TEMAT: Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 14 Lut 2020 20:16 #693119

  • Mandorla
  • Mandorla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • ogród w 6b, serce w 7a
  • Posty: 2634
  • Otrzymane dziękuję: 7744
mam to samo, dwa lata z rzędu o nich zapominałam, przez ten niefortunny termin wysiewu :happy3: . Wysieję teraz, co mi tam, w naszym obecnym klimacie to one i tak są wielo- a nie dwuletnie.
Nic nie napełnia serca takim smutkiem, jak symetria. Symetria bowiem to nuda; nuda zaś to dno smutku. - V. Hugo

Gdzie by to upchnąć?

TARG KWIATOWY
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, ewakatarzyna, renmanka


Zielone okna z estimeble.pl

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 15 Lut 2020 15:32 #693231

  • lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Wiedżma Zielarka to ja :)
  • Posty: 5029
  • Otrzymane dziękuję: 13138
Goździki brodate rzuć nawet teraz na rabatkę. I zapomnij. Co skiełkuje to twoje. Zakwitnie za rok. Samo się rozsieje lub mu pomożesz i co roku będą się wysiewać i kwitnąć. Ja odkąd posiałam to zawsze mam. W różnych miejscach. Kwiatek bezproblemowy a wdzięczny.
docs.google.com/presentation/d/1WWF42aQM...bkM/edit?usp=sharing
………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
…………………………………………………………………………………………
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
…………………………………………………………………………………………
Ostatnio zmieniany: 15 Lut 2020 16:31 przez lucysia.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, bietkae, najemnik, Nimfa, ewakatarzyna, renmanka, zwykły chłop

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 15 Lut 2020 16:06 #693234

  • Rzepka
  • Rzepka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 494
  • Otrzymane dziękuję: 1560
Ja goździki brodate, jak już przekwitną i dojrzeją nasionka, to lekko wzruszam podłoże i wykruszam do gruntu, obok roślin matecznych, mam spokój z terminami, kiełkowaniem i pikowaniem.

Pozdrawiam Irena
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, pszczelarz5, pouder, Marlenka, bietkae, Nimfa, ewakatarzyna, renmanka

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 15 Lut 2020 16:22 #693237

  • Nimfa
  • Nimfa's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1420
  • Otrzymane dziękuję: 11245
A goździki zakwitną jeszcze w tym roku

Przepraszam renmanka, nie zauważyłam pytania, ale na szczęście Lucysia i Rzepka już odpowiedziały. Dodam tylko, że ja je traktuję głównie jako doniczkowe (chociaż w ogrodzie też mam i nawet teraz kępki wyglądają bardzo dobrze) Jako jednoroczne wysiałam w tym roku w styczniu, (w ubiegłym roku - w lutym) potem pikuję do donic i kwitną pięknie. Pokażę, jak teraz wyglądają te ubiegłoroczne posadzone w kompozycji z innymi kwiatami. To od nich mam nasiona. Zobaczę, czy będą nadawały się, żeby je zostawić; jak nie, to wymienię. Zbierają się. Jak zrobi się cieplej, szybko startują.

DSCN3631.jpg


DSCN3632.jpg


A to zdjęcie zrobione 17 sierpnia 2019. W zeszłym roku wysiewałam w lutym

DSCN0450.jpg
Ogród - mój optymizm.
Ostatnio zmieniany: 15 Lut 2020 16:28 przez Nimfa.
Temat został zablokowany.

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 15 Lut 2020 20:04 #693296

  • bietkae
  • bietkae's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2005
  • Otrzymane dziękuję: 11438
Oczywiście, że goździki trzeba wysiać nawet teraz bo ziemia jest rozmarznięta. W zalecanym okresie wysiewu tj. w czerwcu od kilku lat jest susza więc są marne szanse na wschody. Ja nawet bratki wysiewam wczesną wiosną a nie w czerwcu bo one do wschodów potrzebują wilgoci. Zarówno goździki jak i bratki zakwitną jeszcze w tym roku :) a później to już same się rozsiewają.
Pozdrawiam Ela
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, pouder, Nimfa, ewakatarzyna, renmanka

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 15 Lut 2020 22:24 #693338

  • pouder
  • pouder's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1042
  • Otrzymane dziękuję: 2609
Pięknie było, zrobiłam obchód ogrodu i prawie wszystko co wiosenne rusza. W szklarni gdzie podlewałam zielona ziemia, nie przejmować się czy coś z tym zrobić, ale co?
pozdrawiam Karina
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, rychu44, Betula, bietkae, Nimfa, ewakatarzyna

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 15 Lut 2020 22:49 #693345

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6923
  • Otrzymane dziękuję: 42099
Karinko po prostu grabiami przegrab i pozostaw.Więcej tez wietrz szklarnię :bye: :bye:
Pozdrawiam Józek!!
Ostatnio zmieniany: 15 Lut 2020 22:51 przez Krecik stary. Powód: uzupełnienie
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pouder, bietkae, Nimfa, anaka, ewakatarzyna

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 15 Lut 2020 23:36 #693351

  • bietkae
  • bietkae's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2005
  • Otrzymane dziękuję: 11438
Karinko u mnie też ziemia robi się zielona i tak jak radzi Józiu grabię i jest dobrze póki nie zleję jej deszczówką ale ponownie grabienie i już. W końcu coś trzeba robić zimą aby nabrać kondycji :) .
We wtorek 11 wysiałam kilka wysokich pomidorów prosto do torfu z perlitem i polałam wodą z dodatkiem wody utlenionej. Dzisiaj rano wszystko już powschodziło. Dobrze, że kupiłam 1 litrowe pojemniki na piwo ( nawet dzisiaj zrobiłam w nich dziury lutownicą ) i będę w nich uprawiać te wcześniaki zaczynając od położenia sadzonki poziomo na małej ilości podłoża.
Józiu dzięki za cynk w sprawie pojemników na piwo, kupiłam aż 3 zestawy ( na zapas przed zakazem produkcji takich ,,kufli '' ) :drink1:
Pozdrawiam Ela
Ostatnio zmieniany: 16 Lut 2020 11:19 przez Betula.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, badzia, rychu44, pouder, Nimfa, anaka, ewakatarzyna, Szczypiorek

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 16 Lut 2020 01:30 #693360

  • Pizza
  • Pizza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 583
  • Otrzymane dziękuję: 2828
Pierwszy bakłażan u mnie postanowił stawić się na placu boju :)


IMG_20200216_012727.jpg


A tu siewki porów, które naiwnie posiałam do jednej doniczki, sypiąc "garstkę" nasion z podejściem, że pewnie większość nie wykiełkuje.


IMG_20200216_012648.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bela, rychu44, Miragoral, Betula, bietkae, Nimfa, aga, anaka, ewakatarzyna, Szczypiorek, zwykły chłop, Rzepka

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 16 Lut 2020 05:19 #693364

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
Pomidorowe pocieszki wysiane w styczniu: te najwyższe to "Kibice" z nasion ukraińskich, które przysłała Agatka Aga na nasz Straganik, a mniejsze to karłowe Bajaja, Betalux i Vilma. Pomimo, że nie doświetlane, jakoś sobie radzą w dość ekstremalnych warunkach ( temperatura na wschodnim parapecie 18 stopni i sporo pochmurnych dni od początku roku ).



A tutaj reprezentacja ostrych papryczek; najbardziej okazałe to Jalaro z nasion od Galki68, pozostałe to Kinizsi, Ubatuba, Joe's Long, Aji Charapita, Jalapeno Early, Hungarian Yellow Wax i Carolina Reaper ( w malutkim kubeczku, najmniejsze siewki )




Poniżej zamieszczam "przypominajkę" Pomodoro dla tych Ludków, które mają jeszcze zapasy wymienionych nawozów lub planują uprawę w perlicie.

Pozdrawiam cieplutko i wszystkim życzę bardzo udanych wysiewów oraz pięknych rozsad :hug:

pomodoro wrote:
Do pomidorów w torfie używam na litr wody :

1,5 ml roztworu wodorofosforanu potasu K2HPO4 10 %
4 ml roztworu saletry potasowej KNO3 10 %
2 ml saletry amonowej NH4NO3 10 %
1 ml mikronawóz Floramix dla roślin wodnych . Zawiera on oprócz kompletu mikroelementów jeszcze 7 mg/ml czystego magnezu.

Reszta: magnez , siarka i wapń z kranówki.

Do pomidorów w perlicie na litr wody używam :

3 ml kwas azotowy 3 % do zakwaszenia wody i jako dodatkowe źródło azotu
1 ml nawóz do pelargonii NPK 4-6-8

Magnez, siarka i wapń z kranówki
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 16 Lut 2020 09:10 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 16 Lut 2020 17:38 #693488

  • janinka-n
  • janinka-n's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Witam wszystkich odwiedzanych i odwiedzających.
  • Posty: 602
  • Otrzymane dziękuję: 1647
Mam i ja. Pierwsza roślinka,która zaszczyciła swoją obecnością,moje przyszłe roślinne królestwo.Bakłażanik Iceborg.Szybko skiełkował i w przeciągu 36 godzin wyszedł
nieśmiało z perlitu.


IMG_20200216_093637-2.jpg


IMG_20200216_093729-2.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, podjadek, rychu44, Adasiowa, Marlenka, Betula, bietkae, Pestka, Nimfa, anaka, ewakatarzyna, Szczypiorek

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 16 Lut 2020 18:27 #693504

  • Szczypiorek
  • Szczypiorek's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1988
  • Otrzymane dziękuję: 14171
Powiedzcie mi proszę jak głęboko pikować selery, tak jak pomidory do samych liścieni?


IMG_20200215_140722_1-2.jpg


Tak moje selery wyglądają teraz i nie wiem czy je pikować, siać od nowa, czy może zostawić jeszcze na jakiś czas żeby podrosły
Pozdrawiam serdecznie Agnieszka
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, Adasiowa, pouder, Marlenka, Betula, bietkae, anaka, ewakatarzyna, zwykły chłop

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 16 Lut 2020 18:33 #693507

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15446
  • Otrzymane dziękuję: 51327
Szczypiorek wrote:
jak głęboko pikować selery, tak jak pomidory do samych liścieni?


Tak. www.kalendarzrolnikow.pl/upload/image/up..._seler_pikowanie.jpg
Ostatnio zmieniany: 16 Lut 2020 18:34 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, bietkae, Pestka, ewakatarzyna, Szczypiorek

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 16 Lut 2020 18:33 #693509

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
Agnieszko, wyglądają, wg mojej skromnej oceny, wzorowo :bravo:
Podczas pikowania musisz jedynie uważać, aby nie podwinąć korzeni i aby nie zasypać "serduszka", czyli stożka wzrostu.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, anaka, ewakatarzyna, Szczypiorek

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 16 Lut 2020 18:36 #693511

  • Szczypiorek
  • Szczypiorek's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1988
  • Otrzymane dziękuję: 14171
Aniu
Dzięki, a tak się martwiłam, że są do wywalenia.

Mietku, też dziękuję
Pozdrawiam serdecznie Agnieszka
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, bietkae, ewakatarzyna

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 16 Lut 2020 20:14 #693547

  • zwykły chłop
  • zwykły chłop's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1462
  • Otrzymane dziękuję: 7839
znajomy sprzedaje warzywa na targu, w ubiegłym roku widziałem u niego rozsadę selera w pudełku po lodach, była krępa, rosła bardzo gęsto, pytam się czym podlewa że taka ładna bez pikowania, powiedział że jak trochę podrośnie to przycina całość nożyczkami i przedewszystkim trzyma w chłodzie, tak kurcze nie bardzo mogę to sobie wyobrazić w którym momęcie przyciąć żeby nie zniszczyć sadzonki ale chyba to działa bo selery miał na polu ładne i z własnej rozsady która zajmowała mu mało miejsca
pozdrawiam Adam

SZACUNEK - to tylko odrobina wyrozumiałości i pamięci o drugiej osobie. To tak niewiele a tak wiele zmienia.
Ostatnio zmieniany: 16 Lut 2020 21:51 przez zwykły chłop.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, ewakatarzyna

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 16 Lut 2020 20:34 #693552

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
Wiesz Adamie, co prawda nie uprawiam selerów długo, ale dotychczas nie spotkałam się z przeprowadzaniem obu zabiegów u rozsady selera. To typowe warzywo lubiące ciepło i wilgotne podłoże, więc zastanawiam się, czemu miałoby służyć trzymanie rozsady w chłodzie ? O postrzyżynach mogę napisać tyle, że wykonuję je u porów, ale u selerów nigdy.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, podjadek, Betula, bietkae, anaka, ewakatarzyna, Szczypiorek

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 16 Lut 2020 20:40 #693554

  • Fiwonka
  • Fiwonka's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 46
  • Otrzymane dziękuję: 39
Mam problem z kiełkowaniem papryki słodkiej. W zeszłym roku po kilku próbach kiełkowania różnych odmian (na wacikach lub w podłożu) w końcu kupiłam świeżą i wysiałam nasionka, które w końcu wzeszły. W tym roku znowu zaczyna robić się problem. Kupiłam czerwoną Ożarowską i po wyłożeniu na wacik, po tygodniu wykiełkowały 2/15. Wcześniej pobrałam nasionka Ramiro z Lidla i wykiełkowało 99% (były wysuszone, pobrane w grudniu). Dzisiaj namoczyłam nasionka, więc może w końcu coś ruszy. Jak kiełkujecie paprykę. Kiełkuję przy kominku lub na grzejniku. Dzisiaj położyłam pojemniczek z wacikami na dekoder (wielu z Was tak robi)... Może coś robię nie tak :think:
Pozdrawiam, Iwonka

Ogrodowe szaleństwa Fiwonki
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): anaka, ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.625 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum