TEMAT: Siatka leśna na podpory

Siatka leśna na podpory 17 Lut 2019 21:30 #643440

  • zdravko
  • zdravko's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 409
  • Otrzymane dziękuję: 353
Plan jest taki, żeby zrobić kozły z desek i do tego przymocować siatkę leśną, chodzi o uprawę dyń i ogórków, jakieś myszy mi dynie zjadają prawie co roku z ogórki mnie meczą zbieraniem z ziemi,
dobry to pomysł, wykorzystywał ktoś ja do ogórków, dyń, czy coś podobnego ?

myślałem o plastikowej, ale chyba nie utrzyma dyń w powietrzu.

Jakbym już kupował to jakąś konkretną, czy brać najtańszą z dużymi dziurami ?.


Zielone okna z estimeble.pl

Siatka leśna na podpory 17 Lut 2019 21:45 #643447

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Powinno działać :) U mnie kiedyś dynia wspinała się po ogrodzeniu metalowym, owoce ok. 10 kg wisiały na cienkich łodygach :)
Za tę wiadomość podziękował(a): iwa

Siatka leśna na podpory 17 Lut 2019 21:46 #643448

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Ja mam siatkę już piąty sezon tą najtańszą i siatka jest OK natomiast podpórki chyba już tego roku nie wytrzymają, tym bardziej ze mam ja na tykwy, a one są dosyć ciężkie. Dynie to nie wszystkie chcą się piąć do góry, a ogórki nigdy nie próbowałam. zawsze sadzę na płask.
Za tę wiadomość podziękował(a): iwa

Siatka leśna na podpory 17 Lut 2019 21:50 #643452

  • Mandorla
  • Mandorla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • ogród w 6b, serce w 7a
  • Posty: 2630
  • Otrzymane dziękuję: 7736
U mnie ogórki i dynie szły po sznurkach i było OK, więc siatka chyba tym bardziej się sprawdzi. Na puszczanie na płasko szkoda mi miejsca, poza tym wisząc nie są aż tak narażone na zapiaszczenie, gnicie i ataki szkodników :)
Nic nie napełnia serca takim smutkiem, jak symetria. Symetria bowiem to nuda; nuda zaś to dno smutku. - V. Hugo

Gdzie by to upchnąć?

TARG KWIATOWY
Za tę wiadomość podziękował(a): iwa

Siatka leśna na podpory 17 Lut 2019 22:48 #643457

  • rys20
  • rys20's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 136
  • Otrzymane dziękuję: 370
Witam,
uprawiam ogórki gruntowe już od kilku lat w podobny sposób ale na konstrukcji z wbitych patyków jak wigwam. Tak do wysokości 1,5m. Ale raz było /żona zobaczyła w internecie filmik z Włoch../ też po siatce leśnej. Jest OK ale jest w tym problem taki, że ogórki nie chcą się wspinać.... Oczywiście ani po kijkach ani po siatce. Trzeba było co kilka dni /szczególnie w początkowym okresie wzrostu/ je okręcać lub przekładać przez oka siatki. Na kijach jest prościej i szybciej. Pewnie zależy to od odmiany, ale nie wiem jak, nie wypraktykowałem tego. Zalety są oczywiste: nie trzeba się schylać i uprawa zajmuje mniej miejsca. Do takiej uprawy najlepiej nadają się odmiany słabo rosnące. Mi się sprawdza Monika. Uprawiam ją co roku zarówno w szklarence na sznurkach w uprawie wczesnej oraz właśnie na podporach w normalnym terminie. Z tym, ze do szklarni sieję na rozsadę ok 1,04 a do gruntu sieję na rozsadę w growboksie/parapecie tak ok 20,04. Ale uwaga jest taka: mam do dyspozycji takie kije... Bo posadziłem kiedyś w ogrodzie dużo leszczyn. A wada siatki jest taka też, że później trzeba odcinać żmudnie zeschłe łęty. U mnie już nigdy siatka, tylko wigwam.
Ryszard
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, iwa

Siatka leśna na podpory 17 Lut 2019 23:41 #643465

  • Armasza
  • Armasza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1648
  • Otrzymane dziękuję: 3560
Rysiu
Czy wigwam tylko związany u góry, czy "szczebelki" ze sznurka ogóreczkom też robisz? (Też posadziłam trochę leszczyn dawno temu :club2: )
Pozdrawiam cieplutko
Hanka
Ostatnio zmieniany: 17 Lut 2019 23:41 przez Armasza.

Siatka leśna na podpory 18 Lut 2019 00:34 #643469

  • megi
  • megi's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 179
  • Otrzymane dziękuję: 300
Najtańszy panel ogrodzeniowy:)
IMG_20180617_192340-2.jpg


IMG_20180724_151400.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara, Krecik stary, rychu44, iwa

Siatka leśna na podpory 18 Lut 2019 00:37 #643470

  • rys20
  • rys20's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 136
  • Otrzymane dziękuję: 370
jak co kilka dni nowe pędy dobrze skierujesz, to bez problemów. Bez podwiązywania.
hej
Ryszard
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44

Siatka leśna na podpory 18 Lut 2019 07:51 #643482

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Zdravko! Wiele osób na forum (w tym ja) z powodzeniem uprawia ogórki przy podporach. Do ogórków używam plastikowej siatki i bardzo dobrze się sprawdza. Uprawiałam też dynie w pionie, tyle że po sznurkach. Prowadziłam tak tylko dynie o małych owocach: Thelma Sanders czy Carnival. Jeśli chcesz tak uprawiać dynie o dużych owocach to powinieneś pomyśleć o dodatkowym mocowaniu owoców do siatki, np jakaś plecionka ze sznurka służąca za hamak dla owoców.
Pozdrawiam
Bea
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, rychu44, Miragoral

Siatka leśna na podpory 18 Lut 2019 08:47 #643488

  • zdravko
  • zdravko's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 409
  • Otrzymane dziękuję: 353
Dzięki wszystkim za odzew ;),
dynie powinny wytrzymać swój ciężar ( będzie to tylko MARINA DI CHIOGGIA ), w tamtym roku oblazły mi śliwkę podgryzioną przez karczownika (przygięła się do ziemi) i spokojnie się trzymały w powietrzu, nad ogórkami się zastanowię czy na siatkę puszczać ,
pomyślę też na tym wigwamem, leszczyny nie mam co prawda ale od cholery wierzby z której robię tyczki do grochu wiec nada się na pewno.

Jeszcze jedno,siatkę jak obrócić,tymi wielkimi dziurami do góry ,mniejsze będą przy ziemi i chyba łatwiej będzie się złapać roślinom na początku.

Siatka leśna na podpory 02 Wrz 2019 20:43 #674481

  • micha
  • micha's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 2
  • Otrzymane dziękuję: 3
Pomysł fajny ale nie wiem czy nie zastosowałabym rozwiązania z sadownictwa lub hodowli ptaków. Tam stosują takie mocne ale elastyczne siatki. U znajomego są takie siatki otaczające jego kurnik. Oczka dość spore i siatka jest całkiem mocna. Firma to chyba [...]. Jakoś tak na rolce pisze jak widziałam. Wydaje mi się, że taka elastyczna siatka będzie lepsza dla roślin niż sztywna konstrukcja.

Witaj nowa forumowiczko w Warzywniku. Przypominam, że zgodnie z regulaminem nie można bez konsultacji z szefostwem forum podawać w postach nazw firm. Owszem, pozwalamy czasami na takie wpisy użytkownikom, ale tylko tym z dłuższym stażem na forum, których znamy i co do których mamy pewność, ze nie jest to reklama.
Betula
Ostatnio zmieniany: 03 Wrz 2019 16:09 przez Betula.

Siatka leśna na podpory 04 Wrz 2019 13:57 #674668

  • zdravko
  • zdravko's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 409
  • Otrzymane dziękuję: 353
015.jpg

Ostatecznie zrobiłem półokrągłą konstrukcje na bazie starych prętów budowlanych,spokojnie wytrzymały obciążenie (niewielkie), pewnie z 12-15 dyn marina,
druga to jednak nie kozły, a pochylona ściana,też zdała egzamin.
Ogórki też bez problemu się udały na siatce,wspinały się praktycznie same.

013-2.jpg




004-2.jpg


006-2.jpg
Ostatnio zmieniany: 04 Wrz 2019 13:58 przez zdravko.
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, Armasza, Betula, Nimfa


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.377 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum