tak nic nie dało. Całe poletko poszło.. sadzeniaka za 1000zł i nic nie zebrał.

Zmienia poletko w następnym sezonie.

Krecik No to jest też problem, że taki sie nie przechowa. Może go kisić, mrozić albo suszyć i mielić na proszek. :think:
Pozdrawiam Błażej
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, Pestka, anaka

CZOSNEK - odmiany, uprawa, przechowywanie 28 Cze 2020 17:59 #717485

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20230
  • Otrzymane dziękuję: 64467
Kochani, nasz czosnkowy wątek przekroczył magiczną ilość 100 stron, a zatem aby zapewnić nam bezpieczne korzystanie z zawartych w nim informacji pozwolę sobie zamknąć tę odsłonę i zaprosić wszystkich do kolejnej. :)

forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...echowywania-czesc-ii
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 28 Cze 2020 18:19 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobej, Betula, Pestka, galka68, anaka


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.694 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum