TEMAT: Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II

Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II 12 Lut 2024 10:02 #850696

  • bietkae
  • bietkae's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2005
  • Otrzymane dziękuję: 11438
Moje sadzonki dzisiaj mają 6 tygodni, jeszcze chwila i trzeba będzie przesadzić do większych doniczek. Troszkę wyciągnięte ale nie jest najgorzej
IMG_20240212_095743.jpg
Pozdrawiam Ela
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II 14 Lut 2024 16:14 #850865

  • jack90
  • jack90's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 992
  • Otrzymane dziękuję: 9137
Żeby nie było, że u mnie wszystko tak pięknie rośnie. Najgorzej zapowiadająca się Lucinda, pierwsze grono jeden! pąk. Dziwne, bo liście jak Koperkowy :think:

Lucinda.jpg


Drugi EM Champion, pąków więcej, ale pierwszy podejrzany oberwany, bo tak jakby chciał produkować staśmione - tylko on.
EMChampion.jpg


Trzeci Mulatka. Dobrze rośnie, w miarę pąków.

Mulatka5.jpg


Najlepiej sobie radzący z całej czwórki Early Wonder. Może dlatego, że "Early"
Najbardziej krępy, grono za 7 liściem (poprzednicy 10 -11 liść)

EarlyWonder.jpg


Wszystkie mają jednakowe warunki, jednakowo nawożone.

No i na koniec dzisiejszy Koperkowy. Obydwa mają już po 3 owoce i kwitną po trzy grona naraz (ogólnie mają pąki na 6-ciu gronach). :hearts:

20240214_095153.jpg


:bye:
Pozdrawiam,
Jacek
Ostatnio zmieniany: 14 Lut 2024 17:03 przez jack90.
Temat został zablokowany.

Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II 15 Lut 2024 07:46 #850900

  • mymysteryy
  • mymysteryy's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2171
  • Otrzymane dziękuję: 9147
Zauważyłam dziś zaczątki pierwszego grona. :dance:
Nasionka wyłożone do kiełkowania 6 stycznia. Niestety nie wiem co to za ekspresowy gagatek, bo miał być Koperkowym, ale na kilka roślinek z tych nasion, dwie wyrosły z innymi liśćmi. Drugą sadzonkę dałam koleżance. Zobaczymy, czy u niej też będą takie szybkie. :wink4: Nasiona zbierałam z kilku owoców i możliwe, że jeden był jakiś przekrzyżowany. :think: Nie wiem. Zobaczę co z tego wyrośnie. :wink4:

20240215_072952.jpg


Tu po lewej prawidłowy Koperkowy, a po jego prawej ten najszybszy z wysianych.

20240215_073213.jpg



Oprócz tego, w tym samym terminie, wysiałam kilkanaście innych odmian. Na razie nie zauważyłam innych zaczątków gron.
Pozdrawiam,
Kasia
Temat został zablokowany.

Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II 15 Lut 2024 08:30 #850903

  • mymysteryy
  • mymysteryy's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2171
  • Otrzymane dziękuję: 9147
Czy ma może ktoś jakieś materiały, w których jest podane, które cechy pomidora są recesywne, a które dominujące? Mam tu na myśli konkretnie kształt liści koperkowych. Wtedy mogłabym ewentualnie wykluczyć, że to nie może być krzyżówka, tylko pomylone nasiona.
Pozdrawiam,
Kasia
Ostatnio zmieniany: 15 Lut 2024 08:30 przez mymysteryy.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, bietkae, jagodka27, del, Prządka, ewakatarzyna, Bobka, surk

Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II 15 Lut 2024 09:50 #850907

  • jack90
  • jack90's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 992
  • Otrzymane dziękuję: 9137
Wczoraj były widoczne trzy owoce dzisiaj pięć! :dance:

20240215_092642.jpg


:hearts: :bye:
Pozdrawiam,
Jacek
Temat został zablokowany.

Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II 15 Lut 2024 15:54 #850920

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5729
  • Otrzymane dziękuję: 27168
Jacku za to dźwiganie tych wiader 25 litrów, pomidory muszą się postarać, innego wyjścia nie mają ;)
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, Marlenka, bietkae, jagodka27, del, Prządka, ewakatarzyna, jack90, surk, Grzebuła

Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II 15 Lut 2024 18:41 #850929

  • Miragoral
  • Miragoral's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 874
  • Otrzymane dziękuję: 5184
mymysteryy wrote:
Czy ma może ktoś jakieś materiały, w których jest podane, które cechy pomidora są recesywne, a które dominujące? Mam tu na myśli konkretnie kształt liści koperkowych. Wtedy mogłabym ewentualnie wykluczyć, że to nie może być krzyżówka, tylko pomylone nasiona.
Trochę o tym jest w temacie o krzyżowaniu pomidorów.
Pozdrawiam
Mirka
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): mymysteryy, Marlenka, bietkae, jagodka27, del, Prządka, ewakatarzyna, jack90, surk

Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II 15 Lut 2024 20:34 #850946

  • TomekD
  • TomekD's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 348
  • Otrzymane dziękuję: 1225
mymysteryy wrote:
Czy ma może ktoś jakieś materiały, w których jest podane, które cechy pomidora są recesywne, a które dominujące? Mam tu na myśli konkretnie kształt liści koperkowych. Wtedy mogłabym ewentualnie wykluczyć, że to nie może być krzyżówka, tylko pomylone nasiona.

Ale jak chciałbyś to wykluczyć ?

Z pomidorem jest zgoda że cechą dominującą są liście regularne.
Koperkowy to tak naprawdę rosyjski Серебристая Ель (Silvery Fir Tree), psikus genetyki, jedyna istniejąca odmiana pomidora o takich liściach.
Szansa na to aby krzyżówka koperkowego odziedziczyła swój całkowicie nietypowy kształt liści - wydaje się być więc zerowa...
pozdrawiam,
Tomek
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jagoda254, mymysteryy, Marlenka, bietkae, jagodka27, del, Prządka, ewakatarzyna, jack90, surk

Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II 15 Lut 2024 21:27 #850949

  • mymysteryy
  • mymysteryy's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2171
  • Otrzymane dziękuję: 9147
TomekD wrote:
Ale jak chciałbyś to wykluczyć ?

Z pomidorem jest zgoda że cechą dominującą są liście regularne.
Mogłabym wykluczyć, jeśli koperkowy liść byłby cechą dominującą. Jeśli nie jest (tego nie byłam pewna, dlatego zapytałam), to nic się nie wyjaśni.
Ale masz rację. Brak popularności takich liści wskazuje, że to cecha recesywna. Nie pomyślałam o tym wcześniej. :oops:
Pozdrawiam,
Kasia
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, bietkae, jagodka27, del, Prządka, ewakatarzyna, jack90, surk

Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II 15 Lut 2024 21:30 #850952

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5729
  • Otrzymane dziękuję: 27168
Misiula NAPISAŁA, a tam między innymi:

3. Geny dominujące ujawniają się tylko i wyłącznie w pierwszym pokoleniu F1.
4. Geny recesywne (ustępujące) ujawniają się w kolejnych pokoleniach (z czasem stworzymy sobie podstawową bazę cech dominujących i recesywnych).

To może być krzyżówka Koperkowego. W pierwszym pokoleniu liście będą regularne, bo jak tu stwierdzono, koperkowe liście to cecha recesywna, ale w następnych pokoleniach wcale tak nie musi być, będzie różnie.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Ostatnio zmieniany: 15 Lut 2024 21:31 przez Babcia Ala.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): mymysteryy, Marlenka, bietkae, jagodka27, del, Prządka, ewakatarzyna, jack90, surk

Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II 15 Lut 2024 21:35 #850953

  • jack90
  • jack90's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 992
  • Otrzymane dziękuję: 9137
TomekD wrote:
Koperkowy to tak naprawdę rosyjski Серебристая Ель (Silvery Fir Tree), psikus genetyki, jedyna istniejąca odmiana pomidora o takich liściach.
Pisałem wcześniej o "Silvery Fir Tree"
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...mian?start=72#850426
Jak wynika z info Tatiany, możliwe, że nasz Koperkowy, to jest jedna i ta sama odmiana ( jeszcze jedna nazwa czeka na potwierdzenie).
Ale mamy jeszcze przynajmniej jednego z takimi liśćmi. Jest to Lucinda
www.tomatofifou.com/en/produit/lucinda/
Mam akurat porównanie, bo w chwili obecnej rosną obok siebie. Liście niczym się nie różnią, natomiast owoce nie mają ze swoim wyglądem nic wspólnego (czewony/zielony w pasy)
Tutaj są ciekawie opisane rodzaje liści pomidora, a przy opisie marchewkowych, wspominają o tych dwóch odmianach.
worldtomatosociety-com.translate.goog/le...tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl
może lepiej już z tłumaczem :)
Pozdrawiam,
Jacek
Ostatnio zmieniany: 15 Lut 2024 22:06 przez jack90.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): mymysteryy, Marlenka, bietkae, jagodka27, del, Prządka, ewakatarzyna, Bobka, surk, calineczka, alors

Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II 15 Lut 2024 22:00 #850962

  • mymysteryy
  • mymysteryy's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2171
  • Otrzymane dziękuję: 9147
Babcia Ala wrote:
To może być krzyżówka Koperkowego. W pierwszym pokoleniu liście będą regularne, bo jak tu stwierdzono, koperkowe liście to cecha recesywna, ale w następnych pokoleniach wcale tak nie musi być, będzie różnie.
Racja. :wink4: Dziś coś ciężko idzie mi myślenie. ;) Tak to jest jak się czyta i pisze z doskoku.
Podziękowania dla Miragoral za info o wątku o krzyżowaniu. Właśnie tam zajrzałam i widzę, że zapowiada się ciekawa lektura. :coffe: :)
Pozdrawiam,
Kasia
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jagoda254, Marlenka, Miragoral, bietkae, del, Prządka, ewakatarzyna, Babcia Ala, surk

Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II 15 Lut 2024 23:27 #850966

  • bietkae
  • bietkae's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2005
  • Otrzymane dziękuję: 11438
Troszkę poczytałam na wschodnich stronach i znalazłam różne dane o wysokości koperkowego - Серебристая Ель. Nasionka mam i kusi mnie wysiać ale jeżeli jest wyższy od 50 cm to odłożę go na późniejszy termin a wysieję coś innego na wczesny zbiór np. Jolę . Proszę więc osoby, które miały już koperkowego o informację o wysokości krzaczka.
Pozdrawiam Ela
Ostatnio zmieniany: 15 Lut 2024 23:28 przez bietkae. Powód: poprawiono stylistykę
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, del, ewakatarzyna, Bobka, surk

Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II 16 Lut 2024 05:35 #850969

  • jack90
  • jack90's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 992
  • Otrzymane dziękuję: 9137
Pozdrawiam,
Jacek
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): mymysteryy, Marlenka, bietkae, del, ewakatarzyna, Bobka, surk

Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II 16 Lut 2024 08:51 #850977

  • bietkae
  • bietkae's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2005
  • Otrzymane dziękuję: 11438
Jacku dziękuję, jakoś przeoczyłam a raczej zapomniałam wcześniejsze informacje, chociaż czytałam. Ot skleroza i tyle :rotfl1:
Pozdrawiam Ela
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, del, ewakatarzyna, Bobka, jack90

Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II 16 Lut 2024 21:47 #850999

  • TomekD
  • TomekD's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 348
  • Otrzymane dziękuję: 1225
mymysteryy wrote:
Babcia Ala wrote:
To może być krzyżówka Koperkowego. W pierwszym pokoleniu liście będą regularne, bo jak tu stwierdzono, koperkowe liście to cecha recesywna, ale w następnych pokoleniach wcale tak nie musi być, będzie różnie.
Racja. :wink4: Dziś coś ciężko idzie mi myślenie. ;) Tak to jest jak się czyta i pisze z doskoku.
Podziękowania dla Miragoral za info o wątku o krzyżowaniu. Właśnie tam zajrzałam i widzę, że zapowiada się ciekawa lektura. :coffe: :)

Co do liści koperkowego.
Kilka osób się skrzyknęło aby to zbadać:
wersja skrócona:
www.s.u-tokyo.ac.jp/en/press/7519/
mięsko, czyli publikacja:
www.cell.com/current-biology/pdf/S0960-9822(21)01127-1.pdf

Za charakterystyczny kształt liści koperkowego odpowiadać ma mutacja 2 genów:
- BIP odpowiada za złożoność liści (spontaniczna mutacja, nie odziedziczona po przodkach)
- SlWOX1 reguluje szerokość listków

Więc po wysianiu 16 nasionek F2 krzyżówki koperkowego powinniśmy otrzymać 1 roślinkę z liśćmi jak koperkowy.
Bedzie jeszcze 6 sztuk które powinny wykazywać większą złożoność liści lub/i ich zwężenie.
Oczywiście to tylko teoretyczne wyliczenia i przy założeniu że złożoność liści (BIP) i ich szerokość (SlWOX1) jak u koperkowego są cechami recesywnymi więc aby się ujawniły allele muszą być identyczne.
pozdrawiam,
Tomek
Ostatnio zmieniany: 16 Lut 2024 23:21 przez TomekD.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): mymysteryy, whitedame, Marlenka, bietkae, Prządka, ewakatarzyna, Bobka, jack90, surk, calineczka

Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II 17 Lut 2024 09:25 #851010

  • jack90
  • jack90's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 992
  • Otrzymane dziękuję: 9137
Ponieważ przybywa owoców pomidora ilościowo i wielkościowo, od tej pory, aż do końca, zaczynam nawozić nawozem stworzonym przez Mietka na bazie kristalonu żółtego i saletry potasowej, lekko zmodyfikowanym po konsultacji z autorem w/w nawozu :)


20240217_091152.jpg


:drink1: :bye:
Pozdrawiam,
Jacek
Ostatnio zmieniany: 17 Lut 2024 10:44 przez jack90.
Temat został zablokowany.

Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II 19 Lut 2024 07:50 #851136

  • Bobka
  • Bobka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6273
  • Otrzymane dziękuję: 22972

Wysiane pierwsze Jolki 13 lutego ,a na kubkach machnęłam 14 ;) :)
Już dzisiaj takie ,a jeszcze inne zaraz obok ,też wychylą łebki. :dance:
Wszystko co byście chcieli żeby ludzie wam czynili ,sami też im czyńcie .
Motto na kolejny rok 2024
*************************************************************************
Zdjęcia objęte ochroną praw autorskich .
Na podstawie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie pobieranie i udostępnianie tylko za zgodą autora .
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): podjadek, Marlenka, del, Prządka, ewakatarzyna, Babcia Ala, jack90, Grzebuła


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.615 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum