TEMAT: JAK ZORGANIZOWAĆ WARZYWNIK

JAK ZORGANIZOWAĆ WARZYWNIK 02 Kwi 2019 08:32 #651196

  • CHI
  • CHI's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3928
  • Otrzymane dziękuję: 21000
Witajcie potrzebuję pomocy.
W wyniku pracy koparki i moich pomysłów powstała hałda humusu, która poleży w tym miejscu przez 2-3 lata. Później mam dla niej inne zastosowanie.
Skoro już jest, to postanowiłam ją przeznaczyć na warzywnik. Ziemia dziś powinna pójść do badania.

Zupełnie nie mam koncepcji - co gdzie posadzić. Na początku miała być tylko dynia i cukinia, ale "wyrobiło się" ok 50 m kw. położonych tarasowo, na niedolnym szkicu wygląda to tak:
P4026497.jpg


4 "tarasy"
1 m x 9,8 =9,8
1,2 m x 8,8 m=10,56 m
1,5 m x 8,5 m=12,75 m
2,5 m x 9 m=22,5 m
razem 55,61 mniej więcej...
Ustawienie "przodem na południe" osłonięte laskiem brzozowym z każdej strony.

Na zdjęciach wygląda to tak:

P4016419.jpg


P4016423.jpg


Tu od zachodu jest taka dodatkowa "łezka" wymyśliłam, że tu pójdzie sałata i rzodkiewka, może cebula dymka?
P4016421.jpg


Na razie nie mam żadnych sadzonek...

Doświadczenia z warzywami nie mam żadnego. Jedyne jakie miałam to w donicach.
Czy gdzieś można tu posadzić rabarbar? Bo mam w donicy?

Z góry dziękuję za pomoc
Ostatnio zmieniany: 02 Kwi 2019 08:34 przez CHI.


Zielone okna z estimeble.pl

JAK ZORGANIZOWAĆ WARZYWNIK 02 Kwi 2019 08:54 #651199

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Skoro lasek z każdej strony, a powierzchnia tylko 50 m, to czy nie jest tak że ten teren jest cały dzień zaceniony? Większość warzyw potrzebuje słońca.
Rabarbaru nie warto sadzić na miejscu, które za 2 lata ma być likwidowane, jak się rozrośnie, to akurat trzeba będzie zlikwidować. Znajdź mu jakieś docelowe miejsce.
O ile dobrze widzę na zdjęciu niektóre drzewa masz wysoko obsypane tym humusem. Tego nie wolno robić. Korzenie bez dostępu powietrza nie spełniają swojej roli, drzewa zaczynają chorować.
Pozdrawiam
Bea
Za tę wiadomość podziękował(a): CHI, Agusiak

JAK ZORGANIZOWAĆ WARZYWNIK 02 Kwi 2019 09:22 #651201

  • Zielona
  • Zielona's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1089
  • Otrzymane dziękuję: 4950
Małgosiu, ja mam podobie, tylko w w innym klimacie. Uprawa jest bardzo ciężka, warzywa się wyciągają. I tak np.pomidor u was ma 150 cm, :) u mnie 180. Z trzech stron las, a z czwartej stara obora. Co by nie zrobię, jest źle, bo wszystkie rośliny potrzebują słońca. A niestety nie mają go cały dzień. Walczą o żywot, a ja razem z nimi.
Moja rada, na początek wyrównać teren, aby podlewając rośliny nie spływała woda. A więcej ci nic nie poradzę, może głos zabiorą ekspeci. To może i ja z takiej wiedzy skorzystam. :idea1:
Pozdrawiam Alicja.
Za tę wiadomość podziękował(a): CHI

JAK ZORGANIZOWAĆ WARZYWNIK 02 Kwi 2019 09:43 #651204

  • CHI
  • CHI's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3928
  • Otrzymane dziękuję: 21000
Brzozy mają 15-20 m, korony wysoko. Teoretycznie nie powinny za bardzo zacieniać. Te co są obsypane ziemią i tak będą wycięte, bo za gęsto rosną. Warzywa kiedyś będa w skrzyniach, ze względu na psy.

Tą górkę humusu mam i chciałbym ją wykorzystać. Jak nie wykorzystam to i tak zarośnie,

Ziemniaki? Buraczki, marchewka? Dynia, cukinia... Cokolwiek. Dla drobiu i max 2-3 osób...
Tylko nie wiem w jakiej kolejności od góry...
Nie mam innej powierzchni na warzywa, a skrzyń w tym roku nie zrobię, tzn może ale na jesieni.

W ostateczności wysypię tam wymieszane przez myszy i Funię nasionka "nie wiem czego" w dużej iości, postawię zraszacz i niech się dzieje...

Bea rabarbar (tak jak wszystko inne oprócz sadu) rośnie w donicy. Pytanie czy lepiej go wysadzić na 2-3 lata, a potem przesadzić czy dalej donicować.

Przesadzanie nie jest problemem - i tak musimy to robić koparką (to moje podstawowe "narzędzie ogrodnicze" - dobrze, że mam skutecznego Koparkowego)...
Przesadzaliśmy 5-6 m buki, co mi tam rabarbar :happy3:
Ostatnio zmieniany: 02 Kwi 2019 09:51 przez CHI.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, Betula

JAK ZORGANIZOWAĆ WARZYWNIK 02 Kwi 2019 11:39 #651237

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Jak pas drzew od południa jest szeroki, to mimo że korony są wysoko cień będzie duży. W tym wypadku trudno jest doradzać nie widząc jak dokładnie sytuacja wygląda, jak duży i jak długo będzie cień.
Możesz posiać szczaw, mizunę, rukolę, szpinak, roszpunkę, mięte, kolendrę, jarmuż. Te rośliny znoszą półcień. Po za tym nasiona kosztują niewiele, więc mało ryzykujesz. Sałata też znosi półcień, po za tym jak posadzisz teraz z rozsady (niedługo powinna być dostępna w handlu) to pierwsze tygodnie uprawy będę zanim pojawią się liście, wiec w słońcu. Cukinia też podobno znosi półcień, ale sama zawsze uprawiałam ją w słońcu.
Do wysadzenia ciepłolubnych jak pomidory i dyniowate został ponad miesiąc, obejrzyj to miejsce jak pojawią się liście, jak cień jest całą dobę to ciepłolubnymi nie ma sobie co głowy zawracać. Jak tylko przez kilka godzin to można sadzić.
Pozdrawiam
Bea
Za tę wiadomość podziękował(a): CHI, Jaedda

JAK ZORGANIZOWAĆ WARZYWNIK 02 Kwi 2019 12:09 #651243

  • CHI
  • CHI's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3928
  • Otrzymane dziękuję: 21000
Pomidory i ogórki pójdą do szklarenki w inne miejsce.
Tu raczej myślałam o jakiś okopowych i dyniowatych pod kątem drobiu.

JAK ZORGANIZOWAĆ WARZYWNIK 02 Kwi 2019 13:28 #651263

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
To jak pisałam, na dyniowate jeszcze jest czas. Nawet na rozsadę siejemy po 20-tym kwietnia. Jak się pojawią liście oceń ile jest tego cienia i daj znać. Łatwiej będzie podjąć decyzję.
Istotna rzecz. Rośliny sad w dołkach ub rowkach, żeby wodę zatrzymać, bo po tych tarasach wszystko będzie spływać.
Pozdrawiam
Bea
Za tę wiadomość podziękował(a): CHI


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.387 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum