TEMAT: Vademecum uprawy roślin w perlicie - aktualizacja

Vademecum uprawy roślin w perlicie - aktualizacja 06 Mar 2019 13:11 #646837

 • Adasiowa
 • Adasiowa's Avatar
 • Online
 • Moderator
 • Posty: 17758
 • Otrzymane dziękuję: 45995
Zanim przystąpimy do uprawy, warto przeczytać :)

www.certech.com.pl/katalog/agro-perlit-2/


pomodoro wrote:

Uprawa w podłożu intertnym wykorzystuje – zamiast tradycyjnej ziemi do wysiewów - minerał, jakim jest perlit. Ma on postać drobnych, bardzo lekkich, białych granulek ( 1-3 mm i 2-6 mm ), które z powodzeniem mogą zastąpić dotychczasowe metody uprawy roślin zarówno na rozsady, jak i w dorosłej fazie wegetacji.

Przystępując do tego przedsięwzięcia musimy zaopatrzyć się w perlit ( dostępny na aukcjach w sprzedaży internetowej ), kilka nawozów, komplet plastikowych pojemników ( kubków o pojemności 200, 400 ml oraz kuwet ) oraz zadecydować, jaką wodę będziemy wykorzystywać do podlewania i fertygacji.

Perlit jest podłożem nie posiadającym zdolności buforujących, co oznacza, że korzenie roślin w nim uprawianych pobierają z podłoża wszystkie składniki pokarmowe bezpośrednio, dlatego bardzo istotna jest właściwa metodyka stosowania wybranych nawozów.

Do podlewania lub fertygacji , która jest najlepszą techniką nawożenia roślin w perlicie, możemy stosować wodę demineralizowaną, deszczówkę lub wodę bezpośrednio z kranu – w zależności od rodzaju wybranej wody musimy stosować odpowiednie nawozy.

Bardzo istotną sprawą jest odpowiedni odczyn tej wody – ideałem jest pH = 6. Demineralizowana czy deszczówka z reguły mają odpowiednią kwasowość, ale wodę z kranu powinniśmy sprawdzić wykonując test z użyciem płynu Helliga. Jeśli okaże się, że pH odbiega od zalecanego poziomu, musimy zakwasić wodę octem 10%.

Taki zestaw powinien posiadać każdy chętny do uprawy w perlicie. Jest on potrzebny również do przygotowywania naszych oprysków PW, IF i sorbinianu potasu . Opryski tymi preparatami aby były skuteczne, muszą mieć odczyn kwaśny poniżej pH 6.

Oto zestaw do kontroli pH :

IMG_1177.jpgWidzimy tu : pojemnik z płynem Helliga, na którym zaznaczono skalę barw odpowiadającą określonemu zakresowi pH, strzykawkę jednorazową o pojemności 2 ml oraz niewielkie naczyńko plastikowe przeźroczyste lub białe, w którym próbkę wody zakrapla się płynem Helliga

1. Na pierwszy rzut sprawdzamy pH czystej wody z kranu. Do naczyńka ulewamy od 1-2 ml wody i zakraplamy 8 kroplami płynu. Po zakropleniu mieszamy delikatnie . Porównujemy barwę z paskiem kolorowym


IMG_1172.jpg


Widzimy, że woda ma nieco wyższe pH niż 7

2. Sprawdzamy jak zmienia się odczyn po aplikacji nawozu. Ja stosuję nawóz do pelargonii NPK 4-6-8 z Biedronki. Na pierwszy rzut sprawdzam pH po dodaniu 1 ml nawozu na litr wody. Woda barwi się na kolor zielony, stąd wniosek, że nawóz ma charakter kwaśny.


IMG_1174.jpg


3. Następnie sprawdzamy pH przy dodatku pełnej dawki stosowanej tego nawozu czyli 3 ml/l


IMG_1175.jpg


Potwierdza się kwaśny odczyn nawozu, bo kolor zmienia się jeszcze bardziej w kierunku pH 6

4. Teraz zakwaszamy wodę obliczoną dawką octu. Moja woda wg analizy, jaką posiadam , zawierać powinna 104 mg wodorowęglanów w litrze. Z reakcji zobojętniania wodorowęglanów kwasem octowym wynika, że 104 mg wodorowęglanów zobojętnia 102 mg kwasu octowego. Ta ilość jest zawarta w 1 ml octu 10 %. Po dodaniu do wody 1 ml/l octu 10 % otrzymuje po kontroli płynem Helliga taką barwę :


IMG_1176.jpg


PS. Wody z kranu nie należy za każdym razem sprawdzać. Wystarczy raz na miesiąc.[/quote][/quote]

Byłoby wskazane zorientowanie się w swojej stacji poboru wody, jaką twardość lub zawartość wapnia ma woda z naszego kranu.
Dzięki tym dwóm parametrom jesteśmy w stanie obliczyć optymalną dawkę nawozów dla uprawianych warzyw w zależności od ich wymagań pokarmowych.

Głównymi minerałami stanowiącymi pokarm dla roślin, a obecnymi w wodzie z kranu są wapń i magnez. Zawartość tych minerałów jest różna w poszczególnych ujęciach wody, ale w każdym przypadku stanowią tylko ułamek potrzebny do sporządzenia pożywki w pełnym składzie. My musimy do przeciętnej ilości wapnia i magnezu proporcjonalnie dopasować pozostałe składniki tj potas, fosfor i azot. Wymusza to na nas stosowanie fertygacji jako sposobu nawożenia rozsad w perlicie. Aby maksymalnie uprościć procedurę przygotowania roztworu do fertygacji zmienimy nieco sposób postępowania.

I tak :

- przygotowujemy koncentrat MS i saletry amonowej w jednym roztworze. Odważamy 100 g MS oraz 35 g saletry amonowej, wsypujemy oba składniki do butelki o poj. 1 l i dopełniamy do pełna wodą demineralizowaną albo deszczówką. Taki roztwór będzie zawierał: potasu jako czystego składnika -30 g; fosforu w przeliczeniu na czysty składnik- 3,9 g; azotu 9 g pochodzące z MS oraz ca 12 g pochodzące z saletry amonowej. W tej puli jest 6 g azotu azotanowego NO3 i 6 g azotu amonowego NH4. Tym samym zachowany jest warunek, że w pełnym składzie pożywki formy amonowej azotu ma być max. 14 mg w litrze
- przeliczając te ilości wagowe składników na 1 ml koncentratu, powyższym ilościom podanym w gramach, odpowiada zawartość cyfrowo taka sama ilość lecz w miligramach.
- chcąc sporządzić roztwór do fertygacji musimy znać zawartość w naszej wodzie wapnia. Wiemy z tabeli umieszczonej na 1 stronie, że zawartość wapnia w pełnej pożywce powinna być na wysokości 170 mg/l. Jeżeli przykładowo nasza woda zawiera 50 mg wapnia, to stanowi 50 /170 = 0,29 pełnej potrzebnej dawki wapnia. Aby określić potrzebny dodatek do tej wody naszego koncentratu, jako punkt odniesienia bierzemy zawartość potasu w pożywce o pełnym składzie, czyli 342 mg/l. Nasz roztwór do fertygacji musi więc zawierać w tym przypadku 342 x 0,29 = 99 mg/l. Wiedząc, że w koncentracie mamy 30 mg potasu w każdym mililitrze wychodzi, że naszego koncentratu musimy dodać 3,3 ml na litr roztworu do fertygacji


Powyższe wyliczenie ilości dodawanego koncentratu jest tylko przykładowe - dla zawartości Ca w wodzie = 50 mg.

Przede wszystkim perlit, przed przystąpieniem do wysiewów, musi zostać nasączony wodą demineralizowaną lub deszczówką bez jakichkolwiek dodatków.


Przygotowanie kubków do uprawy: na każdą siewkę przeznaczamy dwa kubeczki 200 ml – wewnętrzny obowiązkowo z otworami w dnie i zewnętrzny. Po przepikowaniu/przesadzeniu rozsad do większych pojemników 400 ml możemy zrezygnować z kubka zewnętrznego i zastąpić go kuwetą zbiorczą. Najważniejsze jest, aby kubki z otworami były ustawione w pojemniku zewnętrznym.

Uprawahydroponicznarolin.jpg


Kiedy zauważymy wschody wysianych roślin i liścienie rozłożą się, możemy przystąpić do pierwszego nawożenia. Najczęściej przy wykorzystaniu zakwaszonej wody z kranu stosujemy nawóz do pelargonii z Biedronki lub koncentrat Magicznej Siły 36 interwencyjnej do pomidorów firmy Substral i saletry amonowej.
Przy stosowaniu deszczówki lub wody z filtra Britta musimy uzupełnić nawóz o saletrę wapniowo-magnezową, ponieważ wody te są pozbawione tych pierwiastków.

Ustalamy więc twardą zasadę, że każdy przystępując do uprawy rozsad w perlicie powinien mieć przygotowane :

1. Pół litra 10 % roztworu Magicznej Siły 9-9-36. Wymaga to odważenia 50 g nawozu i uzupełnienie wodą do objętości pół litra.
2. Pół litra 10 % roztworu saletry wapniowej. Przygotowanie identycznie jak Magicznej Siły
3. Pół litra 4 % roztworu saletry amonowej. W tym przypadku trzeba odważyć 20 g saletry amonowej i uzupełnić wodą do objętości pół litra

Ilość nawozu z Biedronki lub koncentratu ustalamy na podstawie analizy wody z kranu.

Kolejną fertygację zapewniamy tuż po pikowaniu siewek do nowych kubków. W okresach pomiędzy nawożeniem stosujemy wyłącznie wodę zakwaszoną. Przez cały okres uprawy uważnie obserwujemy kondycję rozsad, a o wszelkich wątpliwościach alarmujemy w wątku o uprawie w podłożach inertnych.

A poniżej zapotrzebowanie wybranych warzyw na składniki pokarmowe.

Pomidor


41-2.gif


Bakłażan


1-4.jpg


Papryka

180-240* N, 60-80 P, 200- 400 K, 50-70 Mg, 60-100 S, 3-5 Fe, 0,7- 2 Mn, 0,2-0,3 Zn,
0,5-0,7 B, 0,05-0,07 Cu, 0,05 Mo. Odpowiednie pH to 5,5-6, przy EC=1,7-2 mS cm-1.

*ilości składników w mg/l

Ogórek w fazie produkcji rozsady
N-NH4 — 5 *, N-NO3 — 180, P — 50, K — 190, Ca — 170, Mg — 40, poziom mikroelementów powinien być standardowy.


* składniki pożywki w mg/l
Pozdrawiam cieplutko,

Adasiowe zmagania z Naturą
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...ura?limitstart=0Ania
Ostatnio zmieniany: 06 Mar 2019 13:20 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, agg, mk1a, pszczolka, Pizza


Zielone okna z estimeble.pl

Vademecum uprawy roślin w perlicie - aktualizacja 06 Mar 2019 13:32 #646842

 • Adasiowa
 • Adasiowa's Avatar
 • Online
 • Moderator
 • Posty: 17758
 • Otrzymane dziękuję: 45995
Do fertygacji roślin w naszym podłożu możemy wykorzystywać także naszą firmową pożywkę OAZA, skomponowaną przez Pomodoro

POZYWKA UNIWERSALNA „OAZA”[/size][/b]
Do nawożenia roślin uprawianych w perlicie oraz fertygacji w różnego rodzaju podłożach

Do przygotowania pożywki potrzebujemy:
1. Wodorofosforan dipotasowy K2HPO4 sklep.wodna-kraina.pl/k2hpo4-fosforan-po...ysty-99-100g-chempur
2. Saletra potasowa KNO3
3. Mikronawóz dla roślin wodnych nawozysklep.pl/produkt/floramix-rosliny-wodne-05l
4. Saletra wapniowo-magnezowa sklep-farmer.pl/pl/p/Saletra-Wapniowo-Ma...mix-N-Ca-Mg-1-l./862
Z wodorofosforanu dipotasowego i saletry potasowej sporządzamy koncentrat/ zwanego dalej koncentratem S-F/ odważając odpowiednio 7,3 g fosforanu i 21 g saletry potasowej. Odważone ilości wsypujemy razem do butelki i uzupełniamy wodą demineralizowana do objętości ½ litra. Dysponujemy więc trzema roztworami do sporządzania pożywki. Do nawożenia rozsad w perlicie pożywką „1/3” dodajemy na każdy litr wody pozbawionej minerałów odpowiednio :
- 5 ml koncentratu S-F
- 0,5 ml saletry wapniowo-magnezowej
- 0 3 ml mikronawozu dla roślin wodnych
Pożywka może być użyta do fertygacji . Skład jej jest zależny od rodzaju podłoża i używanej wody do podlewania

Przygotowanie naszej firmowej pożywki " OAZA ". Po lewej 1/2 l koncentratu KNO3 + K2HPO4 czyli potasowo-azotowo-fosforowego. W mniejszych pojemnikach saletra wapniowo-magnezowa i mikronawóz.


IMG_1244.jpg


Zakwaszanie koncentratu S-F naszej firmowej pożywki " OAZA ". Strzykawką nanosimy na biały plastikowy krążek krople badanego płynu i wkraplamy 2 krople płynu Helliga.


IMG_1248.jpg
Pozdrawiam cieplutko,

Adasiowe zmagania z Naturą
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...ura?limitstart=0Ania
Ostatnio zmieniany: 06 Mar 2019 13:36 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, Horti, agg, Pizza

Vademecum uprawy roślin w perlicie - aktualizacja 19 Mar 2019 22:01 #649109

 • Adasiowa
 • Adasiowa's Avatar
 • Online
 • Moderator
 • Posty: 17758
 • Otrzymane dziękuję: 45995
Poniższy przepis przeznaczony jest dla tych osób, które zdecydują się na nawożenie roślin uprawianych w perlicie ( oraz w ziemi ogrodniczej ) z wykorzystaniem 10% koncentratu Kristalonu czerwonego. Szczegóły w wątku perlitowym cz. II.

Wspomniany czerwony Kristalon ma więcej fosforu i lepszy stosunek azotu do potasu oraz jest dwukrotnie tańszy od Magicznej Siły.


pomodoro wrote:
Nawóz Kristalon czerwony może być i użyty do deszczówki. Wtedy w miejsce kwasu azotowego 3 % musimy dysponować saletrą wapniowo- magnezową. Jeśli zastosujemy pożywkę np 1/3 pełnej pożywki standardowej, to wtedy na litr deszczówki dajemy 3,5 ml Kristalonu 10 % i 0,5 ml saletry W-M. Wystarczą nam wtedy 3-4 podlania co 10 lub 14 dni. Nawożenie w sumie łatwe do opanowania.

PS. Takie nawożenie odpowiada uprawie w ziemi ogrodniczej o zawartości nawozu 1,5 kg/m3
Pozdrawiam cieplutko,

Adasiowe zmagania z Naturą
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...ura?limitstart=0Ania
Ostatnio zmieniany: 20 Mar 2019 07:20 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pouder


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Adasiowa, Betula, Kasionek, Horti
Wygenerowano w 0.135 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum