TEMAT: Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 16 Lut 2020 20:45 #693555

  • zwykły chłop
  • zwykły chłop's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1457
  • Otrzymane dziękuję: 7814
Adasiowa wrote:
Wiesz Adamie, To typowe warzywo lubiące ciepło i wilgotne podłoże, więc zastanawiam się, czemu miałoby służyć trzymanie rozsady w chłodzie ? O postrzyżynach mogę napisać tyle, że wykonuję je u porów, ale u selerów nigdy.

Jak go spotkam, dopytam się dokładniej jak i co :)

a tu na szybko znalezione, to oczywiście internet a w tym medium informacji mnóstwo często sprzecznych, więc proszę nie traktować tego jako pewnik

"Rynkowa nowość. Przycięta rozsada selera

Od niedawna na polskim rynku dostępna jest rozsada selera przycinana w trakcje jej produkcji w szklarni. Rozsadę taką oferuje Grupa Producentów Rozsad Krasoń. Obserwacje praktyczne pokazują, że zabieg taki daje wymierne korzyści. Pozwala na silne rozbudowanie systemu korzeniowego i ma wpływ na wigor części nadziemnej. Praktyka wskazuje, że rośliny przycinane na etapie produkcji rozsady szybciej adaptują się do warunków na miejscu stałym, co w konsekwencji korzystnie przekłada się na plon."
TU artykuł

"Nasiona selera sieje się w lutym do ciepłego inspektu lub do skrzynek. Po wysianiu nasion należy ziemię lekko przyklepać i przykryć nasiona cienką (0,5 cm) warstwą ziemi. Aby przyspieszyć wschody, można wysiać nasiona już kiełkujące (trzymane uprzednio przez około 2 tygodnie w wilgotnym piasku)(...) W inspekcie utrzymuje się temperaturę około 25°C do wzejścia roślin, potem obniża ją do 14-17°C."
pozdrawiam Adam

SZACUNEK - to tylko odrobina wyrozumiałości i pamięci o drugiej osobie. To tak niewiele a tak wiele zmienia.
Ostatnio zmieniany: 16 Lut 2020 21:29 przez zwykły chłop.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, Miragoral, Betula, bietkae, anaka, ewakatarzyna, Szczypiorek


Zielone okna z estimeble.pl

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 16 Lut 2020 20:51 #693558

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 7851
  • Otrzymane dziękuję: 52019
Iwonko, może na kominku, lub grzejniku było po prostu za ciepło. Papryka lubi się wygrzać, ale bez przesady B) . Uważam, że dekoder będzie bardziej odpowiedni. Trzymam kciuki za powodzenie :hug:
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Fiwonka, Miragoral, bietkae, anaka, ewakatarzyna

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 16 Lut 2020 21:19 #693565

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 7851
  • Otrzymane dziękuję: 52019
zwykły_chłop wrote:
Adasiowa wrote:
Wiesz Adamie, To typowe warzywo lubiące ciepło i wilgotne podłoże, więc zastanawiam się, czemu miałoby służyć trzymanie rozsady w chłodzie ? O postrzyżynach mogę napisać tyle, że wykonuję je u porów, ale u selerów nigdy.

Jak go spotkam, dopytam się dokładniej jak i co :),
Znalazłam takie coś
„Od niedawna na polskim rynku dostępna jest rozsada selera przycinana w trakcie jej produkcji w szklarni. Dzięki temu zabiegowi powstaje silniejszy system korzeniowy, a część nadziemna ma lepszy wigor. Cięcie wykonywane jest tak, aby nie uszkodzić najmłodszych liści. Przycinanie rozsady wykonuje się około 14 dni przed jej sadzeniem na miejsce stałe. Po cięciu zranione części roślin należy zabezpieczyć od chorób grzybowych.”
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, Miragoral, Betula, bietkae, anaka, Szczypiorek, zwykły chłop

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 16 Lut 2020 21:32 #693568

  • zwykły chłop
  • zwykły chłop's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1457
  • Otrzymane dziękuję: 7814
JaNina wrote:
zwykły_chłop wrote:
Adasiowa wrote:
Wiesz Adamie, To typowe warzywo lubiące ciepło i wilgotne podłoże, więc zastanawiam się, czemu miałoby służyć trzymanie rozsady w chłodzie ? O postrzyżynach mogę napisać tyle, że wykonuję je u porów, ale u selerów nigdy.

Jak go spotkam, dopytam się dokładniej jak i co :),
Znalazłam takie coś
„Od niedawna na polskim rynku dostępna jest rozsada selera przycinana w trakcie jej produkcji w szklarni. Dzięki temu zabiegowi powstaje silniejszy system korzeniowy, a część nadziemna ma lepszy wigor. Cięcie wykonywane jest tak, aby nie uszkodzić najmłodszych liści. Przycinanie rozsady wykonuje się około 14 dni przed jej sadzeniem na miejsce stałe. Po cięciu zranione części roślin należy zabezpieczyć od chorób grzybowych.”

ooo, nie zauważyłem Twojego postu i edytowałem swój wyżej :club2:
pozdrawiam Adam

SZACUNEK - to tylko odrobina wyrozumiałości i pamięci o drugiej osobie. To tak niewiele a tak wiele zmienia.
Ostatnio zmieniany: 16 Lut 2020 21:32 przez zwykły chłop.
Temat został zablokowany.

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 16 Lut 2020 21:36 #693569

  • brodus
  • brodus's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1175
  • Otrzymane dziękuję: 4820
Fiwonka
Pierwszy raz w życiu będe sadził w tym roku paprykę. 28 odmian wyłożyłem w wilgotne waciki i położyłem na dekoderze TV. Jak na razie ładne kiełki puściła tylko jedna odmiana (4/5 nasion).
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, Fiwonka, anaka, ewakatarzyna

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 16 Lut 2020 21:44 #693571

  • Fiwonka
  • Fiwonka's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 46
  • Otrzymane dziękuję: 39
Czyli pewnie znaczna różnica temperatur jest problemem i zbyt wysoka temperatura przy kominku. Janinko i Pawle dziękuję :D
Pozdrawiam, Iwonka

Ogrodowe szaleństwa Fiwonki
Temat został zablokowany.

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 16 Lut 2020 21:46 #693573

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 7851
  • Otrzymane dziękuję: 52019
Widać Adamie, chodzimy po tych samych stronach internetowych :rotfl1:
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Temat został zablokowany.

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 16 Lut 2020 22:10 #693574

  • bietkae
  • bietkae's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1997
  • Otrzymane dziękuję: 11393
Fiwonka ja wszystkie nasiona do kiełkowania stawiam na czopuchu do pieca centralnego ogrzewania. Ten czopuch jest gorący ale najpierw kładę dwa żelastwa, na to karton np. opakowanie po bombonierce ( pod spodem jest przerwa i karton jest w powietrzu ) następnie na karton idzie stara blaszka z piekarnika i dopiero stawiam plastikowy pojemnik z doniczkami do kiełkowania. Jak nie mam odpowiedniego kartonu to na żelazne ruszta kładę blachę, na niej gazety i pojemnik z doniczkami. W ubiegłym tygodniu tak postawiłam kilka odmian pomidorów bez wcześniejszego kiełkowania tj. postawiłam we wtorek 11 lutego a w sobotę już wszystkie wyszły z podłoża. Papryki ostre też mi wykiełkowały w ciągu chyba 5-6 dni a nasiona miałam z 2018r. Jeszcze jedno, pojemnik z doniczkami nakrywam folią ( reklamówką ) i jak jest dość szczelnie to jeden raz dziennie wietrzę a jak jest nakryte luźno to nie odkrywam chyba, że ciekawość mnie zmusza aby zajrzeć czy coś już wyrosło :flower:
Pozdrawiam Ela
Temat został zablokowany.

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 16 Lut 2020 22:15 #693575

  • pouder
  • pouder's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1042
  • Otrzymane dziękuję: 2609
Elu, Józiu dzięki, będę jutro grabić ziemię w szklarni, z wietrzenia na razie nici bo znowu wieje.
Na wacikach parę pomidorów, papryki ostre i bakłażany leżą od środy i cisza. Wyrywne tylko jedno nasionko bakłażana Bibo, już w perlicie. :)
pozdrawiam Karina
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, rychu44, Marlenka, bietkae, Pestka, Nimfa, ewakatarzyna, Szczypiorek

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 16 Lut 2020 22:21 #693576

  • ewakatarzyna
  • ewakatarzyna's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1740
  • Otrzymane dziękuję: 12773
Iwonko wypróbowałam kiełkowanie papryki w gąbce.
Szybko ruszyły. Filmik na ten temat jest na stronie 62
Pozdrawiam Ewa
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, rychu44, Fiwonka, Betula, bietkae, Pestka, Nimfa, Szczypiorek

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 17 Lut 2020 00:05 #693586

  • badzia
  • badzia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 925
  • Otrzymane dziękuję: 2295
Dzisiaj przed południem wysiałam słodką paprykę do ziemi w palecie, po 1 nasionku w gnieżdzie. Podlałam letnią wodą, paletę ulokowałam w foliowym worku na 2,5 cm styropianie i położyłam na dekoderze. Teraz zmierzyłam temperaturę w worku. Jest 23*C.
Ostatnio zmieniany: 17 Lut 2020 00:06 przez badzia.
Temat został zablokowany.

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 17 Lut 2020 09:39 #693601

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Fiwonko! Skoro piszesz, że nasiona pobrane przez Ciebie z kupnej Ramiro wykiełkowały prawie w 100%, to problem może wcale nie leżeć po Twojej stronie, a raczej to może być kwestia jakości nasion sprzedawanych w naszych sklepach ogrodniczych. Papryka szybko traci zdolność kiełkowania, może nasiona które kupiłaś były stare. Ja 2 razy próbowałam kiełkować kupne nasiona. Za jednym razem kilka wzeszło, za drugim nic. Z nasionami z naszego straganiku nigdy nie miałam takich problemów.
Pozdrawiam
Bea
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, bela, rychu44, Fiwonka, bietkae, Pestka, Nimfa, anaka, ewakatarzyna

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 17 Lut 2020 12:27 #693624

  • Corrado
  • Corrado's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 760
  • Otrzymane dziękuję: 3435
Sezon już rozpoczęły. Może to już koniec zimy :fly:


WP_20200217_12_23_40_Pro.jpg


WP_20200217_12_23_54_Pro.jpg


WP_20200217_12_24_07_Pro.jpg
Temat został zablokowany.

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 17 Lut 2020 14:17 #693635

  • rozalia
  • rozalia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1790
  • Otrzymane dziękuję: 7651
Kilka papryk ostrych powoli rośnie.
P_20200217_094700_vHDR_Auto.jpg
Pozdrawiam.Rozalia
Temat został zablokowany.

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 17 Lut 2020 14:31 #693641

  • aga
  • aga's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 843
  • Otrzymane dziękuję: 4750
Stan rozsad c.d.



20200217_140741.jpg


Dzisiaj wykiełkowały niektóre odmiany bazylii ( dokładnie na 14 wysianych odmian - jest już 8).Będzie bazyliowo!Chociaż wciąż czekam na kilka rzadkich odmian. :huh: Bardzo chciałabym nie tylko ich spróbować,ale też zebrać nasionka.



20200217_112844.jpg


Szpinak nowozelandzki wykiełkował po kilku dniach.A miałam resztkę naprawdę starych nasion.Brawo szpinak!



20200217_140627.jpg


Cebulka siedmiolatka (z moich nasion) już przesadzona...Siedmiolatka japońska wysiana w tym samym terminie nadal ani drgnie.A znalazłam jeszcze nasiona siedmiolatki purpurowej - chyba je wysieję.Może chociaż ona zechce wykiełkować.




20200217_140609.jpg


Testowe pomidorki ze stycznia ładnie rosną,ale nadal to mikruski...




20200217_140650.jpg


Papryczki ostre w większości przypadków na takim etapie.Tu akurat Black Cuban - w zeszłym roku mi się nie udała,więc powtarzam.




20200216_174844.jpg


A to sadzonka jednej z begonii ukorzenianej w perlicie - zabiera się do kwitnienia. :hearts:
Na parapetach zaczyna się robić gęsto... :bye:
Ostatnio zmieniany: 17 Lut 2020 14:31 przez aga.
Temat został zablokowany.

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 17 Lut 2020 17:01 #693659

  • brodus
  • brodus's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1175
  • Otrzymane dziękuję: 4820
Za mną pierwsze w życiu wysiewy do inspektu.
Wysiana na próbę cebula, sałata, rzodkiewka.
Do wielodoniczek (na rozsade) wysiany bób, groszek, cebula i mix sałat.

A jak jutro pogoda dopisze to w gruncie wysieje bób i groszek

:ouch:

Ziemia pięknie obsycha więc trzeba zabrać sie za sianie.

Ps: przepikowałem wczoraj do pojedyńczych doniczek pierwsze 5 pomidorków i moje kochane koty zjady liście z 2szt
:supr3:
Ostatnio zmieniany: 17 Lut 2020 17:45 przez brodus.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, Betula, bietkae, Pestka, Jaedda, Nimfa, aga, anaka, ewakatarzyna

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 17 Lut 2020 17:08 #693661

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5546
  • Otrzymane dziękuję: 12714
Corrado wrote:
Sezon już rozpoczęły. Może to już koniec zimy :fly: ...
Folię na tunel założyłeś teraz?
Temat został zablokowany.

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 17 Lut 2020 18:19 #693673

  • Corrado
  • Corrado's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 760
  • Otrzymane dziękuję: 3435
Tak. Dziś założyłem , a w środku mała niespodzianka . Jutro pokaże.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.674 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum