TEMAT: Uprawa roślin w podłożach inertnych część II

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 28 Lut 2023 11:11 #824491

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15446
  • Otrzymane dziękuję: 51326
Sloks wrote:
Wrzucam jeszcze zdjęcia papryk.
Podlewane tą samą pożywką.

Na papryce widać niedobór azotu.


IMG_3340.jpg
Ostatnio zmieniany: 28 Lut 2023 11:21 przez pomodoro.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, ewakatarzyna, Babcia Ala


Zielone okna z estimeble.pl

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 28 Lut 2023 11:41 #824495

  • Sloks
  • Sloks's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 30
  • Otrzymane dziękuję: 22
Tą samą, to znaczy- jaką ?.
Kristalon żółty 100g + saletra potasowa 100g dopełnione do jednego litra wodą demineralizowaną.

2,5ml tejże pożywki i 1ml octu dodany do litra wody kraniczanki.

Jeżeli masz w filtrze też wkład Demi to stabilizacja pH przygotowanego roztworu trwa tak z godzinę lub dłużej pomimo mieszania.
Tak przynajmniej jest u mnie, nie wiem z czego to wynika, może z tego że woda po Demi wydaje się być praktycznie ultraczysta.

Obecnie bez wkładu Demi. 5 mikronów, 1 mikron i węgiel, następnie membrana. Wychodzi mi około 4-6 ppm.
Ostatnio zmieniany: 28 Lut 2023 11:48 przez Sloks.
Za tę wiadomość podziękował(a): Babcia Ala

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 03 Mar 2023 10:15 #824715

  • Lilith
  • Lilith's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 895
  • Otrzymane dziękuję: 2954
Na 6 nasion tylko 1 pepino wyrosło. Zastanawiam się czy pozostałe nasiona nie zasiać w perlicie. Potem przepikować do podłoża mieszanego przed wysadzeniem. Papryki sobie rewelacyjnie poradziły w zeszłym roku w samym perlicie.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 05 Mar 2023 09:25 #824925

  • Maks-ogrodnik
  • Maks-ogrodnik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 349
  • Otrzymane dziękuję: 475
W dobie drogich nawozów znalazłem u siebie w piwnicy polifoske 50kg NPK(S) 6-20-30-(7)
Przyda się to do pomidorów?

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 05 Mar 2023 09:51 #824930

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15446
  • Otrzymane dziękuję: 51326
Do perlitu absolutnie nie. Do uprawy w gruncie tylko rośliny niewrażliwe na chlor. Absolutnie nie nadaje się pod osłony. www.farmer.pl/produkcja-roslinna/nadmiar...-uprawom,105356.html
Za tę wiadomość podziękował(a): leszek0921, Maks-ogrodnik, ewakatarzyna, Babcia Ala

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 07 Mar 2023 21:34 #825208

  • Sloks
  • Sloks's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 30
  • Otrzymane dziękuję: 22
Zmieniłem całkowicie skład pożywki.
Nową skład koncentratu oparłem na wzór z pierwszej części tematu z pierwszego posta dotyczącego uprawy w podłożach inertnych.

Skład koncentratu A
- 100 g Kristalon czerwony
- 25 g siarczan magnezu 16 % MgO

Skład koncentratu B
- 100 g saletra wapniowa

jeśli wszystko dobrze policzyłem, to 10 ml koncentratu A + 10 ml koncentratu B daje
N-251mg
P-41,2mg
K-299mg
Mg-42mg
Ca-179mg

wszystko robione na wodzie demineralizowanej
pH stabilne w granicach 5,8-6
rośliny zaczynają wyglądać dużo lepiej - z pomidorów znikają plamy na liściach, łodyżki coraz mniej fioletu, liście od spodu też gubią fioletowe zabarwienie

Pomodoro, czy mógłbyś rzucić okiem i ewentualnie wprowadzić jakieś zmiany w aktualnym składzie?
Obecnie do fertygacji używam 1L wody demineralizowanej i dodaję 3ml koncentratu A + 3ml koncentratu B.
Załączam też zdjęcia pomidorów i papryki. Papryka wciąż wydaje mi się, że ma niedobory azotu, chyba, że na zmianę wybarwienia liści trzeba jeszcze dłużej poczekać. Pierwsze podlanie nową pożywką zrobiłem 4.03

IMG_20230307_091451-min.jpg


IMG_20230307_091454-min.jpg


IMG_20230307_091541-min.jpg


IMG_20230307_0915281-min.jpg
Ostatnio zmieniany: 07 Mar 2023 21:36 przez Sloks.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 07 Mar 2023 22:39 #825213

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15446
  • Otrzymane dziękuję: 51326
Jest jeszcze jedna rzecz. Widzę, że kubki masz podwójne. Bacz, by na dnie nie zbierała się woda i rosliny nie miały zalanych korzeni. W tych kubkach jest bardzo mała przestrzeń między wewnętrznym kubkiem , a zewnętrznym.
.
Ostatnio zmieniany: 08 Mar 2023 05:01 przez pomodoro.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, Babcia Ala, Sloks

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 08 Mar 2023 08:02 #825226

  • Sloks
  • Sloks's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 30
  • Otrzymane dziękuję: 22
Dobrze wiedzieć. Nie zwracałem na to szczególnej uwagi, a zawsze po podlewaniu znajdowało się tam trochę wody. Dzisiaj zrobię z tym porządek.

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 11 Mar 2023 12:04 #825522

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15446
  • Otrzymane dziękuję: 51326
Sloks wrote:
Zmieniłem całkowicie skład pożywki.

Pietruszka naciowa wysiana w identycznym czasie do dwóch podłoży : perlitu i podłoża do wysiewów. Zasilana naszym nawozem na bazie żółtego kristalonu. Jak widzisz, liście niczym się nie różnią. Poczekamy, kiedy pojawią się liście właściwe.


IMG_3659-2.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Krecik stary, apal100, ewakatarzyna, Babcia Ala, Impessa, Sloks

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 13 Mar 2023 09:50 #825767

  • Impessa
  • Impessa's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 91
  • Otrzymane dziękuję: 211
pomodoro czy skład wody z pewik z Gdyni jest wystarczający, żebyś dał mi wskazówki odnośnie nawożenia? Na obrazku zaznaczyłam moją dzielnicę, tu link do strony www.pewik.gdynia.pl/woda-dla-ciebie/jako...y-w-twojej-okolicy-2


wodagdynia.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): del

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 19 Mar 2023 20:14 #826404

  • Grzebuła
  • Grzebuła's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • nowy sezon - nowe możliwości
  • Posty: 858
  • Otrzymane dziękuję: 3333
pH 7,6
twardość ogólna mg/l CaCO3 299

Czy powyższe wartości kranówki z sprawozdania są niewystarczające do obliczenia pożywki dla pomidorów? Nie widzę wartości wapnia i magnezu w raporcie. Nie mam jeszcze kupionych nawozów. Chciałbym uprawiać na początku w perlicie i docelowo w torfie odkwaszonym z perlitem w donicach.

O nawóz z biedry jest trudno w tym momencie? Odwiedziłem jedną i nie było, a mam w okolicy kilka.
Pozdrawiam Grześ
Ostatnio zmieniany: 19 Mar 2023 20:25 przez Grzebuła.

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 19 Mar 2023 20:52 #826409

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15446
  • Otrzymane dziękuję: 51326
Orientacyjnie można obliczyć sumaryczną zawartość wapnia i magnezu. To jest w granicach 0,35 twardości węglanowej. Znaczy się, że u Ciebie jest to w granicach 100 mg/l. W przybliżeniu będzie to 50 % pożywka .
Obawiam się, że już nie ma tego nawozu w biedrze. Pozostaje samemu skomponować nawóz albo na bazie czerwonego kristalonu, albo żółtego.
Za tę wiadomość podziękował(a): leszek0921, Babcia Ala, Grzebuła

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 20 Mar 2023 07:58 #826443

  • leszek0921
  • leszek0921's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 960
  • Otrzymane dziękuję: 4519
Mam roztwór do pomidorków MS 50gr + 0,5 l wody (deszczówka ) , zapomniałem :hammer: i nie mogę
znaleźć ile się daje do 1l wody do podlewania / dolistnie . Używam deszczówki . Może jest jakaś dobra dusza na tym forum :idea1: i Mnie oświeci . :drink1:

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 20 Mar 2023 09:28 #826456

  • Grzebuła
  • Grzebuła's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • nowy sezon - nowe możliwości
  • Posty: 858
  • Otrzymane dziękuję: 3333
Zatem w moim przypadku do sporządzenia 50 % pożywki na bazie kristalonu żółtego potrzebuje dodatkowo kupić saletrę wapniową, jeśli się nie mylę.
Odmierzam 100g kristalonu żółtego i 100g saletry wapniowej, a następnie uzupełniam litrem wody demineralizowanej. Tutaj nic nie zakwaszam. Mam przygotowany koncentrat.

Przy pierwszym nawożeniu odmierzam 5ml powyższego koncentratu i uzupełniam litrem wody kranowej. Roztwór należałoby zakwasić octem do 6ph w postaci 1ml lub więcej, stopniowo sprawdzając płynem helliga
Między nawożeniami podlewam w razie potrzeby jedynie wodą kranową przy okazji uzupełniając magnez i wapń.
Dziękuje Ci Pomodoro za chęć dzielenia się doświadczeniem i cierpliwością.






,
Pozdrawiam Grześ
Ostatnio zmieniany: 20 Mar 2023 09:29 przez Grzebuła.
Za tę wiadomość podziękował(a): del, Babcia Ala

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 20 Mar 2023 10:19 #826468

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15446
  • Otrzymane dziękuję: 51326
Trochę namieszałeś :)

Do kristalonu żółtego potrzebujesz saletrę potasową
Po odważeniu kristalonu i saletry potasowej nie uzupełniasz litrem wody demineralizowanej czy deszczówki, a po wsypaniu nawozów do butelki dopełniasz wodą do objętości 1 litra. Między podlewaniem pożywką podlewasz tylko wodą bez minerałów. Gdybyś podlewał wodą z kranu w podłożu zgromadziłoby się za dużo wapnia i magnezu.

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 20 Mar 2023 10:36 #826474

  • Grzebuła
  • Grzebuła's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • nowy sezon - nowe możliwości
  • Posty: 858
  • Otrzymane dziękuję: 3333
Haha, racja, nie wiem czemu tak napisałem wapniową, jeszcze przed pisaniem postu czytałem o potasowej.
Ahaa czyli używam kranowej tylko do sporządzenia koncentratu z kristalonu żółtego i saletry potasowej nie jednym litrem tylko do wartości 1l w butelce. Właśnie coś mi świtało w głowie, że gdzieś pisałeś o zasoleniu kranówką.
A czy nawożenie się zmienia w przypadku zmiany podłoża perlitu na torf odkwaszony z perlitem? Bo ciągle w perlicie nie będę trzymał sadzonkę.
Pozdrawiam Grześ
Ostatnio zmieniany: 20 Mar 2023 10:38 przez Grzebuła.

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 20 Mar 2023 11:14 #826480

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15446
  • Otrzymane dziękuję: 51326
Do sporządzenia koncentratu kristalonu + saletry potasowej używasz tylko wody bez minerałów.
A czy nawożenie się zmienia w przypadku zmiany podłoża perlitu na torf odkwaszony z perlitem? Bo ciągle w perlicie nie będę trzymał sadzonkę.

Wszystko zależy od zawartości wapnia i magnezu w wodzie z której sporządzasz pozywkę do perlitu. Zawartość azotu, fosforu i potasu w pożywce musi być proporcjonalna do zawartości wapnia i magnezu. Natomiast do fertygacji w podłożach sorpcyjnych dawka do fertygacji musi odpowiadać liczbom granicznych dla danej rośliny i typu uprawy[gleba/tunel].
Za tę wiadomość podziękował(a): Babcia Ala, Grzebuła

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 21 Mar 2023 07:53 #826581

  • Grzebuła
  • Grzebuła's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • nowy sezon - nowe możliwości
  • Posty: 858
  • Otrzymane dziękuję: 3333
Zmierzyłem płynem Helliga deszczówkę, którą zebrałem dzisiejszej nocy i wskazuje mi na kolor pomarańczowy jakby miało 5pH kwasowości. Rozumiem, że nie jest wskazane używanie tego typu wody do podlania rozsady? Skąd te 5 pH....
Pozdrawiam Grześ
Za tę wiadomość podziękował(a): del, Babcia Ala


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.600 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum